3 نشانه رایج عدم تعادل هورمونی در زنان

۳ نشانه رایج عدم تعادل هورمونی در زنان

همه ما گاهی مشکلات جزئی سلامتی را نادیده می گیریم. اغلب، نشانه هایی از شرایط غیر معمول را مشاهده می کنیم و در نهایت علائم از بین می روند. اما اگاهی اوقات، این مشکلات جزئی با گذشت زمان از بین نمی روند. و بعضی اوقات، به خصوص برای زنان، به یک مشکل هورمونی پنهانی در بدن اشاره می کند؛ مشکلی که منجر به بروز نشانه های کوچک اما مداوم در زندگی روزمره می شود. رفع علائم عدم تعادل هورمونی در خانم ها ممکن است آسان به نظر برسد، اما اگر شما در حال حاضر آن را تجربه می کنید، باید بدانید که به احتمال زیاد آنها نمی توانند به خودی خود و بدون اصلاح مساله هورمونی زمینه ای از بین بروند. بنابراین، زنان چگونه می توانند علائم عدم تعادل هورمونی را تشخیص دهند، وقتی آن را به راحتی نادیده می گیرند؟ نشانه هایی وجود دارد که زنان اغلب وقتی از عدم تعادل هورمونی رنج می برند، آن را تجربه می کنند. اگر گمان می کنید عدم تعادل هورمونی دارید، به این مثلث علائم توجه کنید. بدن شما سعی می کند چه پیامی ارسال کند، و آیا لازم است که برای درمان جایگزینی هورمونی به پزشک مراجعه کنید؟

۳ نشانه اصلی عدم تعادل هورمونی در زنان که ممکن است نادیده گرفته شود

3 نشانه اصلی عدم تعادل هورمونی در زنان که ممکن است نادیده گرفته شود

سه نشانه از عدم تعادل هورمونی در زنان به راحتی ندیده گرفته می شود، چون متناقض هستند و همچنین احتمال دارد به سایر عوامل سبک زندگی ربط داده شوند. شما ممکن است همه یا بیشتر این علائم را داشته باشید، اما آنها را به عنوان یک مشکل بدون راه حل در نظر بگیرید. سه نشانه رایج عدم تعادل هورمونی در زنان که ممکن ندیده گرفته شود:

  • خشکی واژن
  • افسردگی
  • قاعدگی های غیر قابل پیش بینی

خشکی واژن: یکی از علائم رایج عدم تعادل هورمونی در زنان

خشکی واژن: یکی از علائم رایج عدم تعادل هورمونی در زنان

بیش از یک سوم زنان در طول زندگی خود خشکی واژن را تجربه می کنند، اما تعداد کمی از آنها تمایل به شروع صحبت درباره آن با همسر یا پزشک خود دارند. خشکی واژن وقتی شدید باشد می تواند باعث ناراحتی روزانه شود، اما بسیاری از زنان تنها در هنگام رابطه جنسی با آن مواجه می شوند. بسیاری از زنان به جای درمان، آن را نادیده می گیرند. متاسفانه، اصلاح تعادل هورمونی علل خشکی واژن ممکن است تنها راه حل دائمی آن باشد. خشکی واژن یکی از علائم جدی عدم تعادل هورمونی در زنان است، زیرا واژن به سیگنال های هورمونی حساس است. روان سازی واژن عمدتاً توسط استروژن کنترل می شود. بنابراین، هنگامیکه یک زن از کمبود استروژن رنج می برد، ممکن است به علت از بین رفتن رگ های خونی، موارد شدیدتری از خشکی واژن را تجربه کند. با وجود تعداد کمتر رگ های خونی برای ترشح ماده روان کننده، میزان روان سازی کمتر می شود.

در حالیکه گاهی اوقات، مثلا در هنگام افزایش سطح تحریک، سلول های دیواره واژن می تواند با ترشح اضافی استروژن مقداری روان سازی در واژن ایجاد کند، اما همچنان رابطه جنسی همراه با درد خواهد بود. افزایش کوتاه مدت استروژن ناشی از افزایش تحریک، به اندازه کافی برای ایجاد سریع رگ های خونی که کمی زمان بر است، پایدار نیست. معمولاً زنان سعی می کنند با استفاده از روان کننده ها، خشکی واژن را برطرف کنند، اما این یک راه حل موقت است. اگر خشکی واژن بر زندگی و روابط شما تاثیر بگذارد، ممکن است مراجعه به یک پزشک واجد شرایط برای جایگزینی هورمون بیولوژیکی موثرتر باشد.

افسردگی خفیف و زنان: وقتی می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد

افسردگی خفیف و زنان: وقتی می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد

 

افسردگی یک علامت مهم عدم تعادل هورمونی در زنان است که بسیاری از اوقات نادیده گرفته می شود یا به سبک زندگی ربط داده می شود. صرف نظر از علت، افسردگی ممکن است در نوسان باشد و زنان ممکن است این تغییرات را به جای عدم تعادل هورمونی، به اتفاقات زندگی و سایر علل ربط بدهند. بسیاری از مبتلایان به افسردگی، دریافت کمک را به تاخیر می اندازند، زیرا وقتی افسرده هستید، پیدا کردن انگیزه دشوار می شود. افسردگی تقریباً ندیده گرفتن همه چیز (به جز خودش) را آسان می کند. و برای بسیاری از زنان گرفتار،  افسردگی در سطح پایین ممکن است زیاد آزار دهنده نباشد که فرد به دنبال درمان پزشکی باشد که به همین ترتیب منجر به حضور ماندگار افسردگی در زندگی آنها می شود.

اگر عدم تعادل هورمونی باعث افسردگی شما شود، ممکن است در برابر درمان های رایج مانند روان درمانی و داروهای ضد افسردگی مقاوم باشید. آیا می دانید هورمون های شما، به خصوص استروژن، در تنظیم انتقال دهنده های عصبی مغز شما مانند سروتونین نقش دارند؟ اگر استروژن بیش از حد یا خیلی کم در مغز شما وجود داشته باشد، ترشح سروتونین توسط سلول های عصبی مغز شما مختل می شود. در حالیکه اثرات چنین اختلالی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما بسیاری از زنان در نتیجه آن دچار افسردگی می شوند. اگر افسردگی با گذشت زمان از بین نرفت یا با درمان های معمول بهبود پیدا نکرد، عدم تعادل هورمونی مسئله دیگری است که باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد. برای بسیاری از زنانی که از افسردگی رنج می برند، دریافت جایگزینی هورمون زیستی برای اصلاح عدم تعادل هورمون آنها می تواند باعث تغییر زندگی شود. افسردگی مداوم و بدون علت قابل تشخیص، درمان پذیر است و چنانچه زنی دچار از دست رفتن شدید روحیه و پایین بودن سطح انگیزه باشد، نباید در مراجعه به پزشک نگران باشد و تعلل کند.

قاعدگی غیر قابل پیش بینی: بی توجهی به این مسئله بین زنان رایج است

قاعدگی غیر قابل پیش بینی: بی توجهی به این مسئله بین زنان رایج است

کمی نامنظم بودن قاعدگی، شاید یکی از رایج ترین علائم عدم تعادل هورمونی است که نادیده گرفته می شود. زنانی که دوره های ماهیانه غیر قابل پیش بینی ناشی از عدم تعادل هورمونی را تجربه می کنند، ممکن است متوجه نشوند که چرخه های قاعدگی آنها متغیرتر از سایر زنان است؛ به خصوص پس از سال ها عدم تعادل هورمونی.

قاعدگی های خارج از موقع به راحتی ندیده گرفته می شوند، زیرا بسیاری از زنان در دوره های مختلف زندگی خود آن را تجربه می کنند و بنابراین فرض می شود که طبیعی باشد. برخی از زنان همچنین ممکن است تمایلی به صحبت در مورد قاعدگی با پزشک خود نداشته باشند. با این وجود، دوره های بسیار متغیر می تواند نشانه مهمی از عدم تعادل هورمونی باشد. اگر دوره های ماهیانه نامنظم یا موارد شدید سندرم پیش قاعدگی را تجربه می کنید، ممکن است با کمک یک پزشک هورمون درمانی بتوانید علائم خود را تسکین دهید.

اگر این علائم عدم تعادل هورمونی را تجربه می کنید، با یک پزشک متخصص هورمون درمانی مشورت کنید

اگر این علائم عدم تعادل هورمونی را تجربه می کنید، با یک پزشک متخصص هورمون درمانی مشورت کنید

این علائم عدم تعادل هورمونی در زنان بسیار دیده می شود، اما نباید اینطور باشد. وقتی که زن به جای نادیده گرفتن علائم موجود، به زبان بدن خود گوش کند، می تواند بهبود را در روحیه، وضعیت سلامتی و حتی رابطه خود حس کند. وقتی مشکل شما بخاطر عدم تعادل هورمونی است، کاهش علائم پایدار و ناراحت کننده می تواند آسانتر از چیزی باشد که انتظارش را دارید، فقط باید اقدام به درمان کنید.

در مواردی که خشکی واژن وجود دارد، صرفاً بالا بردن سطح استروژن ممکن است برای رفع همیشگی این خشکی کافی باشد. بسیاری از زنان با فراهم کردن میزان مناسب هورمون ها در زمان مناسب، می توانند به دروه های ماهیانه منظم خود برگردند. از طرف دیگر، درمان افسردگی به طور معمول دشوار است، زنان مبتلا به افسردگی ناشی از عدم تعادل هورمونی ممکن است متوجه شوند که بازگشت تعادل در هورمون های آنها می تواند در درمان آنها بسیار موثرتر از سایر روش های درمانی باشد.

پیدا کردن یک پزشک با تجربه که در درمان جایگزینی هورمون های زیست شناختی تخصص دارد، اولین قدم برای زنانی است که فکر می کنند دچار عدم تعادل هورمونی هستند. پزشک می تواند با توجه به علائم، سطح هورمون های شما را ارزیابی کند و یک برنامه درمانی ایجاد کند که مناسب نیازها و شیوه زندگی شما باشد. با مراقبت صحیح می توانید زندگی متعادل تر، راحت تر و شادتری شروع کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *