نوشابه و ناباروری/ آیا مصرف نوشابه باعث نازایی می شود؟!

یافته های محققان دانشگاه بوستون نشان می دهد مصرف نوشیدنی های حاوی قند با ۲۰ درصد کاهش احتمال به تعویق افتادن بارداری همراه است.

زنانی که حداقل روزی یک بطری نوشابه گازدار مصرف می کردند ۲۵ درصد با کاهش به تعویق افتادن شانس بارداری مواجه بودند درحالیکه مصرف این نوع نوشابه ها توسط مردان با ۳۳ درصد کاهش احتمال به تعویق افتادن بارداری مرتبط است.
الیزابت هاتچ، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما به رابطه مثبت بین مصرف نوشیدنی های حاوی قند پی بردیم. در حالیکه زوجین قبل از بارداری به فکر محدود کردن مصرف این نوع نوشیدنی ها به خاطر سایر تاثیرات منفی بر سلامت هستند.»

مطالعات قبلی مصرف این نوع نوشیدنی ها را با چاقی، دیابت نوع۲، بلوغ زودرس، و قدرت باروری پایین اسپرم نشان داده بودند.

در این مطالعه جدید، تیم محققان ۳۸۲۸ زن ۲۱ تا ۴۵ ساله و ۱۰۴۵ مرد از زوج این زنان را مورد بررسی قرار دادند. 

استرس بیش از اندازه، عدم تحرک و ورزش کافی، چاقی و اضافه‌وزن همگی جزو عللی هستند که منجر به اختلال در روند باروری زنان می‌شوند.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش سال ۲۰۱۲ خود به روشنی گفته بود که عواملی در جوامع مختلف وجود دارد که می‌تواند منجر به ناباروری یا اختلال در باروری شود.

در این گزارش اشاره‌ای به دلایل ناباروری مردان نشده بود اما یک تحقیق در کانادا در سال ۲۰۱۱ اعلام کرده بود این احتمال وجود دارد که مصرف غذاهای آماده، یخ‌زده و کارخانه‌ای می‌تواند روی روند باروری مردان تاثیر منفی داشته باشد.
این تحقیق در انتها نتوانسته بود چنین چیزی را ثابت کند اما بعدها این موضوع به اثبات رسید که مصرف زیاد غذاهای آماده، روی تحرک و کیفیت اسپرم‌های مردانه تاثیر منفی خواهد گذاشت. 

در مقاله‌ای که سایت علمی دیلی-بیست سال ۲۰۱۱ منتشر کرد، در رابطه با غذاهایی که امکان دارد منجر به ناباروری شود آمده است: اخیراً به اثبات رسیده که مصرف غذاهای روزانه و عادات غذایی روی باروری افراد تاثیر دارد. این به این معنی نیست که اگر سالها پیتزا بخورید دیگر نمی‌توانید بچه‌دار شوید. تنها افرادی که مستعد آسیب از سوی غذاهای آماده را دارند، نابارور می‌شوند.

از طرف دیگر، این ناباروری غیرقابل بازگشت نیست. اکثر افرادی که به علت عادات زندگی خود دچار مشکل ناباروری شده بودند، پس از تغییر عادات زندگی بدون هیچ درمان خاصی موفق شدند بچه‌دار شوند.
این برخلاف نظر عمومی در مورد ناباروری است چرا که اغلب فکر می‌کنیم ناباروری درمان‌های بسیار سخت یا غیرممکن دارد.

در این مقاله آمده است: مردانی که روزانه حداقل یک قوطی کوکاکولا مصرف می‌کنند، ۳۰ درصد نسبت به مردانی که اصلاً کوکاکولا مصرف نمی‌کنند، اسپرم کمتری دارند. مصرف سویا در مدت زمان طولانی هم باعث می‌شود مردان ۳۲ درصد باروری کمتری داشته باشند. 

همچنین زنانی که همیشه لبنیات کم‌چرب مصرف می‌کنند، ۸۵ درصد نسبت به زنان دیگر، در معرض خطر اختلال در تخمک‌گذاری نسبت به زنانی هستند که لبنیات با چربی معمولی یا زیاد مصرف می‌کنند.
علاوه بر این زنانی که در طول روز حداقل یک لیوان شیر یا یک قالب پنیر یا یک ظرف ماست مصرف می‌کنند، ۵۰ درصد بیش از باقی زنان تخمک‌گذاری با کیفیت سالم خواهند داشت. 

منبع خبر : مهر

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *