چگونه بفهمیم که کودک گرسنه است؟ (علائم تشخیص گرسنگی بچه)

چگونه بفهمیم که کودک گرسنه است؟ (علائم تشخیص گرسنگی بچه)

هر کودک یک روش منحصر به فرد در برقراری ارتباط نیازهای خود به مادر خود دارد. وقتی گرسنه هستند، بیشتر نوزادان و کودکان یک روش کلی برای برقراری ارتباط با آن دارند. در اینجا می توانید به برخی از نشانه های گرسنگی در نوزادان پی ببرید و به آنها بپردازید.

نشانه های گرسنگی در نوزادان

خود نوزادان بهترین قاضی در دانستن این که آیا گرسنه اند یا نه هستند. آنها می توانند علائم و نشانه های داخلی بدن خود را درک کنند و بر طبق آن به آنها پاسخ دهند. در نتیجه توانایی تشخیص و شناختن نشانه های تغذیه کودک، رضایت هر چه سریعتر آنها را ساده تر می کند.

۱٫ نشانه های اولیه گرسنگی

 • لیس زدن یا مالش لب ها روی هم (صدای ملچ مولوچ) – این یک نشانه واضح است برای درک اینکه کودک در تلاش است طعم و مزه را چک کند و بررسی کند که آیا غذایی در این نزدیکی هست یا خیر.
 • حرکت دهان – نوزادان با انجام حرکات جویدن می توانند ببینند که آیا غذا در دهان آنها موجود است یا خیر.
 • مکیدن انگشت یا اسباب بازی – اگرچه به عنوان یک فعالیت بازیگوشانه انجام می شود، اما تکرار این فعالیت می تواند یک نوزاد گرسنه را نشان دهد.

۲٫ نشانه های گرسنگی فعال

 • مالیدن خودش به شخصی که اورا حمل (بغل) میکند – اینجاست که کودک سعی می کند به دنبال پستان بر روی شخصی باشد که او را نگه داشته است.
 • با لمس کردن سرشان پاسخ می دهند – اگر کودک انتظار دارد که به او غذا بدهید، آنها سر خود را به جهتی که شما آنها را لمس می کنید میپرخانند.
 • بی قرار بودن و ضربه زدن به بازو – نوزادان سعی می کنند با نشان دادن ناراحتی یا ضربه زدن به فرد برای برقراری ارتباط، توجه ما را جلب کنند تا به آنها نگاه کنیم.

۳٫ نشانه های دیر غذا خوردن (گرسنگی دیر)

 • حرکت سریع سر – این در شرایطی است که نوزادان از صبر و حوصله خود خسته شده اند و ناامید به دنبال نشانه ای از غذا در هر نقطه در اطراف خود هستند.
 • با صدای بلند گریه می کنند – این نشانه، آخرین راهکار آنها برای جلب توجه کسی است و به آنها اطلاع می دهند که به غذا احتیاج دارند.

نشانه های گرسنگی در نوزادان

نشانه های گرسنگی کودک از نظر سن

با بزرگ شدن نوزادان، علائم ارتباط برقرار کردن نیاز به تغذیه یا گرسنگی نیز تغییر می کند. با شناختن این موارد از قبل، می توانید خود را آماده کنید تا از قبل متوجه آنها شوید و با راه و روش های جدیدتر ارتباط برقرار کردن با شما سازگار شوید.

نشانه های گرسنگی سن تقریبی ۰ تا ۵ ماه

 • مکیدن انگشتان
 • بیدار شدن از خواب و دور زدن
 • گریه و سر و صدا بی وقفه
 • باز و بسته شدن دهان

نشانه های گرسنگی سن تقریبی ۵ تا ۸ ماه

 • به کسی که آنها را نگه داشته است نگاه می کنند.
 • با دیدن غذاها، صداهای دلپذیر یا لبخند تولید می کنند.
 • به غذا اشاره می کنند یا به سمت یک قاشق حرکت میکنند یا خم میشوند.
 • از دست آنها استفاده می کنند تا در جهت مواد غذایی موجی ایجاد کنند.

نشانه های گرسنگی سن تقریبی ۸ تا ۱۲ ماه

 • هنگام دیدن غذا شروع به دستیابی به غذا می کنند.
 • وقتی غذا سرو می شود، آنها هیجان زده و خوشحال می شوند.
 • شروع به استفاده از کلمات یا صداهای خاص برای نشان دادن گرسنگی می کنند.

چند بار باید کودک خود را در روز تغذیه کنید؟

چند بار باید کودک خود را در روز تغذیه کنید؟

نوزادان ممکن است بعضی مواقع جایی که شما غذا دادن به آن ها را تمام کرده اید، خواستار دوباره غذا به نظر برسند، و بلافاصله بعد از آن، آنها دوباره گرسنه هستند. معده های کوچک و متابولیسم زیاد آنها باعث می شود آنها را به سمت خوردن مقادیر کمی که به سرعت هضم می شوند، سوق دهد. این منجر به تغذیه مکرر می شود و طبیعی است. در مراحل اولیه، به اندازه ۱۲ چرخه تغذیه می تواند در طی یک روز انجام شود. نوزادان هنوز دارند به دنیا عادت می کنند و حضور مادرشان که آنها را نزدیک بدن خود نگه می دارد بسیار مهم است. این احساس باعث می شود احساس امنیت و آسایش به آنها دست بدهد و بدانند که هر وقت لازم باشد غذا خواهند داشت.

هر کودک ارتباط متفاوتی را برقرار می کند، بنابراین الگوی مشخصی را نمیتوان تعیین کرد. با این حال، اگر آنها بیشتر گریه می کنند و بیشتر از سینه شما تغذیه می شوند، این نشانه خوبی است که بدانید گرسنه هستند و باید به طور مکرر تغذیه شوند. از طرف دیگر، اگر آنها به طور مرتب پوشک خود را خیس کنند، به طور پیوسته وزن خود را افزایش داده و رفتاری شاد داشته باشند، بنابراین آنها به خوبی تغذیه می شوند و شما هیچ دلیلی برای نگرانی ندارید. سنین خاصی از کودک مانند ده روزه، ۳-۶ هفته، ۴-۶ ماهگی، نشانگرهای گسترده ای برای رشد و نمو شناخته شده اند. در این مراحل، نوزادان بیش از حد معمول برای چند روز یا بیشتر تغذیه می کنند. مطمئن باشید بدن شما نیز این را درک می کند و با تولید شیر مادر بیشتری برای حمایت از کودک خود، آن را جبران می کند.

فواید پیروی از نشانه های گرسنگی چیست؟

 • شما شروع به درک کودک خود می کنید و به موقع به آنها پاسخ می دهید.
 • تغذیه با شیر مادر بدون مجبور کردن کودک یا زمان طولانی تغذیه، به آرامی صورت می گیرد.
 • از زمانی که که شما کودک را بهتر درک می کنید، کودک شروع به اعتماد به شما می کند و به شما نزدیک تر می شود.
 • این، اعتماد به نفس شما را تقویت می کند، که عشق را پرورش می دهد و روابط شما را با آنها بهتر می کند.
 • بدن شما زمان و انرژی کافی را برای تولید شیر و نگه داشتن منبع خوب به دست می آورد.

چگونه بدانید که معده کودک شما پر است (سیر است)؟

چگونه بدانید که معده کودک شما پر است (سیر است)؟

بچه ها فوراً می دانند که چه زمانی سیر هستند، و آنها را نیز به شما اطلاع می دهند. نوزادان لب های خود را می بندند و هنگامی که غذای بیشتری نمی خواهند، سر خود را از پستان یا بطری دور می کنند. یک نشانه مشهور و عمومی کودک این است که هنگام تغذیه با شیر مادر آرام میشود و حس خوابیدن به او دست میدهد و به صورت انعطاف پذیر نوک پستان را از دهان خود بیرون می آورد. نوزادان بزرگ تر غذا را پس میزنند و از آنجا که نیاز آنها به غذا برآورده می شود (سیر میشوند)، به جستجوی اطراف می پردازند. دانستن نشانه های گرسنگی آنها به همان اندازه که برای آنها مهم است، برای ما هم مهم است. روالهای نامنظم باعث سردرگمی کودک می شود و باعث می شود که به اندازه کافی غذا نخورند، یا بیشتر از حد لازم غذا بخورند. با ایجاد اعتماد، نوزادان میفهمند که شما آن را به بهترین شکل وقتی که به غذا احتیاج دارند و همینطور وقتیکه نیازی به غذا ندارند درک میکنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که کودک شما گرسنه است، چه می کنید؟

اگر مطمئن نیستید که کودک شما گرسنه است، بهتر است احتیاط کنید و مراقب باشید. بهترین روش برای بررسی این مسئله، تلاش برای تغذیه آنها از طریق بطری یا پستان است. تغذیه با شیر مادر بسیار ارجح است، زیرا فقط کودک را تسکین نمی دهد و به او اجازه می دهد که اگر گرسنه باشد از آن تغذیه کند، و همچنین تلنگری در تولید شیر مادر است و نیز یک منبع سالم را حفظ می کند. با بررسی اینکه کودک شما گرسنه است یا خیر، شما هیچ عادت بدی در او ایجاد نمی کنید یا برنامه آنها را برهم نمیزنید. در عین حال، تلاش برای تغذیه با شیر مادر باعث وابستگی آنها به حضور شما نمی شود یا همچنین در جدا کردن آنها مشکلی ایجاد نمی کند. بررسی گرسنگی آنها با استفاده از سینه بهترین راه است!

سؤالات متداول در مورد شناخت نشانه های گرسنگی در نوزادان

سؤالات متداول در مورد شناخت نشانه های گرسنگی در نوزادان

۱٫ آیا دست مکیدن کودک نشانه گرسنگی است؟

هنگامی که کودک شما متولد شده است، از آنجا که آنها گرسنه هستند عمل مکیدن نشانه تمایل به پستان و غذا است. از سن ۶ تا ۸ هفته، نوزادان با استفاده از دست یا دهان خود شروع به کاوش در قسمت هایی از بدن خود می کنند. آنها ممکن است تمایل به خوردن انگشتان یا مشت های خود را داشته باشند، اما این به معنای گرسنگی نیست. اگر کودک شما در حال دندان دراوردن است، این تمایلات بیشتر از این است که تمایل به خوردن و جویدن تقریباً هر شیء در مجاورت خود را دارند.

۲٫ آیا بیدار کردن نوزادتان برای پرستاری اشکالی ندارد؟

در روزهای اول پس از تولد نوزادان تازه متولد شده، بسیار خواب آلود هستند. ممکن است یک نوزاد در خواب دهان خود را حرکت دهد و سپس به خواب خود ادامه دهد. قبل از گذشت چهار هفته از زمان تولد، بهتر است آنها را برای هر چرخه غدایی (غدا دادن) هر ۴ ساعت در شب و هر ۲ ساعت در روز برای همین کار بیدار کنید. علائم خوبی برای مشاهده اینکه این کار به خوبی انجام شده است، شامل افزایش مداوم وزن و ضعف طبیعی و مدفوع طبیعی در پوشک است.

۳٫ اگر کودک شما حتی بعد از تغذیه نشانه های گرسنگی را نشان دهد، چه می شود؟

برخی از نشانه های گرسنگی کودک هنگام خواب، میتواند نشانه خوبی برای دانستن اینکه آیا خوراک قبلی کافی نبوده است باشد. اگر کودک در خواب بی قرار و ناارام است، می توانید با تلاش برای شیر دادن به آنها، بررسی کنید که آیا گرسنه هستند یا خیر. اگر آنها از پستان شما دور شوند و هنوز هم احساس ناراحتی داشته باشند، ممکن است از گاز یا درد معده رنج ببرند، و ممکن است سعی کنید آن موارد را بررسی کنید. نوزادان در خوشه چرخه های تغذیه ای که در فاصله زمانی کوتاه اتفاق می افتند تغذیه می کنند. این اغلب در حوالی ظهر یا غروب اتفاق می افتد. علاوه بر این، اگر سن کودک شما در مرحله رشد است، احتمالاً آنها بیش از حد معمول نشانه های گرسنگی را نشان میدهند.

آیا دست مکیدن کودک نشانه گرسنگی است؟

آشنایی با کودک خود به شما کمک می کند تا در هر زمان وعده های گرسنگی آنها را بشناسید و تشخیص دهید. ممکن است حوادثی اتفاق بیفتد که سرانجام نشانه های کودک را گم کنید وحتی آن را تشخیص ندهید، و آنها در نهایت شروع به گريه كردن مي كنند. نیازی نیست خود را در این باره مورد ضرب و شتم قرار دهید (خودتان را ناراحت نکنید). سپری کردن وقت بیشتر با کودک و ترغیب نزدیکی جسمی با کودک خود (نزدیک کردن کودک به خود)، به شما کمک می کند تا همگام با یکدیگر باشید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.