فواید قرص ال دی، ۱۰ نکته مهم!

برای پیشگیری از بارداری قرص هورمونی ال دی بخورم یا نه؟!

فواید قرص ال دی چیه؟

قرص ال دی را به طور مستمر و طولانی مدت بیش از ۶ ماه مصرف نکنید اما فوایدی نیز دارد:

قرص ال دی چرخه قاعدگی را تنظیم می کند
روش های جلوگیری از بارداری هورمونی ممکن است نوسانات هورمونی را که در طول چرخه شما اتفاق می افتد ، متعادل کند. این می تواند به انواع مسائل قاعدگی از جمله خونریزی نامنظم یا سنگین کمک کند. حتی می تواند به علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) از جمله آکنه و موهای زائد کمک کند.
در حالی که روشهای مختلف جلوگیری از بارداری متفاوت عمل می کنند، می تواند دوره ها را سبک تر و مداوم تر کند.

قرص ال دی باعث می شود قاعدگی کمتر دردناک شود
حدود ۳۱ درصد از زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، درد قاعدگی را یکی از دلایل ادامه مصرف آنها ذکر می کنند. جلوگیری از بارداری هورمونی مانع تخمک گذاری می شود. وقتی تخمک گذاری نمی کنید، رحم شما انقباضات دردناکی را که باعث گرفتگی هنگام تخمک گذاری می شود، تجربه نمی کند.
اگر پریودهای دردناکی دارید، جلوگیری از بارداری هورمونی ممکن است برای تسکین درد در دوران قاعدگی نیز مفید باشد.

قرص ال دی می تواند آکنه های هورمونی را از بین ببرد
نوسانات هورمونی غالباً محرک اصلی آکنه هستند. به همین دلیل است که آکنه معمولاً در بزرگسالی بدترین حالت را دارد. با به حداقل رساندن این نوسانات، جلوگیری از بارداری هورمونی می تواند به پیشگیری از آکنه های هورمونی کمک کند.
قرص های ضد بارداری که حاوی هورمون استروژن و پروژسترون (معروف به قرص های ترکیبی) هستند، مؤثرترین منبع برای انواع آکنه هستند.

قرص ال دی خطر سرطان رحم را کاهش می دهد
جلوگیری از بارداری هورمونی نیز مزایای طولانی مدتی دارد. زنانی که قرصهای ضد بارداری ترکیبی مصرف می کنند، ۵۰ درصد کمتر احتمال ابتلا به سرطان رحم را دارند. این اثرات پس از قطع مصرف قرص می تواند تا ۲۰ سال ادامه داشته باشد.

قرص ال دی خطر ابتلا به کیست تخمدان را کاهش می دهد
کیست تخمدان کیسه های کوچک و پر از مایعات هستند که در تخمک گذاری شما در تخمدان ها تشکیل می شوند. آنها خطرناک نیستند، اما گاهی دردناک هستند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولاً تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدانهای خود دارند. با جلوگیری از تخمک گذاری، جلوگیری از بارداری هورمونی می تواند مانع از تشکیل این کیست ها شود. آنها همچنین ممکن است مانع از تجدید مجدد کیست های قبلی شوند.
می تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی و اختلال افسردگی قبل از قاعدگی را تسکین دهد
بسیاری از خانمها در هفته ها یا روزهای منتهی به پریود خود، برخی از علائم جسمی یا عاطفی را تجربه می کنند. این به عنوان سندرم پیش از قاعدگی (PMS) شناخته می شود. مانند سایر موارد قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی معمولاً به دلیل نوسانات هورمونی است.
جلوگیری از بارداری هورمونی همچنین یک درمان احتمالی برای اختلال افسردگی قبل از قاعدگی (PMDD) است. این نوعی از سندرم پیش از قاعدگی شدید است که تمایل دارد علائم عاطفی یا روانی بیشتری را درگیر کند. درمان اغلب دشوار است. اما یک قرص ترکیبی برای درمان اختلال افسردگی قبل از قاعدگی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید شده است. این تنها قرص ضد بارداری است که تأیید FDA را برای این منظور دریافت می کند.
فقط بخاطر داشته باشید که متخصصان هنوز سعی در کشف کامل دلایل اصلی سندرم پیش از قاعدگی و اختلال افسردگی قبل از قاعدگی را دارند. علاوه بر این، روشهای مختلف جلوگیری از بارداری، دوزهای مختلف و ترکیب هورمونها را دارند. ممکن است لازم باشد قبل از پیدا کردن گزینه ای که برای علائم شما وجود دارد چند گزینه را امتحان کنید.

قرص ال دی به مدیریت اندومتریوز کمک می کند
اندومتریوز یک وضعیت دردناک است که بافت رحم شما که نام آندومتر نامیده می شود در مکان هایی غیر از داخل رحم شما رشد می کند. این بافت بدون توجه به جایی که در آن قرار دارد خونریزی می کند. هنگامی که این بافت در مکان هایی خون ریزی می کند که خون به راحتی از بدن شما خارج نمی شود، باعث ایجاد درد و التهاب می شود.
روش های جلوگیری از بارداری هورمونی کمک می کند زیرا به شما امکان می دهد دوره های خود را پرش کنید. قرص ها و IUD های مداوم جلوگیری از بارداری معمولاً گزینه های خوبی برای مدیریت اندومتریوز هستند.

قرص ال دی می تواند به میگرن قاعدگی کمک کند
میگرن نوعی سردرد شدید است که تقریباً ۳۰ میلیون آمریکایی را درگیر می کند که ۷۵ درصد از این افراد زن هستند. این تا حدی به این دلیل است که تغییرات هورمونی محرک اصلی برای میگرن در برخی از افراد است.
کارشناسان فکر می کنند میگرن قاعدگی دقیقاً قبل از شروع دوره شما با افت استروژن و پروژسترون مرتبط است. روش های جلوگیری از بارداری هورمونی به شما امکان می دهند از پریود خود پرش کرده و از آن پیشگیری کنید، مانند قرص مداوم، ایمپلنت یا IUD می توانید به جلوگیری از پریود کمک کند.

قرص ال دی این آزادی را به شما می دهد که طبق شرایط خود خونریزی کنید
برای اکثر زنان در قاعدگی، خونریزی فقط یک واقعیت زندگی است. اما بیشتر بسته های قرص های ضد بارداری دارای قرص های دارونما هستند که حاوی هیچ هورمونی نیستند. آنها فقط در آنجا هستند تا شما را عادت به مصرف قرص هر روز کنند. معمولاً هنگام مصرف این قرص های دارونما پریود شما منظم انجام می گیرد.
اگر در طول آن هفته تعطیلات بزرگ یا رویداد دیگری دارید، قرص های دارونما را نخورید. در عوض، یک بسته جدید را شروع کنید. در صورت استفاده از قرص های ضد بارداری مونوفیزیک، که همه حاوی همان دوز هورمون هستند، این روش بهتر عمل می کند.
روش های دیگر، مانند IUD ها، حلقه ها و برچسب ها می توانند به شما کمک کنند تا دوره خود را به طور کامل بگذرانید.

قرص ال دی می تواند خطر کم خونی شما را کاهش دهد
برخی از خانمها در دوره های خود خونریزی بسیار سنگینی را تجربه می کنند. این می تواند خطر کم خونی را افزایش دهد. افراد مبتلا به کم خونی به اندازه کافی گلبول های قرمز ندارند تا اکسیژن را در بدن خود حمل کنند، این می تواند باعث ضعف و خستگی شود.
روشهای جلوگیری از بارداری که به شما امکان می دهند تا از پریود خود پیشگیری کنید می تواند به جلوگیری از کم خونی ناشی از دوره کمک کند.

نتیجه گیری
جلوگیری از بارداری هورمونی برای همه نیست. اگر سیگار می کشید و بالای ۳۵ سال دارید، می تواند خطر لخته شدن خون و فشار خون را افزایش دهد. علاوه بر این، برخی از انواع روش های جلوگیری از بارداری، مانند قرص های ترکیبی و برچسب ها، حتی در افراد غیر سیگاری می توانند خطر لخته شدن خون و فشار خون بالا را افزایش دهند.
برای برخی، روش های جلوگیری از بارداری همچنین می تواند طیف وسیعی از علائم جسمی و عاطفی را از درد مفاصل گرفته تا روان پریشی ایجاد کند. هنگام انتخاب گزینه جلوگیری از بارداری، حتماً درمورد عوارض جانبی که با روشهای دیگر امتحان کرده اید، به پزشک خود بگویید.
جلوگیری از بارداری هورمونی همچنین از عفونتهای مقاربتی محافظت نمی کند. مگر اینکه با شریک خود طولانی مدت همراه باشید و هر دو مورد آزمایش قرار گرفته باشید، حتماً هنگام فعالیت جنسی از کاندوم یا سد محافظ دیگر استفاده کنید.
پزشک شما می تواند در تعیین منافع و خطرات هر روش به شما کمک کند تا مشخص کند چه چیزی برای شما بهتر خواهد بود.

منبع خبر : برگرفته از infosalamat

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *