31 گیاه آپارتمانی با نیاز به نور کم و نحوه نگهداری از آنها در خانه

۳۱ گیاه آپارتمانی با نیاز به نور کم و نحوه نگهداری از آنها در خانه

به دنبال بهترین گیاهان آپارتمانی با نیاز به نور کم که در محیط تاریک منزل شما بتوانند زندگی کنند، می گردید؟ گزینه های فراوانی وجود دارد و بسیاری از آنها از نواحی گرمسیری آورده شده اند. در اعماق جنگل، جلوی نور خورشید توسط برگها و شاخه های درختان گرفته شده و کمتر به سطح زمین می رسد و گیاهان دوستدار سایه به وفور و تنوع زیاد در این محیط رشد می کنند. پنجره هایی که روبروی کانالهای هوا و ساختمانهای بلند و درختان حاشیه خیابان باز می شوند، تا حدود زیادی این محیط کم نور را شبیه سازی می کنند. بر این اساس گیاهان آپارتمانی خود را خریداری کنید. وقتی برای خرید می روید، گزینه های گرمسیری را در نظر بگیرید که با کمی مراقبت همراه با عشق شکوفا می شوند (نگران نباشید، این نوع مراقبت با عشق آسان است: این گیاهان نسبت به گونه های آفتابی کمتر نیاز به آبیاری دارند زیرا سایه بیشتر منجر به رشد و تبخیر آب کندتر این گیاهان می شود).

۳۱ گیاه آپارتمانی مناسب برای خانه هایی با نور کم + نکات نگهداری

گیاه ZZ

گیاه ZZ

ما با گیاه ZZ و سپس گیاه مار شروع می کنیم؛ زیرا این دو گیاه مقاوم ترین گیاهان در مقابل نور کم بوده و بر اساس نظر طراح گیاه شناسی یارما اوسوسکی، حتی این امکان وجود دارد که بتوانند بدون نور نیز به زندگی ادامه دهند. هرچند وی توصیه نمی کند که این دو گیاه را در تاریکی مطلق قرار دهید، اما بدانید که این گیاهان با محیط های سایه ای بسیار سازگار هستند.

فوتوس

فوتوس

فوتوس طلایی یک گیاه دنباله دار است که می تواند تا حدود ۳ متر رشد کند. این گیاه در یک محیط سایه دار با آبیاری هفتگی به خوبی سازگار است. این گیاه بومی آسیای جنوب شرقی بوده و می تواند هر میزان رطوبت را تحمل کند.

دیفن باخیا

دیفن باخیا

دیفتن باخیا به صورت گونه های سبز، زرد، چند رنگ و سفید وجود داشته و علاوه بر تصفیه هوا، محیط زندگی شما را شاداب می سازد. همچنین شما می توانید این گیاه را در هر مکانی قرار دهید، زیرا این گیاه در محیط های کم نور، نور متوسط و نور مستقیم به یک اندازه خوب رشد می کند.

گیاه مار (سانسویریا)

گیاه مار (سانسویریا)

گیاه مار نه تنها می تواند در نور کم به زندگی ادامه دهد، بلکه به شدت در مقابل کم آبی مقاوم است به طور که حتی اگر فراموش کنید به آن آب دهید، از بین نخواهد رفت. نام این گیاه از الگوهای نواری پیچ در پیچ (مشابه یک مار) بر روی برگهایش گرفته شده است.

گیاه عابد

گیاه عابد

گیاه عابد بسیار در مقابل نور کم مقاوم بوده، اما در هوای سرد آسیب پذیر است. دمای ایده آل برای آنها ۱۸ تا ۲۶ درجه سلسیوس می باشد که محیط زندگی جنگل بومی آنها را شبیه سازی می کند.

سرخس لانه پرنده

سرخس لانه پرنده

برگهای منحصربفرد این گیاه، نمای بسیار زیبایی به منزل شما می بخشد. شما می توانید آن را در یک گلدان کاشته یا بر روی یک تخته سوار کنید (همانند سرخس شاخ گوزنی).

مونسترا

مونسترا

این گیاه برجسته که با نام گیاه پنیر سوییسی نیز شناخته می شود، به صورت وحشی در پاناما رشد کرده و متغلق به خانواده ای از گیاهان با نام اریسیا می باشد. در زمان لاتین، اریسیا به معنی غیرعادی می باشد و برگهای گیاه مونسترا نیز بدون شک غیرعادی هستند. برگهای بزرگ سوراخ دار آن می تواند تا اندازه ۶۰ سانتی متر در محیط جنگلی رشد کند.

گیاه آهنی

گیاه آهنی

محیط های سایه دار زندگی خود را با این گیاه کندرو، سرسبز و با نیاز به نور کم پر کنید.

پرسیاوشان

پرسیاوشان

اجازه ندهید این گیاه بسیار ظریف شما را گول بزند. این گیاه بسیار مقاوم بوده و تنها نیاز آن کمی خاک مرطوب است. هرچند روز به آن سر بزنید تا ببینید به آبیاری نیاز دارد یا خیر.

گیاه صدفی

گیاه صدفی

این گیاه که نیلوفر قایقی یا موسی در گهواره نیز نامیده می شود، نگهداری بسیار آسانی دارد. یک یا دو بار آبیاری برای مرطوب نگه داشتن خاک آن کافیست. برگهای این گیاه را که با افزایش عمر آن زرد می شوند، جدا کنید.

سرخس شاخ گوزنی

سرخس شاخ گوزنی

سرخش شاخ گوزنی نه تنها به خوبی در نور کم رشد می کند، بلکه با رطوبت نیز بسیار سازگار است و این امر آن را به گیاه بسیار مناسبی برای محیط دستشویی تبدیل می کند. لیزا مونوز از موسسه Leaf and June می گوید: “زندگی گیاهی در حمام و دستشویی می تواند جذابیت و اکسیژن را به فضاهایی که گاهی اوقات خیلی خشک به نظر می رسند، بیفزاید.” سرخس شاخ گوزنی می تواند در گلدان کاشته شده یا از روی دیوار به پایین آویز شود. آنها مانند تاکسیدرمی بر روی دیوار به نظر می رسند؛ منتهی این تاکسیدرمی سبز، زنده و تصفیه کننده هوا می باشد.

انجیر خزنده

انجیر خزنده

این عضو خانواده فیکوس بومی جنگل های استوایی بوده و نور و رطوبت کم را دوست دارد.

گیاه کائوچوی کوچک (پپرومیا آبتوسیفولیا)

گیاه کائوچوی کوچک (پپرومیا آبتوسیفولیا)

هرچند گیاه کائوچوی کوچک محیط های با نور متوسط را ترجیح می دهد، اما در مقابل نور کم نیز مقاوم می باشد (صرفاً کمی کندتر رشد خواهد کرد).

بامبوی خوش شانس

بامبوی خوش شانس

بامبوی خوش شانس به دلیل نیاز به نگهداری کم معمولاً در فنگ شویی برای جذب سلامتی، ثروت و فراوانی استفاده می شود.

آگلونما

آگلونما

این یکی دیگر از بهترین گیاهان نیازمند به نور کم است. این گیاه با نام همیشه سبز چینی نیز شناخته شده و به حدی نیازش به مراقبت کم است که حتی می تواند تا حدود سه هفته بدون آب زنده بماند. این گیاه به کود نیز نیازی نداشته و در محیط هایی با نور فلورسنت نیز زنده می ماند (این گیاه به شدت سخت جان است!)

پیچک انگلیسی

پیچک انگلیسی

پیچک انگلیسی نه تنها در نور کم زنده می ماند، بلکه با تصفیه هوا می تواند مواد سمی، قارچ ها و مواد زائد را از محیط فیلتر کند.

گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی

این گیاه آبشاری جنوب آفریقا نه تنها رشد طولی خوبی دارد، بلکه گل نیز می دهد! از دیدن گل های کوچک سفید که در کنار برگهای گیاه عنکبوتی ظاهر می شوند، تعجب نکنید.

گل شیپوری برگ قلبی

گل شیپوری برگ قلبی

گیاه گل شیپوری برگ قلبی می تواند در گلدان یا به صورت آویز رشد کند. افزودن آنها به سبدهای آویز ایده خوبی است اگر که در منزل حیوان خانگی یا کودک خردسال دارید. زیرا این گیاه زیبا سمی می باشد. نگهداری از این گیاه آسان می باشد: یک بار در هفته نیاز به آبیاری دارد. اگر برگها به رنگ قهوه ای در آمدند، یعنی که گیاه به آب بیشتری نیاز دارد. اگر برگها زرد رنگ شدند، یعنی بیش از حد به آن آب داده اید.

آنتوریوم قرمز

آنتوریوم قرمز

گیاه آنتوریوم در تمام طول سال گل داشته و هر گل حدود ۶ هفته دوام دارد. این گل های روغنی می توانند صورتی، سفید یا قرمز باشند. این گیاه وقتی یک یا دو بار در هفته آبیاری شود، بهترین عملکرد را خواهد داشت. در صورتی که حشرات یا گرد و غبار را بر روی برگهای آن مشاهده کردید، آنها را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

کوکه داما

کوکه داما

کوکه داما یا بونسای مردم فقیر، توپهای خزه ژاپنی می باشند. مونوز می گوید: “کوکه داما به شما این فرصت را می دهد که یک فضای سبز بدون باغبانی داشته باشید. آنها را از از سقف در محیطی با نور کم یا متوسط آویزان کنید (با نور بیش از حد، آنها خشک می شوند). آنها را یک بار در هفته قبل از آویزان کردن خیس کرده و هر زمان لازم بود آب پاشی کنید.

ماریمو

ماریمو

ماریمو یک نوع توپ خزه دیگر است، اما این نوع علاقمند است در آب زندگی کند. این گیاه به نور زیادی نیاز ندارد؛ بنابراین آنها را در یک محیط سایه دار قرار دهید.

بگونیا رکس

بگونیا رکس

برگهای رنگارنگ بگونیا رکس می توانند تا حدود ۲۳ سانتی متر طول و ۱۳ سانتیمتر عرض رشد کنند. آنها نور غیرمستقیم و رطوبت را دوست دارند. هر زمان خاک آنها خشک شد، گیاه نیازمند آبیاری می باشد.

پیچک صلح

پیچک صلح

پیچک صلح هوا را تصفیه کرده، در طول سال گل داده و نیاز به توجه خاصی ندارد. این گیاه در محیط کم نور زندگی می کند، اما در محیط نورانی با نور غیرمستقیم انتظار می رود میزان گل دهی آن بیشتر باشد.

کاکتوس استخوانهای رقصنده

کاکتوس استخوانهای رقصنده

کاکتوس های جنگلی اپیفیت هستند؛ یعنی به صورت بی آزار بر روی تنه درختان در محیط های طبیعی زندگی خود رشد می کنند و هیچ شباهتی به کاکتوس های خارداری که شما در ذهن تان دارید، ندارند. یک نوع آن، هاتیورا سالکورنیودیس، بیشتر شبیه یک خزه با موهای بلند بوده و در زمان مناسب گلهای زرد کوچک خواهد داشت. این گیاه را با استفاده از خاک آبدار در گلدان کاشته و وقتی خاک تقریباً (نه کاملاً) خشک شد، آن را آبیاری کنید. با ساقه های نازک و گاهی اوقات سست و شل، به آسانی می توان فهمید که چرا به این نام خوانده می شوند.

شفلریا “سولیل”

شفلریا "سولیل"

زهکشی خوب برای شفلریا “سولیل” ضروری است. اجازه ندهید که در زیر گلدانی این گیاه آب انباشته شود. برگهای پهن آن غالباً با رنگ لیمویی ظاهر می شوند. بزرگترین ویژگی این گیاه زیبا، با مراقبت مناسب رشد آن زیاد خواهد بود، زیرا در واقع این گیاه یک درخت است.

ارکیده جواهری

ارکیده جواهری

ارکیده جواهری یک گیاه دیگر است که به دلیل برگهایش پرورش داده شده و عاشق سایه است. این ارکیده نیز مانند ارکیده کازین نگهداری آسانی دارد. برگهای آن رگه رگه و به رنگ بنفش تیره بوده و بافتی مخملی دارند. هنگامی که خاک خشک شد، گیاه را آبیاری کنید.

دراسنا (خون سیاوشون)

دراسنا (خون سیاوشون)

دراسنا در زبان یونانی به معنی اژدهای ماده می باشد. این گیاه که به نگهداری کمی نیاز دارد. به دلیل صمغ قرمزی که ساقه های گیاه را شکل می دهند و گفته می شود شبیه خون اژدها می باشند، به این نام شهرت دارد. دراسنا از ماداگاسکار آورده شده و به خوبی در محیطهای نیمه سایه یا نور فیلتر شده (مثلاً نوری که از یک پرده نازک عبور کند) رشد می نماید. قرار دادن این گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب برای آن مضر بوده و آفتاب می تواند باعث سوختن برگهای آن شود!

گیاه مار زنگی

گیاه مار زنگی

این گیاه معمولاً به دلیل شاخ و برگش پرورش داده شده و ظاهری بسیار جنگلی دارد. گیاه مار زنگی دارای برگهای ژولیده و باریک به رنگهای سبز تیره، سبز روشن و بنفش می باشد. آنها رطوبت را دوست دارند، بنابراین یک بطری آبپاش در کنار آنها قرار داده و هر زمان می توانستید آنها را اسپری کنید. قبل از اینکه خاک آنها نیز به طور کامل خشک شود، آن را آبیاری کنید.

گیاه عصبی (فیتونیا)

گیاه عصبی (فیتونیا)

ما بدون شک عاشق الگوهای پیچیده روی برگهای این گیاه آمریکای جنوبی هستیم. آنها واقعاً گیاه را برجسته کرده و الگوهای آن می توانند به رنگ قرمز، صورتی یا سفید ظاهر شوند.

بروملیاد

بروملیاد

بروملیادها با داشتن برگ های پهن و درخشان و گل آذین های پیچ دار، مانند گلهای بزرگ به نظر رسیده و اشکال و اندازه های مختلفی دارند. به دلیل اینکه سیستم ریشه ای آنها بسیار باریک و ضعیف است، شما در واقع خاکی را که آنها در آن کاشته شده اند، آبیاری نکرده؛ بلکه بهتر است یک حوضچه آب کوچک در پیاله وسط گیاه ایجاد نمایید.

گیاه نوک پیکان

گیاه نوک پیکان

گزینه پایانی لیست ما از بهترین گیاهان آپارتمانی کم نور، گیاه نوک پیکان (که به عنوان همیشه سبز آمریکایی نیز شناخته می شود) است. می توانید آن را گلدان کاشته، آویز کرده، یا حتی آن را بر روی یک داربست یا میله پرورش دهید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.