دوش گرفتن با اب سرد در زمستان

فواید دوش گرفتن آب سرد | آیا دوش آب سرد در زمستان ضرر دارد؟!

تمام مطالعاتی که در سال های اخیر توسط مراکز معتبر علمی و دانشگاهی در جهان انجام شده، بر فواید بی همتای استحمام با آب سرد صحه می گذارند. در برخی کشورهای اسکاندیناوی کودکان را در استخر های آب سرد قرار می دهند تا بدن شان به زندگی در هوای سرد عادت کند. جمله ای منسوب به بوعلی سینا، پزشک نامدار ایرانی است که می گوید: در عجبم که زندگان با آب گرم استحمام می کنند و نمی میرند و مرده ها را با آب سرد می شویند و زنده نمی شوند! اما آیا در زمستان هم می شود دوش آب سرد گرفت؟ ، فواید دوش آب سرد چیست؟، آیا دوش اب سرد در زمستان مضر است؟ 

دوش آب سرد در زمستان

دوش آب سرد می تواند مقاومت بدن در برابر سرما را افزایش داده و از سرما خوردگی جلوگیری کند. البته بعد از حمام خشک کردن بدن و در معرض سرما قرار نگرفتن بسیار مهم است. آب سرد تفاوت بسیاری با هوای سرد دارد. اگر بیماری خاصی ندارید دوش آب سرد در زمستان هم می تواند مفید باشد.

آیا در روزهای سرد زمستانی هم دوش آب سرد بگیریم؟

پاسخ مثبت است. دوش آب سرد می تواند مقاومت بدن در برابر سرما را افزایش داده و از سرما خوردگی جلوگیری کند. البته بعد از حمام خشک کردن بدن و در معرض سرما قرار نگرفتن بسیار مهم است. آب سرد تفاوت بسیاری با هوای سرد دارد.

نکته ۱:  اگر بیماری (به ویژه بیماری قلبی) یا وضعیت بدنی خاصی دارید (مثل بارداری)، حتما درباره دوش آب سرد با پزشک خود مشورت کنید.

نکته ۲: در استخر، بلافاصله بعد از سونا یا جکوزی گرم، داخل آب سرد نپرید؛ کمی فاصله دهید و ابتدا پاهایتان را داخل حوضچه آب سرد قرار دهید تا از وارد آمدن شوک شدید به بدن جلوگیری شود.

تأکید پایانی: دوش آب سرد، یکی از راه های بهتر شدن زندگی است؛ آن را انجام دهید و به دیگران هم توصیه کنید؛ بچه هایتان را نیز عادت دهید.

فواید دوش آب سرد برای پوست و مو

دوش گرفتن با آب سرد سبب می شود تا منافر پوست صورت و سر بسته شود لذا از ورود آلودگی ها به منافذ پوست جلوگیری به عمل می آید. همچنین متخصصین پوست معتقدند که دوش اب یرد سلامت پوست را افزایش می دهد و همچنین مانع از دست رفتن چربی پوست می شود.

دوش گرفتن با آب سرد موهای شما را درخشان تر و قوی تر می کند و همچنین آب سرد با مسطح کردن فولیکول های مو موجب سلامت بیشتر موها می شود.

چگونه دوش آب سرد بگیریم؟

نیازی نیست کل فرایند استحمام با آب سرد انجام شود؛ می توانید با آب گرم متعارف حمام کنید و در انتها با آب سرد دوش بگیرید، بدین ترتیب که زیر دوش بروید و آب را آرام آرام سرد کنید و ۳۰ ثانیه تا ۳ دقیقه زیر آب سرد بمانید. در ابتدا، برایتان سخت خواهد بود و تنها چند ثانیه خواهید توانست زیر آب سرد دوام بیاورید، این طبیعی است و هر بار قدرت بیشتری برای ایستادن زیر دوش آب سرد خواهید داشت: هر چه طولانی تر، بهتر.

مضرات دوش آب سرد در زمستان

فواید دوش آب سرد برای رفع افسردگی

که بیشتر برای درمان افسردگی و اضطراب از آن استفاده می شود و حتی در برخی مواقع جایگزین الکتروشوک نیز هست، این است: ۵ دقیقه با آب گرم ۲۰ درجه دوش بگیرید و سپس به مدت ۲ دقیقه با آب سرد ۳ درجه ای. اگر برایتان خیلی سخت است ، چند بار نخست، فقط پاهایتان را با آب سرد بشویید و رفته رفته عادت کنید به شستن اندام های فوقانی. شستن پاها با آب سرد، حداقل لازم است؛ در خروجی حمام های سنتی، همواره حوض کوچکی از آب سرد وجود داشت تا افراد هنگام خروج، پاهایشان را داخل آن بگذارند.

درباره کودکان نیز از همان دوران کودکی آنها را با آب ولرم استحمام کنید و پایان حمام شان را با کمی آب سرد – نه خیلی سرد – همراه کنید.

فواید دوش آب سرد

دوش آب سرد دقیقاً مثل یک شوک ضعیف و گسترده در بدن عمل می کند. در چنین وضعی، ترشح آدرنالین افزایش می یابد و جریان خون رسانی به طرز قابل توجهی تقویت می شود چون با سرد شدن پوست، مغز به قلب فرمان می دهد که برای بازگردانی حرارت مورد نیاز، خون بیشتری به لایه های زیرین پوست ارسال کند. چون پوست بیرونی ترین عضو بدن است تمام اندام ها نیز در مسیر این خون رسانی منتفع می شوند.

همچنین آنتی اکسیدان “گلوتاتیون” نیز افرایس می یابد؛ “گلوتاتیون” نوعی آنتی‌اکسیدان آنتی اکسیدان هاست و باعث می شود آنتی اکسیدان های دیگر در بدن پایدار باشند.
آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. (رادیکال های آزاد از مصرف مواد شیمیایی، سیگار، آلودگی هوا، اشعه ها و امواج شکل می گیرند.

بنابراین استمرار دوش آب سرد منجر می شود به:

۱ – کاهش قطعی و آشکار بسیاری از افسردگی ها و افزایش احساس رضایت
۲ – بهبود سندرم خستگی مزمن و افزایش سرزندگی
۳ – تقویت قدرت دفاعی بدن در برابر بیماری ها از سرما خوردگی تا برخی سرطان ها ( در یک تحقیق ثابت شد افرادی که به طور متوسط یک دقیقه پایانی حمام خود را دوش آب سرد می گیرند تعداد روزهایی که در سال بیمار هستند، ۳۰ درصد کاهش یافته است.)
۴ – افزایش اراده ( چون ایستادن زیر دوش آب سرد، سخت است و لذا دوش آب سرد، تمرین اراده است و در نهایت به تقویت آن منجر می شود. در برخی دانشکده های نظامی جهان، گرفتن دوش آب سرد روزانه، اجباری است.)
۵ – بهبود سلامت پوست
۶ – بهبود روند سم زدایی از بدن (ترکیبات سمی دارای رادیکال آزاد در بدن پس از ترکیب با گلوتاتیون از بدن خارج می‌شوند.)

فواید دوش آب سرد در صبح

بهترین زمان برای دوش آب سرد، صبح است. در ساعات پایانی شب بهتر است استحمام نکنید چون بدن مرطوب زیر لحاف و پتو، مستعد پرورش انواع باکتری ها و قارچ ها است. اگر بتوانید هر روز صبح دوش آب سرد بگیرید، بسیار عالی است.

مضرات دوش گرفتن با آب سرد

ما این جای مطلب مطلب از فواید دوش گرفتن با آب سرد صحبت کردیم انا، اینو موضوع نیز مانند هر موضوع دیگری مضراتی را دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

۱- افرادی که مبتلا به بیماری هستند با اب سرد دوش نگیرند: دوش گرفتن با اب گرم برای این دسته از افراد مفید تر است زیراکه گرما ویزگی های جوان سازی را فراهم می کند و به بدن کمک می کند تا بیماری را سریع تر درمان کند. بویسزه در افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و یا تیروئید هستند شوک ناشی از اب سر می تواند برای آنها ایجاد دردسر کند.

۲- دوش اب سرد موجب کاهش وزن می شود:

۳- دوش ناگهانی با آب سرد می تواند موجب وارد شدن جم زیادی از استرس در بدن شود و نظم ضربان قلب را بر هم بریزد.

منبع خبر : برگرفته از savadezendegi

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. دوش آب سرد عالیه امتحان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *