علت دزدی کودکان

۱۰ روش براي جلوگيري از دزدي فرزندتان

به عنوان پدر و مادر لحظات زیادی در زندگی تان وجود دارد که ممکن است احساس پریشانی کنید. فهمیدن این موضوع که فرزند شما وسایل فرد دیگری را بر میدارد می تواند یکی از مخرب ترین تجربیات تان باشد. در حالی که بچه های بزرگتر ممکن است به دلیل فشارهای همسالان خود دزدی کنند، اما ممکن است بچه های کوچکتر این کار را حتی بدون اینکه متوجه شوند که دزدی کار اشتباهی است، انجام دهند.

علل دزدی در کودکان از لحاظ روانشناسی چیست؟

بچه ها به دلایل مختلف تمایل دارند از پدر و مادر، خواهر و برادر، دوستان، اقوام خود چیزی را بدزدند یا از مغازه ها چیزی را بردارند. اگر فرزند شما نیز همین کار را انجام می دهد، این کار او می تواند در نتیجه هر یک از موارد زیر باشد:

۱٫ عدم خود کنترلی

فرزند شما ممکن است کنترلی بر اعمال خود نداشته باشد و فقط می تواند هر آنچه را که مقابل خود می بیند بدزدد.

۲٫ اشتیاق برای داشتن یک کالای گران قیمت

هنگامی که فرزند شما دلش می خواهد چیز بسیار گران قیمتی داشته باشد، که ممکن است احساس کند شما توانایی پرداخت آن را ندارید، ممکن است تمایل به دزدیدن یا برداشتن ان وسیله از فروشگاه را پیدا کند.

۳٫فشار همسالان

کودک شما ممکن است در مدرسه یا محله ای که رفت و امد می کند با افراد بدی در ارتباط باشد. او ممکن است دوستی داشته باشد که عاشق دزدیدن چیزهای دیگران باشد و این فشار می تواند باعث تحریک و انگیزه کودک برای عمل دزدی نیز شود.

۴٫برای جلب توجه

هنگامی که کودک شما احساس می کند از طرف معلم خود یا شما به اندازه کافی مورد توحه قرار نمی گیرد، ممکن است احساس کند برای جلب توجه شما باید کاری مانند دزدی را انجام دهد.

۵٫برای سرگرمی

ممکن است کودک شما بدون اینکه بداند این کار اشتباه است، دزدی کند. ممکن است چیزهایی را که برای او مفید نیستند را فقط برای لذت بردن و سرگرم شدن انجام د هد.

۱۰ روش براي جلوگيري از دزدي فرزندتان

راه های مقابله با دزدی کودکان

به عنوان یک والدین، ​​باید در هنگام رسیدگی به این مسئله آرامش خود را حفظ کرده و با روشی مسئولانه رفتار کنید. مجازات سخت برای بچه ای که دزدی کرده یا خالی کردن عصبانیت و خشم تان هیچ کمکی نخواهد کرد. در اینجا چند راه وجود دارد که از طریق آنها می توانید مشکل دزدی که فرزندتان با آن مواجه است را حل کنید:

۱٫ هرگز فرزند خود را متهم نکنید

مگر اینکه کودک خود را در حال دزدی دیده باشید یا از شخصی که کاملاً به او اطمینان دارید در مورد آن چیزی شنیده باشید، در غیر این صورت فرزند خود را به این انجام این کار متهم نکنید.

۲٫خیلی واضح و صریح بگویید که او کار اشتباهی انجام داده است

بچه ها باید بدانند که عمل دزدی اصلا قابل قبول نیست. شما باید به آنها بگویید که این کار اشتباه است و باعث می شود آنها به زندان بروند.

۳٫ آرامش خودتان را حفظ کنید

صدایتان را بلند نکنید، اما هر موقع که این کار را انجام داد از چوب دستی یا ضربه ای برای او استفاده کنید. شما باید کودک خود را متوجه حرکت اشتباه خود کنید، بدون اینکه او را مجبور کنید که فقط از ترس بگوید که دوباره دزدی نمی کند.

۴٫ از کودک خود بخواهید خطایش را اصلاح کند

اگر کودک شما قبول می کند که دزدی کرده، به او بگویید از شخصی که دزدی کرده عذرخواهی کند. برای برطرف شدن احساس بد یک هدیه کوچک به آن شخص بدهید. این کار می تواند یک تجربه تحقیرآمیز برای کودک شما باشد، که به او کمک می کند یک بار برای همیشه از دزدی دوری کند.

۵٫ فرزندتان را ببخشید

اگرچه به عنوان یک والدین با یک موضوع دردناک روبرو هستید، اما باید این حس را به فرزند خود انتقال دهید که هنوز او را دوست دارید و او را بخشیده اید. اگر کودک شما این کار را برای جلب توجه انجام داده است، می توانید او را در آغوش بگیرید و ببوسید این کار او را از انجام مجدد دزدی باز خواهد داشت.

۶٫ علت اصلی این موضوع را پیدا کنید

اگر می خواهید مانع  عمل دزدی فرزندتان شوید، باید دلیل اصلی که باعث انجام این عمل شده است را بررسی کنید. اگر کودک شما دوستان بدی دارد ، با معلم او صحبت کنید و مطمئن شوید که با آن دوستان در ارتباط نیست.

۷٫ با فرزندتان در ارتباط باشید

تلفن های همراه و لپ تاپ خود را برای مدتی خاموش کنید و با بچه های خود لحظات صمیمانه و دوستانه ای داشته باشید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا به بچه های خود در ارتباط باشید و دوست داشتن کافی به آنها بدهید. این کار به کودک شما کمک خواهد کرد تا از دزدی دست بردارد و درباره نیازهای خود با شما صحبت کند.

۸٫ آنها را برای دزدی وسوسه نکنید

وقتی فهمیدید که فرزند شما در حال دزدی است، مطمئن شوید که فرصت وسوسه کردن  برای انجام دوباره این کار را به او نمی دهید. گاوصندوق خود را قفل کنید، دسترسی مستقیم به پول را به او ندهید و مقادیر بسیار کمی پول را در کیف پول یا کیف دستی بگذارید.

۹٫ مالکیت را به فرزندتان یاد بدهید

به فرزندان خود مالکیت حقیقی را یاد بدهید. وقتی دو یا چند بچه در خانه دارید، قانون “همه اسباب بازی ها برای همه” را نداشته باشید. به بچه های خود بیاموزید تا برای بازی با اسباب بازی برادر یا خواهرشان اجازه بگیرند و پس از بازی آن را پس دهند.

۱۰٫ صداقت کودکتان را تقدیر کنید

اگر فرزند شما حقیقت را بیان می کند، از او برای این کار قدردانی کنید. اگر کودک شما کیف پول گمشده شما را پیدا کرد، از تلاش های او قدردانی کنید. پیام خود را منتقل کنید که فرزند شما بداند همان کاری را انجام داد که از او انتظار می رفت.
چه سرقت آب نبات باشد و چه یک وسیله گران قیمت، باید خیلی صریح به کودک خود بگویید که دزدی کار غیرقابل قبولی است. به عنوان یک والدین، ​​می توانید بلافاصله قبل از این که این رفتار وخیم تر شود، جلوی آن را بگیرید.

این نکات را لحاظ کنید و اگر ایده بیشتری برای نحوه جلوگیری از سرقت فرزند خود دارید ، به ما بگویید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *