چراغ خواب اتاق کودک چه رنگی باشد؟!

نور ضعیف چراغ خواب، در اتاق بچه برای او خوب نیست و مانع رشد کودک می شود؛ زیرا هورمون رشد در تاریکی تولید می شود. اما اگر به هر دلیلی خواستید از چراغ خواب استفاده کنید بهتر است رنگ لامپ چراغ خواب سبز باشد.

به طور تجربی ثابت شده است که نور سبز ساعت بیولوژیک را در حدود ۹۰ دقیقه تغییر می دهد و نور آبی آن ۱۸۰ دقیقه و خوابیدن سخت تر می شود و نور قرمز و نارنجی تا حدی مانع از تولید ملاتونین در مقایسه با نور سبز، سفید و آبی می شود و ریتم شبانه روزی را به هم می ریزد.

چراغ خواب اتاق کودک چه رنگی باشد؟

اشتباهات والدین که به کودک آسیب می رساند:

۱٫ نوزاد را قلقلک ندهید :

چند بار این اتفاق افتاده:یک بزرگ سال می خواهد یک کودک را بخنداند و او را قلقلک می دهد اما محققان دانشگاه کالیفرنیا چندین سال پیش دریافته بودند که قلقلک حس مشابهی از خوشحالی را ایجاد نمی کند که ناشی از یک شوخی خنده دار است – این فقط توهمی از خنده شادی را ایجاد می کند. در مطلب " قلقلک دادن کودک و خطر جدی که نمیدانید " در بخش قبلی نی نی نما کودک در این مورد بی اختیار و با خونسردی می خندد. هر چه باشد، تقریباً همه از خنده روده بر می شوند اما مشکل این است که بچه ها این کار را می کنند، حتی اگر از قلقلک متنفر باشند.

۲٫ بالش و اسباب بازی های نرمی را در گهواره قرار دهید:
همه والدین نمی دانند که کودک به یک تشک خوب با یک ملافه و یک پتو کوچک در صورت دمای سرد در اتاق نیاز دارد وبنابراین گاهی یک بالش (حتی اگر کوچک و مسطح باشد) می تواند در گهواره ظاهر شود. با این حال طبق مطالعات کودکی که تا سن معینی در آن می خوابد، برایش مضر است.

پیچیده بودن تزئین تختخواب کودک نیز فایده ای ندارد زیرا خرس های عروسکی و سایر اسباب بازی های نرم و غیره در کنار کودک، می توانند در هر زمان با او تداخل پیدا کنند و همچنین در زمان خواب کودک، وسیله ای در کنارش ممکن است به کنار صورت او برسد و جلو نفس کشیدنش را بگیرد.

۳٫ استفاده از چراغ خواب در زمان خواب نوزاد در شب:
نور ضعیف در اتاق بچه برای او خوب نیست و هورمون رشد در تاریکی تولید می شود. دلایلی برای استفاده از چراغ خواب می تواند متفاوت باشد و این به طور عمده برای راحتی والدین است: برای مثال برای راحتی در تعویض پوشک. برخی از مادران و پدران نیز از زمان کودکیشان از تاریکی می ترسیدند و بنابراین آن ها "جلوتر از منحنی کودکشان کار می کنند" و سعی می کنند مانع از ترسیدن فرزند خود شوند.

تریسی بدروسیان، یکی از سخنگویان وزارت علوم اعصاب در دانشگاه ایالتی اوهایو، توصیه می کند افرادی که نمی توانند به طور کامل چراغ شب را ترک کنند از نور درستی استفاده کنند و به طور تجربی ثابت شده است که نور سبز ساعت بیولوژیک را در حدود ۹۰ دقیقه تغییر می دهد و نور آبی آن ۱۸۰ دقیقه و خوابیدن سخت تر می شود و نور قرمز و نارنجی تا حدی مانع از تولید ملاتونین در مقایسه با نور سبز، سفید و آبی می شود و ریتم شبانه روزی را به هم می ریزد.

۴٫ تکان هیجانی:
هر والدی با وضعیتی مواجه می شود که در آن کودک بدون توجه به سنش، بدون تکان خوردن برای خوابیدن به مشکل بر می خورد و بعضی اوقات این فرآیند آنقدر طول می کشد که مادران و پدران خود از خستگی می افتند و کودک به هیچ وجه خوابش نمی برد. بنابراین کودکان خردسالی که دستگاه دهلیزی ناقص دارند و از نوسانات شدید رنج می برند ، ممکن است که هوشیاری خود را از دست بدهند.

۵٫ ایجاد شرایط استریل برای نظافت کودک:
تمیزی کلید سلامتی است – این روشی است که ما از زمان کودکی یاد گرفته ایم اما پژوهشگران کشورهای مختلف امروزه به اتفاق آرا موافق هستند که استریل کردن بیش از حد به رشد کودک آسیب می زند. تشکیل مصونیت بالا آمادگی برای مبارزه با این عفونت را کاهش می دهد و بیماری های آلرژیک مانند آسم برونش، حساسیت های آلرژیک و درماتیت اتوپیک را افزایش می دهد.

اشتباه اصلی والدین در این مورد علاقه و یا منع تماس کودک با حیوانات خانگی است. نی نی نما اشاره می کند که قبل از این که یک آلرژن بالقوه در زندگی یک کودک ظاهر شود، ایمنی آن سریع تر تامین خواهد شد و آن را یک پدیده عادی تلقی خواهد کرد.

۶٫ عادت کردن خیلی زود به لگن:
ظرف ادرار یک موضوع بسیار جنجالی است اما نکته اصلی در اینجا پیروی از نصیحت ها بدون نگاه کردن به منافع کودک نیست. نیازی نیست صبر کنید تا او یک سال و نیمه شود و با استفاده از ظرف برای اهداف مورد نظر خود آماده شود و با این حال، کودک هنوز به طور کامل درک نمی کند که چگونه به سیگنال های بدنش واکنش نشان دهد.

" دیر یا زود یک کودک یاد خواهد گرفت که اشتیاق خود برای ادرار کردن را کنترل کند. مثانه به ۳ – ۴ سال برای رشد طبیعی نیاز دارد و ادرار کردن – به عنوان مثال، در پوشک – به این کار کمک می کند.

۷٫ بگذارید نوزادتان گاهی اوقات پا برهنه راه برود:
کودکان به طور متوسط شروع به پیاده روی می کنند. یکی از والدین برای پا کردن اولین جفت کفش به مغازه می رود، در حالی که یک نفر برعکس، به کودک اجازه می دهد که اولین قدم های خود را با پا برهنه انجام دهد و محققان هنوز استدلال می کنند که این روش دومی بهتر است، اما آن ها اتفاق نظر دارند که هر سطحی برای راه رفتن پابرهنه مفید نیست.

بسیار خوب است اگر کودک بر روی شن و ماسه راه برود اما در خانه راه رفتن بر روی کاشی ها و کف پوش ها بی فایده است و در این لحظه، انقباض ماهیچه های پا رخ نمی دهد و بار اصلی بر روی دستگاه ضعیف رباط قرار می گیرد و در نتیجه، تشکیل طبیعی قوس های پا مختل می شود.

۸٫ مجبور کردن کودک برای خوردن تمام غذایش:
بسیاری از مادربزرگ ها (و مادران با پدران) وقتی که کودک از خوردن بخشی از غذایش امتناع می کند بسیار ناراحت می شوند. ترغیب، باج گیری، گفته هایی در مورد خوردن یک " قاشق برای مادر " و حتی تهدید برای این کار استفاده می شود و در نتیجه بشقاب خالی می شود و از این وضعیت راضی می شوند. تنها معدودی از مردم می دانند که چنین حد افراطی به شکل گیری عادات غذایی نادرست منجر می شود و او قادر نخواهد بود یاد بگیرد که بدنش را درک کند.

۹٫ غذا دادن با قاشق:
برخی متخصصین می گویند بهتر است به کودکان در زمانی که می دانند چطور باید با قاشق غذا بخورند، در خوردن کمکی نشود.

" کودکانی که بیش از حد به آن ها با قاشق غذا داده می شود، در آینده به احتمال زیاد اضافه وزن می گیرند. در فرآیند تغذیه، برای کودکان دشوار است که مشخص کنند آیا آن ها غذا می خواهند یا خیر. متخصص نظر خود را در این باره می گوید:" نتیجه اش پر خوری است."

همانطور که محققان توضیح می دهند، کودکی که به طور مستقل غذا می خورد، به سرعت خودشان غذا می خورند و مزه غذاهایی را یاد می گیرد که به شکل گیری نگرش سالم به غذا کمک می کند.

۱۰٫ محافظت از کودک در برابر آلرژن ها:
برخی متخصصان می گویند که آلرژی غذایی یک کودک را غافلگیر نمی کند، والدین باید از او در برابر شرایطی که او را تحریک می کنند، محافظت کنند.

پروفسور طب اطفال می گوید:" دادن آلرژن ها به کودکان در سنین پایین نه تنها مضر نیست، بلکه مفید هم است! سیستم ایمنی برای پاسخ درست به آن ها آموزش دیده است. یک مثال معمولی ماهی است. بنابراین ما توصیه می کنیم که بچه ها ماهی خرد شده را از سن ۴ ماهگی شروع کنند .

برخی والدین به فرزندان خود بادام زمینی نمی دهند، در حالی که برخی دیگر کودکان قبل از اینکه یک ساله شوند کره بادام زمینی را امتحان می کنند و آمارها بی طرف هستند: کودکانی که بادام زمینی را مصرف کرده اند ، کم تر دچار آلرژی هستند.

۱۱٫ اجبار کردن کودک برای به اشتراک گذاشتن وسایلش:
در حدود ۲ سالگی، کودک شروع به درک خود به عنوان فردی خاص می کند و چیز هایی که او متعلق به خودش می داند را متوجه می شود و بنابراین، تمام چیزهایی که او ادعا می کند "مالکش" است را فقط برای خود می داند و متاسفانه، والدین کمی این ویژگی سنی را در نظر نمی گیرند.

پدر ها و مادرها نمی خواهند دیگران فکر کنند که کودکشان حریص و خسیس است و بنابراین، در یک وضعیت بحث برانگیز، آن ها می توانند کاری کنند که کودکشان همه چیزش را با بقیه به اشتراک بگذارند. روانشناسان مطمئن هستند که به این طریق کودکان نمی دانند چگونه خودشان را بشنوند و بر خلاف خواسته های خود عمل کنند.

۱۲٫ پوشاندن بیش از حد نوزاد وقتی که دست ها و پاهای سردی دارد:
کف پا و دست ها و بینی سرد کودک نشانه هیپوترمی نیست:به خاطر ویژگی های عروقی و گردش خون آن ها به طور قابل توجهی خنک تر از بقیه قسمت های بدن خود هستند دمای بهینه در آن ها به میزان ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود، در چنین شرایطی کودک به کلاه، دستکش و جوراب نیاز ندارد:پوست بدن باید تنفس کند و دست ها و پاها باید به طور فعال در تماس با هوا باشند.

به هر حال، گرم کردن بیش از حد یک نوزاد آسان تر و خطرناک تر از خیلی سرد بودن او است. موثرترین معیارها برای گرم شدن زیادی مرطوب کردن گردن و کمر است. پوست صورتی و صورتی پررنگ به این معنی است که کودک داغ است و باید حداقل یک پوشش لباس را کم کنید. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *