ماساژشکم برای تقویت تخمدان مفیده؟!

ماساژ شکمی یکی از بهترین شیوه های درمانی است که جریان خون را به رحم و تخمدان افزایش می دهد و جریان خون اکسیژن دار تازه را هم زیاد می کند و خون راکد را از بین می برد. درمانگری که تخصص باروری است را پیدا کنید و ماساژ خود را از روز پس از پایان پریودتان شروع نموده و تمام طول ماه را ادامه دهید. توصیه می شود دست کم چهار ماساژ در هفته داشته باشید…

تخمک گذاری به قسمتی از چرخه قاعدگی زنان گفته می شود. این روند زمانی رخ می دهد که تخمدان تخمک ازاد می کند. چنانچه تخمک پس از رها شدن از تخمدان با اسپرم ترکیب شود و به رحم برود، یعنی بارور شده است و حاملگی به وقوع خواهد پیوست.
اگر تخمک پس از ازاد شدن از تخمدان با اسپرم ترکیب نشود و باروری صورت نگیرد، تخمک از هم پاشیده می شود و پوشش داخلی رحم در دوران عادت ماهانه ریزش می کند و در واقع پریود می شوید.

تخمک گذاری چه زمانی اتفاق می افتد؟
زمان این فرآیند در همه زنان شبیه یکدیگر نیست، چرا‌که سیکل های قائدگی در خانم‌ها متفاوت است. ولی در هر صورت، تخمک گذاری در میانه سیکل قائدگی رخ می دهد.
با توجه به این نکات میتوانید زمان تقریبی تخمک گذاری تان را محاسبه کنید:

– یک دوره قائدگی از نخستین روز آغاز قائدگی تا نخستین روز قائدگی بعدی می باشد.
– یک دوره قائدگی بطور معمول ۲۸ تا ۳۲ روز طول میکشد ، ولی امکان دارد کوتاه تر یا طولانی‌تر باشد.
– زمان تخمک گذاری با محاسبه کردن نیمه دوره قائدگی تعیین می شود.
– تخمک گذاری معمولاً بین روز ۱۱ تا ۲۱ بعد از آغاز دوره قائدگی رخ می دهد.
– زمان تخمک گذاری را همچنین میتوانید با حساب کردن ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از نخستین دوره قائدگی بعدی هم بدست آورید.

​​​​​​​اهمیت زمان تخمک گذاری
طول عمر تخمک بعد از تخمک گذاری بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت است و پس از آن تخمک تجزیه می شود و بارور نخواهد شد. لقاح باید در مدت زمان ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری اتفاق بیفتد، به همین علت برای افزایش شانس باروری در هر دوره از تخمک گذاری لازم است زمان تخمک گذاری، اسپرم ها در آن محل حضور داشته باشند تا بتوانند تخمک را بارور کنند. به همین علت، فهمیدن این مسئله که آیا تخمک گذاری انجام گردیده است و دقیقاً در چه زمانی انجام می شود، به زن و مرد کمک می کند که برای حامله شدن در زمان های درست نزدیکی جنسی داشته باشند.

توجه به علایم تخمک گذاری و ثبت دمای پایۀ بدن، ترشحات و زمان آغاز قاعدگی و طول دورۀ آن به زن کمک می کند که مدت زمان مرحلۀ لوتئال خود را تعیین کند. دانستن طول مرحلۀ لوتئال که دورۀ بعد از رها شدن تخمک تا آغاز قاعدگی است، به او کمک می کند که بداند چه موقعی باید در انتظار آغاز عادت ماهانۀ خود باشد و زمان های باروری خویش را که شانس حامله شدن در آن هنگام بالاست، به دقت بشناسد. همچنین او میتواند بدرستی بداند که چه زمانی باید در انتظار جواب مثبت تست حاملگی باشد.

علایم تخمک گذاری چیست؟
علایم شایع بیانگر تخمک گذاری موارد زیر هستند:

تغییر ترشحات گردن رحم
در حین یا درست قبل از تخمک گذاری، ترشحات گردن رحم معمولاً ظاهری مثل سفیده تخم مرغ بخود می گیرد. ولی البته ظاهر این ترشحات، از خانمی به خانم دیگر متفاوت است.

جهش در درجه حرارت پایه ای بدن
درجه حرارت بدن که در ابتدای صبح بعد از بلند شدن از خواب اندازه گرفته شده باشد، میتواند بیانگر آن باشد که شما تازه تخمک گذاری نموده اید. در اکثر خانم‌ها ، قدری مانده به تخمک گذاری، درجه حرارت بدن، کمی افت می کند. آنگاه افزایش حاد درجه حرارت بدن پیش می آید، که نشان می دهد تخمک گذاری، تازه رخ داده است.

دیگر علایم
علامت های دیگری هم برای تخمک گذاری وجود دارند که آن ها را ثانوی محسوب می کنند، زیرا در همه خانم‌ها یا تعداد زیادی از آن ها دیده نمی شود؛ از جمله لکه بینی، حساسیت پستان ها، دل درد، آروغ زدن، افزایش آلرژی در احساس های مختلف و تقویت میل جنسی.

به چه دلیل کیفیت تخمک ها مهم است؟
سنگ بنای باروری سالم، سلامت تخمک های شماست که بر احتمال بارور سازی آنها تأثیر می گذارد و همچنین احتمال باردار شدن را تعیین می کند. در سال های قبل گفته می شد که سلول های تخمک ها در طی سالهای زندگی اصلاً تولید نمی شوند و در زمان جنینی همه آن ها تولید نمی شدند بلکه تنها بارور و رها سازی می شوند.

با این حال اکنون ثابت شده که سلول های تخمدان این توانایی را دارند که خودشان در طی سالها تخمک های بیشتری را تولید کنند.سن تاثیری بر مرغوبیت تخمک ها دارد. تخمدان تخم را می گیرد، همان طور که بزرگتر می شوید، تخمدان فضای قابل دوام و بهینه ای برای تخمک گذاری فراهم می کند تا آن ها را حفظ کنند.شما میتوانید یک تخمدان سالم با رژیم غذایی، خوردن مکمل ها و گردش خون افزایش یافته در سیستم تولید مثل خود داشته باشید.
یک گردش ۹۰ روزه برای یک تخمک طول میکشد تا برای تخمک گذاری آماده شود ؛ پیش از این که به بلوغ کامل برسد عوامل مفسد و عوامل ناسالم هم آنرا تحت‌تأثیر قرار می دهند.

تقویت تخمک گذاری با راهکارهای موثر و تغذیه مناسب

۱٫ جریان خون و اکسیژن زایی مناسب
کاهش جریان خون به دلیل کم ورزش کردن، کم‌ابی و غلظت خون میتواند جریان خون غنی از اکسیژن را برای سلامتی تخمک و تخمدان سالم محروم کند.ننوشیدن آب کافی میتواند جریان خون را در سیستم تولید مثل مختل کند. هرروز آب بنوشید و از یک برنامه روتین ورزشی پیروی کنید که شامل راه رفتن، دویدن یا یوگا برای تحریک گردش خون تازه به سلول ها در تخمدان ها و رحم است.

۲٫ ماساژ باروری
ماساژ شکمی یکی از بهترین شیوه های درمانی است که جریان خون را به رحم و تخمدان افزایش می دهد و جریان خون اکسیژن دار تازه را هم زیاد می کند و خون راکد را از بین می برد. درمانگری که تخصص باروری است را پیدا کنید و ماساژ خود را از روز پس از پایان پریودتان شروع نموده و تمام طول ماه را ادامه دهید. توصیه می شود دست کم چهار ماساژ در هفته داشته باشید.

۳٫ تعادل هورمونی
استرس، رژیم غذایی نامناسب و دیگر بیماری های سبک زندگی سبب عدم تعادل در هورمون ها می شود.این سبب می شود که تخمک خنثی شود، چرخه باروری اش قطع شود و تخمک گذاری اتفاق نیفتد.سعی کنید استرس کمتری داشته باشید و رژیم غذایی سالم داشته باشید تا تعادل هورمونی و یک سیستم غدد درون ریز را در زمان تلاش برای باردار شدن کسب کنید.

۴٫ غذاهای مغذی
رژیمی که غنی از اسید فولیک باشد، تخمدان را پشتیبانی می کند و همچنین تخم های سالم تولید می کند.مطمئن شوید که سبزیجات برگ دار، محصولات لبنی و ماهی را در رژیم غذایی خویش دارید تا از سلامت تخمک هایتان پشتیبانی کنید.

چه موقع باید با پزشک صحبت کنید؟
درصورتی که قصد باردار شدن دارید، باید از قبل با پزشک تان مشاوره و صحبت کنید. پزشکان دربارۀ شیوه های پیگیری روند تخمک گذاری و دفعات نزدیکی به شما اطلاعاتی میدهند که امکان حامله شدن را افزایش می دهد. ضمن این که آن ها در تشخیص موارد و علایم غیرعادی روند تخمک گذاری هم باتجربه هستند و شما را تحت نظر خواهند گرفت.

منبع خبر : aryanews

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *