علائم هشدار دهنده زایمان زودرس!/ راههای پیشگیری از زایمان زودرس

به طور طبیعی نوزادی که زودتر از موعد خود به دنیا آمده است مشکلاتی دارد، این کودک به طور طبیعی نمی تواند دمای بدن خود را تنظیم کند و یا در روند تنفس خود ممکن است دچار مشکل شود، در نتیجه برای کنترل این موارد باید تحت کنترل قرار بگیرد…

زایمان زودرس زمانی دیده می شود که بدن زود تر از موعد خود برای زایمان آماده می شود . در صورتی که زایمان سه هفته زودتر از موعد خود رخ دهد می توان به آن عنوان "زایمان زودرس" را اطلاق کنیم.

علایم و نشانه های اساسی زایمان زودرس را به خودتان یادآوری کنید . و اگر این علائی رخ داد ، مهم است که به درستی عمل کنید . دانستن در مورد زایمان زودرس شما را در جهت حمایت از بارداری تان ، نیرومند خواهد ساخت .

نشانه های زایمان زودرس :

۱- انقباض های رحمی :
این انقباض ها ممکن است آسیب رسان باشند یا نباشند .آنها نظیر یک احساس سفتی در رحم احساس می شوند . اغلب به صورت این تعریف می شوند که نوزاد به سمت بالا حرکت می کند . رحم در لمس ، سفت احساس می شود ، شبیه به سفتی یک توپ بسکتبال .

۲- کرامپ ها :
نظیر گرفتگی های عضلانی قبل از قاعدگی . اغلب کرامپ ها در قسمت تحتانی شکم احساس می شوند و ممکن است دفعات و شدت آنها افزایش یابد .

۳- درد قسمت های پایین تر پشت – معمولاً زیرکمر :
 اغلب به صورت درد یا فشار در قسمت پشت احساس می شود و به شکل یک الگوی خاص می آید و می رود .

با گـذشت زمان ، می تواند همچنین به شکل دردناکی احساس شود گویی که به سمت جلوی شکم حرکت می کند .

۴- درد شبه گازی در شکم ، با یا بدون اسهال :
شبیه پری معده احساس می شود . این علامت معمولاً در سه ماهه دوم دیده می شود .

۵- آب نشت یافته یا یک ترشح آب مانند از واژن :
 که به علت پارگی غشاها ایجاد می شود . این پدیده می تواند یک خیسی مداوم روی لباس زیر یا یک جریان مایع زیاد که از روی پاها به سمت پایین حرکت می کند ، باشد .

۶- وجود خونریزی یا لکه بینی :
در لباس زیر یا وقتی که پس از رفتن به دستشویی ، خیس می شوید .

۷- فشار لگنی :
یک احساس سنگینی ناگهانی در منطقه ران ها می باشد . اغلب به این صورت احساس می شود که سر نوزاد در قسمت بسیار پایین افتاده است و بر روی منطقه واژن فشار وارد می کند . این یک احساس درد ، و ناراحتی است .

چه عواملی می توانند سبب زایمان زودرس در فرد شوند؟

سیگار کشیدن
وزن بالا و یا کم وزن بودن قبل از بارداری
نوشیدن الکل یا مصرف داروهایی که می تواند زمینه ساز بارداری زودرس در در دوران بارداری شود
وجود شرایط خاص ، مانند فشار خون بالا، پره اکلامپسی، دیابت، اختلالات لخته شدن خون یا عفونت در مادر
حامله شدن با نوزادی که دچار نقایص خاصی از تولد است
حاملگی با استفاده از لقاح آزمایشگاهی
حاملگی با دوقلویی یا چندقلویی
وجود سابقه خانوادگی زایمان زودرس
بارداری در فاصله کمی بعد از زایمان

اگر درد زایمان زودرس را تجربه کردید، چه کاری می توانید بکنید؟
اگر تمام علائم زایمان زودرس را تجربه کردید، به پزشک اطلاع دهید. طبیعی است نگران شوید اما با استفاده از مراحل زیر می توانید از زایمان زودرس جلوگیری کنید.

· مثانه را خالی کنید.

· به طرف چپ دراز بکشید. این کار باعث کاهش علائم می شود.

· به صورت صاف بر روی پشت نخوابید زیرا باعث افزایش انقباضات می شود.

· تا جایی که می توانید آب بنوشید. کم آبی بدن باعث افزایش انقباضات می شود.

· به انقباضات در یک ساعت توجه کنید و تعداد آن ها را بشمارید.

· اگر علائم بعد از یک ساعت ناپدید نشد، به پزشک مراجعه کنید و همه علائم را به پزشک بگویید.

· تنها راه اطمینان از نشانه های زایمان زودرس، بررسی دهانه رحم است. اگر دهانه رحم باز باشد، زایمان زودرس اتفاق خواهد افتاد. آزمایشات تشخیص برای زایمان زودرس:

پزشک علائم شما را بررسی می کند. آزمایشات زایمان زودرس شامل:

· آزمایش لگن: پزشک ثبات رحم و سایز جنین و مکان آن را بررسی می کند. پزشک احتمالا آزمایش لگن را برای بررسی دهانه رحم، پارگی کیسه آب و پایین بودن جفت انجام می دهد.

· سونوگرافی: پزشک با استفاده از سونوگرافی طول دهانه رحم و سن، وزن، موقعیت و سایز جنین را اندازه گیری می کند. سونوگرافی بعد از چند وقت دوباره انجام می شود.

· بررسی رحم: بررسی رحم برای اندازه گیری فاصله بین انقباضات و مدت زمان هر انقباض استفاده می شود.

· آزمایشات آزمایشگاهی: پزشک به بررسی عفونت با استفاده از ترشحات واژن می پردازد. اما این آزمایش برای اطمینان از زایمان زودرس قابل اعتماد نیست.

· آمینوسنتز: در این آزمایش، مایع آمونیاک برای بررسی بلوغ ریه جنین گرفته میشود. این مایع برای بررسی عفونت استفاده می شود.

· پزشک با استفاده از این آزمایشات، راه های جلوگیری از زایمان زودرس را به شما می گوید. گاهی اوقات درد های ناشی از زایمان زودرس به صورت خودبخودی از بین می روند.

درمان زایمان زودرس:

سرکلاژ دهانه رحم:
این عمل جراحی از زایمان زودرس جلوگیری می کند. این عمل زمانی توصیه می شود که علائم زایمان زودرس پیش از هفته بیست و چهارم بارداری مشاهده شود.در این روش، دهانه رحم با بخیه ای محکم بخیه زده می شود. این بخیه هنگامی که هفته سی و هفتم بارداری می رسد کشیده می شود.

مایعات داخل وریدی:
هر چقدر مایع بیشتری مصرف کنید، احتمال کم آبی بدن کمتر می شود بنابراین انقباضات نیز کمتر می شود.

آنتی بیوتیک ها:
اگر عفونت باعث شروع درد زایمان شود، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. پزشک آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از انتقال باکتری ها به جنین تجویز می کند.

با درمان های بالا، زایمان زودرس حدود سی درصد کاهش می یابد اما در ده درصد موارد، زایمان زودرس بعد از یک هفته اتفاق می افتد.

جلوگیری از زایمان زودرس:
راه های برای جلوگیری از زایمان تا بلوغ کامل جنین وجود دارد:

هجده ماه فاصله بین بارداری ها:
اگر فاصله بین بارداری ها هجده ماه باشد، احتمال زایمان زودرس کاهش می یابد. این فاصله باید بین آخرین زایمان و بارداری بعدی باشد.

هماهنگی با پزشک:
چکاپ منظم به پزشک کمک می کند عوامل خطرناک را شناسایی کرده و برای بارداری سالم از آن ها جلوگیری کند.

کنترل فاکتورهای روش زندگی:
از سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی جلوگیری کنید؛ این مواد باعث زایمان زودرس می شود.

چک کردن وزن:
وزن اضافی احتمال دیابت حاملگی و پره اکلامپسی را افزایش می دهد؛ این دو بیماری باعث زایمان زودرس می شود. وزن خیلی پایین نیز خطرناک است. وزن مناسب احتمال بارداری و زایمان مناسب را افزایش می دهد.

ویتامین های دوران بارداری:
مصرف مکمل های دوران بارداری سلامتی کلی را افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد مکمل های فولیک اسید احتمال جداشدگی جفت را کاهش می دهد. جداشدگی جفت یکی از عواملی است که موجب زایمان زودرس می شود.

رژیم غذایی مناسب:
رژیم غذایی مناسب نه تنها باعث می شود نوزادی سالم داشته باشید بلکه به زایمان در زمان مناسب نیز منجر می شود. مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا سه باعث کاهش زایمان زودرس می شود. غذاهای حاوی ویتامین ث و غنی از کلسیم نیز کمک می کند.

در فاصله های مناسب غذا بخورید:
خانم های بارداری که پنج وعده در روز غذا می خورند، کمتر در معرض خطر زایمان زودرس هستند.

مصرف نوشیدنی:
تا جایی که می توانید نوشیدنی مصرف کنید تا بدن کم آب نشود.

ادرار خود را نگه ندارید:
نگه داشتن ادرار، باعث التهاب مثانه، آزار رحم و انقباض می شود. همچنین باعث عفونت مجاری ادراری می شود که باعث انقباض ناشی از زایمان زودرس می شود. 

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. یادتان باشد که روز تعیین شد برای زایمان شما فقط یک تخمین است. بچه هر زمانی که آماده باشد، به دنیا می آید. شاید عبور از این زمان تا حدی شما را مضطرب کند و موجب بروز ناراحتی شود. اما خیلی از خانم های می گویند که استفاده از پیتوسین و دیگر کارهایی که زایمان را تسریع می کند، زایمان دردناک تری به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *