فاصله ورودی واژن تا دهانه رحم

فاصله ابتدای واژن تا دهانه رحم چند سانت است؟ و آیا در رضایت جنسی موثر است؟

واژن بخش اصلی دستگاه تناسلی زنان است. ابعد و اندازه واژن و فاصله ورودی واژن تا دهانه در افراد مختلف متفاوت، اما آن را می تواند در رنج خاصی از اعداد دسته بندی کرد. در ادامه این مطلب به بررسی فاصله ابتدای واژن تا دهانه رحم خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که طول واژن در حین رابطه جنسی چه تعییر ی می کند. و در ادامه  نقش ورزش در رضایت جنسی زنان را بررسی می کنیم و اشاره خواهیم که نقش طول و قطر واژن در رضایت جنسی خانم ها چگونه است؟

فاصله ورودی واژن تا دهانه رحم

فاصله ورودی واژن تا دهانه رحم در حالت عادی حدود ۸ تا ۱۲ سانتی­متر و قطر آن نیز بین ۲ تا ۴ سانتی­متر میباشد که متناسب با موقعیت مثلاً زایمان یا رابطه جنسی افزایش می­ یابد. درطی فعالیت جنسی، درصورت تحریک اعصابی که در ورودی واژن (اطراف کلیتوریس) متمرکز هستند، لذت جنسی زنانه به وجود می‌آید. در زمان تحریک جنسی، به‌ویژه با تحریک کلیتوریس، ماده­ ای جهت روان­سازی ترشح شده از سلول‌های دیواره‌های واژن، اصطکاک ایجاد شده در اثر فعالیت‌های گوناگون جنسی را کم میکند و زمینه را برای افزایش لذت جنسی طرفین، ایجاد میکند. 

اندازه طول واژن تا دهانه رحم در حین رابطه جنسی

زمانی که تحریک جنسی رخ میدهد طول واژن به‌سرعت تا ۱۰ سانتی‌متر دراز می‌شود، اما می‌تواند این افزایش حجم را متناسب با اندازه ­ی آلت تناسلی مرد افزایش دهد. هنگامی‌که تحریک جنسی خانم بصورت کامل صورت میگیرد، چادر واژن (²/₃ انتهای واژن) در درازا و پهنا کش می‌یابد. دیواره‌های واژن از چین‌های کشسان نرم غشای مخاطی پوست تشکیل شده‌اند که با حمایت ماهیچه‌های لگنی به اندازه آلت تناسلی کش می‌آیند یا جمع می‌شوند. به همین دلیل تحریک جنسی و معاشقه قبل از دخول بسیار مفید فایده است و به آن تاکید میشود.

در هنگام برقراری رابطه جنسی، واژن شما یک فعالیت بلقوه و پنهانی را احساس میکند، در این فرآیند رگهای خونی شما منبسط شده و گسترش مییابند در این حالت گردش خون افزایش می­یابد. جریان خون اضافی توسط رگها مستقیما به سمت قسمت پایین تنه­ی بدن شما هدایت میشوند. افزایش گردش خون ایجاد شده، باعث ایجاد ترشحات واژینال بمنظور لزج کردن واژن و تسهیل فرآیند دخول میشود، این روانکاری طبیعی توسط ترشحات طبیعی بدن که از پروتئین­ ها و اسیدهای آمینه تشکیل شده است، صورت میگرد و واژن را حجیم می کند. هزاران رگ عصبی به واژن ختم می­شوند و این ناحیه را به حساس ترین عضو بدن تبدیل کرده ­اند.

فاصله واژن تا رحم و رضایت جنسی

اندازه گیری‌های مورد استفاده معمول در رابطه با سایز واژن به طور کلی به تحقیقات مستر و جانسون در دهه ۱۹۶۰ میلادی بر می‌گردد. آن‌ها در تحقیقات خود اندازه سوراخ واژن ۱۰۰ خانمی که تجربه بارداری نداشتند را اندازه گیری کردند و متوجه شدند که طول واژن به طور معمول بین ۲.۷۵ تا ۳.۱ اینچ (هر اینچ معادل ۲/۵۴ سانتی متر) متغیر است. هم چنین این تحقیقات نشان داد که هنگامی که یک زن تحریک می‌شود، طول واژن به ۴.۲۵ تا ۴.۷۵ اینچ افزایش می‌یابد. صرف نظر از اندازه سوراخ واژن، ناحیه‌ای که برای اکثر واکنش‌های جنسی در زنان مهم است، یک سوم بیرونی آن است؛ بنابراین اینکه چگونه طول واژن با رضایت جنسی در ارتباط است هنوز جای سوال دارد.

ترنی سماتک، اینگونه بیان می‌کند که مسائل اصلی مربوط به نارضایتی زنان هنگام مقاربت جنسی به عدم راحتی برمی‌گردد که اغلب ناشی از کوتاه بودن بیش از اندازه سوراخ واژن و تنگ بودن آن است و در مواردی نیز وجود لب‌های اضافی باعث این ناراحتی می‌شود که به دلیل افتادگی مثانه و یا اندام‌های دیگر به واسطه روند زایمان اتفاق می‌افتند. بنابراین می‌توان چنین نتیجه گیری کرد که در غیاب لب‌های اضافی، طول و اندازه سوراخ واژن بر میزان رضایت جنسی بی تاثیر است.

کانر می‌گوید نگرانی در مورد اندازه سوراخ واژن و اینکه آیا در طول زمان تغییر می‌کند، اشتباه است. فاکتور‌هایی مانند روانکاری کافی و تحریک و رابطه خوب با یک شریک تأثیر بسیار بیشتری بر لذت جنسی زنان دارند. مطالعه‌ای انجام شده در سال ۲۰۱۰ دیدگاه کانر را اینگونه توصیف می‌کند: محققان داده‌های مختلف حاصل از پرسشنامه‌های جمع آوری شده از ۵۰۰ بیمار زن با سن چهل سال به بالا را استفاده کردند تا ببینند که آیا بین طول واژن و اندازه سوراخ واژن و رضایت جنسی رابطه‌ای وجود دارد یا نه. محققان دریافتند که میل، تحریک، ارگاسم، درد و رضایت جنسی با اندازه سوراخ واژن ارتباط ندارد.

در عوض بیشترین مولفه‌های تاثیرگذار روی عدم فعالیت جنسی، پیشرفت سن، افزایش وزن یا بالا بودن شاخص توده بدنی و عدم برخورداری از روابط متعهدانه بودند.
کانر اینگونه نتیجه گیری می‌کند که جهت بهینه سازی عملکرد جنسی، فیزیک بدنی و تناسلی اهمیت چندانی ندارد. بلکه آنچه واجد اهمیت است ارتباط بین زن و شوهر و اطمینان از آن است که انتظارات هر دو براساس چیزی که از تجربه بدست آورده اند برآورده می‌شود و اینکه هر دو در طول رابطه زناشویی راحت و صمیمی هستند.

مطلب پیشنهادی: آیا ممکن است واژن بیش از حد تنگ باشد؟ آیا مشکل تنگی واژن حل شدنی است؟

اندازه طول واژن تا دهانه رحم

مطلب پیشنهادی: تغییرات واژن پس از زایمان: ۱۰ مورد از اتفاقاتی که می توان انتظار داشت

طول واژن چند سانتی متر است؟

فاصله ورودی واژن تا دهانه رحم واژن در حالت عادی حدود ۸ تا ۱۲ سانتی­متر و قطر آن نیز بین ۲ تا ۴ سانتی­متر میباشد که متناسب با موقعیت مثلاً زایمان یا رابطه جنسی افزایش می­یابد. ترنی بیان می‌کند که چیزی که تفاوت ایجاد می‌کند ورودی واژن می‌باشد و اکثر شکایت‌هایی که بیماران دارند معمولا بعد از زایمان اتفاق می‌افتد. او می‌گوید: زنان پس از زایمان با توصیفاتی در رابطه با تغییر در عملکرد جنسی، حس گشادی و احساس نارضایتی جنسی به وی مراجعه می‌کنند.

اما داشتن یک کودک تنها تجربه جنسی را تغییر می‌دهد و بنابراین ممکن است در تغییرات باز شدن واژن نقشی نداشته باشد؛ چرا که ورودی واژن کمی بعد از زادآوری شروع به تغییر و بازگشت سایز می‌کند. در سال ۱۹۹۶ پزشکان شروع به استفاده از یک روش اندازه گیری به نام “سیستم اندازه گیری پرولاپس مجاری لگنی” به عنوان راهی برای سنجش میزان ترمیم پذیری واژن پس از زایمان کردند و این اولین بار بود که از روش‌های قبل و بعد در اندازه گیری‌ها استفاده می‌شد.

نقش ورزش در رضایت جنسی زنان

پزشکان از این سیستم برای بررسی جمعیت زنان استفاده کردند و دریافتند که افزایش اندازه کمی در باز شدگی واژن بعد از زایمان وجود دارد که می‌تواند در نتیجه ضعف عضلانی یا آسیب‌های حاصل از جراحی در آن منطقه باشد.

ترنی می‌گوید: زنانی که می‌توانند عضلات کف لگن را منقبض کنند می‌توانند حجم این اختلال را افزایش یا کاهش دهند و افزایش تن عضلانی عضلات لگن می‌تواند در کاهش و برگشت پذیری اندازه واژن به حالت طبیعی بسیار کارآمد باشد. او اینطور اشاره می‌کند که تمرینات بدنسازی که عضلات لگنی را درگیر می‌کنند، می‌توانند در تقویت این عضلات بسیار موثر باشند و به طور کلی می‌توانند باعث افزایش میل جنسی شوند. مطالعه‌ای منتشر شده در مجله زنان و زایمان استرالیا و نیوزلند در سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد که زنانی که به طور مرتب تمریناتی از این دست انجام می‌دهند رضایت جنسی بیشتری نسبت به زنانی که اینگونه تمرینات را انجام نمی‌دهند دارند. مشکل این تمرینات این است که بسیاری از زنان نمی‌دانند که چگونه آن‌ها را به درستی انجام دهند.

او می‌گوید: وقتی از کسی می‌خواهم که عضلات باسن خود را منقبض کند می‌تواند این کار را به درستی انجام دهد، اما وقتی می‌خواهم تمرینات کیگل را انجام دهد، تعداد بسیار قابل توجهی از آنان یا نمی‌توانند این تمرینات را به درستی انجام دهند و یا نمی‌توانند بین مغز و عضلات واژن ارتباط برقرار کنند.

یکی از راه‌های موثر جهت شناسایی عضلات واژن و کمک به ایجاد انقباض در آن‌ها سعی بر متوقف کردن جریان ادرار هنگام دفع می‌باشد. پس از شناسایی این عضلات همین تمرین را می‌توان در تکرار‌های تا بیست بار و هربار با مکثی ۵ تا ۱۰ ثانیه‌ای و تقریبا سه نوبت در روز انجام داد.

در حین انجام تمرین‌ها نیز مطمئن باشید که به طور طبیعی نفس بکشید و سعی کنید از درگیر کردن عضلات پاها، باسن و شکم بپرهیزید.

اشتراک‌گذاری