ایمنی تلفن همراه برای نوجوانان

۷ عارضه جانبی مضر تلفن همراه بر نوجوانان + ۶ روش برای جلوگیری از تاثیرات منفی موبایل

ایا فرزند نوجوان تان اصرار می کند به عنوان هدیه تولدش برای او تلفن همراه بخرید؟ یا، آیا شما برای حفظ امنیت فرزندتان تلفن همراه در اختیار او می گذارید؟ این یک تصمیم درست است، اما آیا تا به حال درباره تاثیرات مضرر تلفن همراه بر نوجوانان و افراد جوان فکر کرده اید؟ اگر فکر نکرده اید، پس لطفا مطلب ما درباره اینکه تلفن همراه چه تاثیراتی بر نوجوانان می گذارد را با دقت بخوانید. دیدن نوجوانانی که درکنار هم هستند، ولی به هم توجه ای ندارند این روزها یک اتفاق مشترک است. براساس یک بررسی که توسط مرکز تحقیق PEW صورت گرفت، ۷۸% نوجوانان بین سنین ۱۲ و ۱۷ سال تلفن همراه دارند و فقط از تلفن همراه برای تماس گرفتن با والدین خود استفاد نمی کنند. یک چهارم از نوجوانان بیشتر از بزرگسالان به اینترنت دسترسی دارد. بنابراین آیا تلفن همراه واقعا ابزار خوبی برای نوجوانان است؟ تاثیرات منفی تلفن همراه بر نوجوانان چه هستند؟ مطلب را بخوانید تا پاسخ سوال تان را پیدا کنید.

تاثیرات تلفن همراه بر نوجوانان

تاثیرات تلفن همراه بر نوجوانان

هیچ شکی وجود ندارد که تلفن همراه ابزار بسیار مفیدی است و امروزه آنها بخش عمده ای از زندگی افراد جامعه هستند. این ابزارها ارتباط با همکارها، دوستان و خویشاوندان را آسان می کند. اما هر تکنولوژی که چنین مزایایی را عرضه می کند، بهایی برای پیامدهای آن هم وجود دارد. تاثیر تلفن همراه بر جوانان و جامعه بیشمار است. زمانی که شما تلفن همراه در اختیار فرزند نوجوان خود می گذارید، دقیقا این زمینه ای است که نیاز به توجه دارد. در ادامه میزان تاثیر تلفن همراه بر نوجوانان را ارائه می دهیم:

۱٫ التهاب تاندون (تاندونیت) نوجوانان (TTT)

تاثیر تلفن همراه بر زندگی اجتماعی جوانان چیست؟ به طور کلی نوجوانان به ارسال پیام اعتیاد دارند. پیام دادن بیش از حد می تواند منجر به التهاب تاندون های نوجوانان شود (TTT). این مشکل می تواند به دلیل موقعیت نامناسب بدن، باعث درد در ناحیه دست، کمر و گردن شود. همچنین این مشکل می تواند منجر به اختلال بینایی و حتی ارتروز مفاصل نیز شود.

۲٫ استرس

داشتن تلفن همراه نوجوان شما را وسوسه خواهد کرد که به جای انجام فعالیت های مفید و خلاقانه کل روز را با پیام دادن و تماس گرفتن سپری کند. مطالعه تایید کرده است که نوجوانانی که زمان زیادی را با تلفن همراه خود می گذرانند، بیشتر مستعد استرس و خستگی هستند. همچنین این مشکل در بعضی موارد می تواند منجر به اختلالات روانی نیز شود.

۳٫ بی خوابی

اکثر نوجوانان موقع خواب تلفن همراه را در نزدیکی خودشان نگه می دارند که بتوانند به پیام ها و تماس ها پاسخ بدهند. آنها برای اینکه در شبانه روز در دسترس باشند فشاری را روی خودشان احساس می کنند. این کار منجر به اختلال و بی خوابی در آنها می شود. همچنین نوجوان زمان بی خوابی کج خلق می شود.

۴٫ تصادفات

به احتمال زیاد نوجوانان بیشتر از بزرگسالان در حین رانندگی به پیام ها و تماس ها پاسخ می دهند. آنها بدون اینكه بدانند این کار می تواند به قیمت زندگی شان باشد به پیام ها و تماس ها پاسخ می دهند. حتی وب سایت ایالات متحده امریکا برای رانندگی با اختلال، ثابت کرده است که تصادفات عامل اصلی مرگ و میر در نوجوانان است.

۵٫ افزایش اضطراب

اتکا به پیام دادن به عنوان اولین روش برقراری ارتباط می تواند در نوجوانان باعث افزایش اضطراب شود. پیام کوتاه چون بلافاصله می رسد بسیار خوشحال کننده است، اما می تواند باعث اضطراب هم شود. پاسخ فوری که دوست نوجوان به پیام او می دهد می تواند باعث شادی و شعف شود؛ اما در صورتی که با تاخیر پاسخ برسد یا اصلا پاسخی دریافت نکنند، این خوشحالی تبدیل به ناامیدی می شود.

۶٫ خطر ابتلا به سرطان

تحقیق نشان می دهد که وقتی ما تلفن را برای مدت طولانی تر نگه می داریم، امواج الکترومغناطیسی که از تلفن همراه ساتع می شود در بافت ها جذب می شوند. سیستم عصبی نوجوانان هنوز در حال تکمیل است و خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان از طریق تلفن های همراه نسبت به بزرگ سالان برای آنها وجود دارد.

۷٫ قلدری های سایبری

طبق نظرسنجی انجام شده توسط Fight Crime Invest in Kids، نزدیک به یک سوم از نوجوانان قربانی قلدریهای سایبری هستند؛ و تقریبا نیمی از قربانیان هویت مرتکبان جرم را نمی شناسند.

ایمنی تلفن همراه برای نوجوانان

7 عارضه جانبی مضر تلفن همراه بر نوجوانان + 6 روش برای جلوگیری از تاثیرات منفی موبایل

تلفن های همراه در هر جایی آنتن نمی دهند؛ یعنی حداقل به این زودی این اتفاق نمی افتد. بنابراین لازم است در مورد ایمنی این ابزار و مسئولیت پذیری برای استفاده از آن به فرزندتان آموزش بدهید. همچنین آنها نیاز دارند که محدودیت های توافقی برای استفاده از تلفن همراه داشته باشند. در اینجا چند روش برای جلوگیری از تاثیرات منفی تلفن همراه بروی نوجوانان وجود دارد:

  • با فرزند نوجوان خود درباره میزان وقت و هزینه ای قابل قبول برای تلفن همراه صحبت کنید.
  • به او بگویید که انگیزه پاسخ دادن به پیام ها را کنترل کند.
  • خاموش کردن تلفن همراه در موقع رانندگی بهترین انتخاب است.
  • خاموش کردن تلفن همراه قبل از به رخت خواب رفتن به حفظ برنامه خواب منظم کمک خواهد کرد.
  • به فرزند نوجوانتان آموزش بدهید که صحبت کوتاه تا متعادل با تلفن همراه می تواند احتمال بروز سرطان را کاهش دهد. مکالمه را به ۲۰ دقیقه نه بیشتر در روز محدود کنید.
  • برنامه ماهیانه ای را برای او انتخاب کنید تا نشان دهد که او تا چند دقیقه صحبت کردن و  تا چه تعداد پیامک مجاز است. اگر شما قبض پرداخت می کنید، می توانید به سوابق تلفن همراه دسترسی پیدا کنید و به شما کمک خواهد کرد ردیابی کنید چند بار نوجوان شما تماس گرفته و به چه شماره ای پیام ارسال می کند.
نتیجه گیری

این که بخشی از دنیای فناوری رو به رشد باشد بسیار عالی است و هرکسی از جمله نوجوانان باید از مزایای آن  اما در حد اعتدال بهره مند شوند. شما چطور میزان استفاده از تلفن همراه برای نوجوان تان را تنظیم می کنید؟

 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *