مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری چقدره؟!

مقدار مجاز مصرف فولیک اسید در بارداری روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم می باشد. این ویتامین به صورت مکمل در دسترس است و به طور طبیعی در سبزی‌های با برگ‌های سبز، پرتقال و حبوبات یافت می‌شود.

زنان روزانه به حدود ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک یا ویتامین ب ۱۲ نیاز دارند و زنان باردار باید روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم اسید فولیک دریافت کنند.

اغلب زنان نمی‌توانند مقدار کافی اسید فولیک را به طور طبیعی از راه رژیم غذایی به دست بیاورند و برخی از مکمل‌های موجود در بازار هم مقدار توصیه‌شده این ویتامین را ندارند.

نکته مهمی که در مورد مصرف فولیک اسید باید به آن توجه شود، رعایت فاصله زمانی حداقل دوساعته با چای است. به عبارت روشن تر، دو ساعت قبل و دو ساعت بعد از مصرف فولیک اسید، باید از نوشیدن چای اجتناب کرد.

چه موقع فولیک اسید با دوز بالا مصرف کنید؟

مصرف دوز بالای اسید فولیک (تفاوت اسید فولیک ۱ و ۵) در مادرانی که سابقه تولد نوزاد با نقص لوله عصبی دارند ضروری است. همچنین مادرانی که از داروهای ضدتشنج استفاده می کنند باید حتما استفاده از فولیک اسید را مدنظر داشته باشند گاهی پزشک، ممکن است برای برخی از افراد که به مشکلات یادشده مبتلا نیستند، مصرف فولیک اسید با دوز بالا را توصیه کند. لازم به ذکر است که منظور از دوز بالای فولیک اسید مصرف روزانه چهار تا پنج میلی گرم فولیک اسید است.

مصرف اسید فولیک در بارداری تا چند ماهگی؟!

 مصرف مکمل اسیدفولیک از یک ماه مانده به لقاح تا ماه‌های دوم و سوم بارداری می‌تواند به طور قابل‌توجهی از خطر دچار شدن به نقائص لوله عصبی بکاهد.

جگر گاو، مرغ، غلات غنی شده و دیگر منابع حیوانی گوشت حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند. یک فنجان کشمش نیز ۱٫۱۸ میکروگرم ویتامین ب ۱۲ دارد.

گوشت و لبنیات منابع خوبی برای ویتامین B12 هستند و اسید فولیک در آب مرکبات و حبوبات نیز یافت می‌شود.

مصرف فولات می‌تواند از بروز متداول‌ترین نارسایی‌های مادرزادی همچون نقص لوله عصبی که بر رشد مغز، جمجمه و ستون فقرات تاثیر گذاشته و به معلولیت و حتی مرگ منجر می‌شود جلوگیری کند.

اسید فولیک علاوه بر پیشگیری نقائص هنگام تولد، از ایجاد عارضه‌ای به نام کم‌خونی ناشی از کمبود فولات که بیش از همه زنان در سنین باروری دچارش می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

بخوانید: مصرف اسید فولیک در دوران پریودی ضرر دارد؟

كم‌خوني ناشي از كمبود اسيد فوليك معمولا به‌خاطر مصرف ناكافي اسيد فوليك كه يكي از انواع ويتامين‌هاي B است و بيشتر در سبزيجات يافت مي‌شود، اتفاق مي‌افتد. همچنين در دوران بارداري يا كودكي كه اسيدفوليك بيشتري توسط بدن مصرف مي‌شود، ممكن است اين بيماري بروز كند. اين نوع كم‌خوني گاهي يكي از عوارض جانبي ساير مشكلات و اختلالات خوني است و با علايمي مثل ضعف، خستگي، ضعف حافظه و تحريك‌پذيري مشخص مي‌شود. اين بيماري را بايد با مصرف موادغذايي كه حاوي اسيدفوليك هستند، مثل جگر گوسفند، مارچوبه و لوبياي قرمز درمان كرد.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. خانم‌هایی که جنینی با نقص لوله عصبی در رحم دارند، باید با پزشک خود درباره مصرف اسید فولیک و دوز موثر آن مشورت کنند؛ مطالعات محققان نشان داده است مصرف دوز بالای اسید فولیک (تا ۴ هزار میکروگرم در روز) حداقل یک ماه قبل و در طول سه ماهه اول بارداری می‌تواند برای این خانم‌ها موثر باشد اما این مسئله حتما اول باید با پزشک مطرح شود.
    از جمله منابع غذایی فولیک اسید می‌توان به سبزیجات برگدار سبزرنگ، مغزها، انواع لوبیا، مرکبات و بسیاری خوراکی‌های غنی شده با فولیک اسید اشاره کرد. بنابراین فکر خوبی است که ضمن استفاده از منابع غذایی طبیعی اسید فولیک، از مکمل‌های آن هم به عنوان پشتیبان استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *