فولیکول بالغ ندارم!/ یعنی باردار نمیشم؟

من روز اول پریود سونوگرافی دادم گفتن فولیکول بالغ ندارید و تخمدان ها قادر به باروری نیستند، کلا برای باروری به مشکل میخورم. آیا درست تشخیص دادند یا تایم و زمان مناسبی برای تشخیص قدرت باروری نبود؟ چرا فولیکول بالغ ندارم؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

این طبیعی است که روز اول پریود فولیکول بالغ در تخمدان وجود نداشته باشد اگر بیشتر از ۶ ماه است که برای بارداری اقدام کرده اید نتیجه نگرفته اید در زمان تخمک گذاری خود یعنی وسط سیکل قاعدگی خود باید سونوگرافی انجام بدهید. مثلا اگر پریود ۲۸ روزه دارید روز سیزدهم باید سونوگرافی بدهید.

در صورت نداشتن فولیکول غالب ممکن است برای شما داروهای تحریک تخمک گذاری مثل کلومیفن و لتروزول تجویز شود.

فولیکول بالغ ندارم، نداشتن فولیکول نشانه چیست

برای تشخیص زمان تخمک گذاری معمولاً سونوگرافی را در روزهای ۱۱ – ۱۳ سیکل انجام میدهند (البته در فردی که پریودهای منظم و سیکل ۲۸ روزه دارد).

برای تعیین زمان تخمک گذاری، باید طول دوره قاعدگیتان را ذکر می کردید. از روز نهم سیکل، یک روز درمیان سونوگرافی از شکم به صورت سریال انجام می شود تا زمانی که فولیکولها تخمک آزاد کنند. با توجه به سایز فولیکولها نزدیکی انجام می شود تا شانس بارداری بالا رود. اگر سابقه نازایی داشته باشید بهتر است به جای سونوگرافی شکمی، سونوگرافی سریال واژینال انجام دهید چون دقت بیشتری دارد.

سونوگرافی واژینال نیز نوعی از سونوگرافی است که ازداخل واژن انجام می شود. در موارد خاصی پزشک واژینال را به علت دقیق تر بودن برای تشخیص، ترجیح می دهد.

بسیاری از پزشکان رشد فولیکول (تخمک) را با سونوگرافی کنترل می‌کنند. اندازه فولیکول (تخمک) مناسب بنظر پزشکان مختلف متفاوت است، اما اکثر پزشکان در صورتیکه بیمار دارو مصرف نکرده یا تنها کلومیفن مصرف کرده باشد ۲۰ تا ۲۴ میلی متر در نظر می‌گیرند و اگر FSH به تنهائی مصرف کرده باشد ۱۷ یا ۱۸ میلی متر و اگر FSH+LH استفاده کرده باشد ۱۶ یا ۱۷ میلی متر را اندازه فولیکول بالغ در نظر می‌گیرند. البته این امکان دارد که فولیکول‌های تا حد ۱۴ تا ۱۵ میلی متر نیز حاوی تخمک طبیعی نیز باشند.

بعلاوه فولیکول‌ها تا زمان آزاد سازی حدود یک تا دو میلی متر روزانه رشد می‌کنند. یک خانم ممکن است در یک سیکل بیش از یک تخمک آزاد کند و وقتی به اندازه آن‌ها به حد طبیعی رسید در صورتیکه hCG استفاده نکرده باشند تا ۲۴ ساعت بعد تخمک‌ها در بدنش آزاد خواهند شد. تزریق hCG در ۹۵% خانم‌ها باعث آزاد سازی تخمک‌ها در ۳۶ ساعت بعد خواهد شد.

نکته مهم: با توجه به طول سیکل قاعدگی تان بهتر است در میانه سیکل سونوگرافی انجام دهید تا بزرگ‌ترین فولیکول شناسایی و اندازه گیری شود. در میانه سیکل، سایز ۱۷ تا ۲۲ مناسب است. اگر وسط سیکل نبوده فولیکول تا آن زمان رشد خواهد کرد.

برخی از فولیکول‌ها پیش از آنکه بالغ شوند، ممکن است تا ۴۰ سال در تخمدان به حالت نهفته باقی بمانند، برخی از فولیکول‌های حاوی تخمک در طول زمان تحلیل می‌روند و هیچ گاه به مرحله رشد وارد نمی‌شوند. در طول سال‌های باروری یک زن، ۳۰۰ تا ۴۰۰ فولیکول بالغ می‌شوند و تخمک خود را برای لقاح با اسپرم آزاد می‌کنند. هنگامی که یک زن به مرحله یائسگی می‌رسد، اغلب تخمک‌های باقی مانده تحلیل رفته و نابود شده اند. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *