4 درمان خانگی برای "برفک" در نوزادان + چگونگی جلوگیری از بروز مجدد برفک در کودکان

۴ درمان خانگی برای برفک در نوزادان و چگونگی جلوگیری از بروز مجدد برفک در کودکان

درمان برفک یعنی لکه های سفید ناخوشایندی که بر روی زبان و گونه های نوزادتان است را با ترکیباتی که در خانه تان پیدا می شود، برطرف کنید. برفک یک عفونت شایع قارچی است که بصورت برجستگی های سفید رنگ بروی زبان و گونه ها مشخص می شود. نوزادان بیشتر مستعد ابتلا به برفک هستند؛ چون قارچ ها در فضای گرم، مرطوب (مانند دهان نوزاد که دندان ندارد) رشد می کنند و علاوه بر این سیستم ایمنی نوزاد بطور کامل برای مقابله با آنها رشد نکرده است.

میراندا هیلارد، پزشک و متخصص اطفال در بیمارستان کودکان Helen DeVos می گوید، “عدم تعادل میزان قارچ در بدن نوزاد می تواند باعث بروز بیماری شود که می تواند سیستم دفاعی طبیعی را ضعیف تر کند؛ اما یکی دیگر از دلایل شایع برفک عدم تعادل اکولوژیکی در استفاده از آنتی بیوتیک ها است”. “زمانی که از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنیم باکتری های خوب را به همراه باکتری های “مضر” از بین می بریم و این عدم تعادل می تواند به راحتی باعث رشد بیش از حد گونه های نامطلوب در بدن شود.” اگر گمان می کنید که نوزادتان دچار برفک شده است، باید برای تایید تشخیصتان به متخصص اطفال مراجعه کنید. جو کریگ پزشک و متخصص اطفال Kaiser Permanente در کلورادو می گوید: “معمولا برفک با دارو ضد قارچ تجویز شده مانند نیستاتین درمان می شود. نیاستاتین درمان موضعی است که بروی زبان نوزاد ریخته می شود. به جای ریختن این دارو روی زبان نوزاد والدین می توانند با استفاده از یک گوش پاک کن به آرامی دارو را روی زبان او بمالند”. بهتر است این کار را بعد از شیر دادن به نوزاد انجام بدهید تا شیر دارو را از روی زبان او پاک نکند. با این حال، اگر برفک شدید نیست و نوزادتان را اذیت نمی کند، احتمالا می توانید این مشکل را با روش های طبیعی درمان کنید.

برای شروع باید چه کاری انجام بدهیم؟ ابتدا باید مقدار شیرینی که نوزادتان مصرف می کند را کاهش بدهید. از آنجایی که قارچ کاندیدا آلبیکنس (AKA) با قند تکثیر می شود، پس کاهش غذاهای شیرین جامد در برنامه غذایی کودک تان منطقی به نظر می رسد و قطعا می تواند از برفک دهان جلوگیری کند. این مواد غذایی جامد شامل میوها، همینطور کربوهیدارت های تصفیه شده، افزودنی های شیرین، آب میوه و شیرین سازهای مصنوعی هستند که به هیچ وجه نباید به کودک داده شوند. بعد از اینکه مصرف شیرینی او را قطع کردید، ممکن است بخواهید یکی از این درمان های خانگی با ترکیباتی که از قبل در خانه داشته اید را امتحان کنید؛ اما همیشه قبل از امتحان کردن درمان خانگی برای برفک نوزادان با پزشک خود مشورت کنید. دکتر کریگ توضیح می دهد: “من توصیه می کنم والدین با متخصص اطفال مشورت کنند و از او درباره درمان صحیح برای نوزاد بپرسند؛ البته همه این موارد به اولویت شخصی و کاری که فکر می کنید برای کودکتان بهتر است بستگی دارد”. چون سیستم ایمنی کودک شما هنوز در حال رشد است و ممکن است برخی از این روش ها در موارد خاص عوارض جانبی منفی به همراه داشته باشند، بنابراین مطمئن شوید قبل از انجام کار با پزشک خود مشورت کرده اید. اگر پزشک اجازه انجام این کار را به شما داد، می توانید از روش های خانگی زیر استفاده کنید.

درمان های خانگی برای رفع برفک خفیف در نوزادان

درمان های خانگی برای رفع برفک خفیف در نوزادان

آب نمک

نمک نه تنها مانند یک ضد عفونی کننده عمل می کند، بلکه ممکن است علائم برفک را نیز تسکین بدهد. نصف قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید. با استفاده از گوش پاک کن به آرامی این محلول را روی ضایعات بمالید.

جوش شیرین

جوش شیرین رقیق شده (بی کربنات سدیم) هم با علائم برفک مقابله می کند. نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک فنجان آب گرم حل کنید و با یک گوش پاک کن آن را روی برفک دهان کودک خود بمالید. همچنین می توانید خمیر جوش شیرین را قبل از شیر دادن به نوزاد روی نوک سینه های مادر بمالید.

روغن نارگیل

به لطف اسید کاپریلیک که ماده تشکیل دهنده روغن نارگیل است، ممکن است این ماده لزج برای درمان برفک نوزاد مفید باشد. روغن نارگیل را با گوش پاک کن روی برفک دهان نوزاد بمالید. اما باید قبل از انجام این کار مطمئن شوید که کودک به روغن نارگیل حساسیت نداشته باشد.

ماست

ماست سرشار از باکتری های سالمی به نام پروبیوتیک است که می تواند تعادلی برای میزان قارچ در دهان نوزاد ایجاد کند. این کار به طرز موثری از انتشار برفک جلوگیری می کند. مطمئن شوید به نوزاد ماست بدون طعم و شیرینی می دهید. چون “کاندیدا البیکنس”، باکتری که باعث عفونت های قارچی می شود، شیرینی را دوست دارد. اگر کودک شما برای خوردن ماست خیلی کوچک است، سعی کنید ماست را با گوش پاک کن در نواحی آسیب دیده بمالید. همچنین می توانید پروبیوتیک های بی خطر برای نوزادان (مانند اسیدوفیلوس) را پیدا کنید.

ترجیحا از بنفش کریستال ( کریستال ویوله یا میتیل بنفش) استفاده نکنید

بعضی از کارشناسان به بنفش کریستال (gentian violet) به دلیل خاصیت ضد قارچی آن اعتماد می کنند؛ اما شما باید برای این درمان طبیعی، جوانب مثبت آن را در مقابل عوارض آن بسنجید. دکتر هیلارد می گوید: “بنفش کریستال که روزانه یک یا دو بار روی مخاط مالیده می شود، برای درمان برفک موثر است. با این حال، بنفش کریستال با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه است که می تواند لب ها و لباس های نوزاد را لکه دار کند و ممکن است باعث سوزش و زخم شود. با توجه به دسترس بودن سایر عوامل موثر، معمولا ما استفاده از آن را توصیه نمی کنیم”.

چگونه از بروز مجدد برفک به طور طبیعی جلوگیری کنیم؟

چگونه از بروز مجدد برفک به طور طبیعی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از بروز مجدد عفونت برفک، والدین باید تمامی مواردی که در دهان نوزاد قرار می دهند را ضد عفونی کنند. دکتر هیلارد می گوید، همچنین آنها باید بعد از هر بار استفاده از سر شیشه شیر و پستانک ها، آنها را بجوشانند. او می گوید: “عدم بهبودی یا برطرف شدن مشکل در طی دو هفته می تواند با قرار گرفتن مجدد نوزاد در معرض مواردی مانند شیشه شیر یا پستانک ها یا عفونت با گونه های غیر معمول مرتبط باشد.” اگر مادر به کودک شیر می دهد، او هم باید تحت درمان برای برفک قرار بگیرد وگرنه ممکن است عفونت را از طریق شیر دادن دوباره به کودک خود منتقل کند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *