ناحیه پرینه زنان کجاست

پرینه چیست و کجاست؟ | چرا برش پرینه در زایمان طبیعی انجام می شود؟

پارگی جزیی در دهانه واژن و پرینه یکی از اتفاقات طبیعی رخ داده در روند زایمان طبیعی است، بصورتی که ۹۰% از مادران باردار که زایمان طبیعی می کنند به آن دچار می شوند. اما عده زیادی این سوال را مطرح می کنند که پرینه چیست؟ و اینکه پرینه در زنان کجاست؟ آیا در زمان زایمان همه زنان نیاز به برش پرینه دارند؟!

پرینه چیست؟

پرینه در واقع ناحیه بین معقد و واژن است،که به آن میان دوراه و یا پرینیوم نیز گفته می شود. در زایمان طبیعی، درست قبل از تولد، سر جنین پرینه (یعنی منطقه ی بین مهبل و مقعد) را منبسط می کند و پوست اطراف مهبل را می کشد. از آنجا که سر بچه از طریق دهانه ی مهبل بیرون می آید، ممکن است موجب پاره شدن بافتهای قسمت پشتی یا خلفی دهانه ی مهبل شود؛ گاهی اوقات پارگی حتی به داخل مقعد نیز کشیده می شود. پارگی پرینه می تواند زمینه نگرانی خیلی از مادران را فراهم کند، اما آنها باید بدانند که جلوگیری از پارگی پرینه تقریبا امکان ندارد و نباید بابت آن نگران باشد، زیراکه، همانطور که بیان شد، پارگی پرینه خود به خود ترمیم می شود.

پرینه چیست و کجاست

چیکار کنیم تا پرینه کمتر پاره شود؟

برای به حداقل رساندن پارگی پوست اطراف و عضلات پرینه، ممکن است پزشک شما اپیزیوتومی (برش ناحیه پرینه) انجام دهد – که ایجاد یک برش در قسمت پشتی دهانه ی مهبل به اندازه ای است که سر بچه با حداقل پارگی یا فراهم کردن اتاق دیگری برای زایمان، امکان بیرون آمدن را پیدا کند. اگرچه اپیزیوتومی احتمال پارگی شدید را کاهش میدهد، تضمین نمی کند که دچار آن نخواهید شد (یعنی برشی که برای اپیزیوتومی انجام میشود، ممکن است حتی قبل از آنکه سر بچه بیرون بیاید، پارگی ایجاد کند).

پزشک شما تا زمانی که سر بچه تقریبا بیرون نیاید، نمیداند به اپیزیوتومی نیاز دارید یا نه. برخی از دکترها به طور معمول اپیزیوتومی انجام میدهند، و برخی منتظر می مانند تا ضرورت آن تشخیص داده شود. اپیزیوتومی در خانم هایی که زایمان اول دارند، رایج تر از کسانی است که قبلا نیز زایمان داشته اند، زیرا پرینه پس از زایمان قبلی راحت تر کشیده میشود نوع اپیزیوتومی انجام شده، به بدن شما، وضعیت سر بچه یا به صلاحدید پزشکتان بستگی دارد.

پزشکان می توانند یکی از دو نوع اصلی اپیزیوتومی را انتخاب کنند میانی (صاف از مهبل به سمت مقعد پایین می آید) و میان جانبی (با زاویه ای از مقعد فاصله می گیرد). در صورتی که اپیدورال انجام نداده باشید، می توان با بی حسی موضعی آن موضع را بی حس کرد. اپیزیوتومی میانی بعدها کمتر موجب اذیت و ناراحتی می شود، و ممکن است راحت تر ترمیم شود.

همچنین بخوانید: ماساژ پرینه برای زایمان طبیعی | ماساژ پرینه با روغن زیتون

به هرحال، اپیزیوتومی میانی احتمال نسبت بیشتری برای امتداد یافتن تا مقعد دارد. اپیزیوتومی میان جانبی، از طرفی دیگر، ممکن است ناراحت کننده تر باشد، ولی احتمال کمتری برای امتداد یافتن تا مقعد هنگامی که سر بچه در حال عبور است، می یابد. اکثر پارگی هایی که در طول زایمان به وجود می آید، در پرینه یا باز شدگی های اپیزیوتومی است. گاهی، مخصوصا هنگامی که جثه ی بچه درشت است یا زایمان طبیعی با ابزار کمکی دارید، پارگیها در نقاط دیگری از جمله دهانه ی رحم، دیواره ی مهبل، لبها یا در بافت اطراف پیشابراه به وجود می آید. پزشک شما پس از وضع حمل، مجرای زایمان را به دقت بررسی می کند و هر نوع پارگی ای را که به ترمیم نیاز داشته باشد، می دوزد. این پارگیها معمولا به سرعت ترمیم میشود و تقریبا هرگز موجب بروز مشکلات درازمدت نمی شود.

اشتراک‌گذاری
5 نظر
  1. برش به خاطر ضعف عضلات پرینه ست در واقع پیشاپیش باید تقویت بشه.

  2. ورزش بارداری مهمه ولی علاقه ای ندارم عوضش با روغن زیتون همیشه ماساژ میدم

  3. ورزش خیلی سخته ولی من از ترس پارگی پوست و برش سعی می کنم دیگه انجام بدم…

  4. باسلام وخسته نباشید ،ببخشیددررابطه باشستشوی ناحیه پرینه دربانوان سوال داشتم ،آیا این ناحیه موقع استحمام وقبل وبعدازنزدیکی ورابطه ،همراه باشستشوی ناحیه تناسلی شسته وتمیزمیشودیا اینکه بایدبصورت جداگانه آنراشستشو دهیم ؟!!ممنون میشوم پاسخ سوال راداده و درموردروش صحیح شستن ناحیه پرینه راهنمایی کنید.سپاسگزارم

    1. سلام بله این ناحیه حین استحمام و شستشو تمیز می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *