۱۲ نشانه مهم که کودک به مشاوره روانشناسی نیاز دارد

سلامت روان کودکان به همان اندازه سلامت جسمانی آنها مهم است. همانطور که کودکان در طول رشد و بلوغ با چالش های مختلفی روبرو می شوند، ممکن است نیاز به کمک و حمایت یک متخصص بهداشت روان داشته باشند. در این مقاله، ۱۳ نشانه مهم را که نشان می دهد کودک شما ممکن است به مشاوره روانشناسی نیاز داشته باشد، بررسی خواهیم کرد. اگر هرکدام از این نشانه ها را در کودک خودتان مشاهده کردید، از یک فرد متخصص مشاوره بگیرید و به یک کلینیک روانشناسی کودک مراجعه کنید.

نشانه هایی برای مراجعه به روانشناس کودک

به طور کلی، خوب است در کنار کودکان بمانیم و به آن ها بگوییم که تنها نیستند و در شرایط سخت ما در کنار آن ها هستیم و به آن ها کمک میکنیم تا در روزهای سخت دوباره خودشان را پیدا کنند و با خودشان و زندگی احساس صلح بیشتری داشته باشند. موارد بالا، زنگ خطرهایی هستند که پیشنهاد میکنیم در صورت مشاهده، آن ها را جدی بگیرید. اما در برخی مواقع، ممکن است برخی حالت های روحی کودکان، به صورت هیجانی باشد و پس از مدت کوتاهی کمتر شود و دوباره به حالت قبلی خودشان بازگردند.

۱٫ تغییر در عادات خواب و خوراک

تغییرات در عادات خواب و خوراک کودک می تواند نشانه ای از مشکلات سلامت روان باشد. به عنوان مثال، کودکانی که دچار اضطراب یا افسردگی هستند ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته باشند یا بیش از حد بخوابند. همچنین ممکن است اشتهای خود را از دست بدهند یا بیش از حد غذا بخورند.

۲٫ مشکلات رفتاری

مشکلات رفتاری مانند پرخاشگری، عصبانیت، رفتارهای مخرب یا عقب ماندگی تحصیلی می تواند نشانه ای از مشکلات سلامت روان باشد. این مشکلات می تواند در خانه، مدرسه یا در سایر محیط ها رخ دهد.

۳٫ تغییرات در خلق و خو

تغییرات ناگهانی در خلق و خو، مانند افسردگی، اضطراب یا نوسانات خلقی می تواند نشانه ای از مشکلات سلامت روان باشد. کودکانی که دچار این مشکلات هستند ممکن است احساس غم، ناامیدی، تحریک پذیری یا عصبانیت کنند.

۴٫ مشکل در مدرسه

مشکل در مدرسه، مانند افت تحصیلی، مشکلات رفتاری در مدرسه یا عدم علاقه به مدرسه می تواند نشانه ای از مشکلات سلامت روان باشد. این مشکلات می تواند ناشی از اضطراب، افسردگی، اختلال یادگیری یا سایر مشکلات باشد.

۵٫ مشکلات اجتماعی

مشکلات اجتماعی، مانند گوشه گیری، عدم تمایل به برقراری ارتباط با دیگران یا رفتارهای پرخاشگرانه می تواند نشانه ای از مشکلات سلامت روان باشد. این مشکلات می تواند ناشی از اضطراب، افسردگی، اختلال طیف اوتیسم یا سایر مشکلات دیگر باشد که باید جدی گرفته شود.

۶٫ مشکلات جسمی

مشکلات جسمی بدون علت پزشکی مشخص می تواند نشانه ای از مشکلات سلامت روان باشد. به عنوان مثال، کودکانی که دچار سردرد، درد شکم یا سایر مشکلات جسمی هستند ممکن است دچار اضطراب یا استرس باشند و دلیل درد جسمی آنها، به سلامت روان و روح آن ها بستگی داشته باشد.

۷٫ سوء استفاده یا غفلت

کودکانی که مورد سوء استفاده یا غفلت قرار می گیرند ممکن است دچار مشکلات سلامت روان شوند. این مشکلات می تواند شامل اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن، اختلالات خواب و سایر مشکلات باشد.

۸٫ از دست دادن عزیزان

مرگ یک عزیز می تواند برای هر فردی، صرف نظر از سن، تجربه ای بسیار دشوار باشد. کودکانی که عزیزان خود را از دست می دهند ممکن است دچار غم و اندوه، اضطراب، عصبانیت یا سایر مشکلات سلامت روان شوند. در این مورد، کمی صبر کنید. بعد از اینکه عزیزی را از دست می‌دهید، غم یک احساس طبیعی است که باید احساس شود. اجازه دهید غمگین باشد و برای آن شخص عزاداری کند. اما اگر این دوره بیش از حد طول کشید و کارهای خطرناکی در آن انجام داد، آن موقع است که باید به یک راهکار جدی فکر کنید.

۹٫ تغییرات در زندگی

تغییرات بزرگ در زندگی، مانند طلاق والدین، نقل مکان به خانه جدید یا تغییر مدرسه می تواند برای کودکان دشوار باشد. این تغییرات ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامت روان، مانند اضطراب، افسردگی یا مشکلات رفتاری شود.

۱۰٫ مصرف مواد مخدر یا الکل

مصرف مواد مخدر یا الکل در کودکان و نوجوانان می تواند نشانه ای از مشکلات سلامت روان باشد. این مشکلات می تواند ناشی از اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن یا سایر مشکلات باشد.

۱۱٫ خودکشی یا افکار خودکشی

اگر کودک شما در مورد خودکشی صحبت می کند یا رفتارهای خودکشی از خود نشان می دهد، فورا به دنبال کمک باشید. این یک وضعیت اورژانسی است که باید به سرعت رسیدگی شود.

۱۲٫ سوء استفاده از دیگران

کودکانی که دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دهند ممکن است دچار مشکلات سلامت روان باشند. این مشکلات می تواند شامل اضطراب، افسردگی، اختلالات شخصیت یا سایر مشکلات باشد.

اگر متوجه هر یک از نشانه های ذکر شده در بالا در کودک خود شدید، مهم است که با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید. یک متخصص بهداشت روان می تواند به شما کمک کند تا علت مشکلات کودک خود را درک کنید و برنامه درمانی مناسب را برای او تهیه کنید.

اگر نگران سلامت روان کودک خود هستید، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • با کودک خود در مورد احساساتش صحبت کنید.
  • به کودک خود نشان دهید که او را دوست دارید و از او حمایت می کنید.
  • منابع حمایتی را برای کودک خود فراهم کنید، مانند گروه های حمایتی والدین یا کتاب های مربوط به سلامت روان کودکان.

در نهایت نیز میتوانید از راهنماییهای یک فرد متخصص استفاده کنید. مشاوره روانشناسی می تواند به کودکان کمک کند تا احساسات خود را درک کنند و با آنها کنار بیایند و مهارت های مقابله ای سالم را یاد بگیرند. همچنین در این جلسات می توانند یاد بگیرند که روابط سالم را ایجاد کنند و به این صورت در مدرسه و سایر زمینه های زندگی موفق باشند. مشاوره روانشناسی می تواند به صورت انفرادی، گروهی یا خانوادگی انجام شود. نوع مشاوره ای که برای کودک شما مناسب است به عوامل مختلفی، مانند سن، مشکلات کودک و اهداف مشاوره بستگی دارد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.