استفاده از پودر موبر در سه ماه اخر بارداری ضرر دارد؟!

استفاده از پودر موبر طبیعی مثل نوره در سه ماه اخر بارداری مشکلی ایجاد نمی کند اما نوع شیمیایی آن توصیه نمی شود؛ بهتر است قبل از استفاده در بخشی از بدن میزان حساسیت خود را تست کنید و پس از مشورت با پزشک زنان از آن استفاده کنید…

استفاده از پودر موبر در سه ماه اخر بارداری

آیا برای جنین ضرر دارد؟

هرچند دلیل اثبات شده ای وجود ندارد که بگوییم لزوما پودر واجبی یا کرم موبر به جنین آسیب بزند ولی از آنجاییکه این ترکیبات حاوی یک سری مواد شیمیایی هستند که می توانند مضر باشند، برای رعایت جوانب احتیاط به مادران توصیه می شود در بارداری برای نظافت بدن و موزدایی از ترشیدن با تیغ یا روش اپیلاسیون استفاده کنند که راه های مطمئن تری برای موزدایی در بارداری هستند.

اگر قصد استفاده از پودر موبر در سه ماه اخر بارداری را دارید بهتر است، نوع طبیعی آن را مثل "نوره" مد نظر قرار دهید.

استفاده از پودر موبر در سه ماه اخر بارداری

زنان در دوران بارداری خود به دلیل افزایش هورمون‌های بدن، ممکن است شاهد افزایش مو‌های زائد نیز شوند. همچنین از آنجایی که رعایت بهداشت و سلامت در این دوران بیش از مواقع عادی اهمیت دارد، بنابراین استفاده از یک روش سالم و بی خطر برای زدودن مو‌های زائد امری ضروری به شمار می‌آید. امروزه روش‌های زیادی برای پاک سازی بدن از مو‌های زائد مانند استفاده از ژیلت، دستگاه‌های اپیلاسیون، کرم و پودر موبر و … وجود دارد. استفاده از هر کدام از این روش‌ها در دوران بارداری فواید و معایب مربوط به خود را دارد اما در این میان ممکن است استفاده از پودر موبر در دوران بارداری به دلیل راحت بودن استعمال آن طرفداران بیشتری را داشته باشد؛ که در این صورت باید افراد اطلاعات کاملی درباره نوع و ترکیبات این مواد داشته باشند.

انواع پودر‌های موبر موجود در بازار؛ آیا استفاده از آن‌ها صحیح است؟
۱. پودر موبر شیمیایی
۲. پودر موبر طبیعی

اثرات استفاده از پودر موبر شیمیایی
برخی از انواع پودر موبر موجود در بازار حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که استفاده از آن‌ها در دوران بارداری ممکن است ضرر‌هایی برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. موبر‌های شیمیایی به طور معمول دارای اسانس‌های غیر طبیعی برای خوشبو کردن هستند. همچنین در ترکیبات آن‌ها آرسنیک که ماد‌ه‌ای مفید و ارزشمند است وجود ندارد؛ بنابراین استفاده از پودر‌های موبر شیمیایی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

اثرات استفاده از پودر موبر طبیعی
استفاده از پودر موبر طبیعی یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن مو‌های زائد بدن است. از آنجایی که این نوع از موبر‌ها دارای ترکیبات طبیعی و بدون خطر هستند، استفاده از آن‌ها در دوران بارداری ممنوعیت ندارد و افراد باردار به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.

عوارض احتمالی
استفاده از انواع پودر موبر در دوران بارداری ممکن است عوارضی را برای برخی از افراد به دنبال داشته باشد که مهمترین آن شامل موارد زیر است:
به وجود آمدن حساسیت، خارش، قرمزی و بثورات پوستی
ورود مواد مضر از طریق پوست به جریان خون مادر و سپس انتقال آن به جنین در صورت شیمیایی بودن مواد پودر موبر
به وجود آمدن مشکلات تنفسی در استفاده از برخی از پودر‌های موبر که دارای مواد شیمیایی خطرناک هستند.

نکات مهم! 
اگرچه تاکنون ایمن بودن و یا خطرناک بودن پودر‌های موبر در دوران بارداری به طور قطعی تایید نشده، اما بهتر است موارد احتیاطی را در استفاده از آنها در نظر داشته باشید:

بهتر است به مواد و ترکیبات موجود در پودر موبر که معمولاً بر روی برچسب موجود در آن‌ها نوشته شده توجه شود.
قبل از استفاده از این مواد بهتر است مقداری کمی از آن را در ناحیه کوچکی از بدن امتحان کنید و میزان حساسیت پوستتان را نسبت به این مواد بسنجید.
از آنجایی که پودر موبر حاوی ترکیباتیست که اثرات آن‌ها هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند، بهتر است از روش‌های جایگزینی بدون خطر مانند تیغ و ژیلت استفاده کنید.
از به کار بردن پودر‌های موبر در محیط‌های بسته و بدون تهویه به دلیل استنشاق بوی این مواد و احتمال به وجود آمدن خطرات تنفسی اجتناب کنید.
از پودر‌های موبری که تاریخ مصرف آن‌ها گذشته است در دوران بارداری خود استفاده نکنید.
همچنین از استعمال پودر موبر در قسمت‌هایی از بدن که دارای زخم‌های باز و یا دیگر تحریکات پوستی است خودداری شود.
پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر نوع پودر موبر با پزشک متخصص زنان و زایمان خود درباره آن مشورت کنید. 

منبع خبر : برگرفته از setare

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. انواع موبر ها برای ناحیه ی پوستی قسمتهای تناسلی مشکلی ندارد . ولی با قسمتهای مخاطی نباید تماس پیدا کند . اما در کل در دوران بارداری تحریک پذیری پوست بیشتر میشود و استفاده از مو بر ممکن است برای شما ایجاد خارش کند.. باید بدانید که هر نوع تحریک پوستی و مواد شیمیایی در بارداری مضر است… مطمئن ترین روش موزدایی در این دوران شیو کردن است..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *