4 تاثیر مضر و خطرناک تلفن همراه بر روی کودکان و معرفی نکات ایمنی برای استفاده از موبایل

۴ تاثیر مضر و خطرناک تلفن همراه بر روی کودکان و معرفی نکات ایمنی برای استفاده از موبایل

آیا اجازه می دهید کوچک ترین عضو خانواده شما از تلفن همراه استفاده کند؟ آیا کودک شما ساعت های طولانی را با صحبت کردن در تلفن همراه می گذارند؟ آیا فکر می کنید در اختیار گذاشتن تلفن همراه بی ضرر است؟ اگر پاسخ بله است، پس باید قبل از انجام این کار خوب فکر کنید. تلفن های همراه به یک پدیده شایع در عصر حاضر تبدیل شده اند. این ابزارهای کوچک کاری کمتر از کامپیوترهای مینی انجام نمی دهند. آنها هرکاری از تماس ساده تلفن تا گشت و گذار در اینترنت را انجام می دهند. این تکنولوژی نه تنها بروی بزرگسالان، بلکه کودکان را هم تاثیر قرار داده است. اما، آیا شما تاثیرات مضر تلفن همراه بر روی کودکان را می دانید؟ مطلب را بخوانید تا کمی بیشتر درباره تاثیرات موبایل بر روی دانش آموزان بدانید.

تاثیرات مضر و بد تلفن همراه بر روی کودکان

کودکان امروزی در محیط فرکانس رادیویی در حال رشد هستند که قبل از آن هیچوقت در تاریخ بشر وجود نداشته است. تشعشعاتی که از گوشی ها و دکل های تلفن همراه منتشر می شوند می توانند تاثیرات مضرری بروی کودکان بگذارند. این تاثیرات عبارت اند از:

۱- به خطر انداختن سلامت

در سال های اخیر، تفکر و تعمق زیادی درباره تاثیر تشعشعات تلفن همراه بروی بدن ما وجود داشته است. مطالعه ای که توسط مجله امریکایی Medical Association انجام شد، زمانی که بازگردانی امواج تلفن همراه بر روی مغز را بررسی کردند بحث به راه انداخت. خطرات احتمالی که تلفن همراه بروی سلامت کودکان برجا می گذارد، به شرح زیر می باشد:

 • تومورهای خوش خیم
  مطالعه نشان داده است کودکانی که از تلفن همراه استفاده می کنند احتمال رشد تومور غیر بدخیم در مغز و گوش آنها وجود دارد.
 • سرطان
  سازمان بهداشت جهانی تشعشعات تلفن همراه را به عنوان عامل احتمالی سرطانزا در انسان ها دسته بندی کرده است. کودکان نسبت به بزرگ سالان بیشتر از ۶۰ درصد از این تشعشعات را در مغز خودشان جذب می کنند. پوست،بافت ها و استخوان های نازک تر مغز آنها به آنها اجازه می دهد تشعشعات را دو برابر بزرگسالان جذب کنند. سیستم عصبی در حال رشد آنها باعث می شود آنها بیشتر مستعد ابتلا به این سرطان باشند.
 • تاثیرات تلفن همراه بروی مغز
  دانشمندان دریافتند که فقط ۲ دقیقه استفاده از تلفن همراه می تواند فعالیت انتخاب گر مغز کودک را بیشتر از یک ساعت تغییر بدهد. امواج رادیویی منتشر شده از موبایل نه فقط در اطراف گوش بلکه عمیقا به دورن مغز نفوذ پیدا می کنند. فعالیت های مختل شده مغز می تواند توانایی یادگیری کودکان و مشکلات رفتاری دیگری را تخریب کند. اگر آنها در زمان استراحت از تلفن همراه استفاده می کنند، حتی این کار می تواند بر روحیه و توانایی یادگیری آنها در کلاس درس نیز اثر بگذارد.
تاثیرات مضر و بد تلفن همراه بر روی کودکان
۲- فعالیت های آموزشی

کودکان هم مانند نوجوانان به استفاده از تلفن همراه اعتیاد دارند. آنها تمام وقت بازی می کنند، با دوستانشان گپ می زنند و صحبت می کنند. درکنار سایر وسایل مدرسه، دانش آموزان زیادی روزانه برای رفتن به مدرسه تلفن همراه را با خود می برند. در طی زمان استراحت با تلفن همراه صحبت می کنند و در حین کلاس پیام کوتاه ارسال می کنند. بنابراین، آنها درسی که تدریس شده را از دست می دهند و از دانش آموزان دیگر عقب می مانند.

۳- رفتار نامناسب

استفاده از تلفن همراه می تواند کودک را به سمت انجام رفتار نامناسب سوق دهد. پیام دادن و ارسال تصاویر نامناسب یک مشکل رو به رشد در میان نوجوانان است. عکس ها به دست افراد نادرست می افتند و به دیگران اجازه دسترسی به عکس های خصوصی را می دهد. همچنین کودکان می توانند از طریق ابزارهای چند رسانه ای (صوتی و تصویری) به سایت های مستهجن هم دسترسی پیدا کنند.

۴- سوء استفاده در امتحانات

بسیاری از دانش آموزان در زمان امتحانات داخلی و خارجی از تلفن همراه برای سوء استفاده و تقلب لذت می برند. بعضی از آنها در زمان استفاده از ماشین حساب از اطلاعات دیگری که در آن ذخیره شده است، استفاده می کنند. بعضی از آنها پاسخ های درست را برای کسانی که در سالن امتحان هستند ارسال می کنند. در صورتی که مراقب این رفتارها نباشید، این کار می تواند باعث نابودی مقام دانش آموزی شود.

نکات ایمنی برای استفاده از تلفن همراه برای کودکان

نکات ایمنی برای استفاده از تلفن همراه برای کودکان

به عنوان یک والدین باید اقدامات پیشگیرانه ای برای کاهش قرار دادن کودک در معرض تاثیرات مضرر تلفن همراه انجام بدهید. این اقدامات عبارت اند از:

 • اگر کودک شما زیر ۱۶ سال است، به او تلفن همراه ندهید. مغز کودک برای تحمل تاثیرات تشعشعات تلفن همراه بسیار حساس است.
 • اجازه ندهید کودک شما تلفن همراه را به صورت مستقیم بالای سرش نگه دارد. به جای آن از “هدست یا هندزفری های با سیم” برای مقابله با امواج استفاده کنید.
 • اجازه ندهید کودک شما در اتوبوس ها، قطارها، ماشین ها و آسانسورها تماس از طریق تلفن همراه برقرار کند. موبایل ها برای ارسال سیگنال ها از طریق فلز سخت تر کار می کنند، که این کار سطوح قدرت آنها را افزایش می دهد.
 • اجازه ندهید کودک شما زمانی که سیگنال تلفن ضعیف است از آن استفاده کند. این کار قدرت تلفن همراه را به حداکثر افزایش خواهد داد؛ چون تلفن همراه سعی دارد به آنتن ایستگاه تقویت جدید متصل شود.
 • استفاده از تلفن همراه در اطراف کودکان را محدود کنید.
 • مطمئن شوید که هیچ دکل تلفن همراه یا دکل شبکه ای در نزدیکی خانه یا مدرسه کودک شما وجود ندارد.
 • اجازه ندهید کودکان تلفن همراه را با خود به مدرسه ببرند.
 • تلفن همراه را شب در اتاق خواب کودکان جا نگذارید.

خب، اینها تاثیرات مضرر تلفن همراه بروی کودکان هستند. با توجه به این خطرات سلامتی بالقوه تلفن همراه، شما چه تغییراتی برای استفاده از تلفن همراه برای کودکتان ایجاد کرده اید؟ لطفا نظراتتان را با خواننده های دیگر درمیان بگذارید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *