7 نکته برای درمان و پیشگیری از بروز آکنه بر روی باسن؛ خلاص شدن از شر جوش روی باسن

۷ نکته برای درمان و پیشگیری از بروز آکنه بر روی باسن؛ خلاص شدن از شر جوش روی باسن

آکنه بر روی باسن اتفاق می افتد. همه ما در زمان هایی برآمدگی هایی را بر روی باسن تجربه می کنیم. نیازی نیست که وانمود کنید که وجود ندارد. بله، به نوعی باعث شرمندگی است. اما بدن انسان کارهای عجیب انجام می دهد. (و اگر علاقمند هستید که بدانید چرا جوش های روی باسن اتفاق می افتد، همه چیز در اینجا توضیح داده شده است: چه عواملی باعث ایجاد جوش بر روی باسن می شود؟) خبر خوب این است که آکنه بر روی باسن قابل درمان است. در اینجا هفت کار وجود دارد که می توانید برای خلاص شدن از شر آکنه باسن و داشتن یک باسن فاقد جوش انجام دهید.

۱٫ لباس های گشاد به تن کنید

شلوارهای چسبان بسیار جذاب، مردانه و شیک به نظر می رسند؛ اما می توانند جوش موجود بر روی باسن را وخیم تر کنند. خانم ها، شلوارهای کشی چسبان و شلوار اسپندکس راحت و زیبا هستند، اما می توانند جوش های موجود در باسن را تحریک کنند. بنابراین، شلوارهای مخصوص یوگا را برای زمان یوگا نگه دارید. مردان، آن شلوارهای جین چسبان فوق العاده به نظر می رسند و شلوارک های ورزش دو نیز جذاب هستند. اما در حالیکه تلاش می کنید جوش های موجود در باسن را تحت کنترل در بیاورید، آنها بهترین انتخاب برای کمد لباس محسوب نمی شوند. سایش ناشی از لباس تنگ می تواند باعث تحریک فولیکول های باسن شده، که باعث برآمدگی قرمز و جوش می شود. اگر چه ممکن است همیشه نتوانید (یا نخواهید) از پوشیدن لباس تنگ جلوگیری کنید، اما سعی کنید هر زمان که می توانید، لباس های گشاد به تن کنید.

لباس های گشاد به تن کنید

۲٫ فورا پس از ورزش کردن دوش بگیرید

عرقی که در پوست به دام افتاده و سپس خشک می شود، می تواند فورا فولیکول های مو را تحریک کرده و باعث بروز جوش بر روی باسن شود. سعی کنید تا ورزش خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که پس از آن بتوانید فورا دوش بگیرید. تا زمانی که بدن خود را با کف صابون شسته و لباس های خود را عوض کنید، در فروشگاه مواد غذایی توقف نکرده یا به کتابخانه نروید. همانطور که به موضوع لباس اشاره می کنیم، از پوشیدن لباس هایی که گرما و رطوبت را در پوست به دام می اندازند، اجتناب کنید. تعریق، گرما و سایش، سه شرط تحریک شدن فولیکول هستند. لباس زیرهای پلی استر، نایلون یا ابریشم همه گرما و رطوبت را به دام می اندازند. به جای آن از لباس های پنبه ای قابل نفس کشیدن استفاده کنید. شلوار یا لباس زیرهای پنبه ای در هنگام ورزش کردن بسیار مهم هستند. اگر این موارد انتخاب های اول شما محسوب نمی شوند، نگران نباشید. وقتی که جوش های موجود در باسن تحت کنترل قرار گرفت، می توانید از لباس های مورد علاقه تان مجددا استفاده کنید.

۳٫ باسن خود را مالش ندهید

آکنه های موجود در باسن با سایش از بین نمی روند. از لیف، برس های بدن از جنس سخت و سایر محصولات تهاجمی دیگر برای این کار استفاده نکنید. سایش تهاجمی این ناحیه می تواند فولیکول هایی که در حال حاضر ملتهب هستند را تحریک کرده و آکنه باسن را وخیم تر کند. این بدان معنا نیست که تحت هیچ شرایطی نباید لایه برداری انجام دهید. فقط آن را به آرامی و با یک پارچه نرم یا دستمال نایلونی انجام دهید. اگر آکنه باسن ملتهب یا دردناک باشد، به طور کلی از سایش آن اجتناب کنید.

باسن خود را مالش ندهید

۴٫ از محصولات شست و شو بدن فاقد نسخه با بنزوئیل پراکسید استفاده کنید

اگرچه «آکنه روی باسن» از نوع معمولی «آکنه ولگاریس» نیست، اما بسیاری از درمان هایی که روی آکنه های صورت انجام می دهند، بر روی جوش های باسن نیز موثر هستند. اگر آکنه شما خفیف است، به این معنا که برآمدگی های ریز کوچک یا تنها میزان سطحی از جوش های ملتهب است، بنزوئیل پراکسید یک درمان عالی است. بنزوئیل پراکسید به پاکسازی منافذ برای کاهش لکه ها کمک می کند. این ماده هنچنین دارای خواص ضد التهابی است، بنابراین، اگر شما مستعد جوش های باسن هستید، این یک درمان مناسب خاص است. شما می توانید بنزوئیل پراکسید را به صورت فاقد نسخه خریداری کنید. چه شست و شو دهنده بدن باشد و چه نوع صابون جامد باشد، هر دو مدل مناسب هستند که به ترجیح شخصی شما بستگی دارد. برای درمان جوش های موجود در بدن، استفاده از بنزوئیل پراکسید ۱۰ درصد توصیه می شود. آیا نمی توانید شستشو دهنده بدن حاوی بنزوئیل پراکسید پیدا کنید؟ استفاده از محصولی که برای صورت ساخته شده نیز می تواند برای باسن مورد استفاده قرار بگیرد. نکته ای که باید در مورد بنزوئیل پراکسید بدانید این است که این ماده به عنوان سفید کننده پارچه ها به کار می رود. برای جلوگیری از لکه شدن لباس ها و لباس زیر، بهتر است که در حین استفاده از این روش درمانی از حوله سفید، لیف و زیرپوش استفاده کنید.

۵٫ از پدهای دارویی سالیسیلیک اسید استفاده کنید

لایه برداری منظم در جلوگیری و درمان آکنه در باسن حائز اهمیت است. اما به جای سایش پوست، یک روش بهتر و موثرتر برای انجام این کار وجود دارد. اسید سالیسیلیک، یک بتا هیدروکسی است که به پوست شما کمک می کند که لایه برداری پوست به طور موثرتر عمل کند. از آنجایی که این سلول ها در اطراف فولیکول مو ایجاد نمی شود، باسن شما نرم تر و صاف تر به نظر می رسد. پدهای اسید سالیسیلیک دارویی یک روش آسان برای رساندن این دارو به باسن است. کافی است پد از پیش آماده شده را روی باسن خود مالش دهید (آن را در اطراف دستگاه تناسلی خود اعمال نکنید). پد اسید سالیسیلیک را می توانید به صورت فاقد نسخه خریداری کنید. اگر نتوانستید که پدهای خاص باسن را خریداری کنید، نگران نباشید. مشکلی ندارد که از پدهای درمانی اکنه مانند Stridex، Oxy و Neutrogena برای باسن خود استفاده کنید. اما مواد فعال را حتما بررسی کنید. برای درمان اکنه در باسن، بهتر است که به جای درصد پایین تر، از اسید سالیسیلیک دو درصد خریداری کنید. از پدهای اسید سالیسیلیک می توان در کنار شستشوی بدن با بنزوئیل پراکسید نیز استفاده کرد. اگر باسن شما تحریک شده یا خشک شود، استفاده از یکی از آنها یا هر کدام را در نظر بگیرید.

از پدهای دارویی سالیسیلیک اسید استفاده کنید

۶٫ یک لوسیون اسید لاکتیک اعمال کنید

یکی دیگر از درمان های بسیار موثر جوش باسن، لوسیون اسید لاکتیک است. اسید لاکتیک یک اسید آلفا هیدروکسی است. درست مانند اسید سالیسیلیک، اسید لاکتیک به شل و پوسته پوسته شدن سلول های مرده پوست کمک می کند. نتیجه استفاده از آن یک باسن نرم تر، صاف تر و بدون جوش است. لوسیون های اسید لاکتیک را می توان به صورت فاقد نسخه از داروخانه خریداری کرد. برخی از مارک های متداول جهت خرید U-Lactin و AmLactin هستند. روزانه لوسیون را روی باسن خود ماساژ دهید. همچنین می تواند برای کمک به نرم کردن دست های زبر، پاها، آرنج و زانوهای زبر و برآمدگی در قسمت پشت بازوها (وضعیتی بی ضرر شناخته شده به عنوان کراتوز پیلاریس) استفاده شود. همچنین می توانید به تنهایی از لوسیون اسید لاکتیک استفاده کنید یا با ترکیب آن با مایع شستشوی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک اسید (یا هر دو)، محلول شست و شو دهنده جوش های موجود در روی باسن خود را تهیه کنید. لوسیون را بعد از خشک شدن کامل داروی اسید سالیسیلیک بر روی پوست اعمال کنید. یک گزینه بهتر حتی استفاده از اسید سالیسیلیک در صبح و اسید لاکتیک در هنگام شب است. مجددا اگر باز هم باسن تحریک می شود، باید تعداد داروهایی را که در یک زمان استفاده می کنید، کاهش دهید.

۷٫ از پزشک بخواهید که جوش های باسن شما را معاینه کند

به طور جدی، مراجعه به پزشک نباید باعث وحشت ناگهانی تان نشود. همه پزشکان قبلا آکنه بر روی باسن را دیده اند و بسیاری دفعات قبل از شما آن را درمان کرده اند. جوش های باسن خفیف و حتی جوش های ملتهب گاه به گاه به احتمال زیاد توسط خودتان و با استفاده از داروهای فاقد نسخه ارائه شده در بالا قابل درمان هستند. اما اگر بعد از ۱۰ تا ۱۲ هفته مراقبت مناسب در خانه تحت کنترل قرار نگرفت، باید به متخصص پوست مراجعه کنید. اگر آکنه های باسن ملتهب تا شدید است، اگر برآمدگی ها بزرگ و پر شده از چرک یا بسیار حساس هستند، باید از پزشک خود بخواهید که فورا آنها را معاینه کند. فولیکول های مو ممکن است عفونی شوند، که نیاز به نسخه درمانی قوی تری دارد.

از پزشک بخواهید که جوش های باسن شما را معاینه کند

جمع بندی

از آکنه های موجود در باسن خود خجالت نکشید. این یک چیز کاملاً طبیعی و عادی است که برای پوست ما اتفاق می افتد. اکثر اوقات، جوش های باسن را می توان با محصولات بدون نسخه و فقط در زمان کمی درمان کرد. اما اگر آکنه باسن شدید است و باعث درد می شود، یا تنها از انجام کارهای بعدی مطمئن نیستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *