تسکین و کاهش درد واکسن نوزاد

۱۰ روش کاهش درد واکسن نوزاد و پایین آوردن تب نوزاد بعد از واکسن

اگرچه واکسیناسیون برای نوزادان ضروری و یک باید است ، اما وجود درد لازم نیست. در اینجا چند نکته از متخصصان آورده شده است. بسیاری از والدین جدید سرگردان میمانند که چگونه کودک تازه به دنیا آمده خود را در حین واکسیناسیون آروم کنند. قبل از دومین تولدشان ، ممکن است نوزادان در حین واکسیناسیون تا ۲۰ بار با سوزن سوراخ شوند(تا ۲۰ بار به آنها سوزن بزنند). کن هالر ، دکتر ، دانشیار متخصص اطفال در دانشگاه سنت لوئیس در میسوری می گوید ، این واکسن ها از کودکان در برابر بیماری های وحشتناکی که قبلاً شایع بودند و شیوع داشتند محافظت می کند. با این وجود ، درد واکسیناسیون می تواند برای شما و فرزندتان ناراحت کننده باشد. بنابراین در این مقاله به کاهش درد واکسن نوزاد می پردازیم.

مطالب پیشنهادی: برای کاهش درد واکسن نوزاد چه باید کرد؟

طبق گفته کلینیک مایو ، واکسن های کودکان ،کودکان را از انواع بیماری های جدی یا بالقوه کشنده و مهلک ، از جمله:

واکسن های کودکان برای جلوگیری از بیماری:

 • آبله مرغان
 • دیفتری ( یک عفونت جدی است)
 • هموفلیوس آنفلوانزای نوع بی (Hib)
 • هپاتیت A
 • هپاتیت B
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • سرخک
 • مننگوکوک(عفونت های ناشی از باکتری Neisseria meningitidis)
 • اوریون (یک بیماری مسری است که توسط ویروس ایجاد می شود. به طور معمول با چند روز تب ، سردرد ، دردهای عضلانی ، خستگی و از دست دادن اشتها شروع می شود. در این صورت بیشتر افراد دچار تورم غدد بزاقی خواهند شد.)

روش های کاهش درد واکسن نوزاد

 • مزدوج پنوموکوکی ( به هر بیماری ناشی از باکتری پنوموکوک گفته می شود. این باکتری ها می توانند انواع مختلفی از بیماری ها را ایجاد کنند ، از جمله ذات الریه )
 • فلج اطفال
 • روتا ویروس (روتاویروس ها شایع ترین علت بیماری اسهال در نوزادان و کودکان خردسال است)
 • سرخچه
 • آنفلوانزای فصلی (آنفلوانزا)
 • ابله
 • کزاز
 • بیماری سل
 • سرفه سیاه (سیاه سرفه) محافظت می کنند.

این واکسن ها حاوی عامل غیرفعال شده (از بین برنده) یا ارگانیسم زنده ضعیف شده هستند و به نوزادان کمک می کنند تا آنتی بادی هایی برای محافظت در برابر عفونت های خاص تولید کنند.در حالی که نوزادان از مادران خود برخی از (عامل های ) محافظت از بیماری را دریافت می کنند، باز با این حال این عامل ها فقط تا سن ۶ ماهگی ادامه دارند و طول میکشد. واکسیناسیون نوزاد زود انجام می شود زیرا کودکان در سنین جوانی در معرض خطر ابتلا به بیماری های جدی قرار دارند. بیماری هایی مانند سرخک و آبله مرغان برای نوزادان و کودکان خردسال تهدید کننده زندگی هستند (باعث به خطر افتادن زندگی آنها هستند). این امر واکسیناسیون زودرس را – که گاهی اوقات اندکی پس از تولد آغاز می شود (که گاهی اوقات کمی پس از تولد شروع می شود) – ضروری می کند.

کاهش درد واکسن نوزاد با روش های مناسب

اگر واکسن ها را تا بزرگتر شدن کودک به تعویق بیاندازید ، ممکن است برای محافظت خوب (از کودک در برابر بیماری ها) خیلی دیر شود. بسیاری از والدین نگران واکسیناسیون کودک و تب بعد از واکسن هستند. برخی معتقدند که بین مواد موجود در واکسن ها و اوتیسم رابطه ای وجود دارد. از زمانی که واکسیناسیون توسعه یافته است ، خطراتی از جمله خطر ابتلا به بیماری یا عوارض جانبی جدی نیز توسعه یافته است. اما اکثر عوارض جانبی واکسن بسیار خفیف بوده و موارد شدید آن بسیار نادر است.استفاده از واکسن های دوران کودکی اساساً به تعدادی از بیماری ها در دوران کودکی خاتمه و پایان داده است که در غیر این صورت (و عدم مصرف آنها) منجر به بستری شدن در بیمارستان یا مرگ کودک می شد. عدم واکسیناسیون نوزادان (عدم موفقیت در واکسیناسیون نوزادان) می تواند منجر به بیماری های همه گیر جدیدی شود که می توانند مضر – و حتی کشنده باشند. به عنوان مثال ، قبل از واکسن سرخک ، سالانه ۳ تا ۴ میلیون نفر در ایالات متحده به سرخک مبتلا می شدند ، ۴۸۰۰۰ نفر در بیمارستان بستری می شدند و سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر می مردند. دیفتری یکی از شایعترین علل مرگ و میر در کودکان سنین مدرسه بود. سالانه حدود ۴ میلیون نفر در ایالات متحده به آبله مرغان مبتلا می شوند ، بیش از ۱۰،۵۰۰ نفر از آنها در بیمارستان بستری می شوند و حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر جان خود را از دست می دهند. و سیاه سرفه ، بیماری که تنفس و نفس کشیدن را دشوار می کند ، سالانه ۸۰۰۰ نفر را قبل از تولید و توسعه واکسن از بین می برد. در حالی که ثابت شده است که واکسیناسیون کودک در برابر بیماری ها از کودکان محافظت می کند ، در عین حال نیز روش های تایید شده ای برای برای کاهش درد واکسن نوزاد و آرام کردن نوزاد تازه متولد شده یا نوزاد پس از واکسیناسیون نیز وجود دارد.

در اینجا چند موارد آرام کننده وجود دارد که بهترین نوع عملکرد را دارند

کودک خود را در حین واکسیناسیون نزدیک نگه دارید. طبق تحقیقی که در مجله Pediatrics(طب اطفال) منتشر شده است ، والدین باید در نزدیکی (کودک) بمانند تا بتوانید هنگام تزریق حواس کودک خود را منحرف و آرام کنند. یک گزینه ایده آل این است که کودک خود را در آغوش بگیرید. مطمن شویدحتماً او را جوری در آغوش میگیرید که  بازو یا ران او در معرض دید قرار گیرد و ارائه دهنده بتواند آمپول را تزریق کند/ بزند. کودکانی که کمی بزرگتر هستند می توانند در دامان / پای شما رو به روی صورت شما بنشینند. برای تسکین درد واکسیناسیون به کودک خود غذا دهید. تغذیه و غدا دادن به کودک ممکن است به تسکین درد واکسیناسیون کمک کند. یک مطالعه اخیر نشان داد نوزادانی که در طی واکسیناسیون از شیر مادر تغذیه می کردند کمتر گریه می کردند. هالر می گوید: “کودکان و نوزادان جوان تر در لحظه فعلی بهتر زندگی می کنند” و در نتیجه ذهن آنها می تواند به سرعت از “درد ، درد ، درد” به “غذا ، غذا ، غذا” تبدیل شود.هنوز هم او توصیه می کند که والدین پس از واکسیناسیون،  فرزندان خود را تغذیه کنند(به آنها غدا دهند) ، زیرا اگر نوزادان تازه غذا خورده باشند ممکن است هنگام تزریق ، غذا را بالا بیاورند.

۱٫ برای کاهش درد واکسن نوزاد کمی آب قند ممکن است کمک کند

چندین مطالعه نشان داده است که قند فقط به کاهش دارو کمک نمی کند (نوعی ضرب المثل ست) بلکه می تواند درد ناشی از واکسیناسیون را نیز از بین ببرد. طعم قند/شکر مخصوصاً در نوزادان زیر ۶ ماه مفید و کمک کننده است. سعی کنید قبل از واکسیناسیون به کودک خود کمی آب قند بدهید ، یا یک پستانک را درون مایع شیرین فرو برده و اجازه دهید او (کودک) هنگام تزریق آن را بمکد.

آب قند برای کاهش درد واکسن نوزاد

۲٫ حواس کودک خود را پرت کنید تا درد واکسیناسیون کودک کاهش یابد

پرت کردن حواس کودک یکی از مهمترین اقداماتی است که می توانید برای کاهش درد واکسیناسیون انجام دهید. وسیله ای را همراه خود بیاورید که می دانید توجه او را به خود جلب خواهد کرد – حباب ، یک اسباب بازی مورد علاقه (یا کاملاً جدید) ، صدا ساز یا فیلم مورد علاقه روی تبلت.

اسباب بازی برای کاهش درد واکسن نوزاد

 ۳٫ کاهش درد واکسن نوزاد با داروی بی حس کننده

عوامل مالش دهنده که پوست را بی حس می کنند ، مانند کرم EMLA (مخلوط یوتکتیک بی حس کننده های موضعی) می توانند به کاهش درد واکسیناسیون کمک کنند. اما شروع به کار(شروع به بی حس کردن) EMLA ممکن است حدود یک ساعت طول بکشد. اسپری هایی که پوست را با خنک کردن بی حس می کنند نیز ممکن است مفید باشند – و در چند ثانیه کار می کنند(بی حس میکنند) – اما اثبات نشده است که اینها نیز کار می کنند یا خیر. اگر نگران درد واکسن Tdap (کزاز ، دیفتری ، سیاه سرفه) هستید ،از پزشک خود در صورت وجود ، کرم بی حسی را درخواست کنید.

داروی بی حس کننده برای کاهش درد واکسن نوزاد

۴٫ برای کاهش درد واکسن نوزاد پس از واکسیناسیون پوست کودک خود را مالش دهید

پس از واکسیناسیون ، پوست کودک خود را در نزدیکی محل تزریق به آرامی مالش دهید. مطالعه ای که روی بزرگسالان انجام شد نشان داد که کسانی که پس از تزریق فقط ۱۰ ثانیه محل را مالش می دادند ، درد کمتری داشتند. مطالعه دیگری نشان داد که فشار بر روی پوست از قبل(قبل از تزریق) ممکن است درد را نیز کاهش دهد.

مالش نوزاد برای کاهش درد واکسن نوزاد

۵٫ برای جلوگیری از تب بعد از واکسن ، تایلنول را امتحان کنید

دادن تایلنول (استامینوفن) به کودک خود کمی قبل از تزریق ممکن است به کاهش درد واکسیناسیون بعد از آن کمک کند. هالر می گوید ، این کار همچنین می تواند به کاهش تب بعد از واکسن کمک کند. علاوه بر اینها ، هنگام تزریق  احتمالاً احساس غم و درد زیادی خواهید کرد و دانستن اینکه کاری برای کمک انجام داده اید ممکن است حال شما را بهتر کند.اگر مطمئن نیستید ، با پزشک خود در مورد جلوگیری از تب بعد از واکسن صحبت کنید.یک مطالعه اخیر نشان داد که استفاده از تایلنول برای جلوگیری از تب ممکن است اثر واکسن ها را کاهش دهد.

کاهش درد واکسن نوزاد و تاینلول

در مورد برخی از جایگزین های سوزن با تزریق کودک سوال کنید

در برخی شرایط ، پزشکان می توانند با استفاده از دستگاه بدون سوزن ، مانند دستگاههایی که از هوای فشرده برای قرار دادن دارو در پوست استفاده می کنند ، درد واکسیناسیون را کاهش دهند. هالر می گوید ، می توانید بپرسید که آیا این گزینه برای کودک شماست یا خیر ، اما به طور کلی این موارد هنگامی استفاده می شوند که بسیاری از بیماران به طور هم زمان واکسینه شوند.

عوامل موثر در کاهش درد واکسن نوزاد

درباره برنامه های واکسن ترکیبی سوال و تحقیق کنید

واکسیناسیون برای چندین بیماری را می توان با یک بار تزریق و در یک واکسیناسیون ترکیب کرد تا تعداد تزریقات مورد نیاز کودک شما کاهش یابد ، که باعث کاهش درد واکسیناسیون می شود. هالر می گوید ، این موارد شامل واکسن کزاز ، دیفتری و سیاه سرفه (Dtap) است که در ترکیب با واکسن فلج اطفال و هپاتیت B یا فلج اطفال و هموفیلوس آنفلوانزای نوع بی  (Hib) موجود است. آكادمی پزشكان خانواده آمریكا توصیه می كند هر زمان كه ممكن است از واكسن های تركیبی برای كودك استفاده شود.

عوامل موثر برای کاهش درد واکسن نوزاد

در هنگام واکسیناسیون نوزاد آرام باشید

نمی دانید که چگونه می توان در طی چندین تزریق کودک ، نوزاد تازه متولد شده را آرام کرد؟ تحقیقات نشان داده است که رفتار والدین حدود ۵۰ درصد از پریشانی و دردی را که کودک در هنگام واکسیناسیون احساس می کند راتشکیل می دهد. هالر می گوید ، والدینی که تازه پدر و مادر شدند اغلب نگران درد واکسیناسیون کودک خود هستند. پس با دانستن اینکه درد واکسیناسیونی که کودک شما احساس می کند فقط یک لحظه طول می کشد ، و محافظت آن در برابر بیماری سالها ادامه خواهد داشت راحت باشید/احساس راحتی بکنید .

عوامل کاهش درد واکسن نوزاد

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.