داروهای سرماخوردگی در حین شیردهی

داروهای سرماخوردگی بی خطر در حین شیردهی | داروهای خانگی سرماخوردگی برای مادر شیرده

کلارا سردرد شدید و درد تحریک کننده داشت. با این وجود، سرماخوردگی و آب ریزش بینی، او را به اندازه دارو آزار نمی دهد. او مطمئن نیست که باید این دارو ها را هنوز هم در حین شیردهی مصرف کند. اگر او سرماخوردگی اش را کنترل نکند، این بیماری ممکن است به کودکش سرایت کند؟ و اگر دارو برای سرماخوردگی استفاده کند، ممکن است از طریق شیر مادر به نوزادش منتقل شود.

اگر شما نیز بر سر این دو راهی قرار گرفته اید، وبسایت نی نی نما می تواند به شما بگوید که چه کاری می توانید انجام دهید، زیرا ما به شما کمک می کنیم که بدانید آیا مصرف داروهای سرماخوردگی در حین شیردهی به کودک بی خطر است.

آیا شیردهی به کودک در حین ابتلا به سرماخوردگی بی خطر است؟

شیردهی به کودکان در حالی که از سرماخوردگی  یا آنفولانزا و یا هر دو رنج می برید، کاملا بی خطر است. سرماخوردگی می تواند انواع مختلفی داشته باشد از جمله آنهایی که بر سینوس ها تاثیر می گذارند، باعث سردرد می شوند (که سرماخوردگی سر نامیده می شود)، و مواردی که منجر به آنفولانزا می شود (که شدیدترین است). بدون توجه به نوع سرماخوردگی، بدن عفونت را تشخیص می دهد و از طریق آنتی بادی هایی که از شیر مادر به کودک منتقل می شود، به عامل بیماری زا حمله می کند و کودک را از عوامل بیماری زا محافظت می کند. بنابراین، شیردهی در هنگام سرماخوردگی، روشی مناسب برای محافظت از کودک است، زیرا نوزاد آنتی بادی های کوچک زیادی را از طریق شیر مادر دریافت می کند.

اقدامات احتیاطی در هنگام تغذیه کودک از شیر مادری که دچار سرماخوردگی شده است

۱- اگرچه شیر مادر فقط آنتی بادی ها را منتقل می کند، اما هوایی که تنفس می کنید می تواند حامل عامل بیماری زا باشد. از این رو، اگر از سرما خوردگی رنج می برید و به کودکتان شیر می دهید، باید با احتیاط عمل کنید.

۳- قبل از بغل کردن کودک، دستان خود را بشوئید: قبل از بغل کردن کودک، با استفاده از یک صابون ضد عفونی کننده، کاملا دستان خود را بشوئید تا هر گونه عامل بیماری زا را از روی دستان خود پاک کنید. همچنین قبل از دست زدن به وسایل کودک، دست ها را بشوئید تا از انتقال عامل بیماری زا به آن جلوگیری شود.

۴- در هنگام شیردهی از ماسک صورت استفاده کنید:

اگر در هنگام شیردهی به طور تصادفی سرفه یا عطسه کردید، ماسک صورت مانع از انتقال عامل بیماری زا به کودک می شود.

اقدامات احتیاطی در هنگام تغذیه کودک از شیر مادری که دچار سرماخوردگی شده است

۵- تماس نزدیک با کودک را محدود کنید

می دانیم که دوست دارید کودک را قبل از خواب ببوسید، اما از انجام این کار تا زمانی که سرماخوردگی تان درمان شود، اجتناب کنید. تا زمانی که کودک برای اطمینان خاطر نیاز به تماس فیزیکی دارد، کودک را نوزاش نکنید. و قبل از نزدیک شدن به او از ماسک صورت استفاده کنید.

اقدامات احتیاطی جهت مراقبت از کودک بسیار زیاد است. اما در صورت نیاز به دارو، باید داروهای مناسب را بشناسید تا کودک خود را از عوارض جانبی داروها حفظ کنید.

آیا مصرف داروهای سرماخوردگی در هنگام شیردهی به کودک بی خطر است؟

داروهای مختلفی برای سرماخوردگی و علائم آنفولانزا و سرفه وجود دارد. با این وجود، برخی از داروها می تواند برای کودک مضر باشد.

داروهای سرماخوردگی بی خطر در هنگام شیردهی

در ادامه، فهرست داروهای سرماخوردگی که برای مصرف در دوران شیردهی بی خطر است، ارائه شده است:

۱٫ استامینوفن / پاراستامول

تیلنول که یک استامینوفن یا پاراستامول است، برای مصرف در دوران شیردهی مناسب است. استامینوفن، یک ضد درد و ترکیبی فعال است که درد، التهاب و تب را تسکین می دهد. علاوه بر تیلنول، ضد درد در داروهای پانادول و کروسین نیز موجود است. استامینوفن می تواند به شیر مادر منتقل شود، اما به کودک آسیبی نمی رساند. این یک داروی فاقد نسخه سرماخوردگی (OTC) برای مادران شیرده است.

۲٫ ایبوپروفن

ایبوپروفن با نام های تجاری ادویل و Motrin به فروش می رسد و برای مادران شیرده بی خطر است. آکادمی امراض کودکان ایالات متحده، این دارو را برای کودکان بی خطر در نظر می گیرد. ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) است که باعث کاهش درد و التهاب می شود و تب بالا را کاهش می دهد. از این دارو برای سردرد، سرماخوردگی همراه با عفونت سینوسی و آنفولانزا استفاده می شود.

اگرچه ایبوپروفن یک داروی فاقد نسخه است، اما تنها باید در صورت مشورت پزشک مصرف شود، زیرا در مورد افرادی که از زخم معده و آسم رنج می برند، می تواند علائم را وخیم تر کند. ایبوپروفن می تواند به شیر مادر منتقل شود، اما در مقادیر اندک بر کودک تاثیر نمی گذارد.

۳٫ دکسترومتورفان

این ترکیب درمان کننده سرفه را می توان در چندین داروی فاقد نسخه سرفه و سرماخوردگی یافت.

دکسترومتورفان برای مادر شیرده و کودک بی خطر است. با این وجود، مادران مبتلا به آسم، دیابت، بیماری کبدی یا کسانی که از برونشیت مزمن رنج می برند، باید از مصرف ان اجتناب کنند.

۴٫ برم هگزین و گایافنزین

این ها داروهای سرماخوردگی موکولیتیک هستند که به عنوان اکسپکتورانت نیز شناخته می شود، و سرفه سینه را تسکین می دهد. در این قسمت، مخاط در ریه ها با استفاده از ریفلاکس سرفه، شل می شود. برم هگزین و گایافنزین برای درمان سرفه فوق العاده هستند و برای مادر و کودک بی خطر هستند. اینها داروی فاقد نسخه نیستند و تنها در صورت تجویز پزشک باید مورد استفاده قرار بگیرند.

۵٫ آموکسی سیلین

آموکسی سیلین نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان سرماخوردگی و عفونت سینوس تجویز می شود. این دارو برای مادر و کودک بی خطر است. مواد مختلفی از عوارض جانبی این دارو برای مادر و کودک مشاهده شده است، اما این عوارض جانبی نادر هستند و بدون هیچ گونه مشکلی برطرف می شوند. آکادمی امراض کودکان آمریکا، این دارو را در دوران شیردهی بی خطر می داند.

داروهای سرماخوردگی بی خطر در هنگام شیردهی

۶٫ گلوکونات روی

این یک ترکیب روی است که به صورت فاقد نسخه برای تسکین سرماخوردگی و زکام استفاده می شود. این ترکیب از طریق بینی (به صورت ژل) یا از طریق مجرای بینی به شکل قرص مصرف می شود. استفاده آن از طریق بینی توسط مادر به میزان ۱۲ میلی گرم در روز محدود می شود، که به دلیل استفاده موضعی برای کودک بی خطر است. اگرچه یک داروی فاقد نسخه است، اما قبل از مصرف آن باید با پزشک مشورت کنید.

۷٫ کلرفنیرامین و هیدروکسی زین

اینها به صورت داروهای آنتی هیستامین هستند و برای درمان آبزیزش، کیپ شدن بینی یا گرفتگی بینی ناشی از حساسیت به کار می رود. این داروها می توانند در حین رینیت آلرژیک که تب یونجه نامیده می شوند، تجویز شوند. کلرفنیرامین و هیدروکسی زین در هنگام شیردهی، بی خطر در نظر گرفته می شوند، زیرا مقدار کمی به شیر مادر منتقل می شود. مطالعه ای در یک پرونده جداگانه از مادران، گزارش قولنج، تحریک پذیری و خواب آلودگی در کودکان بعد از مصرف این دارو را داده است. با این وجود، محققان خاطرنشان کردند که این شرایط بدون مداخله پزشکی شدید نبوده و برطرف می شود و مشخص شد که این داروها می توانند تحت نظارت پزشکی مصرف شوند.

(بخوانید: داروهای ممنوعه در شيردهی کدامند؟! )

داروهای سرمازدگی ناامن یا به طور بالقوه مضر و خطرناک در هنگام شیردهی:

داروهایی که باید در هنگام شیردهی به کودک در مورد مصرفشان احتیاط کنید:

۱٫ آسپرین

آسپرین مزایای پزشکی متعددی از جمله تسکین دهنده سرماخوردگی دارد، اما مادر شیرده باید از مصرف ان اجتناب کند. این دارو می تواند باعث بروز اسیدوز در نوزادان شود، اختلالی است که در آن کلیه ها قادر به حفظ pH خون نیستند، و آن را اسیدی تر می کنند. آسپرین حتی ممکن است باعث بروز «سندروم ری» در کودکان شود، که در آن خون رقیق شده و ارگان هایی مانند مغز و کبد شروع به تورم می کنند.

۲٫ کدئین و دی هیدروکدئین

تحقیقات اخیر نشان می دهد که کدئین می تواند مضر باشد. این یک داروی ضد درد است که با سایر مسکن های بی خطر مانند استامینوفن ترکیب می شود تا برای درمان سرماخوردگی و سرفه استفاده شود. یک نوع ماده شیمیایی موجود در این ترکیب، دی هیدرو کدئین نامیده می شود، که دارای اثر درمانی بیشتری است.

کدئین و دی هیدروکدئین در صورت مصرف، در کبد تبدیل به مورفین می شوند، و تاثیرات زیادی بر سیستم عصبی مرکزی دارند. مورفین از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و باعث خواب آلودگی، اسهال و ضعف ناشی از تجمع این ماده و تجزیه آهسته آن در کبد در حال رشد نوزاد می شود. از مصرف کدئین در زمان شیردهی باید خودداری و کاملا پرهیز شود.

۳٫ پزودوافدرین

پزودوافدرین یک ضد احتقان است که به کاهش تجمع مخاط در سینوس و مجاری بینی کمک می کند. Sudafed و Zyrtec D دو نام تجاری دارو بوده که حاوی پزودوافدرین هستند. این دارو بر روی کودک شیرخوار اثر منفی ندارد، اما تولید هورمون پرولاکتین در شیر مادر را کاهش می دهد (۱۶)، که میزان تولید شیر در مادر را تا ۲۴ درصد کاهش می دهد. کودک ممکن است به اندازه کافی تغذیه نشود، در نتیجه سوء تغذیه موقت و تحریک پذیری عمومی به دلیل گرسنگی رخ می دهد.

۴٫ فنیل افرین

فنیل افرین ضد احتقان است که رگ های خونی ملتهب را منقبض کرده و باعث کاهش کیپ شدگی بینی می شود. داروی Dayquil سرماخوردگی و آنفولانزا، حاوی فنیل افرین است و تاثیرات مشابهی با پزودوافدرین دارد. اگرچه تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت نگرفته است، اما تصور می شود که این دارو میزان تولید شیر را کاهش می دهد. این دارو توصیه نمی شود، زیرا ممکن است منجر به خواب آلودگی نوزادان شود.

۵٫ زایلومتازولین و اکسی متازولین

دو ماده معمول موجود در اسپری های بینی هستند که کیپ شدگی و انسداد بینی را از طریق انقباض رگ های خونی ملتهب برطرف می کنند. در مورد ایمنی این دارو برای مادر و نوزاد شواهد کافی وجود ندارد، بنابراین توصیه می شود که این دارو را مصرف نکرده و یا قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

اگر کودک نسبت به این دارو عوارض جانبی نشان داد و یا تغییر ناگهانی در برنامه خواب و تغذیه اش به وجود آمد، سریعا او را نزد پزشک ببرید.

اگر از بی خطر بودن داروها مطمئن نیستید، و نمی خواهید خطر کنید، پس استفاده از درمان های طبیعی را امتحان کنید. این روش های درمانی برای شما و کودک مفید هستند.

داروهای خانگی سرماخوردگی برای مادر شیرده

در این قسمت، چند روش درمان خانگی ساده برای خلاص شدن از شر سرماخوردگی ذکر شده که برای مادر و نوزاد شیرخوار بی خطر هستند.

داروهای خانگی سرماخوردگی برای مادر شیرده

استنشاق بخار

این بهترین روش برای تسکین سرماخوردگی معمولی است. آب را در یک ظرف عمیق جوشانده و آن را در جلوی خود قرار دهید. یک حوله را بر روی سر خود قرار دهید، به گونه ای که بخار از آن خارج نشود. برای پنج دقیقه آن را تنفس کنید و ۳۰ ثانیه استراحت کنید. می توانید این کار را چندین مرتبه در طول روز انجام دهید.

غرغره کردن آب نمک

به آب آشامیدنی حرارت دهید تا ولرم شود و سه قاشق کوچک نمک به آن اضافه کنید. جرعه برزگی از آن را بلعیده و قبل از تف کردن آن، برای ۱۵ ثانیه غرغره کنید. این یک درمان فوق العاده برای درد و سوزش گلو است.

غذاها و مایعات گرم و داغ مصرف کنید

غذاهای گرم مانند چای، سوپ مرغ، و فرنی برنج و شیر مصرف کنید. مایعات گرم مانع از سرفه و سرماخوردگی می شوند. مایعات گرم باعث شل شدن خلط ها شده و تنفس را راحت تر می کنند.

از دستمال مرطوب استفاده کنید

اگر سرماخوردگی شما با تب همراه است، از دستمال یا پارچه های مرطوب برای پایین آوردن درجه حرارت استفاده کنید.

بدن خود را پرآب نگه داشته و استراحت کنید: آب زیادی بنوشید، زیرا آب به تنظیم دمای بدن کمک می کند و مخاط دستگاه تنفسی را مرطوب می کند.

محتاط بودن به شما کمک می کند تا مانع از ابتلا به سرماخوردگی شوید. داروهای سرماخوردگی می توانند سرعت بهبودی شما را بیشتر کنند، اما تنها باید تحت نظارت پزشک مصرف شوند. تغذیه کودک با شیر مادر را ادامه دهید، زیرا بهترین و مطمئن ترین راه برای ایمن کردن کودکتان است!

ما دوست داریم این را از شما بشنویم. نظرات خود را در بخش زیر به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.