9 دم نوش گیاهی برای رفع یبوست؛ خطرات مصرف دمنوش های گیاهی

۹ دم نوش گیاهی برای رفع یبوست و خطرات مصرف زیاد دمنوش های گیاهی

قرن هاست که مردم از دمنوش های گیاهی برای رفع مشکلات گوارشی استفاده می کنند. بعضی از دم نوش های گیاهی می توانند باعث تحریک سیستم گوارشی و به رفع یبوست کمک کنند. یبوست زمانی رخ می دهد که فرد کمتر از ۳ بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد. با این حال، برخی افراد اگر هر روز دفع مدفوع نداشته باشند، احساس می کنند که دچار یبوست شده اند. ممکن است در این وضعیت مدفوع سفت، خشک و به سختی دفع شود. در این مقاله قصد داریم به نحوه عملکرد دم نوش های گیاهی مختلف بر حرکات روده ای، علت بروز یبوست و عوامل خطر  این دم نوش های گیاهی بپردازیم.

آیا دم نوش های گیاهی می توانند یبوست را درمان کنند؟

بعضی از دمنوش ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌توانند به درمان یبوست کمک کنند. نوشیدن مایعات گرم روشی عالی برای دریافت آب بیشتر برای بدن و هیدراته ماندن و یک روش طبیعی قدرتمند برای رفع یبوست است. آب اضافی در مدفوع آن را نرم ‌تر کرده و کمک می‌کند تا راحت ‌تر دفع شود. در حقیقت، کمبود آب در بدن دلیل شایع بروز یبوست است. همچنین ممکن است گرمای دم نوش سیستم گوارش را تحریک کرده و به کاهش علائم یبوست نیز کمک کند. همچنین استرس نیز می‌تواند در بروز یبوست نقش داشته باشد. نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نتیجه گرفتند که استرس می‌تواند باعث ایجاد مشکلات سیستم گوارشی شود. به همین دلیل است که بسیاری افراد برای آرام شدن و از بین بردن اضطراب خود از دمنوش‌های گیاهی استفاده می کنند.

۹ دم نوش گیاهی برای رفع یبوست

9 دم نوش گیاهی برای رفع یبوست

ممکن است مصرف دمنوش‌های زیر اثرات ملین و تسکین عضلانی داشته باشند که به کاهش یبوست و افزایش تحرکات روده ای کمک کنند:

۱٫ دم نوش سنا

سنا یکی از دم نوش های شناخته شده‌ای است که اغلب در دم نوش ها به عنوان یک ماده ملین مورد استفاده قرار می‌گیرد. دم نوش سنا از برگ های خشک درختچه سنای اسکندریه تهیه می شوند. گیاه سنا حاوی ترکیباتی است به نام گلیکوزیدها که باعث تحریک دستگاه گوارش می شود. این ترکیبات اثر ملین کنندگی دارند. بسیاری از قرص‌های ضد یبوست بدون نیاز به نسخه (OTC) نسبت به دم نوش آن حاوی غلظت بالایی از گیاه سنا هستند. این قرص‌ها می‌توانند برای رفع یبوست بسیار موثر باشند.

۲٫ دم نوش نعنا

دمنوش نعناع یکی از داروهای طبیعی رایج برای مشکلات گوارشی بوده و بسیاری از داروهای بدون نسخه برای رفع مشکلات گوارشی حاوی نعناع هستند. اثر تسکین دهندگی منتول در نعناع می‌تواند باعث تسکین ناراحتی معده به هنگام حرکت مدفوع در روده‌ها شود. نوشیدن یک فنجان دمنوش نعناع پس از هر وعده غذایی ممکن است برای افرادی که از یبوست و ناراحتی معده رنج می‌برند، مفید باشد.

۳٫ دم نوش زنجبیل

زمانی که یبوست ناشی از هضم ضعیف باشد، ریشه گیاه زنجبیل می تواند برای رفع این مشکل مفید باشد. بسیاری از مردم از دمنوش زنجبیل برای تسکین تحریک سیستم گوارشی و بهبود هضم غذا استفاده می‌کنند. نوشیدن دمنوش زنجبیل پس از یک وعده غذایی سنگین می‌تواند به هضم غذا کمک کند. نوشیدن روزانه یک یا دو فنجان چای زنجبیل پس از وعده‌های غذایی می‌تواند  به بدن برای فرآیند هضم غذا و تولید حرکات روده کمک کند.

۴٫ دم نوش قاصدک

دمنوش قاصدک می‌تواند به رفع علائم خفیف گوارشی مانند نفخ یا یبوست‌های گاه به گاه کمک کند.  قاصدک می‌تواند کبد را برای تولید صفرا تحریک کند، که این حرکت به طور غیر مستقیم می تواند برای درمان یبوست مفید باشد. همچنین دمنوش قاصدک می تواند به عنوان یک ماده ادرار آور در بدن عمل کند که آب بیشتری را به سیستم گوارشی و مدفوع اضافه کند. این کار می تواند برای رفع یبوست خفیف مفید باشد. برای تسهیل فرآیند گوارشی سعی کنید پس از وعده‌های غذایی یک فنجان دم نوش قاصدک بنوشید.

۵٫ چای سیاه، چای سبز، یا قهوه

چای سیاه و سبز و قهوه نیز اثرات ملینی دارند. چای سیاه، چای سبز و قهوه به طور طبیعی شامل کافئین بوده که باعث سرعت بخشیدن به حرکات روده‌ها در بسیاری از افراد می‌شوند. افراد معمولا این نوشیدنی‌ها را در صبح به منظور بیداری کامل  از خواب و تحریک حرکات روده می نوشند. با این حال کافئین می‌تواند در افرادی که نسبت به آن حساسیت دارند عوارض جانبی منفی ایجاد کند.

۶٫ دم نوش ریشه شیرین بیان

دمنوش تهیه شده از ریشه شیرین بیان یک دمنوش مقوی و محبوب برای مشکلات گوارشی است. ریشه شیرین بیان اثر ضد التهابی داشته و ممکن است به هضم  غذا هم کمک ‌کند. بعد از اینکه وعده غذایی هضم شد، نوشیدن یک فنجان دمنوش ریشه شیرین بیان می‌تواند سیستم گوارش را تسکین دهد و باعث تحریک حرکت رودها شود.

۷٫ دم نوش ریشه مارشمالو

ریشه گیاه مارشمالو مانند گیاه شیرین بیان اثرات تسکین بخش داشته و خواص ملینی اش آن را به ترکیب رایجی برای تهیه دم نوش ‌های درمانی تبدیل کرده است. بهتر است در پایان روز یک فنجان دمنوش از این گیاه را بنوشید.

۸٫ دم نوش بابونه

بابونه گیاهی شناخته شده و معطر است که برای اثر تسکین دهندگی اش بر روی بدن در دم نوش ها از آن استفاده می‌شود. نوشیدن یک فنجان دمنوش بابونه پس از وعده‌های غذایی یا در آخر روز ممکن است به تسکین عضلات روده کمک کند و زمان بین هضم غذا و حرکات روده ای را تسریع ببخشد.

۹٫ دم نوش جعفری

جعفری یک گیاه رایج است که می‌تواند به اختلالات گوارشی کمک کند. دمنوش حاوی برگ یا دانه جعفری می‌تواند به کاهش یبوست خفیف کمک کند. به طور سنتی بسیاری از افراد برای مقابله با مشکلاتی مانند بوی بد دهان و نفخ، برگ یا ساقه این گیاه را می‌جویدند.

خطرات دمنوش های گیاهی

خطرات دمنوش های گیاهی

اگرچه بسیاری از مردم دم نوش های گیاهی را ملایم و تسکین دهنده می‌بینند، اما چندین عوامل خطر برای این دم نوش ها وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

آیا دم نوش و چای‌های گیاهی برای کودکان بی خطر هستند؟

دم نوش و چای‌های گیاهی را فقط باید بزرگسالان مصرف کنند؛ چرا که ممکن است برای کودکان اثرات متفاوتی داشته باشد. با پزشک درباره بهترین روش درمان یبوست برای کودکان صحبت کنید. تعدادی داروهای بدون نسخه ملین در دوزهایی برای مصرف کودکان موجود هستند.

آیا دم نوش های گیاهی تحت نظارت قرار گرفته اند؟

در ایالات متحده، سازمان غذا و دارو نظارتی بر محصولاتی مانند دم نوش هایی گیاهی اعمال نکرده است. به همین دلیل، ممکن است توانمندی ترکیبات یک محصول نسبت به محصول دیگر متفاوت باشد. همچنین، بعضی از دم نوش ها حاوی ترکیبات آزمایش نشده هستند.

عوارض جانبی دم نوش های گیاهی

برخی از مواد ملین موجود در دم نوش های گیاهی مانند سنا می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند و خطر برخی مشکلاتی مانند اسهال را افزایش دهند. همچنین برخی مواد فعال موجود در این دم نوش ها می‌توانند با بعضی از داروها تداخل داشته باشند. بنابراین بهتر است پیش از مصرف این دم نوش ‌ها با پزشک یا داروساز در مورد تداخلات این ترکیبات با دارویی که در حال حاظر مصرف می کنید، مشورت کنید.

مصرف طولانی مدت دم نوش های گیاهی

دم نوش های گیاهی می‌توانند یبوست‌های گاه به گاه را درمان کنند، اما راه حل طولانی مدت برای درمان یبوست نیستند. اگر افراد متوجه تاثیر تسکین دهندگی دم نوش هایی گیاهی برای رفع یبوست شدند، اما بهتر است برای تشخیص و علت بروز یبوست مزمن به پزشک مراجعه کنند. پزشک می تواند درمانی را پیشنهاد کند که در دراز مدت برای رفع یبوست موثر باشد. یبوست شدید ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد، بنابراین تشخیص علت آن اهمیت دارد. اگر درباره خطرات و مزایای مصرف چای یا سایر محصولات گیاهی تردید دارید، باید با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.

سایر درمان ها برای یبوست

سایر درمان ها برای یبوست

بسیاری از داروهای ملین بدون نسخه در دسترس هستند که اکثر آنها برای درمان یبوست‌های موردی بسیار موثر هستند. راهکارهای زیر می‌تواند از بروز یبوست جلوگیری کند:

  • هیدراته بودن بدن: پر آب بودن بدن برای سلامت روده‌ها و عملکرد کلی بدن لازم است. افراد مبتلا به یبوست‌های مکرر باید روزانه بیشتر از هشت لیوان آب بنوشند.
  • فعالیت های بدنی: فعالیت بدنی سیستم گوارشی را تحریک و به حفظ حرکات روده به طور منظم کمک می‌کند.
  • کاهش استرس: تکنیک‌هایی مانند یوگا، تمرینات تنفسی و مدیتیشن می‌تواند به افرادی که به یبوست ناشی از استرس مبتلا هستند کمک کند.
  • بهبود رژیم غذایی: خوردن مقادیر زیادی از مواد غذایی حاوی فیبر بالا از جمله سبزیجات و میوه‌های تازه معمولا می‌تواند به تنظیم حرکات روده کمک کند.
سخن پایانی

بعضی از دم نوش های گیاهی می تواند به هضم و دفع مدفوع و رفع یبوست موردی کمک کنند. با این حال، یبوست شدید ممکن است به شناسایی علت اصلی و درمان پزشکی نیاز داشته باشد. اگر دائما دچار یبوست می شوید یا بیشتر از چند روز این مشکل ادمه دارد، به پزشک مراجعه کنید. افرادی که تمایل دارند دم نوش هایی که در قسمت بالا عنوان شد را امتحان کنند، انواع زیادی از برندها و طعم ها این دم نوش ها موجود هستند که می توانید آنها را انتخاب کنید. معمولا این دم نوش ها در فروشگاهای محصولات بهداشتی یا سوپر مارکت ها موجود هستند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *