عوارض و فواید شاتوت در بارداری/ آیا شاتوت باعث سقط جنین می شود؟

خوردن شاه توت (به انگلیسی : black-mulberry) می تواند باعث سقط جنین شود؟ اما آیا این نگرانی ها درست است و شما از چشیدن طعم زیبای شاه توت محروم هستید؟

سراغ دکتر مهدیه عالی، کارشناس تغذیه می رویم تا در این باره با او مشورت کنیم. این کارشناس تغذیه ابتدا درباره خواص توت سیاه می گوید: شاه توت از خانواده توت هاست و از نظر آنتی اکسیدانی بسیار غنی است. همان طور که می دانید آنی اکسیدان برای بدن مخصوصا زنان باردار بسیار مهم است.

همچنین این میوه سرشار از ویتامین ث است که از گروه ویتامین های ضروری بدن است. قبلا درباره توت فرنگی، در مطلبی با عنوان «توت فرنگی میوه ممنوعه بارداری است؟» صحبت کرده بودیم. توت سیاه نیز مانند توت فرنگی حاوی فیبر فراوان است و کالری پایینی ندارد و قند آن نیز به گونه ای است که حتی برای افراد دیابتی نیز مشکلی ایجاد نمی کند.
عالی در ادامه اضافه می کند: یکی از دلایلی که باعث می شود شاه توت از نظر تغذیه ای اهمیت خاصی داشته باشد ماده ای رنگدانه ای است که باعث می شود رنگ تیره و قرمز رنگ این نوع توت از آن حاصل شود. این ماده به قدری مفید است و اهمیت دارد که به طور کلی به خانم های باردار توصیه می شود در سبد میوه روزانه خود حداقل یک میوه قرمز یا بنفش رنگ را بگنجانند. مانند انگور قرمز، هندوانه، انار، گیلاس و شاه توت.

این کارشناس تغذیه به اهمیت مصرف شاه توت در دوران بارداری اشاره می کند و توضیح می دهد: مطالعات مختلفی انجام شده که نشان می دهد میوه شاه توت به خاطر مواد خاصی که دارد تاثیر مثبتی روی بخش هیپوکامپوس مغز دارد و به همین دلیل می تواند در تقویت حافظه و عملکرد بهتر ذهن موثر باشد.

در نتیجه خوردن این میوه می تواند باعث افزایش هوش افراد شود. بنابراین برای رشد بهتر مغز جنین نیز توصیه می شود از این میوه استفاده کنند.

مهدیه عالی، کارشناس تغذیه در نهایت با تاکید بر این نکته که این میوه هیچ ضرری برای خانم های باردار ندارد، می گوید: 

در موارد خاص مانند حساسیت به توت البته باید مراقب مصرف این میوه باشید اما به طور کلی شاه توت ضرری برای جنین ندارد.

غیر از این موضوع نحوه مصرف، شست وشو و ضدعفونی کردن این میوه حائز اهمیت است تا از انتقال میکروب ها و بیماری ها به مادر و جنین جلوگیری کند. بنابراین خانم های باردار حدالامکان این میوه را از دست فروشان تهیه نکنند و به جای آن از میوه تازه چیده شده که به خوبی شسته و ضدعفونی شده بخورند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *