11 غذا برای رشد بهتر قد کودک

۱۱ ماده غذایی مفید برای رشد بهتر قد کودکان

قد و جثه کودکان بستگی به ساختار ژنتیکی آنها دارد. این بدان معناست که همه بچه ها نمی توانند به اندازه ای که بخواهند قد بلند باشند، فرقی نمی کند چه میزان غذای سالم مصرف کنند.

اما لازم است که به کودک خود غذای خوبی بدهید تا از رشد مناسب او پشتیبانی کند و احتمال رسیدن به قد سالم را افزایش دهد. در ادامه، به معرفی غذاهایی می پردازیم که می توانند به رشد جسمی کودک کمک کند که شامل افزایش قد متناسب او نیز می شود.

آیا می توان قد کودک را بلندتر کرد؟

قد کودک بیشتر به قد والدین و دیگر نزدیکان آنها بستگی دارد.

کودکان با سرعت متوسطی رشد می کنند و سرعت رشد آن ها به طور قابل توجهی در دوران بلوغ افزایش می یابد. پس از بلوغ، دختران و پسران به احتمال زیاد هر سال پنج سال به قدشان اضافه می شوند. با این وجود، قد نهایی آنها در بزرگسالی می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله ژنتیک که نقش مهمی بازی می کند.

با این حال، عدم تغذیه مناسب می تواند مانع از رشد درست کودک و رسیدن به قد ایده آل شود. بنابراین تهیه غذاهای سرشار از مواد غذایی برای کمک به رشد قدی مناسب کودک ضروری است.

بهترین غذاها برای افزایش قد کودک

غذاهای سرشار از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی در رشد عضلات و استخوان ها دارند که برای افزایش رشد قدی سالم ضروری است. در اینجا چند مورد از این نوع غذاها وجود دارد که می توانیم آنها را به رژیم غذایی کودک اضافه کنیم.

۱٫ تخم مرغ

تخم مرغ دارای چندین ماده مغذی مانند پروتئین برای رشد سالم عضلات و ویتامین D برای تقویت استخوان ها است. تخم مرغ ها همچنین شامل سایر ویتامین ها و اسیدهای چرب امگا ۳ برای عملکردهای سالم بدن است.

آیا می توان قد کودک را بلندتر کرد؟

۲٫ شیر

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در شیر از رشد استخوان پشتیبانی می کنند. شیر کامل مواد مغذی بیشتری نسبت به نسبت به شیر رقیق شده دارد.

بهترین غذاها برای افزایش قد کودک

۳٫ سویا

محصولات غذایی تهیه شده از سویا را به رژیم غذایی کودک وارد کنید. چند نمونه از محصولات سویا عبارتند از: آرد سویا، تکه های سویا، توفو، شیر سویا. سویا داری پروتئین بالایی است که معادل پروتئین حیوانی محسوب می شود. این گیاه یک منبع عالی از پروتئین برای گیاهخواران است. مصرف منظم سویا ممکن است به بهبود سلامت استخوان ها کمک کند.

سویا برای افزایش قد کودک

۴٫ گوشت قرمز

گوشت قرمز غنی از پروتئین و سایر مواد مغذی از جمله آهن است که برای جلوگیری از کم خونی ضروری است. کم خونی به نوبه خود می تواند باعث ضعف شود و ممکن است روی رشد کودک تاثیر بگذارد. با این حال، گوشت قرمز همچنین غنی از چربی های اشباع است، بنابراین خوب است که مصرف آن را به چند بار در هفته محدود کنید.

گوشت قرمز برای افزایش قد کودک

۵٫ گوشت بدون چربی

ماهی و مرغ گزینه های ایده آلی برای مصرف گوشت بدون چربی هستند که سرشار از پروتئین است اما دارای چربی اشباع کم است.

گوشت برای افزایش قد کودک

۶٫ لوبیا

لوبیا نیز سرشار از پروتئین است و در عین حال چربی کمی دارد. بیشتر حبوبات حاوی مقادیر خوبی از کلسیم است که برای رشد کودک ضروری است.

لوبیا برای افزایش قد کودک

۷٫ سبزیجات برگ دار

احتمالاً وقتی به سلامتی استخوان ها فکر می کنید، به سبزیجات برگدار فکر نمی کنید. اما آیا می دانید که سبزیجات برگ دار حاوی کلسیم و ویتامین هایی هستند که برای رشد استخوان ها ضروری است؟ سبزیجات بدون برگ منبع خوبی برای کلسیم و کودکانی است که به دلیل عدم تحمل لاکتوز یا انتخاب رژیم غذایی خاص، شیر مصرف نمی کنند. سبزیجات برگ دار نیز منبع خوبی از ویتامین K است که برای سلامت استخوان ها ضروری است.

سبزیجات برای افزایش قد کودک

۸٫ آجیل

آجیل ها حاوی ترکیباتی از پروتئین و کلسیم هستند. می توانید مقادیری از آجیل ها را به رژیم غذایی کودک اضافه کنید. چند نمونه از آجیل که حاوی مقدار مناسب پروتئین است شامل بادام، پسته و گردو است.

آجیل برای افزایش قد کودک

۹٫ دانه ها

بیشتر دانه ها حاوی پروتئین هستند و برخی از آنها حتی حاوی مواد معدنی هستند. به عنوان مثال، دانه های چیا حاوی کلسیم هستند. دانه های دیگر را می توان در سالادها استفاده کرد. شما می توانید آنها را در رژیم غذایی کودک اضافه کنید تا به رشد قدی آنها کمک کند.

دانه ها برای افزایش قد کودک

۱۰٫ غلات

غلات ممکن است حاوی کلسیم زیادی نباشند اما می توانند منبع خوبی از منیزیم باشند، منیزیم ماده معدنی است که نقش مهمی در بهبود رشد استخوان دارد. پس مجموعه ای از غلات را در رژیم غذایی کودک خود وارد کنید. از غلات سبوس دار با پوست استفاده کنید زیرا منبع خوبی از فیبر هستند.

غلات برای افزایش قد کودک

۱۱٫ میوه های غنی از مواد معدنی

میوه ها معمولاً دارای مواد معدنی نیستند، اما بعضی از میوه ها حاوی مقدار کافی کلسیم و سایر مواد معدنی مورد نیاز برای رشد سالم استخوان است. برخی از این میوه ها که دارای کلسیم هستند عبارتند از پرتقال، زردآلود، کیوی و آناناس است.

میوه برای افزایش قد کودک

غذایی که کودک شما می خورد به طور قابل توجهی جزئی از سلامتی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد از جمله توانایی برای رشد قدی مناسب. اما تنها عامل تعیین قد آنها نیست. به جای تمرکز روی غذاهایی که باعث قد بلندی کودک شود، روی تغذیه با مواد مغذی که موجب سلامت آنها می شود تمرکز کنید. هنگامیکه کودک از تغذیه و فعالیت بدنی کافی برخوردار است، در بزرگسالی وزن و قد ایده آلی خواهد داشت.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.