18 علت گود شدن زیر چشم + 8 درمان خانگی و پزشکی برای برطرف کردن گودی زیر چشم

۱۸ علت گود شدن زیر چشم و ۸ درمان خانگی و پزشکی برای برطرف کردن گودی زیر چشم

گودی زیر چشم از جمله مشکلاتی است که اکثر اشخاص به خصوص خانم ها از آن شکایت می کنند. اگرچه ممکن است این گودی های زیر چشم نگران کننده به نظر برسند، اما در اکثر موارد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. علل مختلفی مثل عادات نامناسب تا عوامل ژنتیکی در ایجاد گودی زیر چشم نقش دارند. در این مقاله قصد داریم تا علل مختلف گودی زیر چشم و روش های درمان آن را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

علل گودی زیر چشم

۱٫ آلرژی

آلرژی ها می توانند عوارض زیادی برای بدن ما داشته باشند که این عوارض از عطسه کردن و اشک ریختن شروع شده و به سوزش گلو و سینوس ها ختم می شود. کیپ شدن بینی یکی از عوارض شایع آلرژی فصلی است و ممکن است در ایجاد گودی در زیر چشم نقش داشته باشد. کیپ شدگی بینی می تواند منجر به تورم رگ های خونی در اطراف چشم ها و بینی شود. این مساله باعث تیره تر شدن پوست در این ناحیه می شود.

۲٫ استرس

استرس عامل طیف گسترده ای از بیماری ها در بدن، از جمله گودی های زیر چشم است. اگر استرس مزمن را تجربه می کنید، این امر می تواند بر میزان خواب مناسب تاثیرگذار باشد. عدم استراحت کافی می تواند باعث شود پوست، رنگ پریده به نظر برسد و چشم ها دچار گودی بیشتری شود. هر دوی این موارد می تواند وجود گودی های سیاه در زیر چشم را برجسته تر کند. علاوه بر این، وقتی بدن استرس را تجربه می کند، خون بیشتری به اندام های حیاتی بدن وارد می شود که می تواند باعث شود پوست رنگ پریده تر به نظر برسد. در نتیجه گودی های سیاه زیر چشم بیشتر نمایان می شود. استرس زیاد همچنین می تواند باعث آسیب به مویرگ های اطراف چشم شود که منجر به پخش شدن خون در این نواحی می شود. از آنجایی که خون اکسید می شود، به رنگ بنفش تیره به نظر می رسد.

۳٫ کم آبی بدن

تنها کمبود خواب منجر به گودی در زیر چشم نمی شود. هنگامی که آب کافی ننوشیم، سلول های پوستی جمع می شوند که منجر به خشکی و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می شود. از آنجا که پوست در زیر چشم بسیار نازک است، وقتی آب بدن کم شود، گودی های سیاه زیر چشم بیشتر نمایان می شود.

۴٫ وراثت

ممکن است گودی زیر چشم را از مادر خود به ارث برده باشید. بر اساس مجله سلامت زنان، گودی های زیر چشم ممکن است نتیجه یک بیماری ژنتیکی به نام «هیپرپیگمانتاسیون دور چشم» باشد. این منبع می گوید که این بیماری به ویژه در بین افرادی که پوست تیره تری دارند، بسیار شایع است؛ زیرا آنها ملانین بیشتر در پوست و رنگدانه های بیشتری در زیر چشم دارند.

۵٫ قرار گرفتن در معرض خورشید

اگرچه قرار گرفتن در معرض برخی از پرتوها ممکن است باعث درخشندگی پوست تان شود، اما ممکن است گودی زیر چشم نیز  ایجاد کند. دلیلش این است که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، بدن را وادار به تولید ملانین بیشتر می کند. ملانین همان رنگدانه ای است که به پوست رنگ می بخشد. مجله سلامت زنان معتقد است قرار گرفتن بیش از حد در معرض پرتوهای نور خورشید می تواند به DNA پوست نیز آسیب رسانده و آنها را از بین ببرد. بنابراین به دلیل آسیب به عروق سیاه زیر چشم، گودی های تیره در زیر چشم آشکارتر می شوند.

۶٫ پوست نازک

پیری نیز نقش مهمی در وجود گودی های زیر چشم ایفا می کند. همانطور که سن تان بالا می رود، پوست به طور طبیعی مقداری چربی و کلاژن از دست می دهد. چربی و کلاژن در واقع تقویت کننده پوست محسوب می شوند و از دست دادن آنها می تواند باعث آشکارتر شدن رگ های خونی شود. مجله بهداشت زنان می گوید وقتی خاصیت ارتجاعی پوست تضعیف می شود، پوست از فرم افتاده و گودی های زیر چشم بیشتر نمایان می شود.

علل گودی زیر چشم

۷٫ عادت های ناسالم

در صورت مصرف الکل، تنها کبد انسان تحت تاثیر قرار نمی گیرد. با مصرف الکل ممکن است این گودی های زیر چشم برجسته تر شوند؛ زیرا الکل به رگ های خونی در پوست اجازه انبساط و بزرگ تر شدن می دهد. سیگار کشیدن یک عادت ناسالم دیگر است که می تواند این گودی های زیر چشم را نمایان تر کند. چه شخص سیگار الکترونیکی بکشد یا سیگار سنتی، گودی زیر چشم رخ می دهد.

۸٫ کم خونی

گودی ها همچنین ممکن است نشان دهنده یک بیماری مثل عدم وجود گلبول های قرمز یا هموگلوبین سالم باشند. کم خونی در اکثر مواقع به علت کمبود آهن رخ می دهد. این کم خونی می تواند باعث بروز گودی ها در زیر چشم شود. به طور خاص، خانم ها به علت دوره های قاعدگی و نبود مواد مغذی کافی در رژیم غذایی خود دچار کم خونی ناشی از فقر آهن می شوند.

۹٫ خستگی

خستگی ناشی از بیدار ماندن تا دیر وقت یکی از شایع ترین دلایل وجود گودی ها در زیر چشم است. پزشکان این مساله را به عنوان اولین عامل گودی زیر چشم افراد در نظر می گیرند. کمبود خواب می تواند باعث خستگی و رنگ پریدگی شود. این امر باعث می شود که بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست شما نمایان شود.

۱۰٫ فشار به چشم

خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر یا تلویزیون می تواند باعث فشار به چشم شود. این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی در اطراف چشم ها شود. در نتیجه، پوست اطراف چشم می تواند تیره تر شود.

۱۱٫ مصرف بیش از حد سدیم یا کافئین

کافئین در واقع می تواند یکی از علل وجود لکه های تیره زیر چشم باشد. همچنین افرادی که غذاهایی با نمک زیاد می خورند، با گودی هایی در زیر چشم از خواب بیدار می شوند. غذاهایی با میزان بالا از سدیم و کافئین باعث احتباس مایعات می شوند، که پوست در زیر چشم ها را بدتر کرده و تیرگی ها بیشتر نمایان می شود. برای آن دسته از اشخاصی که نمی توانند از نوشیدن فنجان قهوه در صبح خودداری کنند، توصیه می شود که نیاسینامید (نوعی ویتامین B) مصرف کنند. مصرف نیاسینامید می تواند راه حلی برای مصرف کافئین باشد و در عین حال، آن گودی های زیر چشم را برطرف کند. این کار به افزایش جریان خون در قسمت های فاقد حرکت کمک می کند.

۱۲٫ آرایش

حتما تعجب کردید! چون آرایش چشم عموما به عنوان نوعی درمان برای وجود گودی های زیر چشم در نظر گرفته می شود. اگرچه آرایش برای پوشاندن آن کمبودها و نقص هایی که نمی خواهیم به نمایش بگذاریم بسیار عالی است، اما همچنین می تواند بدترین دشمن پوست ما محسوب شود. بسیاری از محصولات موجود در بازار مناسب نیستند. گاهی اوقات کیفیت نامناسبی داشته و گاهی نیز شخص به آنها حساسیت دارد.

تاثیر آرایش بر گود شدن زیر چشم

۱۳٫ ساختار استخوان

متاسفانه، ساختار استخوان چیزی نیست که انسان بتواند آن را تغییر دهد، بنابراین اگر دلیل گودی زیر چشم این مساله باشد، کار زیادی نمی توان در موردش انجام داد. فرم صورت شخص می تواند دلیلی برای ایجاد این گودی های تیره در زیر چشم باشد. هنگامی که اشخاص ترک های عمیقی در زیر چشمان خود دارند، سایه و تو رفتگی می تواند باعث وجود تیرگی در زیر پوست شود، اما در واقع به علت وجود رنگدانه یا رگ ها نیست. تنها راه برای حل این مشکل، پر کردن این قسمت های پوست توسط یک متخصص معتبر است.

۱۴٫ رگ ها

رگ ها می توانند به خودی خود دلیلی برای گودی زیر چشم باشند. اگر رگه های آبی رنگ در زیر چشم تیره به نظر برسند، باعث می شود پلک ها و زیر چشم ها تیره تر شوند، اما در واقع این فقط رگ زیر پوست است.

۱۵٫ مالیدن چشم ها

هر گونه مالش یا خراش زیر چشم ها می تواند منجر به گودی های تیره در زیر چشم شود. برای برطرف شدن آن، می توانید مقداری خیار سرد را بر روی چشم های خود بگذارید. از آنجا که خیار حاوی سدیم زیادی است، آب را از قسمت های زیرین پوست خارج کرده و باعث می شوند که کمتر پف کرده به نظر برسد.

۱۶٫ اگزما

اگرچه اگزما در کودکان شایع تر است، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. اگزما به تنهایی باعث بروز گودی در زیر چشم نمی شود، اما ساییدگی و خارش مداوم می تواند دقیقا مانند آنچه در پارگراف قبل توضیح داده شد، منجر به گودی زیر چشم شود.

۱۷٫ پوزیشن خواب

حتما تعجب کردید! اما پوزیشن های خاص خواب می توانند منجر به شکل گیری گودی ها در زیر چشم شوند! کسانی که بر روی شکم خود یا به سمت پهلوها می خوابند، به دلیل شکلی که صورتشان بر روی بالش قرار می گیرد و فشار به اطراف چشم آنها وارد می کند، با احتمال بیشتری دچار گودی تیره زیر چشم می شوند. سعی کنید به پشت بخوابید، این کار هم برای صورت مفید است و هم مانع از ایجاد چین و چروک بر روی قفسه سینه می شود.

۱۸٫ احتباس مایعات

پوست در اطراف چشم می تواند مایعات را در خود نگه دارد. این همان مساله ای است که باعث می شود چشمان بعد از کمبود خواب، پف کرده به نظر برسد. در واقع احتباس مایعات فقط نتیجه خستگی نیست. دلایل زیادی وجود دارد که بدنتان ممکن است مایعات را در خود نگه دارد. سطح هورمون در دوره قاعدگی، پیری، یک رژیم غذایی با نمک زیاد، داروهایی که باعث احتباس مایعات در بدن می شوند، و تغییر در آب و هوا می توانند در احتباس مایعات در بدن نقش داشته باشند. علاوه بر نوسانات هورمونی، احتباس مایعات می تواند در اثر اختلالات مزمن مانند بیماری تیروئید، بیماری کلیوی و بیماری های قلبی ایجاد شود. این اختلالات می توانند احتباس مایعات را افزایش داده که باعث می شود پلک پایین کمی افتاده تر به نظر برسد.

اکنون که در خصوص علل مختلف گودی زیر چشم توضیح دادیم، قصد داریم تا چندین روش درمانی برای برطرف شدن آن را معرفی کنیم.

روش های درمان گودی زیر چشم

روش های درمان گودی زیر چشم

قبل از شروع درمان برای گودی زیر چشم، ابتدا باید علت بروز آن را مشخص کنید. مثلا اگر گودی زیر چشم به علت خستگی باشد، باید برنامه منظم برای خواب داشته باشید. یا اگر به علت عادات ناسالمی مثل مصرف الکل یا سیگار کشیدن رخ داده است، باید این عادات ناسالم را ترک کنید. همچنین باید مصرف کافئین و نمک را در رژیم غذایی تان محدود کنید. در مواردی مانند وجود حساسیت و ساختار استخوانی و … پزشکان روش های مختلفی را برای درمان توصیه می کنند. در ادامه چندین درمان خانگی و پزشکی برطرف کردن گودی زیر چشم را توضیح می دهیم.

۱٫ ماسک گوجه فرنگی با لیمو

پوست گوجه فرنگی را جدا کرده و آن را رنده کنید. سپس آبلیمو را به آن اضافه کرده و هم بزنید. این ترکیب را به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در زیر چشم و اطراف آن اعمال کنید. از این ماسک می توانید قبل از خواب برای برطرف شدن سیاهی دور چشم استفاده کنید.

۲٫ ماسک خیار

خیار خاصیت خنک کنندگی دارد و می تواند پوست در اطراف چشم را روشن تر کند. بنابراین از این ماسک برای برطرف کردن تیرگی دور چشم استفاده کنید. برای این کار ابتدا یک خیار را برش داده و به مدت نیم ساعت در داخل یخچال بگذارید تا خنک شود. سپس آن را از یخچال بیرون آورده و ۱۵ دقیقه در زیر چشم و اطراف آن قرار دهید. این کار را دو مرتبه در روز انجام دهید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

۳٫ استفاده از کرم مخصوص گودی زیر چشم

کرم های سفید کننده پوستی که توسط متخصص پوست تایید شده است، می تواند گودی های زیر چشم ایجاد شده توسط هیپرپیگمانتاسیون را درمان کند. برخی از کرم ها مثل تری لوما حاوی هیدروکینون هستند که مصرف آنها بسیار توصیه می شود.

۴٫ عکس برداری از صورت

هنگامی که علت بروز گودی های تیره زیر چشم، رگ های خونی زیر چشم باشد، تصویربرداری از صورت برای کاهش این تیرگی ها پیشنهاد می شود. البته همه پزشکان با IPL برای برطرف شدن گودی های زیر چشم موافق نیستند. اما برخی از پزشکان این روش را برای برطرف کردن رنگدانه های رگ های عروقی در زیر چشم توصیه می کنند.

۵٫ لایه برداری

ترمیم پوست از طریق لایه برداری شیمیایی می تواند راهی برای کاهش گودی زیر چشم باشد. این کار از طریق افزایش تولید کلاژن انجام می شود. رنگدانه های پوست را کاهش داده و کیفیت کلی پوست را بهبود می بخشد. گاهی اوقات لیرز درمانی و لایه برداری شیمیایی با هم انجام می شوند که تاثیر فوق العاده ای در بهبود گودی زیر چشم دارند.

۶٫ تزریق چربی

چربی ممکن است از بخش دیگر بدن بیمار گرفته شده و به ناودان اشکی برای درمان گودی زیر چشم تزریق شود. گودی های زیر چشمی که در اثر نازک شدن پوست در این نواحی رخ داده است، اغلب به این شکل درمان می شوند. این روش ممکن است تاثیرات دائمی داشته باشد.

۷٫ جراحی

جراحی پلک از روش های موثر برای درمان گودی زیر چشم است. قرار دادن ایمپلنت ها از طریق ناودان اشکی و اضافه کردن یا برداشتن چربی از جراحی های متداول برطرف کردن گودی چشم هستند.

۸٫ بالا بردن گونه

بالا بردن گونه روشی موثر برای برطرف کردن گودی های زیر چشمی است که در اثر افتادگی گونه و پیری پوست ایجاد می شود. این روش درمانی علاوه بر رفع گودی زیر چشم، در کاهش پف و چین و چروک زیر چشم نیز موثر است.

درمان گودی های تیره زیر چشم

دلایل مختلفی برای گودی زیر چشم وجود دارد. این دلایل می تواند شامل خستگی، عادات ناسالم و حتی ساختار استخوان باشد. در این مقاله سعی کردیم تا روش های مختلف درمان گودی های تیره زیر چشم را توضیح دهیم.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *