10 دلیل برای اینکه چرا کودکان شب ها از خواب بیدار می‌شوند + 4 راه حل برای برطرف کردن آن

۱۰ دلیل از خواب بیدار شدن شبانه کودکان و ۴ راه حل آن

یک سال و نیم اول معمولاً بدترین مرحله بی خوابی در شب برای کودک است و بنابراین سخت ترین مرحله برای مادران جدید است، زیرا آنها برای مقابله با وظایف مادرانه شبانه روز تلاش می کنند. آیا علی رغم تمام تلاش برای جلوگیری از آن، کودک شما نیز در نیمه شب بطور ناگهانی از خواب بیدار می شود؟ اگر هنوز هم نسبت به دلیل این اتفاق بی اطلاع هستید، بخوانید تا بدانید که چه چیزی می تواند علت اصلی باشد.

چرا کودکان در شب بیدار می‌شوند؟

چرا کودکان در شب بیدار می‌شوند؟

در اینجا دلایل بسیار متداولی وجود دارد که می تواند باعث شود کودک ناگهان در شب از خواب بیدار شود:

  • اگر کودک احساس گرما یا سرما بیش از حد می کند.
  • اگر نوری آزار دهنده وجود دارد که روی خواب کودک تأثیر می گذارد.
  • اگر صدای ناگهانی وجود دارد که شب هنگام، کودک را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • اگر کودک اخیراً بیمار بوده.
  • اگر در برنامه روزانه کودک تغییری وجود داشته باشد؛ مانند یک تعطیلات.
  • اگر کودک، تازه مهارت حرکتی یا رشدی را آموخته است و شب آن را امتحان می کند.
  • اگر کودک در حال رسیدن به نقطه عطف جدید است.
  • اگر کودک عادت دارد با شیشه شیر یا پستانک بخوابد.
  • اگر کودک عادت دارد با حرکت گهواره یا تاب دادن بخوابد.
  • اگر کودک قبل از خواب به درستی تغذیه نشده است.

چگونه می توان از بیدار شدن کودک در شب جلوگیری کرد؟

چگونه می توان از بیدار شدن کودک در شب جلوگیری کرد؟

این که کودک همیشه در نیمه شب از خواب بیدار شده است یا فقط اخیراً چنین کاری انجام داده است، تغییر عادت ممکن است. در اینجا چند نکته در مورد نحوه خواباندن کودک در شب وجود دارد:

۱٫ درجه حرارت و لباس مناسب

اطمینان حاصل کنید که دمای اتاق کودک ملایم باشد. نباید برای کودک شما خیلی گرم یا خیلی سرد باشد. کودک را مطابق هوا و دمای داخل اتاق لباس بپوشانید.

۲٫ حفظ یک روال

کودکان سازگاری با یک تغییر ناگهانی در امور روزمره را دشوار می دانند. اگر کودک در ساعات خاصی در شب به خواب می رود، دقت کنید که هر روز این روال را رعایت کنید. سعی کنید مراسم خواب کودک را تا جایی که می‌توانید حفظ کنید؛ حتی اگر کودک از خانه دور باشد. این به کودک کمک می‌کند که بداند زمان خواب است.

۳٫ معده پر

اگر کودک قبل از خوابیدن سیر است، احتمال بیدار شدن از خواب در نیمه شب کمتر خواهد بود. قبل از خوابیدن اطمینان حاصل کنید که کودک یک شام سالم و کامل داشته باشد. خوردن غذای سالم نیز در طول روز مهم است، زیرا مشکل شکمی نیز می تواند دلیل خواب آشفته او باشد. اگر کودک بدون غذا خوردن خوابیده است، ممکن است سعی کنید کودک را با آرام صدا کردن نام او بیدار کنید.

۴٫ توقف جلسات بازی نیمه شب

از بازی کردن، صحبت کردن یا انجام هر فعالیت سرگرم‌ کننده با کودک در ساعات غیر معمول خودداری کنید. اگر کودک خسته شود، احتمال اینکه او زودتر به خواب برود، بیشتر خواهد شد. صرفا با کودک آنجا باشید تا احساس آرامش کند و بتواند دوباره به خواب برود.

چرا کودکان شب ها بیدار می شوند

امیدوارم اکنون فهمیده باشید که چرا کودکان شب ها بیدار می شوند. در مورد فعالیت شبانه کودک بیش از حد نگران نباشید. به یاد داشته باشید که بیدار شدن از خواب در نیمه شب فقط به چند سال اول کودک محدود می شود. در حالی که اکثر کودکان یاد می گیرند که گاهی اوقات در یک سال اول در طول شب بخوابند؛ برخی دیگر ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.