لطیف شدن فلافل

لطیف شدن فلافل | علت خشک شدن فلافل خانگی

فلافل با روش‌های مختلفی طبخ می‌شود، در برخی مناطق فلافل را با گوشت چرخ کرده طبخ می‌کنند و گاهی به آن سیب زمینی هم اضافه می‌کنند. همان طور که گفتیم دلیل محبوبیت فلافل این است که خیلی فوری آماده می‌شود و نسبت به غذا‌های دیگر قیمت بسیار مناسبی دارد.

علت خشک شدن فلافل خانگی

اگر نخود را با آب گرم بشویید باعث خشک شدن فلافل می‌شود، باید نسبت بین پیاز و نخود را رعایت کنید اگر پیاز به نسبت نخود کم باشد فلافل خشک می‌شود.

علت سفت شدن فلافل

۱- اگر نخود را با آب گرم بشویید باعث سفت شدن فلافل می‌شود.

۲- همان طور که گفتیم برای سرخ کردن فلافل حرارت باید متوسط باشد اگر حرارت کم باشد روغن جذب فلافل می‌شود در نتیجه فلافل سفت می‌شود.

چرا فلافل خشک می‌شود؟

۱- باید نسبت بین پیاز و نخود را رعایت کنید اگر پیاز به نسبت نخود کم باشد فلافل خشک می‌شود.

۲- همچنین اگر تمام آب پیاز را بگیرید باز هم باعث خشک شدن فلافل‌ها می‌شود.

۳- اگر تخم مرغ به نسبت بقیه مواد بیشتر باشد باعث خشک شدن فلافل می‌شود.

چرا فلافل خمیری شده است؟

۱- اگر از نخود پخته استفاده کنید فلافل خمیری می‌شود.

۲- اگر روغن بیش از حد داغ باشد فلافل زود سرخ می‌شود، اما داخل آن نپخته و خمیر می‌ماند.

چرا فلافل ترک میخوره؟

۱- اگر فلافل را در روغن زیاد سرخ کنید باعث ترک خوردن و متلاشی شدن فلافل‌ها می‌شود.

۲- مواد را بعد از اینکه با هم مخلوط کردید و کمی ورز دادید داخل یخچال استراحت دهید اگر این مرحله را حذف کنید امکان دارد موقع سرخ کردن متلاشی شود.

چرا موقع سرخ کردن روغن کف می‌کند؟

هر چیزی که تخم مرغ داخل آن باشد معمولاً موقع سرخ شدن کف می‌کند در نتیجه اگر مقدار فلافل هوایی که می‌خواهید سرخ کنید زیاد هستند بهتر است چند بار روغن را عوض کنید.

چطور دمای مناسب برای روغن را تشخیص دهیم؟

اگر تجربه کافی ندارید می‌توانید یک قاشق داخل روغن قرار دهید وقتی که اطراف قاشق حباب‌های ریز شروع به جلز و ولز زدن کردن یعنی دمای روغن مناسب است.

علت خشک شدن فلافل

مواد لازم برای تهیه فلافل ویژه ۴ نفر

نخود خام ۲۵۰ گرم
پیاز متوسط ۱ عدد
سیر ۲ تا ۳ حبه
پودر تخم گشنیز ۲ قاشق چایخوری
زیره ۱/۴ قاشق چایخوری
نمک ۱ قاشق چایخوری
فلفل ۱/۲ قاشق چایخوری
فلفل سیاه ۱/۲ قاشق چایخوری
بکینگ پودر ۱/۲ قاشق چایخوری
زردچوبه به مقدار لازم
تخم مرغ ۱ عدد
گشنیز تازه ۱/۲ پیمانه
روغن سرخ کردنی به مقدار لازم

لطیف شدن فلافل

قبل از اینکه بریم سراغ طرز تهیه ابتدا باید توضیحاتی در خصوص مواد اولیه بدیم که این عوامل باعث لطیف شدن فلافل میشود.

۱- نکات مربوط به نخود

نخود را حتماً ۲۴ ساعت قبل با آب سرد خیس کنید و چند بار هم در طول این مدت آب آن را عوض کنید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ وقت حبوبات را با آب گرم خیس نکنید، چون باعث سفت شدن و طعم بد آن‌ها می‌شود سپس نخودها را ۲ بار چرخ کنید هنگام چرخ کردن نخود‌ها دقت کنید که نخود له نشوند، زیرا در این صورت مایه فلافل وا می‌رود.

ممکن است شنیده باشید که بعضی‌ها برای درست کردن فلافل ابتدا نخود را می‌پزند بعد چرخ می‌کنند و سپس از آن برای پخت فلافل استفاده می‌کنند این هم یک روش است، اما این کار باعث خمیر شدن فلافل‌ها می‌شود لذا بهترین روش این است که از نخود خام استفاده کنید.

۲- نکات مربوط به پیاز

پیاز را رنده کنید و اجازه بدهید چند دقیقه بماند آبی که از آن جدا می‌شود را دور بریزید و بعد به مواد اضافه کنید اگر پیاز را کامل فشار دهید و تمام آب آن را جدا کنید فلافل شما خشک می‌شود.

۳- نکات مربوط به ادویه

ادویه‌هایی که در فلافل استفاده می‌شود فلفل سیاه و قرمز، زیره، پودر تخم گشنیز و زردچوبه است البته عطر غالب، در فلافل به خاطر تخم گشنیز است و به همین دلیل مقدار آن نسبت به بقیه ادویه‌ها بیشتر است، اما اگر طعم غالب تخم گشنیز را نمی‌پسندید می‌توانید همه ادویه‌ها را به مقدار مساوی استفاده کنید این مسئله کاملاً به ذائقه شما بستگی دارد اگر خواستید فلافل شما تند‌تر شود می‌توانید از پودر کاری هم استفاده کنید.

۴- نکات مربوط به گشنیز

در کنار پودر تخم گشنیز از گشنیز تازه هم اگر استفاده کنید عطر و طعم فوق العاده‌ای به فلافل شما می‌دهد وقتی گشنیز را شستید و خرد کردید اجازه بدهید آب آن کاملاً کشیده شود سپس به مواد اضافه کنید.

دستور پخت و طرز تهیه فلافل

۱- همه مواد را با هم مخلوط کنید بعد با دست خوب ورز دهید.

۲- بعد از این مرحله مواد را در یک ظرف بگذارید تا به مدت ۱ ساعت در یخچال استراحت دهید.

۳- سپس مجدد کمی مواد را ورز دهید اگر احساس کردید مواد اولیه خیلی خشک شده است یک قاشق غذاخوری آب سرد به آن اضافه کنید.

۴- در یک ظرف مناسب به مقدار لازم روغن بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید و اجازه دهید روغن گرم شود نکته مهم در این مرحله مقدار روغنی است که اضافه می‌کنید روغن را باید به اندازه‌ای اضافه کنید که فلافل‌ها تا نصفه در روغن باشند حتماً شنیده اید که اغلب برای سرخ کردن فلافل به اندازه‌ای روغن اضافه می‌کنند که فلافل‌ها در روغن شناور باشند، اما این کار اشتباه است، چون باعث می‌شود روغن به خورد فلافل برود در نتیجه فلافل شما سفت می‌شود.

۵- فلافل‌ها را می‌توانید با دست شکل دهید یا اینکه از قالب‌های مخصوص فلافل استفاده کنید می‌توانید سر قالب را کمی با روغن چرب کنید و بعد به مقدار لازم از مواد روی آن قرار دهید و سرخ کنید موقع سرخ کردن هر از گاهی با قاشق روغن روی فلافل‌ها بریزید.

۶- برای کنجدی کردن فلافل کافیه فلافل‌ها رو قبل از سرخ کردن در ظرف کنجد بگذارید تا کنجد‌ها به آن بچسبد.

مخلفاتی که می‌شود در کنار فلافل استفاده کرد؟

فلافل را می‌توانید به صورت پرسی یا ساندویچی سرو کنید معمولاً ساندویچ‌ها را با خیارشور، گوجه فرنگی، کاهو و سس سرو می‌کنند، اما فلافل را می‌توانید با ترشی انبه، بادمجان و همراه سس انبه هم سرو کنید همچنین می‌توانید در ساندویچ خود از قارچ سرخ شده و پنیر ورقه‌ای گودا هم استفاده کنید به این صورت که وقتی قارچ‌ها را سرخ کردید پنیر را روی آن قرار می‌دهید و می‌گذارید کمی نرم شود سپس داخل ساندویچ قرار می‌دهید.

منبع خبر : برگرفته از fararu

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *