9 روش فوق العاده برای تقویت خلاقیت کودکان؛ چطور میتوانید خلاقیت کودک خود را پرورش دهید؟

 ۹ روش فوق العاده برای تقویت خلاقیت کودکان؛ چطور میتوانید خلاقیت کودک خود را پرورش دهید؟

کودکان خلاقان طبیعی با تخیلات قدرتمند هستند. و خلاقیت فواید فکری، احساسی و حتی سلامتی زیادی برای آنها به همراه دارد. یک مطالعه مشخص کرد که خیال پردازی به کودکان کمک می کند که بهتر با درد کنار بیایند. همچنین، خلاقیت به کودکان کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، مهارت اجتماعی را گسترش دهند و یادگیری بهتری داشته باشند. در ادامه، سه متخصص اطلاعاتی درباره اینکه والدین چطور می‌توانند خلاقیت کودکان خود را پرورش دهند را با شما به اشتراک می گذارند.

۱٫ فضایی برای شکوفایی خلاقیت کودک ایجاد کنید

چگونه می توان اعتماد به نفس، خلاقیت و مهارت را در هر سنی پرورش داد؟ اختصاص دادن فضایی که کودک بتواند خلاق باشد موضوع مهمی است. اما این به معنی داشتن یک اتاق بازی فانتزی نیست. این فضا می تواند یک گوشه دنج و کوچک با یک کیسه پر از لگو ها (نوعی اسباب بازی) و یا جعبه لباس های قدیمی برای بازی لباس پوشیدن باشد. نکته مهم این است که کودک شما احساس کند که بر فضای اطراف خود احاطه ی مطلق دارد.

۲٫ بروز خلاقیت در کودک را ساده بگیرید

همان طور که نیاز نیست فضای بازی برای او ایجاد کنید، شما به خرید آخرین و بهترین اسباب بازی دنیا هم نیاز ندارید. یک دکتر و روانشناس تربیتی کودک پیشنهاد می کند که بازی ها و فعالیت های ساده ای برای بروز خلاقیت کودک تان داشته باشید. به عنوان مثال، او با هر مراجعه کننده کوچک خود با لگو ها بازی می کند. اما به جای پیروی از دستورالعمل ها، کودکان به چرخ های تخیل خود اجازه چرخیدن می دهند و چیزی که می خواهند را می سازند.

بروز خلاقیت در کودک را ساده بگیرید

۳٫ وقت آزاد به کودکان بدهید

دادن وقت آزاد به کودک تان موضوع مهمی است. چند ساعت در خانه را بدون فعالیت های برنامه ریزی شده سپری کنید. از این رو کودک شما می تواند بگردد و بازی کند.

۴٫ به کودکانتان برای فعال کردن حس هایش کمک کنید

به گفته رزنیک، که همچنین دانشیار روانشناسی بالینی در دانشگاه UCLA  و نویسنده کتاب “قدرت تخیل کودک شما” نیز می باشد: درباره اینکه چگونه استرس و اضطراب را به شادی و موفقیت تبدیل کنید، میگوید: کودکانتان را با جهان آشنا کنید تا بتوانند از تمامی حس های خود استفاده کنند. او می گوید، دوباره تکرار می کنم این کار به معنی مسافرت های پرهزینه و پیچیده نیست. آنها را به کتابخانه، موزه و بیرون از خانه ببرید. رزنیک می گوید، از آنها بخواهید که تصور کنند سفر به جاهای دور مانند سافاری آفریقا چگونه خواهد بود؟ با چه حیواناتی روبه رو خواهند شد؟ سافاری به چه صورتی خواهد بود؟ چه بویی دارد؟ حیوانات چه صدایی ایجاد می کنند؟

۵٫ درباره خلاقیت با کودکان گفتگو کنید

به گفته آلیین، زمانی که کودکانتان درباره بهترین ایده های خلاقانه خود حرف می زنند، یا خلاقانه ترین لحظات را دارند، از آنها سوال بپرسید. او گفت، حتی اگر در ماشین در حال رفتن به تمرین فوتبال هستید، با یاداشت کردن آن در دفترچه یاداشت، آی پد یا حتی ضبط صوت دستی خلاقیت او را مورد تشویق قرار بدهید.

درباره خلاقیت با کودکان گفتگو کنید

۶٫ تفکر انتقادی خلاق را  در کودک پرورش دهید

رزنیک گفت، با بزرگتر شدن فرزندانتان، از آنها بپرسید که چگونه به مشکلات خاصی نزدیک می شوند و چگونه ممکن است بتوانند کارها را متفاوت انجام دهند. او می گوید، از کودکتان بخواهید ایده های ناب خود را روی کاغذ بنویسد یا از نقشه های ذهنی استفاده کنند.

۷٫ از کنترل کردن کودکان خودداری کنید

مایک لانزا از سایت Playborhood.com و نویسنده کتابی که به زودی منتشر می شود: «فضای بازی؛ محل خود را به جایی برای بازی کردن تبدیل کن»، گفت: “زمانی که کودکان آزادانه با روش خودشان بازی می کنند، توانایی ذاتی شگفت انگیزی برای خلاق بودن دارند، اما متاسفانه دخالت های بیش از حد والدین این توانایی ذاتی را کاهش یا از بین می برد”. او گفت: بنابراین مهم است که بفهمید چطور می‌توانید بدون مدیریت و کنترل کردن به خلاقیت کودک خود کمک کنید.

لانزا و همسرش هنگامی که سه پسرشان مشغول بازی هستند در اطراف انها پرسه نمی زنند و همچنین آنها را برای شرکت در فعالیت های زیادی ثبت نام نمی کنند. اخیرا، بزرگترین پسر لانزا یک بازی پیچیده ای با تیله ها اختراع کرده است که قوانین پیچیده خودش را دارد. (همانطور که لانزا گفت، او واقعاً آن را درک نمی کند) او حتی قوانین را به گونه ای وضع کرده است تا برادر کوچکترش نیز بتواند هر چند وقت یک بار برنده شود و بازی ادامه پیدا کند. کودکان از طریق بازی کردن با روش خودشان چیزهای زیادی یاد می گیرند. لانزا از کتاب استدلال اخلاقی ژان پباژه که در آن بحث می کند: “چطور کودکان حساسیت ها و استدلال های اخلاقی را از طریق بازی کردن با “تیله ها” یاد می گیرند”، استناد می کند.

او همچنین به کتاب کودک فلسفی از آلیسون گوپنیک اشاره می کند که نحوه عملکرد مغز های نوزدان را شرح می دهد. گوپنیک ادعا می کند که نوزادان دانشمندان تجربی به دنیا می آیند که با امتحان کردن اشیاء به روش خودشان و با تغییر دادن آن ها، اطلاعات زیادی را به دست می آورند. آزاد گذاشتن کودکان به آن ها کمک می کند تا بفهمند که چطور مشکلات را حل کنند و روش های منحصر به فرد خود را ایجاد کنند.

۸٫ به کودکان برای دنبال کردن احساساتشان کمک کنید

به علاقه مندی های کودک تان توجه کنید و این لوازم و فعالیت ها را در دسترس آنها قرار دهید. پسر بزرگتر لانزا به طرز خاصی به زمین شناسی علاقه مند بود؛ بنابراین لانزا برای او کتاب های با این موضوع به همراه نمونه هایی از سنگ ها خریداری می کند.

به کودکان برای دنبال کردن احساساتشان کمک کنید

۹٫ برای خلاقیت فرزندان خود وقت بگذارید

بگفته رزنیک،از آنجا که کودکان با نگاه کردن به والدین خود از آنها یاد می گیرند، پس خلاق باشید. زمانی که کودک تان در حال نقاشی، ساختن چیزی یا رنگ آمیزی است، به او ملحق شوید. یک دختر کوچولو از والدینش می خواهد که برای ساختن یک جنگل هنری در اتاق نشیمن به او کمک کنند. او می گوید، در ابتدا مادر برای انجام این کار مردد بود. اما این کار فرصت خوبی برای جمع کردن خانواده کنارهم فراهم کرد و همگی لحظات خوشی داشتند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *