7 نکته شگفت انگیز برای کمک به "بالا بردن تمرکز، رفع حواس پرتی و افزایش توجه در کودک"

۷ نکته شگفت انگیز برای کمک به بالا بردن تمرکزکودک، رفع حواس پرتی و افزایش توجه

تمرکز مانند عضله ای است که برای تقویت به ورزش منظم نیاز دارد. بعضی از بچه ها در این منطقه (تمرکز)، “قوی تر” متولد می شوند، اما همه بچه ها می توانند استراتژی هایی یاد بگیرند و درگیر کارهایی شوند که به بهبود توانایی آنها در تمرکز و حفظ توجه آنها کمک می کند. این، بعد از همه، مهارت مهمی است که بچه ها می توانند کسب کنند. مدرسه خواستار تمرکز دانش آموزان برای مدت زمان طولانی است و با بزرگتر شدن بچه ها، آنها بعد از مدرسه فعالیت های فوق برنامه ای دارند که حتی تمرکز بیشتری لازم دارند. بیشتر کودکان قادر به تمرکز روی فعالیت هایی هستند که سرگرم کننده و ذاتاً لذت بخش باشند. اما بعضی از آن کارها، کسل کننده تر، دشوارتر یا کمتر لذت بخش هستند؛ که واقعاً تمرکز آنها را به چالش می کشد. با این وجود این توانایی برای تمرکز و توجه بیشتر به انواع کارها از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است، زیرا این به بچه ها کمک می کند تا یاد بگیرند و پیشرفت کنند و این منجر به اعتماد به نفس و عزت نفس مثبت می شود.

تمرکز بسیار شبیه ذهن آگاهی است؛ مفهومی که اخیراً در روانشناسی و فرهنگ عامه مورد توجه زیادی قرار گرفته است. ذهن آگاهی در اصل توانایی توجه به یک چیز در لحظه است و نشان داده شده است که دارای مزایای بی شماری برای سلامت روان است. از افزایش شادکامی و مدیریت استرس گرفته تا بهبود عملکرد تحصیلی و آزمون. برای داشتن ذهن آگاهی در کار، باید تمرکز کنید.

۷ نکته برای کمک به بچه ها در افزایش تمرکز

7 نکته برای کمک به بچه ها در افزایش تمرکز

۱٫ زمان معقولی را برای کودک خود اختصاص دهید تا تمرکز خود را روی یک کار خاص تمرین و انجام دهد

كودكان كوچك (۴ تا ۵ ساله) بسته به کار معمولاً می توانند در جایی بین ۵ تا ۲۰ دقیقه تمركز كنند؛ وقت کمتری با کارهای جدید و چالش برانگیز، و زمان بیشتر با فعالیت های ذاتاً لذت بخش.

۲٫ هر بار یک چیز را در یک زمان انجام دهید

ممکن است توانایی انجام چند وظیفه ای (چندکاری) را در زندگی بزرگسالانمان تحسین کنیم، اما تحقیقات واضح است: چند وظیفه ای تمرکز و عملکرد ما را کاهش می دهد. در راستای مفهوم ذهن آگاهی، در یک لحظه یک کار را یکجا انجام دهید. برای بچه های خیلی خردسال، وقتی که به حروف نگاه می کنند، ممکن است که به سادگی حروف الفبا را با هم بخوانند. برای کودکانی که کمی بزرگتر هستند (کلاس چهارم)، شما می توانید یک مشکل تقسیم طولانی را در یک زمان با هم کامل کنید. به مشکلات دیگر نگاه نکنید (توجه نکنید)، فقط روی یکی در یک زمان تمرکز کنید.

هر بار یک چیز را در یک زمان انجام دهید

۳٫ زمان تکالیف و مکان را کنار بگذارید

از آنجا که چند کار تمرکز را مختل می کند، مهم است که حواس پرتی های بیرونی را کاهش دهید. به عنوان مثال، کارهای خانه را در یک میز یا میز مشخص در یک اتاق آرام با خاموش کردن تلویزیون، گذاشتن تلفن در یک اتاق دیگر و لپ تاپ خاموش انجام دهید؛ مگر اینکه برای انجام تکالیف به این وسایل نیاز باشد. برنامه های نظارت والدین می توانند بطور خودکار دسترسی به اینترنت را پس از مقدار استفاده شده مشخص خاموش کند. با بزرگتر شدن بچه ها، والدین می توانند به سمت استفاده از نرم افزار کنترل خود سوق پیدا کنند (تغییر جهت بدهند) تا نوجوانان بتوانند به طور مستقل زمان خود را مدیریت کنند. به این ترتیب بچه ها در اینستاگرام یا اسنپ چت وارد گرداب زمانی نمی شوند.

۴٫ استراحت برنامه ریزی شده ایجاد کنید

بچه ها باید بعد از گذراندن مدتی تمرکز، از جا برخیزند، حرکت کنند و کار دیگری انجام دهند و خیلی هم کارهای جسمی و ذهنی انجام ندهند. آنها از زمان کمی برای استراحت و شارژ مجدد بهره مند می شوند، مخصوصاً در زمان مشق شب بعد از مدرسه. کودکان کوچکتر می توانند میان وعده بخورند یا استراحت کنند و نوجوانان می توانند از این فرصت استفاده کنند تا از ارسال پیامک به دوستان خود و همچنین چک کردن پست های دوستانشان مطلع شوند.

برای کودک، استراحت برنامه ریزی شده ایجاد کنید

۵٫ تنفس شکم را تمرین کنید

تنفس ثابت و دیافراگمی ضربان قلب ما را کند می کند و ذهن ما را پاک می کند تا بتوانیم تمرکز کنیم. این یک مهارت مهم است که بچه ها هنگام مواجهه با کارهای چالش برانگیز باید داشته باشند، که می تواند باعث اضطراب و ضربان قلب آنها شود. اضطراب منجر به کناره گیری می شود، نقطه مقابل تمرکز. بنابراین یافتن راه هایی برای دستیابی به وظایف مهم است و آرام کردن بدن یکی از این راهکارها است.

۶٫ کارهای بزرگ را به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنید

این استراتژی دیگری برای کمک به کودکان برای رسیدن به یک کار چالش برانگیز است. اگر فرزند شما در حال آموختن بستن بند کفش های خود است، اولین هدف را برای تسخیر گره اولیه انجام دهید؛ سپس به دنبال ساختن دو حلقه با رشته ها باشید تا زمانی که او دقیقاً بداند که چگونه این کار را انجام دهد و غیره. یکی دیگر از استراتژی های “تدریجی” برای ساختن تمرکز استفاده از یک تایمر برای کمک به کودکان است که خودشان را سازماندهی کنند. به عنوان مثال، “اینجا کتابی درباره اسب ها است. من می خواهم این تایمر را به مدت ۱۵ دقیقه تنظیم کنم، و من می خواهم شما در این زمان حقایق زیادی را در مورد اسبها بنویسید.”

کارهای بزرگ را به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنید

۷٫ موارد را در لحظه مشاهده کنید

کودکان و نوجوانان را می توان با “محرکهای داخلی”، مانند احساسات جسمی یا خاطرات سرگرم کننده، منحرف (پریشان)  کرد. در حالی که تصور کودک چیز جالبی است، ما همچنین می خواهیم که آنها بتوانند حواس پرتی را از بین ببرند و توانایی تمرکز را ایجاد کنند. شما می توانید “من با چشم کوچک خود جاسوسی می کنم …” را بازی کنید و به نوبه خود به مشاهده اشیاء مختلف در اتاق بپردازید. با هم از نزدیک به متن آهنگ گوش دهید، یا برخی از حرکات یوگا را انجام دهید و به نحوه احساس آن در بدن توجه کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.