نداشتن فولیکول نشانه چیست؟/ نداشتن فولیکول و بارداری

آیا با نداشتن فولیکول بالغ امکان بارداری وجود دارد؟ دیروز که سونوگرافی روز دوازدهم، انجام دادم دکتر گفت فولیکول بالغ نداری و این ماه امکان بارداری نداری و فقط ۲ فولیکول ۱۱ و ۱۲ بود که گفت برای باردار شدن مناسب نیست.. من باید چیکار کنم؟ کمی هم چاق هستم.. نداشتن فولیکول یعنی ناباروری؟ دلایل عدم رشد فولیکول چیست؟

دلایل عدم رشد فولیکول

نداشتن فولیکول بالغ نشانه این است که شما در آن سیکل باردار نخواهید شد. شما باید آزمایشات هورمونی انجام دهید که علت عدم تخمک گذاری و نارسایی تخمدان شما مشخص شود. هورمون FSH – هورمون تحریک کننده فولیکول – توسط غده هیپوفیز تولید و منتشر می شود. این هورمون است که باعث می شود فولیکول ها به بلوغ برسند.

با افزایش اندازه فولیکولها، استروژن بیشتری آزاد می شود. سطوح بالاتر استروژن به غده هیپوفیز سیگنال می فرستد تا به کاهش تولید FSH بپردازد. حتی اگر با پنج یا شش فولیکول شروع کنید، فقط یک (و گاهی اوقات دو) فولیکول به بلوغ خواهد رسید. سطوح پایین FSH باعث می شود که فولیکول های کوچک رشد کنند، در حالی که فولیکول های بزرگتر توسعه پایدار خود را ادامه می دهند. در نهایت، یک فولیکول غالب می شود. دیگران رشد خود را متوقف می کنند و می میرند.

راههای زیادی برای تحریک تخمدان وجود دارد. ممکن است پزشک، برای شما داروهایی مثل کلومیفن و لتروزول و متفورمین تجویز کنند.

در ضمن تغییر سبک زندگی و ورزش و مصرف غذاهای کم چرب و پر فیبر می تواند بر روند تخمک گذاری شما و بلوغ فولیکولها تاثیر خوبی داشته باشد.

فرایند تولید مثل انسان، فرایند پیچیده ای است. برای باردار شدن بایستی فرایند تخمک گذاری و لقاح به درستی صورت گیرند.

هر ماه غده هیپوفیز در مغز یک خانم پیامی را برای تخمدان ها به منظور آماده سازی یک تخمدان جهت تخمک گذاری صادر می کند.

فولیکول ساختار عملکردی است که بخشی از تخمدانها را تشکیل میدهد و تخمک سلولی است که از دیواره داخلی فولیکول بصورت منظم و در سیکل قاعدگی بالغ میشود . علاوه برآن فولیکول دارای سلول های دیگری هم هست که استروژن لازم برای بالغ شدن تخمک را آزاد می کند.

در توضیح بیشتر فولیکول یک ساک احاطه کننده سلول تخم در تخمدان انسان است . وقتی یک فولیکول برای بالغ شدن تحریک میشود بزرگ شده و پر از مایع میشود. تخمک به یکی از دیواره های فولیکول متصل میشود. وقتی یکبار فولیکول بطور کامل بالغ میشود و تخمک گذاری انجام میشود. فولیکول تخمک را آزاد میکند. سپس تخمک بسمت لوله فالوپ راهی میشود.

فولیکول نرمال و بالغ که آماده لقاح و تخمک گذاری است در حدود ۱۸ تا ۳۰ میلی متر قطر دارد. در سیکل منظم، فولیکول های مختلفی بزرگ و بالغ میشوند اما تنها یک فولیکول می تواند پروسه بالغ شدن را در هر ماه کامل کند.

فولیکول های تخمدانی محل ذخیره تخمک ها هستند و هورمون های جنسی زنانه مانند پروژسترون و استروژن را تولید می کنند. فولیکول ها در ماه رشد می کنند و در هرسیکل یک تخمک را بالغ می کنند که قدرت باروری داشته باشد.

هورمون های هیپوفیزی (هورمن FSHو هورمن LH) تخمدان ها را تحریک به رهاسازی تخمک می کنند که این مرحله تخمک گذاری نامیده می شود . در این مدت که معمولاً در روزهای ۱۴ تا ۲۸ سیکل قاعدگی واقع است، زن بارور می باشد.

تخمک در طول لوله فالوپ حرکت می کند و می تواند در مدت تقریباً ۲۴ ساعت بعد از رهاسازی اش بارور شود. احتمال حاملگی در هنگامی که آمیزش یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری صورت گرفته باشد، بیشتر است.

برای اینکه بارداری صورت گیرد می بایستی در این مدت یک اسپرم با تخمک در لوله فالوپ ترکیب شود. اسپرم قابلیت بارورسازی تخمک را تا ۷۲ ساعت دارد و باید همزمان با تخمک در لوله فالوپ حضور داشته باشد. به منظور رسیدن یک اسپرم به تخمک، مرد باید نعوظ و انزال کافی برای تحویل مایع منی به واژن داشته باشد. باید تعداد اسپرم به اندازه کافی باشد و باید شکل درستی داشته و در مسیر درست حرکت کند. به علاوه زن باید محیط رحمی و واژن سالمی داشته باشد تا امکان حرکت اسپرم به سمت تخمک وجود داشته باشد.

چنانچه تخمک بارور گردد تخم حاصله به درون رحم حرکت کرده جاییکه به آستر رحمی می چسبد و یک فرایند رشد ۹ ماهه را شروع می کند.

در فاز فولیکولی چرخه قاعدگی چه اتفاقی می افتد ؟
مرحله فولیکولی چرخه شما در روز اول دوره شما آغاز می شود. قاعدگی آزاد شدن بافت بالای اندومتر است که در بارداری ساخته شده است. در پایان دوره شما، پوشش رحم نازک خواهد بود. پوشش پس از تخمک گذاری رشد می کند و دوباره ضخیم می شود.

اما قبل از این که این اتفاق بیفتد، همانطور که در دوره خود هستید، تخمدانها تخمک بعدی خود را برای تخمک گذاری آماده می کنند. بین پنج تا شش فولیکول در تخمک شما شروع به رشد می کند. هورمون FSH – هورمون تحریک کننده فولیکول – توسط غده هیپوفیز تولید و منتشر می شود. این هورمون است که باعث می شود فولیکول ها به بلوغ برسند.

با افزایش اندازه فولیکولها، استروژن بیشتری آزاد می شود. سطوح بالاتر استروژن به غده هیپوفیز سیگنال می فرستد تا به کاهش تولید FSH بپردازد. حتی اگر با پنج یا شش فولیکول شروع کنید، فقط یک (و گاهی اوقات دو) فولیکول به بلوغ خواهد رسید. سطوح پایین FSH باعث می شود که فولیکول های کوچک رشد کنند، در حالی که فولیکول های بزرگتر توسعه پایدار خود را ادامه می دهند. در نهایت، یک فولیکول غالب می شود. دیگران رشد خود را متوقف می کنند و می میرند. هنگامی که فولیکول نزدیک به حداکثر اندازه خود می رسد، استروژن بیشتری را آزاد می کند. در حالی که قبل از آن، افزایش سطح استروژن باعث کاهش سطح FSH می شود، هنگامی که سطوح استروژن فوق العاده بالا است، تغییر در نحوه عملکرد غدد هیپوفیز به هورمون واکنش نشان میدهد.

سطوح بسیار بالای استروژن باعث می شود غده هیپوفیز به تولید و آزاد شدن LH یا هورمون لووتیونی بپردازد. این مسئله باعث می شود فولیکول تکمیل شود، و در نهایت فولیکول باز می شود و تخمک را آزاد می کند. این لحظه تخمک گذاری است.

بطور دقیق تر و خلاصه می توان گفت، در شروع هر چرخه قاعدگی، حدود ۱۲ تا ۲۰ فولیکول اولیه حاوی تخمک نارس تحت تاثیر هورمون محرک فولیکولی (FSH) شروع به رشد می کنند تا به فولیکول ثانوی بدل شوند. خود فولیکول های اولیه از فولیکول های ابتدایی منشأ می گیرند. فولیکول های اولیه در تخمدان جنین مونث در ۱۰ تا ۳۰ هفتگی به وجود می آیند. تا حدود روز ۹ چرخه قاعدگی، تنها یکی از فولیکول های ثانوی باقی می ماند و بقیه فولیکول های در حال رشد تحلیل می روند. فولیکول باقی مانده که فولیکول غالب نام دارد، مقدار زیادی هورمون جنسی زنانه یا استرادیول تولید می کند. تولید این هورمون به همکاری میان سلول های تکا و سلول های گرانولوزا بستگی دارد. در روز ۱۴ سیکل، تولید هورمون محرک لوتئینی کننده (LH) اوج می گیرد و این امر باعث تبدیل فولیکول ثانوی به فولیکول ثالثیه می شود که در طول ۲۴ تا ۳۶ ساعت بعدی آزاد می شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *