5 راه آموزشی برای پایان دادن به رشوه دادن (باج) به کودک

۵ راه آموزشی برای پایان دادن به رشوه دادن (باج) به کودک

وقتی فرشته کوچک شما با فریاد زدن، گریه و پرتاب ظرف غذا به شیطان کوچکی تبدیل می شود، تنها چیزی که آرزو می کنید آرامش است. در مواقعی مثل این، شاید اولین فکر شما رشوه دادن به کودک (باج) باشد. “دست از جیغ زدن بردار و من یک قاشق دیگر از بستنی خمیر شیرینی/کوکی مورد علاقت را به تو می دهم”. و اینجاست که دوباره به او رشوه میدهید. با ارائه (دادن) یک قاشق پر از بستنی مورد علاقه فرزندتان به آن، به کودک خود رشوه داده اید تا رفتار خوبی داشته باشد. اکثر والدین این کار را می کنند. ممکن است فکر کنید که این یک کار بی ضرر است، اما چنین نیست. هنگامی که به فرزند خود رشوه (باج) می دهید، به او اجازه می دهید که راه خودش را پیش بگیرد، و این بهترین رویکرد والدین نیست. رشوه دادن وسیله ای ناسازگار برای ترغیب است، در آنجا که تجارت صورت می گیرد و به نفع هر دو طرف کار می کند. در این حالت، شما و فرزندتان هستید. اگر این عادت را ادامه دهید، فردا، این فرزند شما و شخص دیگری خواهد بود، جایی که دیگر رشوه فقط یک روش بی ضرر نیست.

چرا باید جلوی رشوه دادن به فرزند خود را بگیرید؟

چرا باید جلوی رشوه دادن به فرزند خود را بگیرید؟

حالا که ما ثابت کرده ایم که رشوه دادن اشتباه است، بیایید به دلایلی بپردازیم که چرا شما باید جلوی رشوه دادن به فرزند خود را بگیرید.

  • اولا، وقتی به فرزند خود رشوه می دهید، این کار را برای این می کنید که از او انتظار دارید که به شیوه ای درست رفتار کند. رسیدن به راه درست نیازی به انگیزه ندارد؛ این دقیقاً همان روشی است که شما قرار است باشید (پیش بگیرید). وقتی به فرزند خود بگویید که اگر پسر خوبی باشد، در ازای خوب بودن شکلات دریافت میکند، پس از آن او شروع به فکر کردن می کند که فقط به خاطر خوب بودن، حق دریافت شکلات را دارد. این به همین سادگی نیست. خوب بودن یک مسئولیت است، این یک رفتار درست است.
  • ثانیا، دوران کودکی سنگ بنای اساسی بقیه زندگی کودک است. اگر او را به عنوان کودک رشوه دهید، در بزرگسالی فاسد خواهد شد. شما نمی خواهید فرزندتان وقتی بزرگ شد انتظار رشوه را داشته باشد؛ یا بدتر از این، رشوه دادن بشود راه او در زندگی. فرزند شما باید بداند که به خاطر آنچه انجام می دهد، همیشه پاداش نمی گیرد.
  • ثالثاً، وقتی به فرزندی بخاطر رفتار خوب پاداش می دهید، او به انجام کارهای کمتری دست می یابد. بیایید این مثال را بزنیم: شما به فرزندتان می گویید که اگر او سبزیجات را در بشقاب خود بخورد، شما قبل از خواب برایش کتاب مورد علاقه او را میخوانید. تحقیقات نشان می دهد که وقتی “پاداش” یا رشوه را به یک رفتار خاص متصل می کنید، فرزند شما این رفتار را ناخوشایند نشان می دهد. در طولانی مدت، در صورت عدم رشوه، فرزند شما به سادگی این رفتار را انجام نخواهد داد.

راه هایی برای متوقف کردن باج دادن به کودکان

راه هایی برای متوقف کردن باج دادن به کودکان

ورود به تجارت رشوه دادن بسیار آسان است، اما معکوس کردن این عادت اصلا کار آسانی نیست. اکنون به روش های مختلفی که می توانید از رشوه دادن به بچه های خود دست بردارید، نگاهی عمیق تر به آن خواهیم انداخت:

۱٫ نه، نه است

بعضی اوقات، شما نیاز دارید که محکم باشید، بدون اینکه بیرحم و نامهربان باشید. باید به فرزند خود بگویید که او اشتباه کرده و برخی از رفتارها غیرقابل قبول است.

۲٫ بگذارید فرزند شما این موضوع را بفهمد

بیایید بگوییم کودک شما می خواهد لباس تاپ بدون آستین خود را بپوشد و به جشن تولد دوست خود برود. شما نمی خواهید او این لباس را بپوشد، زیرا یک شب زمستانی سرد است. به آن رشوه ندهید. درعوض، به او بگویید که لباس را بپوشد، و سپس به مدت دو دقیقه به ایوان برود. بگذارید خودش ببیند که بیرون هوا سرد است. به این ترتیب، این کار باعث میشود که فرزندتان به حرف شما گوش کند، و فرزند شما متوجه خواهد شد که این تصمیم او بوده است و او مجبور نشده است.

۳٫ بایستید و ارزیابی کنید

گاهی اوقات، ممکن است یک دلیل اساسی وجود داشته باشد که چرا فرزند شما در حال پرتاب ظرف غدای خود است. اگر فرزند شما در تمام روزهای مدرسه، همه روزه جیغ می زند و گریه می کند، شاید این دیگر فقط تناسبی با خشم ندارد.  بلکه ممکن است بخواهید عمیق تر به ماجرا نگاه کنید. به عنوان مثال، فرزند شما ممکن است مورد آزار و اذیت قرار گیرد.

۴٫ از فرزند خود بپرسید

موقعیت را برای فرزند خود شرح دهید اما با شخصیت های مختلف. به عنوان مثال، خرس عروسکی مورد علاقش را بگیرید. از فرزند خود بپرسید که آیا او دوست دارد خرس عروسکی او ظرف غذا را پرتاب کند یا از دستورات او پیروی نکند. آیا او از این کار خوشش میاید؟ به این ترتیب، با ایجاد همدلی، به کودک خود می گویید که چه احساسی دارید.

۵٫ گاهی اوقات، شما باید نادیده بگیرید

این ممکن است یک رویکرد سخت باشد، اما اگر کودک شما بدون هیچ دلیلی دچار خشم (مانند پرتاب هرچیزی) شود، نادیده گرفتن کودک باعث می شود کودک شما متوجه شود که تنش هایش بیهوده است و با رفتار بد هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

روش های مختلفی که می توانید از رشوه دادن به بچه های خود دست بردارید

کودکان به پدر و مادر خود نگاه می کنند. هرچه شما می گویید یا انجام می دهید، در دنیای آنها قانون است. اگر می خواهید کودک کوچک شما به عنوان یک فرد باهوش بزرگ شود، باید ایده ها، الگوها و روش های درست تفکر را آموزش دهید. بعنوان یک والدین خوب عمل کردن آسان نیست و هیچ کس همیشه این کار را به درستی انجام نمی دهد. انجام مراحل کوچک برای مقابله با عواقب جزئی از یک اقدام قبلی، گاهی اوقات می تواند تفاوت ایجاد کند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.