چیکار کنم بچم شب ادراری نداشته باشد؟!

حداقل دو دلیل اصلی در مورد علت شب ادراری در کودکان وجود دارد، یکی مربوط به ظرفیت کاهش یافته مثانه بوده و دیگری تولید ادرار زیاد در طول شبانه روز (پر ادراری) می باشد.محققان با تجزیه وتحلیل میلیونها تنوع ژنتیکی در کودکان مبتلا به شب ادراری، توانستند ژنهای خاصی را مشخص نموده و از این طریق دلایل زیست شناختی خاصی را برای شب ادراری ارائه نمایند.

دکتر سورن ریتیج می گوید:” ما معتقدیم تحقیقات بیشتر با استفاده از ژنها و تنوعات ژنتیکی شناسایی شده ، در تشخیص زود هنگام شب ادراری کودکان موثر بوده وتعیین می کند در درمان شب ادراری کودکان ،چه کودکانی می توانند از درمان دارویی و مناسب برای کاهش این اختلال بهره ببرند.

چیکار کنم بچم شب ادراری نداشته باشد؟

چیکار کنم بچم شب ادراری نداشته باشد

راهکارهای موثر برای کنترل شب‌ادراری

۱- مراجعه دائم کودک به سرویس بهداشتی
کاری به این نداریم که بچه ادرار دارد یا ندارد، بلکه برای آموزش دادن به بچه و جلوگیری از نگه داشتن ادرار، باید بچه دائم به سرویس بهداشتی مراجعه کند و قبل از آنکه مثانه‌اش پر شود، آن را تخلیه کند.
والدین می‌توانند آب را باز کنند تا از طریق صدای آب گوش بچه تحریک شود تا مثانه‌اش را تخلیه کند یا بخشی از بدن او را خیس کنند که باز هم می‌تواند محرک خوبی باشد.
نگه داشتن بیش از اندازه ادرار باعث مثانه‌های بیش‌فعال در بچه‌ها می‌شود که می‌تواند زمینه‌ساز شب‌ادراری در بچه‌ها شود.

۲- کاهش مصرف مایعات قبل از خواب
راهکار دوم برای کنترل شب‌ادراری، کاهش مصرف مایعات قبل از خواب است.
والدین باید دو ساعت قبل از خواب، میزان مصرف مایعات بچه را کاهش دهند و از دادن میوه‌های آبدار مانند هندوانه و خربزه به بچه‌ها خودداری کنند و البته قبل از خواب مثانه بچه‌ها را خالی کنند تا بچه با مثانه خالی به رختخواب برود.

۳- تعیین ساعت شب‌ادراری در بچه‌ها
بچه‌های مبتلا به شب‌ادراری خواب‌های عمیقی دارند.
بنابراین والدین باید چندین روز بیدار بمانند تا متوجه شوند فرزندشان چه ساعت‌هایی رختخواب خود را خیس می‌کند.
والدین باید برای همان ساعت‌ها بیدار شوند، فرزندشان را بیدار کنند و برای تخلیه مثانه به سرویس بهداشتی ببرند.
وقتی این بچه یک ماه راس یک ساعت معین از خواب بیدار شود و به دستشویی برود، در اصطلاح روانشناسی شرطی می‌شود و قدرت ذخیره‌سازی مثانه‌اش بالا می‌رود.

۴- کم کردن حجم ادرار شبانه بچه‌ها با دارو درمانی
موارد بسیاری داشته‌ایم که والدین دو ساعت قبل از خواب به بچه مایعات نداده‌اند، برای تخلیه مثانه قبل از خواب به سرویس بهداشتی برده‌اند و راس یک ساعت هم بچه را بیدار کرده‌اند، اما باز هم بچه شب‌ادراری داشته است.
این قبیل بچه‌ها نیاز به دارو درمانی دارند و باید از طریق مصرف دارو، درمان شوند.
داروی کنترل شب‌ادراری قرص‌های زیر زبانی مینیرین است.
مینیرین باعث می‌شود حجم ادرار شبانه این بچه‌ها کم شود. این دارو بی‌خطر است و هیچ عارضه درمانی یا خطری ندارد.
بسیاری از والدین بچه‌های مبتلا به شب‌ادراری به پزشک مراجعه و گلایه می‌کنند که وقتی همه روش‌های کنترل شب‌ادراری را انجام داده و موفق نشده‌اند و در نهایت با مصرف دارو، شب‌ادراری فرزندشان کنترل شده، به محض آنکه مصرف دارو را قطع می‌کنند، فرزندشان دوباره مبتلا به شب‌ادراری می‌شود.
باید توجه داشت که دوره درمانی بچه‌های مبتلا به شب‌ادراری خاص است.

پزشک به والدین اعلام می‌کند که بچه باید دو هفته داروی مینیرین را مصرف کند، اما اگر بچه در این مدت شب‌ادراری نداشت، نباید دارو قطع شود، بلکه باید میزان دوز دارو نصف گردد یا یک شب در میان به او داده شود و این روال چهار هفته ادامه یابد و بعد از آن به مرور زمان و با تاخیر در نوبت‌های مصرف، دارو را قطع کنیم. اگر این دارو سه یا چهار هفته به بچه داده و یک‌باره قطع شود، شب‌ادراری دوباره باز می‌گردد، بنابراین میزان مصرف و نحوه قطع دارو بسیار مهم است و باید تحت نظر پزشک و به مرور زمان قطع شود.

وقتی بچه به صورت ناگهانی از این دارو محروم شود، احتمال بازگشت دوباره شب‌ادراری زیاد است.
بچه‌هایی داریم که تا سنین ۱۰ سالگی مبتلا به شب‌ادراری می‌شوند، بنابراین بهتر است قبل از آنکه بچه به این سن برسد، در همان سنین کودکی برای کنترل شب‌ادراری عمل کنیم.

منبع خبر : برگرفته از سلامت نیوز

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *