شستن واژن با شامپو بچه فیروز

واژن را با چی بشوریم؟! | از چه صابونی برای شستن واژن استفاده کنیم؟

برای پاسخ به این سوال که واژن را با چی بشوریم؟ و یا اینکه از چه صابونی برای شستن واژن استفاده کنیم؟ ابتدا باید ساختار اندام تناسلی زنان را تشریح کنیم و بگوییم کدام قسمت واژن نیاز به شستشو دارد؟ اما قبل از به صورت جزیی موضوع را بررسی کنیم، در همین ابتدای کار پاسخ سوال اصلی شما خواهیم گفت و چند نکته در رابطه با شستشوی واژن با شما با شما در میان خواهیم گذاشت و در ادامه بیشتر در رابطه با آن سخن خواهیم گفت.

مطلب پیشنهادی: ۸ سؤال مهم و خاص درباره واژن که خیلی ها خجالت می کشند بپرسند!!!

استفاده از صابون بچه برای شستشوی واژن

برای شستن قسمت بیرونی واژن از صابون غیر معطر و ملایم مثل صابون بچه و آب با درجه حرارت ولرم و معمولی استفاده کنید. برای شستن سطح خارجی و داخلی واژن هم نباید از صابون هاي بودار یا شوینده هاي قوی بهره گیری کرد چون باعث حساسیت اکثر و مقاوم شدن بدن در مقابل باکتریها می‌شود. اما از آنجایی که صابون بچه اسیدی هست و محیط داخل واژن هم محیط اسیدی بشمار می آید، بنابراین شستن واژن با صابون یا شامپو بدن بچه مشکلی ندارد.

بنابراین نیازی نیست از صابون استفاده کنید؟

خیر! لازم نیست از صابون برای شستشوی وولو استفاده کنید. اگر می خواهید از صابون استفاده کنید ، صابونی را انتخاب کنید که معطر نباشد و بی رنگ و ملایم باشد. صابون معطر باعث تحریک پوست حساس داخل و اطراف ولو می شود.

اگر واژن خود را با چیزی غیر از صابون ملایم و آب بشویید چه اتفاقی می افتد؟

برخی افراد برای شستشوی ولو از صابون معطر استفاده می کنند و هیچ مشکلی ایجاد نمی شود اما بهتر است این کار را انجام ندهید. صابون های معطر و خشن می توانند پوست حساس اطراف ولو را تحریک کنند.

استفاده از ژل و شوینده های زنانه برای شستوی واژن

بیشتر فروشگاه ها شوینده ها و اسپری های زنانه دارند که باعث کاهش بو و تمیز کردن واژن می شوند. اما آنها را نخرید. واژن شما نیازی به این شوینده ها ندارد. در واقع نباید واژن شما بوی گل بدهد! در حقیقت ، این محصولات غیر ضروری و مضر هستند، زیرا می توانند ولو و واژن را تحریک کنند.

بهداشت فردی مانند شستن دست ها و خشک نگه داشتن واژن «با دستمال هاي استاندارد غیرحساسیت زا» از مواردی هست که باید حتماً به آنها دقت شود. ضمن اینکه بهداشت در ارتباط جنسی هم موضوع بسیار مهمی هست که حتماً باید به آن دقت شود.

شستشوی واژن با دوش واژینال

دوش واژینال هم ممکن است باعث التهاب (واژینیت) شود. استفاده از مقدار کمی دستمال شستشو با کمی صابون غیرمعطر، ملایم و آب بهترین اثر را خواهد گذاشت. معمولاً نیازی به شستشوی داخل واژن نمی‌باشد زیرا واژن خودش بطور دائم ترشحات خود را خارج می‌کند. بنابراین بگذارید واژن عملکرد خودش را انجام دهد و شما در آن مداخله نکنید.

دوش واژینال شامل وارد کردن محلول به داخل واژن با هدف تمیز کردن واژن است. این روش موثر نیست و مجاز نمی باشد. باکتریهای “خوب” که قبلاً گفتیم را به یاد دارید؟ دوش واژینال نیز مانند صابون ها می توانند باکتری های خوب را از بین ببرند و باعث می شوند واژن در برابر عفونت آسیب پذیرتر باشد.

کالج زنان و زایمان و متخصص زنان در آمریکا توصیه می کند از دوش واژینال استفاده نکنید. عوارض مربوط به دوش واژینال برای شستشوی واژن از حساسیت به STI تا مشکلات بارداری می باشند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ درباره سلامت واژن بر روی ۲،۵۶۱ شرکت کننده انجام شد. نتایج نشان داد كسانی كه قبل از بارداری به صورت مكرر از دوش واژینال استفاده کرده اند بیشتر در معرض تولد نوزاد نارس قرار گرفتند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد شرکت کننده هایی که غالباً از دوش واژینال استفاده کردند بیشتر در معرض ویروس HPV قرار گرفتند. به طور خلاصه، دوش واژینال باعث ایجاد سیستم تولید مثل سالم نمی شود. همچنین شوینده های معطر زنانه نیز غیر ضروری و مضر هستند.

مطلب پیشنهادی: رفع بوی بد واژن با ۱۵ درمان خانگی ساده و داروی گیاهی

خواص صابون بچه برای واژن

 

دستگاه تناسلی زنان شامل دستگاه تناسلی خارجی و داخلی است که بطور مختصر در اینجا توضیح داده میشود، دستگاه تناسلی داخلی نیازی به شست و شو ندارد اما قسمت هایی از دستگاه تناسلی خارجی را باید بشورید.

دستگاه تناسلی داخلی

 • واژن
 • رحم
 • گردن رحم
 • لوله های فالوپ
 • تخمدان ها

دستگاه تناسلی خارجی

۱- وولو یا فرج

تمام ساختمان دستگاه تناسلی که از خارج قابل مشاهده است از مونس پوبیس ( ناحیه ای که رشد موها آغاز شده) تا جسم پرینه (ناحیه عضلانی و چروکیده نزدیک به مقعد)

۲- مونس پوبیس (بالشتک تناسلی)

ناحیه ی مثلثی شکل که به صورت ایستاده قابل مشاهده است و هنگام بلوغ رشد موهای مجعد از روی آن شروع میشود.

۳- لب های بزرگ (لبیا ماژور)

دو بالشتک چربی در ۲ طرف وولو هستند که معمولا ۷ تا ۸ سانتی متر طول ، ۲ تا ۳ سانتی متر عمق و ۳- ۱٫۵ سانتیمتر ضخامت دارند. قسمت خارجی آن از مو پوشیده شده اما سطح داخلی آن رویش مو وجود ندارد. ظاهر این ساختار در هر شخص متفاوت است واین اندازه ها ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد.

۴- لبهای کوچک (لبیا مینور)

از چین نازک بافتی و مخاطی است که در موقعیت داخلی تری نسبت به لبهای بزرگ قرار دارند . اندازه و رنگ لبهای کوچک در افراد بسیار متفاوت بوده و گاهی نیز نا متقارن می باشد . در این موارد جای نگرانی وجود ندارد . زیرا رنگ تیره تر از پوست و عدم تقارن لبهای کوچک وولو ، کاملا طبیعی است.

۵- کلیتوریس

عضو شهوانی اصلی در زنان است که بالای مجرای ادرار قرار دارد. در دوطرف شاخه های کلیتوریس ادامه میابد و دوسر آزاد آن تا به مدخل واژن امتداد می یابد. طول آن بندرت از ۲ سانتی متر سانتیمتر تجاوز میکند.

۶- وستیبول

ناحیه بادامی شکل که از خارج به پرده بکارت ( هایمن) و از داخل به واژن میرسد. دو مجرای بزرگ غدد اسکن در دو طرف آن قرار دارد و ترشحات سفید بدون رنگی از خود ترشح میکنند که نواحی مخاطی دستگاه تناسلی مونث را مرطوب نگه دارد.

۷- مجرای ادرار (منفذ پیشابراه )

دوسوم تحتانی پیشابراه درست در بالای دیواره قدامی واژن واقع است. منفذ پیشابراه یا مئاتوس در خط وسط وستیبول قرار دارد. گاهی غدد اسکن در ابتدای مجرای ادرار قرار دارند.

۸- مدخل واژن و پرده بکارت

پرده بکارت یا بقایای آن در قسمت خارجی واژن قرار دارد. ضخامت آن در افراد مختلف متفاوت است جنس آن از بافت همبند والاستیک و کلاژنی است و مدخل واژن را میپوشاند.

۱٫ آیا نیاز است واژن را شست و شو دهیم؟

خیر، اما نیاز است ولو را شستشو دهید. واژن کانال داخلی بدن است. اصطلاح ولو به قسمتهای بیرونی اطراف مهبل (واژن) اطلاق می شود ، مانند:

 • کلیتوریس
 • کلاهک کلیتوریس
 • لبیاهای داخلی و خارجی (لبهای واژن)

داخل واژن را نباید بشویید اما باید ولو را شستشو دهید. شستن مهبل (واژن) می تواند منجر به بروز مشکلات زیادی شود. شاید شنیده باشید که واژن به صورت خود بخودی خود را تمیز می کند. دانشکده متخصص زنان و زایمان خاطر نشان می کند که واژن با حفظ تعادل صحیح pH و تمیز کردن خود با ترشحات طبیعی، خود را تمیز و سالم نگه می دارد.

واژن حاوی بسیاری از باکتریهای “خوب” است. این باکتریها تعادل pH ایده آل را در واژن حفظ می کنند. در واقع واژن کمی اسیدی است. pH اسیدی باعث می شود باکتریهای “بد” واژن را آلوده نکنند. هنگامی که از صابون، اسپری یا ژل و حتی آب برای شستن داخل واژن استفاده می کنید، تعادل باکتری ها را از بین می برید. این مسئله می تواند به واژینوز باکتریایی، عفونت قارچی و تحریکات دیگر منجر شود. شستن واژن می تواند بر توانایی واژن در تمیز کردن خود تأثیر بگذارد. بنابراین اگر می خواهید واژن را تمیز نگه دارید بگذارید خودش به تمیز کردن خود بپردازد!

۲٫ چگونه باید وولو یا فرج را شستشو دهید؟

باید ولو را با آب گرم بشویید. می توانید از صابون ملایم که باعث تحریک پوست نمی شود استفاده کنید البته استفاده از صابون ضروری نیست. لبه های ولو را فاصله دهید و اطراف لبه ها را تمیز کنید. می توانید از دستمال تمیز یا دست استفاده کنید. مراقب باشید آب یا صابون وارد واژن نشود. علاوه بر شستن ولو بهتر است هر روز مقعد و ناحیه بین ولو و مقعد را بشویید.

بهتر است از “جلو به عقب” شستشو کنید؛ به عبارت دیگر ابتدا ولوها و سپس مقعد را بشویید. در غیر این صورت ، باکتری های مقعد می توانند به واژن سرایت کنند و باعث عفونت می شوند.

 

مهم ترین چیزی که زنان برای جلوگیری از ابتلا به عفونت هاي دستگاه تناسلی باید به آن دقت داشته باشند این هست که از آب آلوده یا سرویس هاي بهداشتی بین راهی بهره گیری نکنید. گرچه آلودگی سرویس هاي بهداشتی نباید باعث شود از رفتن به توالت امتناع کنند زیرا باقی ماندن ادرار در مثانه دشواری های بیشتری را برای فرد به دنبال خواهدداشت.

 

واژن را با چی بشوریم، ضدعفونی واژن با صابون بچه

۳٫ بنابراین نباید از هیچ یک از محصولات معطر استفاده کرد؟

بله ، نباید از هیچ یک از این محصولات استفاده کنید. محصولات معطر – چه صابون، چه شوینده ها، و چه اسپري – مي توانند واژن و ولو را تحريك كنند.

۴٫ اما واژنم بو می دهد! آیا دیگران نیز متوجه بوی آن می شوند؟

احتمالا نه. واژن بوی واژن می دهد و این بو طبیعی است. بعید به نظر می رسد دیگران متوجه بوی واژن شوند مگر اینکه خیلی به واژن شما نزدیک باشند – بنابراین همسر شما احتمالاً متوجه بوی واژن می شود. اما این بو کاملاً طبیعی است، و جای نگرانی نیست.

هیچ واژنی بی بو نیست و نباید چنین باشد. واژن ها بوهای مختلفی می دهند؛ از مسی تا شیرین. بسته به رژیم غذایی و چرخه قاعدگی، بوی واژن تغییر می کند. اگر بوی واژن تند و ناخوشایند است، باید به پزشک مراجعه کنید. بیماری های خاصی مانند واژینوز باکتریایی می تواند باعث بوی شدید واژن شود.

مطلب پیشنهادی: چرا گاهی واژن بوی ماهی گندیده می دهد؟!

۵٫ آیا حجم زیاد ترشحات طبیعی است؟

ترشحات واژن کاملاً طبیعی هستند. اگر نگران ترشحات هستید، به رنگ آنها توجه کنید:

 1. ترشحات شفاف و سفید روانکار طبیعی است که واژن تولید می کند تا بافت ها را مرطوب و سالم نگه دارد.
 2. ترشحات روشن می تواند نتیجه تخمک گذاری باشد. این ترشحات نشان می دهد واژن به درستی عمل می کند.
 3. ممکن است ترشحات شما در نزدیکی پریودی قهوه ای مایل به قرمز باشند. در واقع این ترشحات با خون رنگ آمیزی شده اند.
 4. اگر ترشحات خاکستری، سبز یا زرد باشد یا اگر همراه با خارش، درد و یا علائم غیرمعمول باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

۶٫ اگر من در دوره پریودی باشم چطور؟ آیا باید کار دیگری انجام دهم؟

طی پریودی نیز باید ولو را به همان روش قبلی بشویید. اگر نگران بوی احتمالی هستید، بهتر است بیشتر از یکبار در روز ولو را شستشو بدهید.

۷٫ نظرتان در مورد بخور واژن چیست؟

در بخور واژن از گیاهان خاصی در آب گرم استفاده می شود. در این رشم خانم باید روی سطح آب بنشیند تا بخار وارد واژن شود. گفته می شود این روش گرفتگی، نفخ و سایر بیماری ها را بهبود می دهد. بخور واژن نیز ایده خوبی نیست و هیچ مدرک علمی مبنی بر تاثیر آن وجود ندارد و می تواند مضر باشد. بخار گرم می تواند به بافتهای ظریف داخل و اطراف واژن آسیب برساند و گیاهان خاص می توانند باعث سقط جنین شوند.

نکاتی در رابطه با شستشوی واژن

برای سالم نگه داشتن واژن و ولو می توانید چندین کار انجام دهید:

قسمت تناسلی را از جلو به عقب پاک کنید. هنگام استفاده از توالت، از پشت به جلو پاک نکنید، زیرا این کار می تواند باکتری ها را از مقعد به واژن منتقل کند. همچنین این کار می تواند باعث عفونت شود. درعوض ، همیشه از جلو به عقب شستشو بدهید و پاک کنید. این حالت در مورد فعالیت جنسی نیز صدق می کند. قانون “جلو به عقب” فقط برای پاک کردن نیست.
در واقع در هنگام فعالیت جنسی هیچ چیزی نباید از مقعد وارد واژن شود؛ مگر اینکه ابتدا آن را تمیز کنید. این امر به ویژه در مورد رابطه جنسی و استمناء اهمیت دارد – لوازم جنسی، انگشتان، زبان، آلت تناسلی، و هر چیز دیگری که ممکن است در نزدیکی مقعد قرار گرفته باشد، قبل از دخول به واژن باشید شستشو شود.

نکات مهم بهداشت واژن

 

همیشه بعد از رابطه جنسی ادرار کنید

پس از رابطه جنسی برای خروج میکروب ها از مجاری ادراری حتما ادرار کنید در حین رابطه جنسی میکروبها می توانند با دستگاه ادراری شما، یک سوراخ کوچک درست در بالای واژن شما تماس داشته باشند. ادرار بعد از رابطه جنسی به بیرون راندن آن میکروب ها کمک می کند. اگر بعد از رابطه جنسی ادرار نکنید در معرض عفونت ادراری قرار می گیرید. عفونت ادراری بیماری است که به راحتی درمان می شود اما دردناک است.

عاقلانه خرید کنید

اگر قرار است چیزی داخل واژن شود ، قبل از استفاده باید مواد آن را بررسی کنید. از لوب، کاندوم و تامپون های معطر استفاده نکنید.

لباس زیر پنبه ای بپوشید

لباس زیر پنبه ای باعث راحتی در ناحیه حساس شرمگاهی می شود و فضای کافی برای تنفس و خروج رطوبت ایجاد می کند. نایلون و سایر پارچه های مصنوعی می توانند پوست حساس اطراف ولو را تحریک کنند.

لباس مرطوب را بعد از شنا و ورزش عوض کنید

شرایط گرم و مرطوب، محیط مناسبی برای رشد باکتریهای بد است. برای جلوگیری از افزایش بیش از حد این باکتری ها و آلوده شدن واژن، بلافاصه پس از شنا و ورزش لباس مرطوب خود را عوض کنید.

آیا دلیلی وجود دارد که به خاطر آن به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت تجربه موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • درد هنگام ادرار کردن ، رابطه جنسی یا خودارضایی
 • بوی تند و ناخوشایند که از واژن می آید
 • تاول ، زخم یا زگیل در دستگاه تناسلی
 • ترشحات سبز ، زرد یا خاکستری
 • ترشح غلیظ شبیه به پنیر
 • خارش مداوم واژن
 • خونریزی بی دلیل واژن

منبع خبر : مطلب تکمیلی از ooma

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. شستشوی داخل واژن، سطح PH را تغییر می دهد، و زمینه را برای عفونت های میکروبی فراهم می کند. اگر در واژن خود متوجه بوی تند یا نامطبوعی شدید، به پزشک مراجعه کنید. شستشوی داخلی، بو را به طور موقت از بین می برد، اما بیماری را درمان نمی کند. همچنین برای شستن سطح خارجی اندام تناسلی یا داخل واژن، از صابون یا شوینده های قوی استفاده نکنید، زیرا این مواد نیز PH را تغییر می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *