چرا کودکان نوپا گاز می گیرند و چطور این کار را متوقف کنیم؟

چرا کودکان نوپا گاز می گیرند و چطور این کار را متوقف کنیم؟

صبح دوشنبه مشغول آماده کردن صبحانه هستید و کودک ۵ ساله شما با گریه وارد می شود چون کودک ۲ ساله شما او را گاز گرفته است و بازوی او را با دندان زخمی کرده است. این اولین باری نیست که کودک شما کسی را گاز می گیرد و حالا به اندازه کافی آن را تحمل کرده اید.

اما چرا کودک نوپا گاز می گیرد؟ آیا او مشکلی دارد؟ چطور به کودک نوپا بفهمانیم که گاز گرفتن کار اشتباهی است؟ در این مقاله ما پاسخ این سوالات را به شما می دهیم و بیشتر در مورد گاز گرفتن کودک صحبت می کنیم. اجازه دهید کار را با سوال هایی که شما را آزار می دهند شروع کنیم.

چرا کودکان نوپا گاز می گیرند؟

ممکن است توضیحی برای دلیل گاز گرفتن کودکان نوپا وجود نداشته باشد، اما همیشه یک محرک پشت رفتار آنها وجود دارد. در اینجا چند دلیل برای گاز گرفتن کودک نوپا وجود دارد:

۱٫ خالی کردن سرخوردگی و عصبانیت: این دلیل باعث گاز گرفتن در میان کودکان نوپا می شود. کودکان لغت نامه ای برای بیان احساسات شان ندارند که این کار می تواند منجر به سرخوردگی در آنها شود. بنابراین،ممکن است آنها برای نشان دادن درماندگی شان متوصل به گاز گرفتن شوند. سناریویی که می تواند محرک گاز گرفتن باشد از جمله ناتوانی در پس گرفتن اسباب بازی از خواهر و برادرها است. گاز گرفتن خواهر و برادر ها روش کودکان نوپا برای گفتن جمله”من عصبانی هستم می باشد! پس اسباب بازی من را پس بدهید”. ممکن است وقتی کودک نوپا بهانه گیر، خسته و گرسنه باشد هم گاز بگیرد.

۲٫ تست علت و معلول: ممکن است کودک نوپا فردی را برای آزمایش واکنش عمل او گاز بگیرد. کودک نوپا در مهدکودک می تواند دوستانش را برای بررسی واکنش پرستار گاز بگیرد. گاهی اوقات، ممکن است کودک واکنش را بداند که یک بزرگ تر او را به اتاق می برد و ممکن است او عمدا برای رسیدن به واکنش مورد نظر خود این کار را انجام دهد.

۳٫ برای جلب توجه: بله! اگر شما به کودک توجه ای نکنید آنها برای جلب توجه والدین یا پرستار می توانند کسی را گاز بگیرند.

۴٫ دندان درآوردن: این مورد می تواند به عنوان تنها دلیل قابل قبول برای گاز گرفتن کودک محسوب شود. رویش دندان می تواند باعث خارش لثه ها شود و گاز گرفتن به تسکین خارش و حس بهتر دادن به کودک کمک کند.

۵٫ تقلید کار هم سن و سال هایش: ممکن است کودک گاز گرفتن را در محیط بازی ببیند و این کار را از روی کنجکاوی تقلید کند. می توانیم بگوییم که ممکن است کودک نوپا به دلیل فشار هم سن و سال هایش این کا را انجام دهد چون کودکان دیگر در اطراف او مکررا این کار را انجام می دهند.

۶٫ کشف کردن: احتمالا کودکان نوپا کوچکتر از دهان شان برای شناخت دنیای اطراف شان استفاده می کنند. ممکن است آنها برای شناخت چیزی یا کسی در نهایت آن را گاز بگیرند. برای مثال، شاید از روی کنجکاوی کودک دم گربه خانواده را در دهان بگذارد و گاز بگیرد.

۷٫ شدیدا تحت تاثیر بودن و خودبیانگری: گاهی اوقات کودکان نوپا می توانند تحت تاثیر هر چیزی که در اطراف آنها در حال رخ دادن است قرار بگیرند. برای مثال، زمانی که در گروه بازی می کنند ممکن است خیلی هیجان زده شود و نداند که چطور این احساسات را کنترل کند. و زمانی که هیجان زده می شود ممکن است در نهایت کسی را گاز بگیرد. در بعضی از موارد شاید کودک نوپا برای حمایت از حضور خود در بازی کسی را گاز بگیرد. کودک می تواند مستقیما کسی یا چیزی را گاز بگیرد.گاهی اوقات آنها می توانند متوجه رفتار خودشان شوند.

کودکان نوپا می توانند خودشان را گاز بگیرند؟

بله، کودکان نوپا می توانند خودشان را هم گاز بگیرند. گاهی اوقات گاز گرفتن خود می تواند باانگیزه درماندگی یا دندان درآوردن باشد و محدود به انگشت ها شود. کودکان نوپا مبتلا به اوتیسم می توانند مکررا خودشان را برای خالی کردن درماندگی شان گاز بگیرند.

کودکان نوپا می توانند خودشان را گاز بگیرند؟

آیا گاز گرفتن کودک نوپا طبیعی است؟

بله،کارشناسان بیماری های اطفال می گویند گاز گرفتن در طفولیت طبیعی است و به عنوان قسمت استاندارد ویژگی های کودک در نظر گرفته می شود. این عمل تاثیر مهم یا همیشگی ندارد. با این وجود، شما به عنوان والدین کودک دوست ندارید کودک تان را در حال گاز گرفتن چیزی یا کسی ببینید، بنابراین، گاهی اوقات باید کاری برای این موضوع انجام دهید.

برای گاز گرفتن کودک نوپا چه کاری می توان انجام داد؟

زمانی که کودک کسی را گاز می گیرد می تواند وضعیت ناخوشایندی ایجاد شود. احتمالا ناراحتی زیادی وجود خواهد داشت اما حفظ خونسردی می تواند به حل سریع مشکل کمک کند. در اینجا کارهایی که باید در موقع گاز گرفتن کودک نوپا انجام دهید وجود دارد:

مرحله اول: کودک را از جایی که چیزی یا کسی را گاز گرفته دور کنید

با آرامش کودک را از فردی که گاز گرفته دور کنید. داد نکشید، اوقات تلخی نکنید یا حالت چهره ای را نگیرید که عصبانیت و سرزنش را منتقل می کند. حتی بی توجهی هم برای تکرار عمل کودک کافی است. اگر کودک خارج از خانه با بچه های دیگر بازی می کند بعدا او را به گروه های کودکان نوپا دیگری ببرید. اگر آنها شما یا خواهر و برادرهای خود را گاز می گیرند بعد آنها را به اتاق دیگری ببرید. نشانه گاز گرفتن را به کودک نشان دهید و بگویید “تو به دوست خود آسیب رسانده ای. این کار خوبی نیست”. اگر کودک اسباب بازی را گاز گرفت و آن را خراب کرد بعد به آنها نشان دهید که چطور لوازم را خراب کردند و به آنها بگویید که دیگر درست نمی شود. آگاهی کودک نوپا از پیامدهای گاز گرفتنش اولین قدم برای کاهش احتمال تکرار این کار می باشد.

مرحله دوم: بیشتر بروی پیامدهای گاز گرفتن تمرکز کنید

اگر همچنان کودک را برای گاز گرفتن سرزنش می کنید این کار می تواند بعدا به ابزاری برای جلب توجه اطرافیان تبدیل شود. در عوض توجه تان را به پیامدهای این کار معطوف کنید یعنی به فرد یا اسباب بازی که توسط کودک گاز گرفته شد. از کودک نوپا یا فردی که توسط کودک گاز گرفته شده معذرت خواهی کنید. به آنها بگویید که از کاری که کودک تان انجام داده متاسف هستید و درک کنید او کار اشتباهی انجام داده است. اگر کودک نوپا اسباب بازی کودک دیگری را گاز گرفته یا جویده بگویید که شما برای صدمه ای که او رسانده متاسف هستید. مطمئن شوید که کودک تان این کاری که انجام می دهید را می بیند تا متوجه کار اشتباهی که انجام داده شود.

مرحله سوم: شناسایی مشکل

بعد دلیلی که باعث انجام این رفتار شده را شناسایی کنید. سوال بپرسید، آیا کودک به دلیل گرسنگی گاز گرفته؟ آیا آنها خواهر و برادر شان را به خاطر گرفتن اسباب بازی گاز گرفتند؟ یا فقط برای دندان درآوردن اسباب بازی را گاز گرفته است؟ پرسش سوالات می تواند به شما برای کاهش خطرات تکرار رفتار کمک کند. اگرچه مراحل بالا به حل فوری مشکل تان کمک می کند اما شما به برنامه بیشتری برای توقف یکبار و همیشه گاز گرفتن کودک تان نیاز دارید.

چطور گاز گرفتن کودک نوپا را متوقف و از بروز آن جلوگیری کنیم؟

چطور گاز گرفتن کودک نوپا را متوقف و از بروز آن جلوگیری کنیم؟

شما می توانید عادت گازگرفتن را از طریق این مراحل متوقف و درنهایت حل کنید:

۱٫ او را از گاز گرفتن منع کنید: افراد خانواده از صدمات گاز گرفتن و این که کار خوبی نیست برای کودک صحبت کنند. بگویند، نه گاز نگیر. یا “می دانم که تو ناراحت هستی اما نباید دوست خود را گاز بگیری” یا  “مشکل چیست”؟ “چه چیزی باعث گازگرفتن تو می شود”. زمانی که آرام هستید درباره بدی گاز گرفتن صحبت کنید، کودکان نوپا متوجه می شوند که گاز گرفتن کار اشتباهی است و می تواند باعث ناراحتی افراد دیگر شود.

۲٫ محدوده بازی را کوچک تر کنید: اگر کودک نوپا در مهدکودک تمایل زیادی برای گاز گرفتن دارد باید محدوده بازی او را کوچک تر کنید. هم بازی های کمتر در زمین بازی یعنی حساسیت کمتر و احتمالا کودک نوپا نیاز کمتری برای دفاع از خودش دارد.

۳٫ مقابله با سرخوردگی قبل از اینکه کودک دچار آن شود: اگر کودک شما سرخورده و بهانه گیر به نظر می رسد، سوال هایی مانند، چه اتفاقی افتاده؟ به چه چیزی نیاز داری؟ گرسنه هستی؟ آیا دوستت اساب بازی تو را گرفته؟ را از او بپرسد. پرسش سوالات مشخص یک روش عالی برای شناسایی دقیق مشکلی است که باعث گاز گرفتن کودک تان می شود و مقابله با آن می باشد.

۴٫ معنا دادن برای مقابله با سرخوردگی: شما باید برای کمک به کودک نوپا روشی را پیدا کنید که بتواند سرخوردگی را به حد کافی کنترل کند. یکی از بهترین روش ها آموزش کلمات و واکنش ها به کودک نوپا است که بتواند برای کنترل استرس به آنها کمک کند. کلمات و جملاتی مانند “نه” و “بله” ، “من گرسنه/خسته هستم” را به آنها یاد بدهید. “من اسباب بازی را می خواهم”. از کودک بخواهید در صورتی که چیزی او را رنجاند به سمت شما بیاید. آموزش این روش های ساده مقابله با مشکلات می تواند شروع سرخوردگی که منجر به گاز گرفتن در آنها می شود را تسکین دهد.

۵٫ تسکین به موقع خارش دندان را برای آنها فراهم کنید: آیا کودک نوپا هر اسباب بازی لاستیکی، سیلیکونی را گاز می گیرد؟ کاملا معلوم است که او در حال گذراندن مرحله دندان آوری می باشد. به آنها یک اسباب بازی مخصوص دندان آوری یا حلقه بدهید که موقع گاز گرفتن تخریب کمتری دارد.

کارشناسان طب اطفال می گویند گاز گرفتن در دوره طفولیت یک اتفاق طبیعی است اما دقیقا عمل قابل قبولی هم نمی باشد. می توانید با آموزش روش هایی برای مقابله با محرک ها و مشاهده رفتار آنها از بروز این مشکل جلوگیری کنید. زمانی که کودکان نوپا بزرگ تر می شوند آنها متوجه خواهند شد که گاز گرفتن کار درستی نیست و درنهایت این عادت را ترک خواهند کرد. آیا راهکاری برای نحوه توقف گازگرفتن کودک نوپا دارید؟ آنها را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.