۱۰ دلیل رایج اینکه چرا کودکان در شب بیدار می شوند

معمولا یک سالگی و یک و نیم سالگی بدترین مرحله بی خوابی در شب برای کودکان تازه متولد شده و همینطور سخت ترین مرحله برای مادران جدید است چون آنها با مسولیت های مادرانه خود در طول شبانه روز درگیر هستند. آیا کودک شما علی رغم بهترین تلاش تان برای جلوگیری از این کار فورا بیدار می شود؟ اگر هنوز هم از اتفاق افتادن این موضوع کلافه هستید؟ مطلب را برای اگاهی از اینکه چه چیزی می تواند دلیل بالقوه این اتفاق باشد مطالعه کنید.

چرا کودکان در شب بیدار می شوند؟

در اینجا تعدادی از معمول ترین دلایل که می تواند باعث فورا بیدار شدن کودک در شب شود، وجود دارد:

  1. درصورتی که کودک شما احساس سرما یا گرما زیاد کند
  2. اگر نور مزاحمی در اتاق وجود دارد که بر خواب کودک تان اثر می گذارد
  3. اگر هر نوع صدای غیرمنتظره ای وجود دارد که در شب بر خواب کودک اثر می گذارد
  4. اگر اخیرا کودک شما مریض بود
  5. اگر در روتین کودک تان تغییر وجود دارد،مانند رفتن به تعطیلات
  6. درصورتی که کودک تان به تازگی مهارت جنبشی و تکاملی جدیدی را یادگرفته و سعی می کند ان را در طول شب انجام دهد
  7. اگر کودک سعی می کند که به مرحله جدیدی برسد
  8. اگر کودک شما عادت دارد که با شیشه شیر یا پستونک بخوابد
  9. اگر کودک عادت دارد که با تکان یا حرکت تاب خوردن بخوابد
  10. درصورتی که  کودک شما قبل از خوابیدن به درستی غذا نخورده باشد

چطور از بیدار شدن کودک در شب جلوگیری کنیم؟

چطور از بیدار شدن کودک در شب جلوگیری کنیم؟

چه کودک تان همیشه در نیمه شب از خواب بیدار شود یا اخیرا این کار را انجام می دهد،تغییر این عادت امکان پذیر است.درادامه چند راهکار برای نحوه خواباندن کودک در شب را ارائه می دهیم:

۱٫ دما و لباس مناسب:

مطمئن شوید که دما اتاق کودک تان مطلوب است.دمای اتاق نباید برای کودک خیلی گرم یا سرد باشد.براساس شرایط اب و هوایی و دما داخل اتاق به کودک لباس بپوشید.

۲٫ روتین او را حفظ کنید:

کودکان به سختی سازگاری با تغییرات فوری روتین شان را پیدا می کنند. اگر کودک شما عادت به خوابیدن در زمان مشخصی دارد مطمئن شوید که شما مطابق الگوی هر روز او عمل می کنید. سعی کنید آماده سازی های زمان خواب او را تاحدی که می توانید حفظ کنید حتی اگر کودک دور از خانه باشد. این کار به کودک کمک خواهد کرد تا زمان خوابش را بداند.

۳٫ کودک با شکم سیر بخوابد:

اگر کودک تان قبل از خواب سیر باشد،احتمال بیدار شدن او در نیمه شب کمتر خواهد شد.مطمئن شوید که کودک تان قبل از خوابیدن شام سالم و کافی داشته است. تغذیه سالم در طول روز هم اهمیت دارد چون مشکلات معده می تواند یکی از دلایل احتمالی بیدار شدن او در شب باشد. اگر کودک تان  بدون غذا خوردن خوابیده باشد بهتر است به آرامی با صدا کردن اسمش او را بیدار کنید.

۴٫ بازی شبانه را تمام کنید:

از بازی،صحبت یا انجام هر کار سرگرم کننده با کودک تان در ساعت های عجیب و غریب خوداری کنید. اگر کودک تان خسته شد احتمال دوباره خوابیدن او به زودی بیشتر خواهد شد. به سادگی آنجا در کنار کودک بمانید تا او احساس آرامش کند و بتواند بخوابد.

چرا کودکان در شب بیدار می شوند؟

امیدوارم حالا دلایل بیدار شدن کودکان در موقع شب برای شما مشخص شده باشد. خیلی نگران فعالیت های شبانه کودک تان نباشید. به خاطر داشته باشید که بیدار شدن در نیمه شب به چند سال اول زندگی کودک محدود می شود. اگرچه  اکثر کودکان گاهی اوقات خودشان در اولین سال های زندگی خوابیدن در طول شب را یاد می گیرند، اما ممکن است این یادگیری برای بقیه کودکان بیشتر طول بکشد.

مادران، شما چطور بیدار شدن کودک تان در شب را کنترل کردید؟ راهکارهای خود را در اینجا با مادران دیگر به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.