7 نشانه بلوغ در پسران + 5 مرحله رشد جنسی در پسران + بررسی بلوغ دیررس در نوجوانان پسر

۷ نشانه بلوغ در پسران + ۵ مرحله رشد جنسی در پسران + بررسی بلوغ دیررس در نوجوانان پسر

پسر در دوران بلوغ، بسیاری از تغییرات مهم را تجربه می کند. بدن او تنومند شده، صدایش همانطور که تغییر کرده، دورگه می شود، قوی تر شده و از لحاظ جنسی شروع به بلوغ می کند. قبل از اینکه متوجه شوید، پسرتان تبدیل به یک مرد جوان شده است. در پسران ۵ مرحله از بلوغ وجود دارد، اما به خاطر داشته باشید که سن و سالی که هر پسر آن را تجربه می کند می تواند بسیار متفاوت باشد.

نشانه های بلوغ در پسران

پسرها کمی دیرتر از دختران به بلوغ می رسند. برای پسران، بلوغ به طور متوسط از سن ۱۱ سالگی شروع می شود، اگرچه از اوایل ۹ سالگی تا اواخر ۱۴ سالگی عادی در نظر گرفته می شود. برخی از پسران سریع تر از هم سالان خود بالغ می شوند و برخی از تغییرات فیزیکی ممکن است در مقایسه با سایرین تدریجی تر باشد. تعدادی از این تغییرات فیزیکی بسیار شخصی است. به عنوان والدین، ممکن است متوجه آنها نشوید، اما پسرتان متوجه می شود. برخی از این موارد ممکن است تجربیاتی شرم آور برای او باشد و او احتمالا بخش اعظم آن را به طور خصوصی نگه می دارد.

نشانه های بلوغ در پسران

فرم بدن

از ظاهر بیرونی، ممکن است متوجه شوید که پسرتان شروع به رشد می کند، اما دقیقا قبل از اینکه این مساله اتفاق بیافتد، او کمی وزن اضافه می کند و به نظر می رسد که بدن او را تماما دست و پا تشکیل می دهد. پس از آن، جهش افزایش قد خواهد داشت که اغلب در حدود سن ۱۳ سالگی است. شانه های او پهن تر شده و عضلاتش نیز بیشتر نمایان می شود. او به طور قابل ملاحظه ای قوی تر خواهد شد و می تواند با شروع یک روال ورزش منظم از آن به بهترین شکل استفاده کند.

تعریق، مو و آکنه

بهداشت شخصی احتمالا یکی از بزرگ ترین تغییرات در پسران جوان است. شاید اینکه از او بخواهید دست هایش را شسته یا دوش بگیرد، دشوار باشد، اما اکنون که تعریق بیشتر داشته و بوی بدن او بیشتر می شود، باید به این موارد توجه کند. او ممکن است به زودی به شما مراجعه کرده تا از شما در مورد اصلاح ریش تازه رشد کرده صورت یا در مورد ضد تعریق ها سوال بپرسد. هورمون های او چربی بیشتری بر روی پوست ایجاد می کنند و ممکن است مستعد ابتلا به آکنه باشند. این مرحله، زمان مناسبی برای معرفی محصولات مراقبت از پوست روتین به او است.

رشد آلت تناسلی و بیضه

اولین علامت بلوغ در واقع با رشد آلت تناسلی و بیضه شروع می شود، که حجم آن بیش از دو برابر خواهد شد. آلت تناسلی و بیضه نیز مانند موهای ناحیه شرمگاهی با ورود او به بلوغ شروع به رشد می کنند. آلت تناسلی ابتدا از لحاظ طولی رشد می کند و پس از آن عریض تر می شود. حدود یک سوم پسران، برآمدگی های مروارید شکل ریز و درشتی به نام پاپول ها دارند. این برآمدگی ها به صورت جوش به نظر می رسند و اگرچه دائمی بوده، اما طبیعی و بی ضرر هستند.

خارج شدن مایعات و نعوظ شبانه

همانطور که پسرتان بزرگ تر می شود، شروع به نعوظ شبانه یا «انزال در حین خواب» می کند که به معنی انزال در طول شب است. این مساله ممکن است با یا بدون یک رویای جنسی اتفاق بیافتد و کاملا طبیعی است. صحبت با فرزندتان قبل از شروع نعوظ شبانه می تواند کمک کننده باشد؛ بنابراین او می داند چه چیزی را باید انتظار داشت و اینکه او به طور تصادفی تخت را خیس نکرده است. به او بگویید که این تنها بخش دیگری از بلوغ است و به زودی برطرف می شود. نعوظ غیر ارادی بخش بزرگی از بلوغ مردان است و در هر زمان و بدون هیچ دلیلی ممکن است رخ دهد. برای پسرتان توضیح دهید که این مساله ممکن است برای مدتی اتفاق بیافتد و احتمالا او کنترل کمی بر روی این مساله خواهد داشت، اما با بزرگ تر شدن او این مساله بهتر می شود.

تغییر صدا

صدای پسرتان هنگامی که جهش رشدی او کمی آهسته تر می شود، تغییر خواهد کرد. این امر به این دلیل رخ می دهد که آکوردهای صدایی و حنجره (حلقوم) نیز افزایش حجم پیدا می کنند. قبل از اینکه صدایش به طور کامل تغییر کند، ممکن است صدایش دو رگه شده و کوتاه شود، از لحن صدای بلند به سرعت به پایین افت کند. این مساله می تواند برای او باعث شرمندگی باشد، بنابراین از این مساله آگاه باشید.

رشد سینه ها

هنگامی که فرزندتان در مرحله بلوغ است، ممکن است به مدت یک یا دو سال سینه های او به دلیل برخی از تغییران هورمونی به نام استروژن، کمی متورم شود. برای اکثر پسران، این مساله موقتی بوده و بیش از حد نیست، اگرچه این مساله در بعضی از پسران به خصوص اگر اضافه وزن داشته باشند، می تواند بیشتر آشکار شود. اگر به نظر می رسد ناحیه پستان فرزند شما بیش از حد متورم شده است یا تورم قبل از بلوغ یا بعد از بلوغ اتفاق می افتد، به پزشک معالج خود مراجعه کنید. ممکن است یک بیماری وجود داشته باشد که به جای هورمون ها، باعث ایجاد این تورم می شود.

نوسانات خلقی

پسران نیز مانند دختران، به دلیل تغییرات هورمونی، جسمی و عاطفی که تجربه می کنند، می توانند به نوسانات خلقی دچار شوند. صبور باشید و درک کنید. این مرحله نیز سپری خواهد شد.

مراحل رشد جنسی در پسران

مراحل رشد جنسی در پسران

پسران نوجوان از نظر جسمی در مراحل خاصی رشد می کنند، که اغلب به آنها مراحل «مقیاس تانر» گفته می شود. پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانوادگی تان می تواند تعیین کند که نوجوان تان در چه مرحله ای قرار دارد و آیا مطابق انتظار برای سن او است. مراحل تانر همراه با محدوده سنی تقریبی به شرح زیر است:

  • دوره بلوغ جنسی اول: (مرحله قبل از بلوغ) بیضه ها کوچک هستند و آلت تناسلی مانند اندازه آلت تناسلی یک کودک است. هیچ مویی در ناحیه شرمگاهی وجود ندارد.
  • دوره بلوغ جنسی دوم: (از سن ۱۰ تا سن ۱۵ سالگی) حجم و اندازه بیضه ها رشد می کند. آلت تناسلی مرد بزرگ شدن جزئی ندارد. کیسه های بیضه قرمزتر، نازک تر و بزرگ تر می شوند. چندین مو در ناحیه شرمگاهی قابل رویت شده و دراز و صاف و کمی تیره تر هستند.
  • دوره بلوغ جنسی سوم: (از سن ۱۰ تا ۱۶ سالگی) حجم و اندازه بیضه ها رشد می کنند. آلت تناسلی دراز تر می شود. رشد بیضه ها ادامه پیدا می کند. موهای ناحیه شرمگاهی تیره تر و مجعد و بیشتر نمایان می شوند.
  • دوره بلوغ جنسی چهارم: (از سن ۱۲ تا ۱۷ سالگی) بیضه ها در حال رشد هستند. طول آلت تناسلی بزرگ تر شده و اکنون ضخیم تر می شود. بیضه ها بزرگ تر و همچنین تیره تر می شوند. موهای ناحیه شرمگاهی درشت، ضخیم و مجعد مانند مو بزرگسالان می شود، اگرچه تعداد موهای کمتری در مقایسه با بزرگسالان دارد.
  • دوره بلوغ جنسی پنجم: بیضه ها اندازه بیضه های یک فرد بالغ می شود (حجم بیشتر از ۲۰ میلی لیتر). بیضه و آلت تناسلی اندازه و شکل بزرگسالان را پیدا می کنند. موهای ناحیه شرمگاهی نیز از نظر توزیع و اندازه مانند بزرگسالان است.
صحبت با پسرتان

پسر کوچک شما بزرگ شده و این بدان معنا است که کمتر از قبل با شما درد دل می کند. معمول است که پسران نوجوان کم حرف تر شده و از والدین خود فاصله بگیرند. خطوط ارتباطی با آنها را حفظ کنید و با پسر خود درباره تغییراتی که تجربه می کند، صحبت کنید. با علایق او در ارتباط باشید و در مورد ورزش، مدرسه یا هر چیز دیگری که از آنها لذت می برد، با او صحبت کنید. این امر به او کمک می کند وقتی نیاز به صحبت درباره چیز مهمی داشته باشد احساس راحتی کند.

بلوغ دیررس در پسران

بلوغ دیررس در پسران

اگر فرزندتان دوره بلوغ را در سن ۱۴ سالگی شروع کرد، بدان معنا است که بیضه ها و آلت تناسلی او هنوز شروع به رشد کردن نکرده اند؛ این حالت «بلوغ دیررس» نامیده می شود. شایع ترین علت بلوغ دیررس، «تاخیر رشد سرشتی» نامیده می شود. اکثر پسران با تاخیر رشد سرشتی کاملا سالم هستند و در نهایت وارد دوره بلوغ خواهند شد. بیش از دو سوم پسران، این مساله را از یکی از والدها یا هر دو والدین خود به ارث برده اند که در آنها نیز بلوغ با تاخیر همراه بوده است. در پسران، این مساله می تواند به معنای عدم افزایش اندازه بیضه ها تا سن ۱۴ سالگی باشد یا بلوغ آنها بیش از ۵ سال از زمان شروعش ادامه پیدا کند. در دختران، بلوغ دیررس به معنای دچار قاعدگی نشدن تا سن ۱۶ سالگی است. اکثر پسرانی با مشکل تاخیر رشد سرشتی، از پسران هم سن و سال خود کوتاه قدتر هستند، اما این مساله بدان دلیل است که هنوز جهش رشدی نداشته اند.

اگر فرزندتان یک بیماری مزمن مانند بیماری سلول داسی، بیماری التهابی روده یا فیبروز کیستیک مبتلا باشد، بلوغ نیز ممکن است دیرتر از حد طبیعی شروع شود. تعداد کمی از پسران به یک بیماری به نام «کمبود گنادوتروپین جدا شده» (IGD) مبتلا هستند که نمی توانند میزان کافی از هورمون لوتئینی و هورمون محرک فولیکولی تولید کنند. این حالت معمولاً از بدو تولد شروع می شود و به طور معمول با تزریق تستوسترون درمان می شود. تعداد کمتری از پسران مشکلی در قسمت بیضه دارند که باعث تاخیر بلوغ می شود. تستوسترون درمان اصلی برای مواردی از این قبیل است.

بررسی مرحل بلوغ در پسران نوجوان

سخن آخر

اگر در مورد نحوه رشد پسرتان در دوران بلوغ سؤال یا نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا نوجوان تان مطابق آنچه انتظار می رود در حال رشد و پیشرفت است و به شما در درک زیست شناختی آن کمک می کند. در صورت مشکوک بودن به بلوغ دیررس، این احتمال وجود دارد که آلت و بیضه فرزند شما به تدریج شروع به بزرگ شدن کند و او فقط تاکنون متوجه این مساله نشده است. پزشک می تواند با معاینه فیزیکی تشخیص دهد و می تواند برخی از تست های مربوط به هورمون را برای فرزندتان انجام دهد تا در صورت وجود هر گونه مشکلی، این مساله مشخص شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *