افزایش باروری در مردان

۱۱ نکته برای افزایش باروری در مردان

چه تازه برای باروری تلاش خود را شروع کرده اید یا برای مدت طولانی تلاش می کنید، ایجاد تغییر در سبک زندگی برای افزایش باروری شما ضروری است. در این متن، ۱۱ نکته برای افزایش بارروی مردان و بهبود سلامت اسپرم ارائه شده است.

کارهایی که برای افزایش باروری باید انجام دهید

  •  غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مصرف کنید
  •  رابطه جنسی به طور مکرر داشته باشید
  •  مصرف سویا خود را محدود کنید
  • وزن سالم خود را حفظ کنید
  • بیماری های اساسی را درمان کنید

کارهایی که نباید برای افزایش باروری انجام دهید

  •  سیگار کشیدن
  •  بدن خود را در وان حمام آب گرم خیس کنید
  •  حمام طولانی با آب گرم بگیرید
  • لپتاپ را بر روی دامان خود قرار دهید
  •  لباس زیر تنگ بپوشید

۱٫ کمی آنتی اکسیدان به رژیم غذایی تان اضافه کنید

احتمالا در مورد آنتی اکسیدان به عنوان مبارزه کننده با سرطان و بیماری های قلبی شنیده اید. آنها همچنین ممکن است باروری مردان را افزایش دهند.

محققان دریافتند که مردانی که آنتی اکسیدان ها را به شکل مکمل مصرف می کنند نسبت به مردانی که آنتی اکسیدان مصرف نکرده اند، اسپرم با DNA آسیب دیده کمتری دارند. همچنین برخی از محققان دریافتند که زوجین در زمان مصرف آنتی اکسیدان های بیشتر، نرخ باروری بالاتری دارند. آنتی اکسیدان های زیادی وجود دارند، اما آنهایی که به طور خاص در مورد سلامت اسپرم مورد بررسی قرار گرفتند، به شرح زیر است:

روی (زینک)

در صدف، خرچنگ، گوشت قرمز، مرغ و لوبیاها یافت می شود.

ویتامین C

در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود و در مقادیر بالا در فلفل دلمه ای قرمز، کیوی، پرتغال و گریپ فروت وجود دارد.

سلنیوم

در مقادیر زیادی در آجیل برزیلی موجود است (یک اونس آن حدود ۷۸۰ درصد از مقدار توصیه شده را تامین می کند). همچنین در تن ماهی، ماهی کاد، گوشت گاو، بوقلمون، و مرغ یافت می شود.

ویتامین E

در آجیل، دانه ها، روغن ها و سبزیجاتی با برگ سبز موجود است.

راهکارهای افزایش باروری در مردان

فولیک اسید

در گوشت کبد گاو، سبزیجاتی با برگ سبز، میوه، لوبیاها و نخودفرنگی و اغلب غلات غنی شده یافت می شود.

لیکوپن

در گوجه فرنگی، زردآلو، گریپ فروت صورتی، و هندوانه یافت می شود.

می توانید سعی کنید که مقدار بیشتری از این غذاها را به رژیم غذایی تان اضافه کنید یا مصرف مکمل را در نظر بگیرید.

مانند هر چیز دیگری، رعایت حد اعتدال بهترین کار است. بیش از حد از این غذاها مصرف نکنید (به عنوان مثال آجیل برزیلی را نباید هر روز مصرف کنید).

اگر ترجیح می دهید که مکمل مصرف کنید، حتما ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. برخی از مکمل ها می توانند با داروهای دیگر تداخل داشته باشند.

۲٫  رابطه جنسی مکرر داشته باشید

اگر می خواهید بچه دار شوید، نیاز است تا در طول زمان تخمک گذاری، رابطه جنسی داشته باشید. با این وجود، داشتن رابطه جنسی مکرر در طول ماه ممکن است به افزایش باروری کمک کند.

مطالعات تحقیقاتی نشان داده اند که در صورت داشتن رابطه جنسی در کمتر از دو روز، سلامت منی در بهترین حالت خود قرار دارد. مطالعه ای بر روی ۳۰۰۰ مرد، تحرک اسپرم (نحوه شنا کردن اسپرم) و مورفولوژی (شکل اسپرم) را در خصوص تعداد روزهایی که مردان از داشتن رابطه جنسی خودداری کردند، مورد مطالعه قرار داد.

آنها دریافتند که در مردانی با تعداد کم اسپرم، یک روز پس از رابطه جنسی نداشتن، اسپرم ها به بهترین شکل شنا می کند. شکل اسپرم ها بعد از صفر تا دو روز بعد از برقرار نکردن رابطه جنسی، بهترین بود.

برای مردانی با تعداد اسپرم طبیعی، سلامت اسپرم پس از ۱۰ روز رابطه جنسی نداشتن، کاهش پیدا کرده است.

برای نگه داشتن اسپرم ها در بهترین شکل، باید سعی کنید تا حداقل دو مرتبه در هفته رابطه جنسی داشته باشید- و تنها در زمان نزدیک به تخمک گذاری نباشد.

۳٫ مراقب میزان سویای مصرفی خود باشید

بر اساس یک تحقیق انجام شده که عادات غذایی را بررسی می کرد، مصرف بیش از حد سویا می تواند بر تعداد اسپرم های شما تاثیرگذار باشد. این مطالعه نشان داد که مردانی که مقدار زیادی سویا می خورند، نسبت به مردانی که سویا مصرف نمی کنند، تعداد اسپرم های کمتری داشتند.

تنها به این علت که توفو نمی خورید، به این معنا نیست که این مطالعه در مورد شما صدق نمی کند. امروزه سویا در غذاهای زیادی یافت می شود، که شامل پودر گوشت و استخوان افزودنی، مکمل های انرژی دهنده بسته ای، و نوشیدنی های سلامت است.

مردانی که بیشترین میزان مصرف سویا را داشتند، نسبت به مردانی که سویا مصرف نمی کردند، ۴۱ میلیون/ میلی لیتر اسپرم کمتری داشتند. با این وجود، سویا ممکن است کاملا بد نباشد. محققان دیگر دریافتند که سویا ممکن است به جلوگیری از سرطان پروستات کمک کند.

باید چه کار کنید؟ مطالعات انجام شده بر روی سویا و شمارش اسپرم نشان داد که مردانی که اضافه وزن داشته یا چاق بودند، بیشترین واکنش نسبت به سویا را نشان دادند. همچنین، هر چه سویا بیشتری مصرف کنید، غلظت اسپرم ها کمتر خواهد بود. اگر اضافه وزن داشته و یا چاق هستید، به میزان کمی سویا مصرف کنید. برای اشخاص دیگر، تنها کافی است تا بیش از حد سویا مصرف نکنند.

۴٫ از مجاورت با مواد شیمیایی در محل کار اجتناب کتید

اگر مشکل در باروری دارید، ممکن است بخواهید شغل خود را بررسی کنید. شغل می تواند بر باروری مردان تاثیر گذار باشد (۴).

کشاورزان، نقاشان، و افرادی که از لاک الکل برای جلا دادن استفاده می کنند، در مقایسه با مردانی که در زمینه های دیگر فعالیت می کنند، احتمال ناباروری شان بیشتر است و تعداد اسپرم هایشان به میزان قابل توجهی کمتر است.

کارگران و جوشکاران به عنوان یک گروه، تحرک اسپرم ضعیف تری دارند.

این علت بروز بیشتر ناباروری و سلامتی نامناسب اسپرم مشخص نیست. یک احتمال این است که مواد شیمیایی موجود در رنگ، لاک الکل، فلزکاری و کشاورزی (مثل سموم دفع آفات) ممکن است باعث آسیب اسپرم شود.

برای کارگران در زمینه فلز، ممکن است مشکلی در گرمای بیش از حد باشد که می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد.

اگر در یکی از زمینه های فوق فعالیت می کنید، چه کاری باید انجام دهید؟ این یک سوال سخت است که جواب آسانی ندارد.

با این وجود، محققانی که در زمینه سلامت نامناسب اسپرم در مردانی که در این زمینه های شغلی مشغول به کار بودند، صحبت می کردند، این موضوع را بررسی نکردند که چه اتفاقی می افتد اگر آنها شغل خود را تغییر دهند، یا آیا راه هایی برای جلوگیری از آسیب به سلامت باروری در حالیکه هنوز در این زمینه ها کاری فعالیت می کنند، وجود دارد. عقل سلیم می می گوید که اجتناب از قرارگیری در معرض مواد سمی هر چه بیشتر بسیار حیاتی است، چه به معنای استفاده از ماسک باشد، یا پوشیدن دستکش یا تنها بدن خود را به خوبی پوشاندن و دوری از مواد شیمیایی باشد.

۵٫ سیگار کشیدن را ترک کنید

شما هم اکنون دلایل خوب زیادی برای ترک عادت سیگار کشیدن خود دارید. اگر هنوز متقاعد نشده اید، اکنون یک دلیل دیگر نیز برای ترک عادت سیگار کشیدن دارید: ترک سیگار ممکن است احتمال باروری را افزایش دهد.

مطالعات صورت گرفته در خصوص مصرف سیگار و کیفیت مایع منی نشان می دهد که استعمال سیگار بر بسیاری از جنبه های سلامت اسپرم از جمله کاهش تعداد اسپرم، کاهش تحرک اسپرم (توانایی شنا کردن اسپرم) و شکل اسپرم تأثیر می گذارد.

اگر در حال انجام درمان باروری هستید، به این معنا نیست که اسنثناء هستید و می توانید به سیگار کشیدن ادامه دهید.

محققان دریافتند که استعمال سیگار در موفقیت درمان با لقاح مصنوعی همراه با «درمان باروری تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک» تاثیر می گذارد.

هنوز هم دلیل دیگری برای ترک کردن سیگار: عادت به سیگار کشیدن ممکن است بر توانایی باروری همسرتان نیز آسیب برساند.

تحقیقات نشان داده است که زنانی که در معرض دود سیگاری که شخص دیگری استعمال می کند، قرار می گیرند، میزان موفقیت لقاح مصنوعی کمتری دارند و احتمالا خطر از دست رفتن بارداری افزایش پیدا می کند.

۶٫  همه چیز را خنک نگه دارید

ممکن است با خنک نگه داشتن اندام تولید مثل، احتمال باروری را افزایش دهید.

ارگان های تولید مثل مرد به دلایلی خارج از بدن هستند- برای اینکه در دمای پایین تر از ۹۸٫۶ درجه فارنهایت که دمای عادی بدن است، باقی بماند. دمای بالا می تواند به اسپرم ها آسیب برساند.

در ادامه، نحوه خنک نگه داشتن اندام تناسلی توضیح داده شده است:

از وان های آب داغ یا دوش گرفتن با آب گرم در مدت طولانی خودداری کنید.

از نشستن به مدت طولانی در وان حمام آب گرم اجتناب کنید. بر اساس یک تحقیق، نشستن برای مدت طولانی می تواند درجه حرارت اسکروتوم را افزایش دهد. اگر میز کار دارید، یا حتی رفت آمد تا محل کارتان طولانی مدت است، حتما پس از آن بلند شده و کمی راه بروید. این کار برای تمرکز نیز مفید است، بنابراین می توانید باروری و انرژی خود را به یکباره تقویت کنید!

در زمستان، بخاری خود را روشن نکنید. قرار دادن بخاری در صندلی که برخی از ویژگی های اتومبیل های خاصی برای گرم کردن صندلی اتومبیل ها در صبح های فصل زمستان است، می تواند منجر به افزایش دمای اسکروتوم بیش از حد عادی شود.

لپتاپ را بر روی دامان خود قرار ندهید. هم جفت نگه داشتن پاهایتان برای حفظ تعادل لپتاپ و هم گرمای تولید شده توسط خود لپتاپ می تواند منجر به دمای اسکروتوم بالاتر از حد طبیعی شود. در عوض لپتاپ خود را روی میز مطالعه یا میز کار قرار دهید.

شلوارک کوتاه ورزشی؟ زیرشلواری؟ اینکه آیا شلوارک کوتاه ورزشی به باروری بیشتر کمک می کند یا زیرشلواری، بحث برانگیز است. مطالعه ای می گوید که بین آنها تفاوت وجود دارد، اما مطالعه ای دیگر هیچ تفاوتی بین آنها پیدا نکرد. تا زمانی که پارچه های بسیار تنگ و غیر قابل نفس کشیدن نپوشید، احتمالا انتخاب لباس زیر چندان فرقی نمی کند.

۷٫ هدفتان داشتن وزن سالم باشد

یک راه برای افزایش باروری، این است که وزن خود را به سطح سالم تری برسانید. اضافه وزن یا کسری وزن می تواند تعادل هورمون ها را مختل کند و منجر به کاهش تعداد اسپرم ها شود.

مطمئن نیستید که آیا وزنتان در محدوده سالمی قرار دارد؟ شاخاص توده بدنی (BMI) را بررسی کنید. شاخص توده بدنی، وزنتان را اندازه گیری می کند و همچنین قد شما را در نظر می گیرد.

در مطالعه ای بر روی مردان لاغر، مشخص شد مردانی که شاخص توده بدنی کمتر از ۲۰ داشتند، غلظت اسپرم کمتری داشته و ۲۸٫۱ درصد تعداد اسپرم کمتری داشتند.

آنها همچنین دریافتند که FSH، هورمونی که در سیستم تولید مثل نقش دارد، در مردان لاغر بیشتر است. در یک مطالعه جداگانه، مردان چاق سطح تستوسترون پایین تری داشتند. همچنین با بالا رفتن BMI، احتمال تعداد کمتر اسپرم ها افزایش پیدا کرده است.

به عنوان مثال، در مردانی با شاخص توده بدنی طبیعی، مشخص شد که ۵٫۳۲ درصد تعداد اسپرم کمتری داشتند. در مردان با اضافه وزن، ۹٫۵۲ درصد تعداد اسپرم کمتری داشند و در مردان چاق، ۱۵٫۶۲ درصد تعداد اسپرم کمتری داشتند.

افزایش باروری مردان با داشتن وزن سالم

۸٫ مصرف الکل را کم کنید

مصرف بیش از حد الکل می تواند باروری تان را کاهش دهد. بنابراین، اگر می خواهید بارور شوید، بهتر است که مصرف آن را کنار بگذارید (۵).

مطالعه ای که معتادان به الکل را تحت بررسی قرار می داد، دریافت که تنها ۱۲ درصد از این مردان از نظر اسپرم و سلامتی کاملا عادی هستند، در حالیکه ۳۷ درصد از افراد غیر سیگاری و کسانی که الکل مصرف نمی کنند، تعداد اسپرم کافی داشته و اسپرم های سالمی دارند.

همانطور که میزان نوشیدن الکل در مردان افزایش پیدا می کند، تعداد اسپرم ها کاهش یافته، شکل عادی اسپرم ها کاهش یافته و تحرک اسپرم ها نیز بدتر می شود.

مطالعه ای دیگر که به بررسی زوج هایی تحت درمان با لقاح مصنوعی پرداخته بود، دریافت که هر یک نوشیدنی بیشتری که مرد در روز مصرف کند، خطر اینکه بارداری منجر به تولد نوزاد زنده نشود را ۲ تا ۸ برابر افزایش می دهد (۸). این مساله به خصوص هنگامی که نوشیدن الکل در ماه های درمان با لقاح مصنوعی انجام شود، صادق است.

با این وجود، مطالعه ای دیگر هیچ ارتباطی بین باروری مردان و تنها مصرف چند نوشیدنی پیدا نکرد.

چه کاری باید انجام داد؟ نوشیدن در حد متوسط احتمالا مشکلی ایجاد نمی کند، به خصوص اگر این نوشیدنی ها را به جای اینکه روزانه مصرف کنید، تنها چند بار در هفته می نوشید.

اگر قصد درمان با لقاح مصنوعی را دارید، ممکن است برای این مدت درمان قطع مصرف الکل را در نظر داشته باشید.

۹٫ دندان و لثه خود را سالم نگه دارید

سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها ممکن است به افزایش باروری تان کمک کند. چه کسی از این مساله اطلاع داشت؟

باکتریو اسپرمی یا وجود باکتری در مایع منی با ناباروری مردان مرتبط است.

در یک مطالعه تحقیقاتی جالب، در درمان ۲۳ درصد از مردان با باکتری در مایع منی، بهبودی در درمان آنها تنها با مصرف آنتی بیوتیک حاصل نشد. محققان معاینه دندانپزشکی را بر روی برخی از مردانی انجام دادند که با آنتی بیوتیک بهبود نیافته اند و مشخص شد که مشکلات دندانپزشکی درمان نشده در انها وجود داشته است.

در یک گروه آزمایشی، مشکلات دندان پزشکی بیماران تحت درمان قرار گرفت. در گروه کنترل، مشکلات دندان پزشکی درمان نشد. ۶ ماه پس از درمان مشکلات دندانی، محققان مجددا منی را آزمایش کردند. در دو سوم از گروه آزمایش، سلامت مایع منی بهبود پیدا کرده بود، در حالیکه گروه کنترل که تحت درمان قرار نگرفته بودند، هنوز هم سلامت ضعیف مایع منی داشتند.

افزایش باروری تنها یک دلیل مراجعه ترسناک به دندان پزشکی هر شش ماه یک بار است.

۱۰٫  سبزیجات و میوه بیشتر و پیتزا کمتری مصرف کنید

نقش رژیم غذایی و باروری به خوبی مشخص نیست. زیرا مطالعه رژیم غذایی دشوار است، اما شواهد موجود نشان می دهد که یک رژیم غذایی سالم تر برای باروری بهتر است.

شاید تعجب آور نباشد که مطالعات نشان دادند که به اصطلاح «رژیم غذایی غربی» برای باروری مردان فوق العاده نیست. این موارد شامل غذاهایی مانند پیتزا، گوشت فرآوری شده، هله هوله پر از شکر، دانه های به میزان زیاد فرآوری شده و نوشیدنی های پر از قند است.

چه چیزی برای اسپرم های شما بهتر است؟ انتخاب پروتئین های سالم تر (مانند مرغ و ماهی)، مصرف میزان زیادی میوه و سبزیجات، مصرف چربی های سالم (مانند روغن زیتون و آجیل) و غلات سبوس دار بیشتر.

۱۱٫  بیماری های اساسی را درمان کنید

درمان بیماری های اساسی ممکن است به افزایش باروری تان کمک کند. دیابت درمان نشده ممکن است منجر به ناباروری شود، به خصوص باعث «انزال پس رونده» می شود. حتی اگر علائمی نداشته باشید، اگر انزال پس رونده در شما تشخیص داده شده است، ممکن است بخواهید که سطح قند خون خود را آزمایش کنید. حدود یک سوم از افراد مبتلا به دیابت، اطلاعی ندارند که به این بیماری مبتلا هستند.

یک عفونت درمان نشده از دستگاه تناسلی یا مجاری ادراری می تواند باعث ناباروری در مردان شود (۱۲).

به عنوان مثال، بیماریهای مقاربتی (STD) ممکن است منجر به کاهش تحرک اسپرم شود و عفونت مکرر STD ممکن است منجر به زخم شود، که می تواند عبور مایع منی را مسدود کند. برخی از عفونت ها به غیر از ناباروری، علائم دیگری ندارند، بنابراین آزمایش منظم مهم است. سایر اختلالاتی که منجر به ناباروی می شود، به شرح زیر است: بیماری تیروئید، بیماری کرون، بیماری سلیاک، سندرم کوشینگ و کم خونی.

این بیماری ها نیز غالبا تشخیص داده نمی شوند. به عنوان مثال، غیر معمول نیست که فرد با مشکل تیروئید بدون اینکه متوجه آن شود، برای سال ها بدون تشخیص بیماری به زندگی خود ادامه دهد.

حتما قبل از شروع تلاش برای باروری، از پزشک بخواهید که معاینات اولیه لازم را انجام دهد. اگر مشکوک هستید که چیزی در مورد آنچه احساس می کنید، درست نیست، این نگرانی را به پزشک اطلاع دهید. آن خستگی ناخوشایند که به نظر می رسد هرگز بدن شما را رها نمی کند، ممکن است دلیل دیگری داشته باشد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.