قرص اورژانسی چند بار در ماه؟!/ بی نظمی قاعدگی بعد از مصرف قرص لوونورژسترول

از قرص اورژانسی فقط یك بار در ماه می‌توان استفاده كرد به دلیل اینكه تغییرات زیادی را در هورمون‌های بدن ایجاد می‌كند و نامنظم شدن قاعدگی از شایع‌ترین عوارض دارویی «لوونورژسترول» است…

قرص لوونورژسترول که نوعی هورمون زنانه یعنی همان پروژسترون مصنوعی به شمار می رود با جلوگیری از ترشح و آزاد شده گونادوتروپین های هیپوفیز قدامی مانع از تخمک گذاری شده و از بارداری ناخواسته تا حدود بسیار زیادی جلوگیری می کند. گرچه ما راه های اورژانسی را زیاد پیشنهاد نمی کنیم اما در مواقع ضروری استفاده از آن کارساز می باشد. 

مشخصات داروی لوونورژسترول

داروی لوونورژسترول (Levonorgestrel) با نام های اختصاری و تجارتی Norgeston, Microval, Levonelle در بازار و داروخانه های سراسر کشور در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد و یاداور می شویم که برای تهیه این دارو احتیاج به نسخه پزشک دارید و استفاده از آن نیز برای عموم آزاد نمی باشد. همانطور که در مقدمه نیز گفتم داروی لونورژسترول در طبقه بندی پزشکی جزو دسته دارویی هورمون جنسی زنان قرار گرفته و طبق نظرات پزشکان میزان خطر و مصرف بیش از دوز مجاز دارو کم و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم اعلام شده است.

این داروی ترکیبی شبیه به هورمون پروژسترون (هورمون طبیعی جنسی زنان) می باشد که از طریق ضخیم کردن مواد مخاطی دیواره رحم (زهدان)، موجب جلوگیری از ورود اسپرم به رحم شده و اغلب این دارو هم به تنهایی کاربرد داشته و هم همراه استروژن مورد استفاده قرار می گیرد. داروی لوونورژسترول تنها به شکل قرص و وسیله درون رحمی قابل استفاده می باشد. بعد از تحقیقات بسیار پزشکان اعلام کردند که بهترین زمان مصرف دارو روزی یک بار در وقت معین و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو طبق دستور پزشک و با توجه به شرایط جسمانی فرد می باشد.

چگونگی تأثیر داروی داروی لوونورژسترول

برخی اثرات این دارو ظرف ۴ ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر می گردند. اما اثرات کامل و مفید دارو، ممکن است تا ۱۴ روز احساس نشوند، ضمنا برخی اثرات دارو مدت ۲۴ ساعت و برخی دیگر مدت ۳ ماه، پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می مانند. قابل ذکر است که استفاده از داروی لوونورژسترول زمانی که مشکوک به بارداری ناخواسته هستید قابل قبول است و هر زمان که کمی بی ملاحضه در رابطه جنسی بودید از آن استفاده نکنید زیرا عوارض خاص به خود را دارا است.

در نمونه های دوتایی از این قرص, اولین دوز این دارو باید تا ۷۲ ساعت بعد از مقاربت خطرناک و مشکوک به بارداری مصرف شود و سپس ۱۲ ساعت بعد از قرص اول باید قرص دوم را نیز مصرف کرد. این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود. جالب است بدانید که مصرف این دارو را می توان به محض رفع نیاز، قطع نمود.

عوارض جانبی مصرف داروی لوونورژسترول

داروی لوونورژسترول چون عامل هورمونی می باشد عوارض خاصی نیز ایجاد می کند. ایجاد قاعدگی های نامنظم در زنان، معمول ترین عارضه جانبی مصرف دارو می باشد.

ضمنا ممکن است عوارضی همچون تجمع آب در بدن که منجر به تورم پاها و زانوها و افزایش وزن می گردد و به تهوع و استفراغ و نرمی پستان ها نیز اشاره نمود. ضمنا اگر دچار سردرد یا افسردگی گشتید دکتر را در جریان بگذارید.

نکات احتیاطی مهم در مصرف داروی لوونورژسترول

اگر به امراض و بیماریهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف دارو پزشک را در جریان قرار دهید:

اگر میزان فشار خونتان بالاست و یا دچار نارسایی قلبی می باشید.

اگر مشکلات کبدی دارید و یا به بیماری دیابت مبتلا هستند

اگر قبلا دچار لختنگی خون شده اید و با حمله قلبی به شما دست داده است.

اگر از بیماری میگرن و سردردهای شدید رنج می برید و با داروهای دیگری را مصرف میکنید.

طی زمان استفاده از این دارو فشارخون باید دایما کنترل شود.

مصرف دارو برای زنان حامله چون ممکن است موجب ناهنجاری در رشد نوزاد گردد مجاز نمی باشد همچنین در زنان شیرده نیز چون دارو در شیر مادر ترشح میشود و ممکن است روی بچه تأثیر بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود.

در کودکان و افراد بالای ۶۰ سال نیز استفاده از این دارو مجاز نمی باشد. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *