عوارض پودر اینوفولیک چیست

عوارض پودر اینوفولیک و تاثیر پودر اینوفولیک بر باردار شدن

اینوفولیک ترکیبی است از میواینوزیتول، ملاتونین و اسید فولیک. این پودر در بهبود اختلالات متابولیکی و هورمونی بدن موثر است و چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کند. همچنین تاثیر پودر اینوفولیک بر باروری اثبات شده است. تحقیقات اخیر در رابطه نقش میواینوزیتول نشان می‌دهد بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمبود ژنتیکی میواینوزیتول دارند. میواینوزیتول باعث بهبود تخمک در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کسیتیک می‌شود.

عوارض پودر اینوفولیک چیست؟

از مهمترین عوارض پودر اینوفولیک در صورت مصرف آن با دوز بالا مشکلات گوارشی همچون تهوع و اسهال گزارش شده است. اما در شرایط معمول عوارض جانبی خاصی ندارد.

عوارض جانبی قابل توجهی در مطالعات صورت گرفته بر مصرف این دارو مطرح نشده است. در مطالعاتی که بخشی از بررسی سیستماتیک میواینوزیتول بوده است، تعدادی زن در دو گروه درمانی با مصرف روزانه ۲ یا ۴ گرم میواینوزیتول مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها مصرف دوز بالای ۱۲ گرم در طول روز، باعث ایجاد عوارض جانبی خواهد شد. عوارض گزارش شده، مشکلات گوارشی همچون تهوع و اسهال بوده است.

محتویات اینوفولیک

میواینوزیتول و اسید فولیک، از جمله ترکیبات متعلق به گروه ویتامین B هستند. میواینوزیتول به طور معمول در بسیاری از غذاها یافت می‌شود. شاید همه مادران استفاده از قرص‌های اسید‌فولیک در دوران بارداری را به یاد داشته باشند! استفاده از اسید فولیک به شکل قابل توجهی باعث کاهش بعضی از نقایص زایمان در زنان می‌شود. مطالعات نشان داده است که استفاده از میواینوزیتول و اسید فولیک، تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت تخمک گذاری، سیکل قاعدگی نامنظم و اختلالات هورمونی را در بر داشته است.

میواینوزیتول

میواینوزیتول (Myo-inositol)، یک قند طبیعی است که اغلب در گوشت، غلات و حبوبات یافت می‌شود. میواینوزیتول یکی از واسطه‌های داخل سلولی از سیگنال انسولین بوده و با حساسیت انسولین در دیابت نوع ۲ ارتباط دارد. با توجه به تاثیر این ماده بر بهبود حساسیت انسولین، میواینوزیتول ممکن است در پیشگیری از دیابت بارداری در زنان نیز مفید باشد. همچنین میواینوزیتول به عنوان یک داروی کلیدی در مایع فولیکولی تخمک سالم است و باعث تاثیر پودر اینوفولیک بر باروری می‌گردد.

ملاتونین

ملاتونین یک آنتی اکسیدان قوی است. از اسیدفولیک نیز به عنوان یک آنتی اکسیدان طبقه بندی نشده استفاده می‌شود. استفاده آنتی اکسیدان‌ها معمولا برای سلامتی مردان نابارور توصیه می‌شود تا در راستای بهبود پارامترهای تخمک موثر واقع شوند.

ملاتونین یک هورمون طبیعی است که معمولا در مغز یافت می شود. به طور کلی این هورمون در تنظیم چرخه خواب و بیداری انسان فعالیت می‌کند. میزان ملاتونین در شب هنگام افزایش یافته و در طول شب بالا باقی می‌ماند.

نکته: احتمالا بالا بودن سطح ملاتونین در شب، باعث ایجاد خواب‌آلودگی در افراد می‌شود. در همین راستا توصیه شده است که اینوفولیک پلاس در اواخر شب مصرف شود.

پودر اینوفولیک و لاغری

تاثیر پودر اینوفولیک بر باردار شدن

همانطور که بیان شد اینوفولیک با ترکیباتش، در بهبود اختلالات متابولیکی و هورمونی تاثیر بسیاری داشته و باروری را بهبود می‌بخشد. در واقع مصرف پودر اینوفولیک باعث بهبود و اصلاح عملکرد هورمون‌های بدن زن خواهد شد.

استفاده از پودر اینوفولیک، مشکلات هورمونی و فولیکولار را در بدن زنان طبیعی می‌کند. بیماران مبتلا به PCOS یا زنان مسن، اغلب فاقد میواینوزیتول هستند، در نتیجه تخمک‌هایشان با کیفیت پایین تولید می‌شوند و در نهایت احتمال ابتلا به بارداری کاهش می‌یابد. همچنین ۷۰ درصد زنان مبتلا به PCOS دارای مقاومت به انسولین هستند و سلول‌های آن‌ها نمی‌توانند به درستی از انسولین استفاده کنند؛ بنابراین افزایش انسولین باعث تحریک تخمدان‌ها برای تولید بیشتر هورمون مردانه می‌شود و میزان باروری را کاهش می‌دهد. مصرف اینوفولیک سطح انسولین را نیز عادی می‌کند.

خواص دارویی پودر اینوفولیک برای باروری

 • در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، موجب افزایش کیفیت تخمک می‌گردد.
 • باعث کاهش میزان استروژن می‌شود.
 • باعث ارتقاء تخمک‌های سالم می‌شود.
 • در بیماران مقاوم در برابر انسولین، سطح انسولین را عادی می‌کند.

هورمون‌های بدن زن و عملکرد آن

زمانی که یک زن تصمیم به بارداری می‌گیرد، در تعادل بودن هورمون‌های او مهم است. اگر یکی از هورمون‌های زن در تعادل نباشد، فعالیت و یا تولید هورمون‌های دیگر به خطر خواهد افتاد و یا عملکرد درستی نخواهند داشت. توجه به این نکته ضروری است که هورمون‌ها بر تولید هورمون‌های دیگر تاثیر می‌گذارند، برای مثال: انسولین ممکن است بر هورمون‌های دیگری تاثیر بگذارد. به طور کلی تولید هورمون‌های زن در یک چرخه کار می کند و اگر عملکرد یک هورمون با مشکل مواجه شود بر هورمون دیگر تاثیر گذاشته و نهایتا چرخه فعالیتی نخواهد داشت.

در ادامه برخی از هورمون‌های مهم در چرخه زندگی یک زن را شرح می‌دهیم:

 1. هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH): مسئولیت رشد فولیکول‌ها، کیسه‌ای که در آن تخمک‌ها تولید می‌شود و تخمک است.
 2. هورمون Luteinizing ) LH) : مسئولیت انتشار تخمک‌های غالب در طی تخمک گذاری را بر عهده دارد.
 3. استروژن: در صورتی که هورمون استروژن تنظیم نشود؛ مغز، سطح FSH و LH را افزایش می‌دهد. افزایش سطح FSH منجر به تولید تعدادی از فولیکول‌ها شده اما تخمکی آزاد نمی‌گردد چراکه سطح LH بالاتر از حد نرمال است. به طور کلی خانم‌ها با تعداد مشخصی فولیکول (± ۴۰۰ هزار) متولد می‌شوند. در هر ماه تعدادی فولیکول رشد می‌کند، اما به طور معمول تنها یک فولیکول غالب، تخمک را آزاد می‌کند.

تاثیر پودر اینوفولیک در باروری و هورمون های بدن

پس از تخمک گذاری، فولیکولی که تخمک را آزاد می‌کند، تبدیل به یک جسم زرد خواهد شد و نهایتا پروژسترون را برای آماده سازی رحم جهت کاشت نطفه تولید می‌کند. اگر تخمک گذاری صورت نگیرد، احتمالا سطح پروژسترون افزایش نیافته و در نتیجه فاز قاعدگی وجود نخواهد داشت، زیرا اندومتری رشد نمی‌کند. مصرف پودر اینوفولیک به بهبود و اصلاح عملکرد هورمون‌ها کمک خواهد کرد.

طریقه مصرف پودر اینفولیک

 • هر بسته اینوفولیک شامل چندین شاسه (بسته‌های پودر) است.
 • هر ساشه را در یک لیوان آب حل کنید.
 • استفاده دو بار از این پودر در طول روز توصیه می‌گردد.
 • مقدار مشخص شده توسط پزشک را بدون مشورت تغییر (افزایش) ندهید.
 • افرادی که از قرص متفورمین و یا اسید فولیک استفاده می‌کنند، می‌توانند با مصرف پودر اینفولیک، مصرف دو قرص دیگر را با مشورت پزشک خود قطع نمایند.

قیمت پودر اینوفولیک

در تاریخ این نوشته  بهمن ماه ۱۳۹۹ قیمت پودر اینوفولیک در سایت های معتبر عرضه کننده این دارو قیمت ۱۹۶ هزار تومان ثبت شده است.

منبع خبر : برگرفته از setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *