ivf رایگان با توجه به وضعیت مالی بیمار!/ سن مناسب برای ای وی اف

انجام ivf برای درمان ناباروری در کشور رایگان شد
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در حال حاضر هیچ اعزامی به خارج از کشور برای درمان نازایی نداریم چراکه ایران در زمینه درمان نازایی جزو کشورهای یشرفته است.

 اشرف آل یاسین استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در مورد اهدای تخمک، جنین و اجاره رحم در کشور قانون داریم و این اقدامات با تایید پزشکی قانونی، دادگاه و مشاوره روانپزشکی انجام می شود، البته شرایط اهدای اسپرم نیز در حال بررسی در وزارت بهداشت است.

وی با اشاره به انجام ۲۵۰ مورد ivf رایگان در کشور با توجه به ابلاغ دولت در سراسر کشور، افزود: ۲۰ بخش نازایی تا پایان سال در کشور راه اندازی و ۳۵ بخش دانشگاهی و دولتی در این زمینه تجهیز می‌شوند.

متخصص زنان و زایمان گفت: در حال حاضر هیچ اعزامی به خارج کشور برای درمان نازایی نداریم چراکه کشور پیشرفته در درمان نازایی هستیم.

رئیس پانزدهمین کنگره زنان و مامایی ایران گفت: انجام ivf رایگان با توجه به وضعیت مالی بیمار اولویت بندی می شود.

امروزه راهکارهای زیادی برای درمان ناباروری به زوجین پیشنهاد میگردد و هر ساله هزاران کودک در اثر راه‌های کمک باروری بدنیا می‌آیند. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی باعث شده تا ناامیدی زوج‌های زیادی که بچه دار نمیشوند به امیدواری تبدیل شود . بصورت متوسط از هر ۵ زوج که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.

یکی از روشهای درمان ناباروری روش لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف (IVF) میباشد و از قدیمیترین و اثربخش ترین روشهای کمک باروری میباشد .
از آنجا ییکه احتمال رسیدن و لقاح سلول جنسی نر (اسپرم) و سلول جنسی ماده (تخمک) در درون لوله آزمایش بیشتر از محیط شانسی درون رحم است . از این روش برای بالا بردن میزان احتمال باروری استفاده می‌شود. بطوریکه تخمک‌های رسیده از زن گرفته میشود و درون ظرف داخل آزمایشگاه با اسپرم لقاح داده میشود. تخم حاصل پس از گذشت ۳ تا ۵ روز از لقاح در درون رحم قرار داده می‌شود.

سن مناسب برای ای وی اف

سن مناسب برای درمان ناباروری بین ۲۰ تا ۳۵ سالگی است و افراد در محدوده سنی ۲۵ تا ۳۵ سالگی بهترین نتیجه را از درمان می‌گیرند.

درصد ناباروری:

طبق منابع موجود نسبت ناباروری به تفکیک جنسیت نشان می‌دهد که ۴۰ درصد آقایان، ۴۰ درصد خانم‌ها و ۱۵ درصد نیز مربوط به عوامل مشترک است

هزینه درمان تشخیص لانه گزینی و تخمک اهدایی:

هزینه‌های درمان ناباروری توان خانواده‌ها را متوقف می‌کند و اگر به این هزینه‌ها PGD یا تشخیص پیش از لانه‌گزینی را نیز اضافه کنیم که حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان می‌شود رقم سرسام‌آوری به دست می‌آید. از طرفی گاهی زوجین به تخمک یا جنین اهدایی نیز نیازمندند که آن نیز ۲ تا ۳ میلیون تومان رقم را افزایش می‌دهد

تاثیر استرس در باروری:

استرس یکی از عواملی است که در ناباروری مؤثر است و نقش آن در ایجاد ناباروری به صورت علامت سؤال است زیرا استرس می‌تواند نتیجه را به تعویق بیندازد اما خود عامل اصلی ناباروری نیست

هزینه درمان میکرواینجکشن:

 میکرواینجکشن برای هر بار ۲ میلیون تومان هزینه دارد که کنار آن باید بحث‌های تشخیصی و داروها را نیز مد نظر داشت، علاوه بر این آندومتریوز موضوعی است که ممکن است در کنار این مسئله پیش آید و همچنین تخمدان پلی‌کیستیک، فیبرون و لاپاراسکوپی هزینه‌های درمان را افزایش می‌دهد.

درمان ناباروری:

معاون پژوهشگاه رویان، درباره درمان‌های ناباروری می‌گوید: در موضوع درمان‌های ناباروری به طور قطع و یقین همسطح پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در حال حرکت هستیم. هم از جهت تجهیزات، هم از جهت نوع درمان و هم از لحاظ وسایل مصرفی و محیط کشت و … به صورت خیلی معمولی در حال انجام است.

هزینه درمان با روش ای وی اف:

معمولاً هزینه یک سیکل IVF در مراکز درمان ناباروری با قیمت مناسب ۲ تا ۳ میلیون و گاهی به ۸ میلیون تومان می‌رسد که بسته به نوع روش و کیفیت و خصوصی یا دولتی بودن مرکز دارد. همچنین یک میلیون تومان هزینه دارو برای این زوجین است که توسط بیمه‌ها پوشش داده نمی‌شود.

مراحل درمان با روش ‌آی وی اف:

– تجویز داروهای باروری برای مادر : با نزدیک به شروع دوره ماهانه مادر، داروهای باروری برای او تجویز می‌شود تا تخمدان جهت آزاد کردن چندین تخمک رسیده ، تحریک گردد (بطور معمول یک تخمک در هر ماه آزاد میگردد ) برخی مواقع نیز ممکن است برای جلوگیری از آزاد شدن زودهنگام تخمک‌، مجبور به استفاده از هورمون‌هایی مخصوص گردند. مادر باید برای اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌ها بطور مرتب به پزشک خود مراجعه کند تا بررسی شود که چه زمانی تخمک‌هایش رسیده شده‌اند.
– جدا سازی تخمک رسیده شده :بمحض کامل شدن تخمک‌ها، پزشک بوسیله سوزنی باریک که از دیواره مهبل وارد تخمدان مینماید (تحت بیهوشی)؛ تخمک‌ها را خارج میکند. (که برای مشخص گردیدن جای تخمک‌ها معمولا سونوگرافی انجام میگیرد) پس از آن پزشک تخمک‌ و اسپرم‌های همسر درون ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌کند.
– انتقال تخم لقاح یافته به رحم : پس از ۲ تا ۵ روز تخم‌های بارور شده بشکل توپی از سلول‌ها درمی‌آیند که جنین نام دارد. پزشک ۲ الی ۴ عدد از این جنین‌ها را با کاتتر باریکی از طریق گردن رحم به داخل رحم منتقل می‌کند. ( چنانچه جنین‌های بیشتری تشکیل شده باشد، فریز میگردند تا در صورت عدم موفقیت عمل آی.وی.اف در دوره‌های بعدی دوباره به رحم منتقل گردند .) اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، جنین در داخل دیواره رحم لانه‌گزینی می‌کند و به رشد خود ادامه می‌دهد تا نوزاد متولد شود.
۲ هفته بعد از زمان قرار گرفتن جنین در رحم، مادر می‌تواند با انجام تست خون بارداری از موفقیت لانه‌گزینی مطمئن شود.

چه زمانی ‌آی.وی.اف پیشنهاد میگردد؟

روش آی.وی.اف معمولا بعنوان اولین راه درمان و بهترین روش درمانی در:
– انسداد دوطرفه لوله‌های فالوپ تخمدان
– وجود اندومتریوز،
– ناباروری بدلیل مشکلات گردن رحم
-‌اختلال در تخمک‌گذاری
-ناباروری با علت نامشخص.
– کم بودن میزان اسپرم در مرد .
طول درمان در آی.وی.اف
تقریبا بین ۴ تا ۶ هفته زمان میبرد که دوره درمان با آی وی اف کامل گردد . چند هفته باید صبر کرد تا تخمک‌ها رسیده شود. تقریبا نصف روز زمان میبرد تا تخمک و اسپرم از زن و مرد گرفته شود و در آزمایشگاه لقاح داده شود. ۲ تا ۵ روز هم باید صبر کرد تا جنین را به داخل رحم مادر وارد شود، البته همان روز مادر مرخص شده و می‌تواند به منزل برود.
عوارض و معایب آی.وی.اف
گران بودن آی وی اف : بارور کردن تخمک‌ در آزمایشگاه نیاز هزینه زیادی دارد .بین ۵ تا ۹ میلیون تومان-احتمالاً جهت تعیین جنسیت نیز درحدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان میشود.
امکان بروز دوقلویی یا چند قلویی در روش آی وی اف : بدلیل اینکه معمولا بیشتر از یک جنین در رحم گذاشته می‌شود، معمولا شانس دو یا چند قلویی ۰۲ تا ۰۴ درصد افزایش می‌یابد البته تحقیقاتی در حال انجام است تا به روشی از چند قلویی در‌آی.وی.اف جلوگیری کنند.
احتمال وقوع بارداری خارج رحمی بیشتر میگردد : آی.وی.اف مانند بقیه روش‌های کمک باروری، احتمال حاملگی خارج رحمی زیادی دارد. این حالت وقتی رخ می‌دهد که جنین به داخل لوله‌های رحمی یا محفظه شکم رفته و به جای رحم در آنجا لانه‌گزینی کند.
تحریک تخمدانها : زنانی که داروهای باروری استفاده می‌کنند در برخی موارد دچار علایم بیش تحریکی تخمدان میشوند. اگر تخمدان خانمی بیش از حد تحریک گردد ، بزرگ شده و ایجاد ناراحتی می‌کند. افزایش وزن، احساس شناوری و پرشدن، تنفس کوتاه، سرگیجه، دردهای لگن،حالت تهوع و استفراغ از نشانه های این حالت است.
مانند تمام مداخلات تهاجمی خطر خونریزی و عفونت هم درروش ‌آی.وی.اف وجود دارد.
در نهایت در کنار این عوارض، مزیت مهم‌آی.وی.اف را در نظر داشته باشید که در درمان نازایی موفق‌ترین نوع آن است که تا امروز در دسترس بیشتر قرار گرفته است.

منبع خبر : فش نیوز

اشتراک‌گذاری
8 نظر
 1. با سلام یک دکتر با معرفت می خواهم که به ما کمک کند تا بچه دار شویم من حاضرم ۳۰ میلیون حرداخت کنم فقط به ما جواب دهد

 2. با سلام شما که میگین ای وی اف رایگان این ینی چی؟ینی هیچ هزینه ای نمیخوایین؟؟

 3. با سلام من یه دکتر با معرفت میخوام که هزینه ivfرو برام کم کنه چون توان مالی ندارم واقعاوای وی اف اخرین شانس بچه دار شدنمه

  1. باسلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز،آیا ب روش آی وی اف برای تعیین جنسیت احتیاجی ب رژیم گرفتن هست یا نه؟

   1. سلام خیر نیازی به رژیم گرفتن نیست.

 4. در رابطه با تخمک و رحم اجاره ای اگر کسی خاست تماس بگیره۰۹۰۱۶۵۳۳۰۱۳

 5. با سلام
  من ۳۸ سالمه به دلیل مشکل مالی و هزینه های بالای درمانی نتونستیم صاحب فرشته کوچولو بشیم

 6. سلام
  من و همسرم باید جنین اهدایی دریافت کنیم. هزینه خیلی بالاست و توان مالی ما کم.
  میخاستم ببینم تو مرکز رویان امکان داره با هزینه خیلی کم انجام بشه.
  لطفاً پاسخگو باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *