قدرت باروری مردان در زمستان بیشتر است یا تابستان؟!

تعداد اسپرمها و افزایش قدرت باروری مردان در زمستان بیشتر است یا تابستان؟!

پاسخ مشاور:

بر اساس یافته های دانشمندان با فرض ثابت بودن حجم اسپرم در طول سال، تعداد اسپرم مردان در فصل زمستان به اوج خود رسیده و در طول تابستان کاهش می یابد. همچنین بنا به عقیده این محققان احتمال باروری بویژه در آن دسته از زوج هایی که دچار مشکلات باروری هستند در طول فصل زمستان و اوایل بهار بیشتر است.

***

پژوهشگران دریافتند، غلظت و میزان تحرک و کیفیت اسپرم ها به صورت قابل ملاحظه ای در میانه فصل بهار و کل فصل تابستان کاهش می یابد.

پروفسور ژاکوب ارنست، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا و سرپرست این مطالعه گفت:" ساختار فیزیکی سلول های اسپرم در فصل زمستان و فصل بهار سالم تر است. "

او و همکاران اش پس از مطالعه بر روی بیش از شش هزار و ۴۰۰ نمونه مایع منی که در طول سه سال گردآوری شده بود دریافتند آمار باردار شدن بانوان در فصول زمستان و بهار دست کم ۱۰ درصد افزایش یافته است.

به عنوان مثال، در نمونه های مایع منی که در فصل بهار و فصل تابستان گردآوری شد ۶۸ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر وجود داشت، در حالی که در نمونه های جمع آوری شده مایع منی در فصل زمستان ۷۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر یافت شد که سه تا پنج درصد سریع تر از نمونه های فصول بهار و تابستان بودند.

محققان سازمان جهانی بهداشت معتقدند، وجود بیش از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی طبیعی است.

تقریبا نیمی از ناباروری ها با مشکلات اسپرم مرتبط هستند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *