چگونه چسب را روی فرش پاک کنیم؟!

پاك كردن چسب رازی از روی فرش

پاك كردن چسب رازی از روي فرش، پاك كردن چسب 123 از روي فرش،  چگونه چسب را روی فرش پاک کنیم

۱- استفاده از سرکه برای پاک کردن چسب
برای پاک کردن لکه چسب از روی فرش ابتدا تا جایی که می‌توانید مقدار اضافی چسب را از روی فرش بردارید، حتی اگر چسب خشک شده باشد. اگر چسب تازه روی فرش ریخته باشد باید ابتدا با یک دستمال لکه را پاک نمایید و بعد چسب را تا جایی که می‌توانید در آب بخیسانید.

اگر چسب روی فرش خشک شده باشد از یک دستمال مرطوب با آب گرم استفاده نمایید. آب باید به اندازه کافی گرم باشد تا لکه چسب روی فرش را نرم کرده و برای پاک شدن آماده نماید.

سپس از سرکه سفید مقطر برای شستشوی فرش خود استفاده کنید. به این صورت که سرکه سفید را بر روی یک پارچه تمیز بریزید و آن را به مدت یک دقیقه روی لکه بمالید.
اجازه دهید سرکه ۱۵ دقیقه روی لکه بماند. همچنین می‌توانید از آب و سرکه مقدار برابر استفاده نمایید با این تفاوت که محلول باید به مدت یک شب بر روی لکه بماند.
بعد از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن باقی مانده لکه چسب روی فرش استفاده کنید و صبر کنید تا خشک شود.

توجه: قبل از استفاده از سرکه سفید بر روی همه محل لکه، ابتدا آن را روی یک نقطه کوچک و دور از دید تست کنید.

۲- استفاده از مایع ظرفشویی برای از بین بردن لکه چسب
یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب گرم ریخته و مخلوط نمایید. با یک پارچه تمیز مخلوط را روی چسب بمالید. نباید بیش از حد محل لکه را فشار دهید زیرا این کار باعث می‌گردد که چسب به اعماق فرش نفوذ کند. بعد به آرامی لکه را با دستمال دیگری خشک کرده و اجازه دهید تا فرش کاملا خشک شود.

پاک کردن لکه چسب PVA از روی لباس
این چسب معمولا برای کاردستی و کارهای روزمره استفاده می‌شود و برای پاک کردن لکه این چسب به آب سرد و پودر لباسشویی نیاز دارید.
ابتدا اضافات چسب را از روی لباس جدا کنید. سپس لباس را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب سرد قرار دهید تا بافت چسب شل بشود. اگر چسب خشک شده باشد می‌توانید ابتدا پودر لباسشویی را روی لکه بمالید سپس آن را با آب سرد آبکشی کنید. بعد لباس را با درجه ملایم و سرد ماشین لباسشویی بشویید. اگر پس از شستن لکه باقی مانده بود این مراحل را مجددا تکرار کنید.

پاک کردن لکه چسب قطره ای از روی لباس
برای پاک کردن لکه چسب قطره‌ای از روی لباس و پارچه به دو روش می‌توانید عمل کنید. روش اول استفاده از بخار است. برای این کار از اتو بخار و یا بخار شور استفاده کنید. یک پارچه‌ تمیز و در صورت امکان نخی را روی لکه چسب قرار دهید و روی آن بخار بزنید تا پیوند چسب با حرارت باز شده و به پارچه نخی بچسبد.

روش دوم استفاده از سرکه است. یک پارچه‌ را به سرکه آغشته کرده و روی چسب بکشید، تا چسب نرم شود و از پارچه یا لباس جدا گردد.

 پاک کردن چسب‌های طبیعی از روی پارچه
برخی چسب‌ها ریشه گیاهی یا حیوانی دارند مثل سیریش که توسط صنعت کاران استفاده می‌شود. اگر لباس شما به این نوع چسب لکه شد تنها به آب سرد نیاز دارید، چون چسب‌های طبیعی در آب سرد به راحتی حل می‌شوند. تنها کافی است لباس را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب سرد قرار دهید و سپس آن را با تنظیمات دمای سرد در ماشین لباسشویی بشویید.

پاک کردن لکه چسب با سرکه و آب گرم
بدترین نوع چسب که ممکن است به دست بچسبد، چسب قطره ای است. برای جدا کردن این چسب از روی دست سعی نکنید آن را بکنید زیرا این کار به پوست شما آسیب می‌رساند. بهتر است دست را با آب گرم شسته و مالش دهید، سپس مقداری سرکه روی محل چسب بریزید و همچنان دست خود را مالش دهید. در نهایت باید پوست دست را با آب و صابون بشویید. در این حالت چسب از پوست جدا شده و کاملا از بین می‌رود.

 پاک کردن لکه چسب با لاک پاک کن
اگر چسب روی ناخن‌ها ریخته باشد بهترین و ساده‌ترین روش برای از بین بردن آن استفاده از استون است. مقدار استون را روی یک پارچه نخی یا پنبه بریزید و ناخن خود را با آن تمیز کنید. همچنین می‌توانید از پد لاک پاک کن نیز برای این کار استفاده کنید.

پاک کردن لکه چسب با استون
استون را روی یک دستمال بریزید و آن را روی لکه چسب قرار دهید. مدت زمانی که باید استون روی شی بماند بستگی به میزان چسب دارد. وقتی مشاهده کردید که چسب شل شده آن را از روی شی جدا کرده و جای آن را با آب سرد را بشویید.

توجه: استون‌هایی که در خانه برای پاک کردن لاک استفاده می‌کنید رقیق هستند. اگر لکه چسب زیاد و ضخیم است می‌توانید از فروشگاه‌های مخصوص، نوع خالص و قوی استون را تهیه کنید.

پاک کردن لکه چسب با گرما بخشی
با استفاده از گرما دادن به اشیای فلزی و سنگی، می‌توانید لکه چسب را از بین ببرید. این کار را میتوان با استفاده از فندک انجام داد البته اگر نوع فندک اتمی باشد نتیجه بهتری دارد. شعله فندک را به محل لکه نزدیک کنید تا چسب شل شود، سپس آن را جدا کنید. حتما برای این کار از دستکش و ماسک استفاده کنید. 

منبع خبر : برگرفته از setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *