کشیدن دست در بارداری

چرا نباید به شکم زن باردار دست زد؟! | نوازش شکم در دوران بارداری

چرا می گویند نباید به شکم زن حامله دست زد و آن را لمس کرد؟!

دست زدن و لمس کردن و نوازش شکم زن باردار توسط خودش و همسرش اشکالی ندارد و حتی توصیه هم می شود زیرا باعث آرامش جنین و مادر و همچنین ارتباط برقرار کردن او با والدین می شود؛ البته نباید به شکم فشار وارد کرد.

اما دیگران بهتر است از دست زدن به شکم زن باردار خودداری کنند؛ زیرا شکم زن باردار حریم خصوصی اوست و همچنین دیگران ممکن است با لمس شکم او انرژی خوبی به جنین منتقل نکنند.

چرا نباید به شکم زن باردار دست زد؟

 

چرا نباید به شکم زن باردار دست زد؟

طی مطالعات انجام شده در دانشگاه داندی اسکاتلند که با پژوهش بر روی ۲۳ خانم باردار که در ماه ۳ ماهه دوم و سوم بارداری بودند با استفاده از سونوگرام و ردیابی جنین در رحم مادران به این نتیجه رسیدند که دست زدن به شکم زن باردار توسط مادر می تواند موجب آرامش بیشتر و حرکت جنین در شکم مادر میشود.لذا توصیه میشود که مادر جهت ارتباط بیشتر با فرزند، شکم خود را در دوران بارداری نوازش کند.

باورهای نادرست بارداری

اگر موهایت را رنگ کنی، فرزندت نابینا می‌شود!

رنگ‌ها اصولا اکسیدان دارد و اکسیدان‌ ماده مطلوبی برای بدن نیست. در مطالعه‌ها نشان داده نشده رنگ‌کردن موها باعث ایجاد نقص در جنین می‌شود، ولی چون اکسیدان‌ها مواد چندان بی‌ضرری برای بدن نیستند، توصیه می‌شود مادران باردار، بخصوص در سه ماهه اول بارداری از رنگ‌کردن موهایشان، چه رنگ طبیعی و چه رنگ مصنوعی خودداری کنند چون حتی رنگ‌های طبیعی و بدون آمونیاک هم خاصیت اکسیدانی دارند.

بهتر است مادران اگر تمایل به رنگ کردن مو دارند، با استفاده از کلاه یا فویل، موهایشان را مش یا هایلات یا همان رنگ معمولی بزنند تا مواد رنگی و اکسیدان به‌هیچ‌وجه با پوست سر در تماس نباشد. در این صورت می‌توان با اطمینان گفت این کار ضرری نخواهد داشت. چون مواد اکسیدانی از پوست جذب می‌شوند. در غیر این صورت، حداقل باید برای اطمینان بیشتر، مخصوصا در سه ماه اول بارداری، از رنگ کردن مو خودداری کنند و بهترین حالت هم این است که در کل بارداری از انجام این کار صرف‌نظر کنند. پس این باور که رنگ کردن مو در بارداری باعث نابینایی کودک خواهد شد، نادرست است.

از حرکات نادرست مادر تا چرخش بندناف

پیچیده‌شدن بندناف دور گردن جنین اصلا ربطی به حرکات مادر ندارد . جنین از همان ابتدای بارداری مثل هر موجود زنده‌ دیگری در حال حرکت است و علت این‌که مادر دیرتر متوجه این حرکات می‌شود، این است که قدرت جنین ابتدا کم است.

بندناف هم که مثل جنین در مایع آمنیوتیک وجود دارد، به جفت وصل است. علت پیچیده شدن بندناف به دور بدن جنین هم حرکات اوست، اما آنچنان گره و پیچیدگی محکمی دور بدنش ایجاد نمی‌شود، چون آب خاصیت ضربه‌گیر دارد و اصلا بندناف آن‌قدر سفت نمی‌شود که مثلا جریان خون جنین را مختل کند. این اتفاق خیلی بندرت می‌افتد که گره‌ای به وجود بیاید که برای بندناف مشکل ایجاد کند.

پیچیدن بندناف دور بدن جنین مشکلی برای او به وجود نمی‌آورد مگر این‌که مشکلات دیگری هم داشته باشد. مثلا به عللی، آب دورش کم باشد. در این صورت امکان این‌که بندناف دور بدن جنین محکم شود و ایجاد مشکل کند، وجود دارد؛ ولی این اتفاق هم نه به ماهیت بندناف ربط دارد و نه ماهیت حرکات مادر.

باید به پهلو بخوابی وگرنه جنین صدمه می‌بیند!

برخی معتقدند مادر باردار برای هر بار پهلو به پهلو شدن باید بنشیند، ولی این کار اصلا لزومی ندارد، درست این است که خانم‌های باردار از پنج ماهگی به پهلوی چپ بخوابند، به این دلیل که وقتی وزن جنین و رحم زیاد می‌شود، اگر مادر به پشت و طاقباز بخوابد، رحم سنگین‌ به رگ‌های خونرسان فشار می‌آورد و جریان خون مختل می‌شود. مختل‌شدن جریان خون هم باعث افت فشارخون مادر می‌شود که به طور ثانویه امکان دارد خونرسانی به جنین را مختل کند.

علت این‌که می‌گویند خانم‌های باردار به پهلوی چپ بخوابند هم این است که کبد در سمت راست وجود دارد و خوابیدن به پهلوی راست، به این اندام فشار وارد می‌کند. با این حال، خیلی سخت است خانمی بخواهد ۹ ماه فقط به پهلوی چپ بخوابد، بنابراین خوابیدن به پهلوی راست هم چندان اشکالی ندارد. مساله مهم این است که فشار رحم از عروق برداشته شود.

شکم را در هوای سرد نپوشانی‌ جنین قولنج می‌کند!

چنین باوری به‌هیچ‌وجه جنبه علمی ندارد، اصلا لازم نیست خانم باردار شکمش را در هوای سرد بیش از حد بپوشاند و باید به اندازه‌ای که احساس می‌کند راحت است، لباس بپوشد.

اگر مادر دچار هر ویروسی شود، امکان انتقال آن به جنین هم وجود دارد، بنابراین باید مراقب باشد مریض نشود مثلا کنار یک فرد بیمار ننشیند، مدام دست‌هایش را بشوید، با افراد دچار بیماری‌های ویروسی روبوسی نکند و با توجه به دمای هوا، لباس مناسب بپوشد. حتی اگر مادر سردش شود، جای جنین گرم است چون درجه حرارت محیط جنین ۳۷ درجه سانتی‌گراد است.

خانمهای حامله باید شلوار بارداری و لباس گشاد بپوشند!

برخی معتقدند اگر کمر شلوار خانم باردار کمی تنگ باشد، جنین یا بالا نمی‌رود یا ممکن است صدمه ببیند و اذیت شود. این باورها درست نیست. خانم باردار می‌تواند هر لباسی که در آن احساس راحتی می‌کند، بپوشد. البته وقتی شکم بزرگ می‌شود، مسلما نباید فشار بیش از حد به آن بیاید.

مادر باید به اندازه دو نفر و فقط غذای مقوی بخورد!

این باور اشتباه را خیلی از بزرگ‌ترها دارند و به خانم باردار می‌گویند تو الان دو نفر هستی پس باید بیشتر بخوری و خیلی از خوراکی‌ها را از برنامه‌ غذایی‌اش حذف می‌کنند.

به‌طور کلی این خانم‌ها باید سه خوراکی را از برنامه غذایی‌شان حذف کنند؛ اول جگر، چون ویتامین A آن بیش از حد مورد نیاز آنهاست و اضافه‌اش از بدن خوب دفع نمی‌شود. دوم، تمام خوراکی‌هایی که تخم‌مرغ خام دارند، مثل سس مایونز یا برخی دسرها که قنادی‌ها می‌فروشند. سوم، ماهی‌های اقیانوسی مثل ماهی جنوب و تن ماهی چون مقدار جیوه آنها از حدی که برای خانم باردار مناسب است، بیشتر است.

خوردن بقیه خوراکی‌ها برای بارداران آزاد است و فقط باید اصول تغذیه را رعایت کنند. علاوه بر این لازم نیست خوردنی‌های به نظرشان مقوی مثل خاویار و… که تا حالا اصلا خیلی هم نخورده‌اند، مصرف کنند. واقعیت این است که این خوراکی‌ها تاثیر چندانی در رشد و هوش جنین ندارند و داشتن رژیم‌غذایی سالم حاوی موادغذایی تازه و باکیفیت و نه فست‌فود و کنسرو کافی است. (خوراکیهای ممنوعه در بارداری)

برخی خانم‌ها تمایل بیش از حدی به خوردن ترشی پیدا می‌کنند و خوردن ترشی اشکالی ندارد، ولی نه ترشی‌ای که پر از نمک است. مصرف قند و نشاسته بیش از حد هم خوب نیست، چون تمام خانم‌ها به دلیل تغییر هورمون‌ها مستعد ابتلا به دیابت بارداری هستند، بنابراین نباید مغزها، عسل، خرما و… بخورند و خوردن این خوراکی‌ها هم اندازه دارد چون کل افزایش وزن در دوران بارداری باید هشت تا ۱۲ کیلوگرم باشد و اگر حواسشان به تغذیه‌شان نباشد، اضافه‌وزن زیاد می‌شود که اصلا مطلوب نیست. اگر در هر وعده غذایی در نهایت دو قاشق بیشتر از قبل غذا بخورند، کافی است، زیرا جنین به یک بشقاب غذای اضافی نیاز ندارد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *