افزایش میزان اسپرم

۲۰ خوراکی باروری که می توانند به افزایش میزان اسپرم کمک کنند

اگر برای بچه دار شدن برنامه دارید و می خواهید توان مردانگی خود را افزایش دهید، باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در نظر گرفتن غذاهای گیاهی همراه با کمی غذاهای گوشتی در رژیم غذایی می تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد. با مصرف غذاهای سالم، می توانید به طور طبیعی میزان اسپرم خود را افزایش دهید. بنابراین بیش از حد منتظر نمانید! اگر می خواهید زندگی جنسی خود را بهبود داده و به زودی صاحب فرزند شوید، این لیست موادغذایی را بررسی کرده و آنها را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید.

موادغذایی می توانند به تقویت اسپرم شما کمک کنند

این مطلب را بخوانید تا بفهمید کدام مواد مغذی و خوراکی می توانند میزان اسپرم را در مردان افزایش دهند و آنها را وارد رژیم غذایی خود نمایید.

مواد غذایی برای افزایش اسپرم

۱- شکلات تلخ

اولین و احتمالاً بهترین خوراکی برای افزایش میزان اسپر، شکلات تلخ می باشد. دانه های کاکائو که از آنها برای ساختن شکلات استفاده می شود، پر از آنتی اکسیدان می باشند. شکلات تلخ همچنین حاوی آنزیمی به ال-آرجینین است که به افزایش میزان اسپرم کمک می کند. شما و شریک زندگی تان می توانید پس از صرف شام به جای مصرف دسر، کمی شکلات تلخ مصرف کنید.

۲- تخم مرغ

این یک راز نیست که تخم مرغ یک غذای فوق العاده برای افزایش میزان اسپرم محسوب می شود. تخم مرغ سرشار از ویتامین E و پروتئین بوده که به قدرت تحرک اسپرم ها کمک می نمایند. مصرف تخم مرغ همچنین اسپرم ها را در مقابل رادیکال های آزاد نیز محافظت می کند و این شانس باروری را دو برابر می سازد. تخم مرغ همچنین منبعی غنی از روی می باشد که این نیز می تواند قابلیت تحرک اسپرم ها را افزایش دهد. تخم مرغ را می توانید به روشهای مختلفی برای افزایش میزان اسپرم مصرف نمایید.

۳- گوجی بری

یک خوراکی فوق العاده هندی برای افزایش میزان اسپرم گوجی بری می باشد. گوجی بری به بهبود خلق و خو و دمای اطرف کیسه بیضه ها کمک کرده و آن را در وضعیت بهینه برای تولید اسپرک نگه می دارد. هرچند هیچ اثبات پزشکی برای این منظور وجود ندارد اما این خوراکی با داشتن یک سری آنتی اکسیدان ها می تواند به قابلیت تحرک اسپرم ها و باروری کمک نماید.

۴- موز

موز گزینه مرسوم برای افزایش تولید اسپرم می باشد. این میوه سرشار از ویتامین ها B1 و C و منیزیم بوده که می توانند قابلیت تحرک اسپرم ها را افزایش داده و تولید آنها را افزایش دهند. موز همچنین حاوی یک آنزیم کمیاب به نام بروملین می باشد که به تقویت قابلیت تحریک و میزان تولید اسپرم کمک می کند. این مواد می توانند هورمون های جنسی را تنظیم کرده و خلق و خوی شما را بهبود بخشند. بنابراین اگر به خوردن موز علاقه دارید، اکنون دلایل بیشتری برای مصرف آن خواهید داشت.

۵- سیر

سیر به جلوگیری از بروز سرطان و افزایش تولید اسپرم در کیسه بیضه ها کمک می کند. سیر حاوی آلیسین می باشد که برای تحریک جریان خون به بخش های مختلف بدن مورد نیاز است. با مصرف آن خون با آزادی بیشتری به اندامهای جنسی رسیده و از آنها در مقابل آسیب ها محافظت می کند. سلنیوم که یک آنزیم مهم دیگر است، در سیر وجود داشته و به بهبود قابلیت تحرک اسپرم ها کمک می کند.

۶- اسفناج

مصرف سبزیجات برگی برای سلامت شما مفید می باشد زیرا می توانند فعالیت های زیادی را در بدن شما تنظیم کنند. سبزیجات برگی بویژه می توانید به تولید اسپرم در بدن کمک کنند. اسفناج سرشار از اسید فولیک می باشد که برای رشد اسپرم ها ضروری است.

۷- مارچوبه

مارچوبه یک منبع مناسب برای ویتامین C بوده و از اسپرم ها در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند. این ماده همچنین به افزایش میزان اسپرم ها و بالا بردن شانس تولید مثل با کمک به حرکت اسپرم ها به سمت تخمک کمک می نماید.

۸- گردو

گردو معمولاً به عنوان یک خوراکی مفید برای مغز شناخته می شود اما همچنین می تواند به افزایش میزان اسپرم کمک کند. به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا-۳ فراوان، گردو می تواند به شادابی و توانمندی اسپرم ها کمک کند.

گردو برای افزایش اسپرم مردان

۹- صدف

صدف ها منبعی غنی برای روی می باشند که به قابلیت تحرک اسپرم ها کمک می کند. بنابراین صدف بخورید زیرا با فراهم آوردن گلیکوژن و تائورین می توانند به تحریک سیستم تولید مثل کمک کنند.

۱۰- جینسنگ (گیلاس زمستانی)

این ریشه باستانی به شدت تقویت کننده قوای جنسی بوده و از قرنها پیش برای مقاصد آشپزی استفاده می شده است. گفته می شود این گیاه نه تنها میزان تستسترون را افزایش می دهد، بلکه به درمان اختلالات نعوظ نیز کمک می کند. این گیاه به صورت تازه و خشک شده وجود داشته و می توان آن را به صورت چای نیز مصرف کرد.

۱۱- انار

انار برای افزایش میل جنسی بسیار موثر است. به دلیل داشتن مقدار زیادی آنتی اکسیدان، باعث افزایش سطح اسپرم شده و کیفیت تولید آنها را نیز بالا می برد. شما می توانید به صورت روزانه انار تازه یا آب انار مصرف نمایید.

۱۲- دانه های کدو تنبل

این دانه ها سرشار از آنتی اکسیدان، فیتوسترول ها و اسیدهای آمینه می باشند که می توانند قدرت باروری را در مردان افزایش دهند. دانه های کدو تنبل همچنین می توانند به افزایش میزان اسپرم، قابلیت تحرک و به طور به توان مردانگی افراد کمک کنند. شما می توانید این دانه ها را به عنوان تزئین به سالاد اضافه کنید یا در میان وعده ها به صورت خام مصرف نمایید.

۱۳- هویج

هویج را می توان به عنوان میان وعده یا یک سبزی مصرف نمود. هویج سرشار از بتا-کاروتن می باشد که یک آنتی اکسیدان است که سلامت اسپرم ها را با مراقبت از آنها در مقابل رادیکال های آزاد، تضمین می نماید. این امر به تحرک اسپرم ها برای رسیدن بهتر آنها به سلول تحمک کمک می نماید.

۱۴- عدس

عدس پخته شده منبعی غنی از اسید فولیک می باشد که یک کاتالیزور مهم در تولید اسپرم می باشد. کمبود اسید فولیک می تواند منجر به ایجاد مشکلات کروموزومی در مردان شود بنابراین مصرف روزانه عدس بسیار مهم می باشد.

۱۵- غذاهای سرشار از روی

هر ماده غذایی که سرشار از روی باشد می تواند از اسپرم ها در مقابل رادیکال های آزاد مراقبت نماید. این ماده همچنین میل جنسی را افزایش می دهد. تمامی انواع ماهی ها منبعی غنی از روی محسوب می شوند. شما می توانید روی موردنیاز بدن را از طریق تنقلات، حبوبات، غلات کامل گندم، غلات صبحانه غنی شده و محصولات لبنی تامین نمایید.

۱۶- گوشت گاو

گوشت قرمز مانند گوشت گاو منبعی قدرتمند از روی می باشد. گوشت گاو همچنین حاوی اسید فولیک و سلنیوم می باشد که سلامت اسپرم ها را بهبود می بخشند. اگر به گوشت علاقه دارید، گوشت گاو مصرف کنید که به تولید و قابلیت تحرک اسپرم ها کمک می نماید.

۱۷- شنبلیله

ماده ای سنتی که در تمامی منازل هندوستان استفاده می شود، شنبلیله است که برای افزایش تولید اسپرم و میلی جنسی بسیار موثر است. می توان از آن در غذاها یا همراه با سبزیجات دیگر استفاده کرد.

۱۸- روغن زیتون

مصرف روغن زیتون به طور منظم تولید و کیفیت اسپرم ها را بهبود می بخشد. این ماده کلسترول مضر را کاهش داده، جریان اکسیژن به بیضه ها را افزایش بخشیده و به شکل گیری اسپرم های سالم کمک می نماید.

۱۹- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یک خوراکی عالی برای باروری است. این ماده حاوی یک آنتی اکسیدان به نام لیکوپن می باشد که برای بهبود ساختار و فعالیت اسپرم ها مفید می باشد. مصرف مداوم گوجه فرنگی می تواند توان باروری را در مردان افزایش دهد.

۲۰- توت ها

همانند گوجی بری، تمشک، توت فرنگی و کران بری و زغال اخته نیز حاوی آنتی اکسیدان ها و مواد ضدالتهاب قدرتمندی مانند کوئرستین و رزوراترول می باشند که به افزایش تولید و کیفیت اسپرم ها کمک می نماید.

نکاتی برای بهبود سطح باروری

جدا از مصرف این خوراکی ها، شما باید یک سری تغییرات را در سبک زندگی تان ایجاد نمایید تا سلامت اسپرم های شما افزایش یابد. در اینجا یک سری نکات را برای بهبود سطح باروری بیان می نماییم.

برای بهبود سطح باروری، باید سیگار کشیدن را ترک کنید (اگر سیگار می کشید). سیگار کشیدن بر سطح باروری مردان تاثیر منفی می گذارد بنابراین مهم است که آن را کنار بگذارید.

سیگار کشیدن را ترک کنید

از نشستن های طولانی خودداری کنید زیرا این کار دمای کیسه بیضه را افزایش داده و این می تواند بر سطح باروری تاثیر منفی داشته باشد. همچنین برای مدت طولانی در وان آب داغ نمانید.

اگر می خواهید صاحب فرزند شوید، به طور مرتب رابطه جنسی داشته باشید. داشتن رابطه جنسی با همسرتان وقتی وی در حال تخم گذاری است بدون شک شانس بارداری را افزایش می دهد. علاوه براین، داشتن رابطه جنسی منظم سطح باروری را نیز بهبود می بخشد.

اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، تلاش کنید تا وزن خود را به سطح سالم تری برسانید. چون اضافه وزن و چاقی تعادل هورمونی را در بدن دچار مشکل می کند، میزان اسپرم را نیز کاهش می دهد.

مصرف چربی های سالم را افزایش دهید. چربی های غیراشباع چندگانه مانند امگا-۳ و امگا-۶ به رشد سالم غشای اسپرم ها کمک می کنند. شما می توانید از مکمل های امگا-۳ نیز استفاده کنید.

با بکارگیری مواد غذایی مغذی در رژیم غذایی و پیروی از یک سبک زندگی سالم، سطح باروری شما افزایش خواهد یافت. بنابراین حتماً خوراکی های بیان شده در این مقاله را مصرف کرده، سیگار را ترک تموده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.