موی سر جنین در چند ماهگی رشد میکند؟!

جنین از کی مو در میاره؟ در چند ماهگی؟!

فولیکول های مو و ناخن جنین در هفته ۱۱ بارداری یا به عبارتی دیگر ماه سوم بارداری شروع به تشکیل و رشد می کند.

در طی سه ماهه اول جنین از یک سلول بارور (یک زیگوت)، به نطفه ای که در دیواره رحم کاشته می شود، تغییر می کند و به دسته ای از اندام و سیستم بدن تبدیل می شود. اندام ها شکل می گیرند و نوزاد شروع به حرکت می کند. در اینجا چند مورد برجسته در این زمان اتفاق می افتد:

۱- استخوانهای نوزاد:
در هفته ۶ بارداری، رشد دست، پا و بازو شروع می شود و در حدود هفته ۱۰ بارداری انگشتان دست و پا شروع به تشکیل می کنند.

۲- مو و ناخن:
پوست بین هفته ۵ و ۸ شروع به تشکیل می کند و فولیکول های مو و ناخن در هفته ۱۱ بارداری شروع به تشکیل می کند.

۳- سیستم گوارش:
در هفته ۸ بارداری روده های جنین شروع به تشکیل می کنند و دو مجموعه کلیه نیز در این زمان تشکیل شده است.

۴- حس لامسه:
گیرنده های لمسی بر روی صورت (اغلب لب ها و بینی) نوزاد در هفته هشتم تشکیل می شود. در هفته ۱۲ بارداری، گیرنده های لمسی بر روی اندام تناسلی، کف دست ها و پای جنین تشکیل می شود.

۵- بینایی:
اعصاب نوری (که اطلاعات را از چشم به مغز و پشت منتقل می کنند) و لنزها در هفته ۴ بارداری شروع به تشکیل می کنند. شبکیه نیز در حدود هفته ۸ شروع به تشکیل می کند.

۶- قلب:
در هفته پنجم بارداری، لوله ای که قلب جنین را تشکیل می دهد، خود به خود شروع به ضربان می کند. در هفته ۹ یا ۱۰ این ضربان قوی تر و مرتب تر می شود و قادر خواهید بود آن را بشنوید! برای تشکیل شدن قلب جنین رژیم غذایی سالم داشته باشید.

۷- مغز:
در هفته هشتم بارداری، مغز جنین قادر خواهد بود عضلات در حال رشد را تکان دهد.

۸- حس چشایی:
در هفته ۸ بارداری جوانه های حس چشایی که به مغز متصل هستند شروع به تشکیل می کنند. اما قبل از اینکه جنین بتواند مایع آمنیوتیک اطراف خود را بچشد نیاز به منافذ چشایی دارد.

سه ماهه اول بارداری چقدر طول می کشد؟
سه ماهه اول حدود ۱۳ هفته بارداری طول می کشد و قبل از بارداری شما شروع می شود. در واقع، اولین روز آخرین دوره قاعدگی شما آغاز هفته اول بارداری است. یک بارداری کامل تقریبا ۴۰ هفته طول می کشد، بنابراین پزشک شما ۴۰ هفته از شروع آخرین پریودی را محاسبه می کند. اگر هنوز به پزشک مراجعه نکرده اید، می توانید با استفاده از ماشین حساب زایمان تاریخ بارداری را برآورد کنید. راه های مختلفی برای تعیین سن بارداری وجود دارد. 

رشد جنین در سه ماهه اول بارداری
در طول سه ماهه اول بارداری، چیزی که به عنوان دسته ای کوچک از سلول ها شروع به تشکیل می کند به سرعت به یک جنین تبدیل می شود که به اندازه یک آلو بزرگ است. در این چند هفته اول حاملگی، مغز، نخاع، قلب و اندامهای کوچک جنین با انگشتان دست و پا شکل می گیرد. در ضمن، رحم شما در حال تبدیل شدن به یک خانه راحت برای جنین است. جنین توسط جفت و بند ناف در حال رشد تغذیه می شود. در پایان ماه سوم بارداری، تمام اعضای داخلی و بیرونی در جای خود قرار می گیرند – گرچه اندازه آن ها کوچک است. 

منبع خبر : ooma

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *