خطرات خود ارضایی در بارداری + فواید استمنا در حاملگی

عوارض خودارضايي در دوران بارداری چیست و چه خطراتی دارد؟

اکثر پزشکان موافق هستند که خود ارضایی (استمنا) بی خطر است و حتی می تواند مزایای سلامتی مانند کاهش استرس و افزایش جریان خون را فراهم کند. برای بعضی از خانوم های باردار ناخوشی های صبحگاهی، تهوع و خستگی هرگونه میل برای برقراری رابطه جنسی را از بین می برد. اما سایر خانوم های باردار به دلیل افزایش ترشح سطوح هورمون پروژسترون و استروژن متوجه افزایش میل جنسی در زمان بارداری می شوند. اغلب خانوم های باردار تعجب می کنند که آیا خود ارضایی در زمان بارداری بی خطر است یا خطرات زیادی برای آن وجود دارد؟ خبر خوب این است که در اکثر موارد این کار بطور کلی بی خطر محسوب می شود. در این مقاله ما به برخی از سوالات متداول درباره خودارضایی در هنگام بارداری پاسخ می دهیم.

آیا استمنا (خود ارضایی) در زمان بارداری بی خطر است؟

در بیشتر موارد بارداری های کم خطر، استمنا کاملا روش بی خطری برای کاهش استرس و کنترل میل جنسی افزایش یافته است. گفته می شود، خانوم ها باید در این مورد به توصیه پزشک خود عمل کنند. استفاده از اسباب بازی های جنسی مانند لرزاننده ها و آلت های مصنوعی تا زمانی که تمیز باشند بی خطر هستند. قبل از استفاده از اسباب بازی های جنسی درون یا در اطراف ناحیه تناسلی، برای برای جلوگیری از ورود باکتری به داخل واژن آنها را به خوبی با آب صابون بشویید. این امر در مورد دست ها نیز صدق می کند. برای جلوگیری از خراشیدن پوست، ناخن ها را کوتاه و مرتب نگه دارید. استمنا به جنین آسیبی نمی رساند و جنین متوجه نمی شود که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. در حقیقت، بعضی از پزشکان معتقدند که جنین به دلیل انقباضات ریتمیک رحم که در طی ارگاسم اتفاق می افتد، آرام و راحت می شود.

آیا استمنا (خود ارضایی) در زمان بارداری بی خطر است؟

آیا برای خود ارضایی در زمان بارداری فوایدی وجود دارد؟

استمنا از جمله در زمان بارداری می تواند برای بدن مفید باشد. بعضی از خانوم ها حتی در حین بارداری ارگاسم قوی تر و شدید تری را گزارش دادند. بعضی از فواید استمنا در زمان بارداری شامل:

 • کاهش سطوح استرس
 • بهبود خواب
 • کاهش مشکلات و درد های مرتبط با بارداری
 • افزایش آزاد سازی هورمون اندورفین

علاوه براین، استمنا یکی از بی خطرترین شکل های فعالیت های جنسی است. هیچ خطری برای بیماری‌های آمیزشی (STIs) از طریق رابطه جنسی  وجود ندارد؛ مگر اینکه فرد اسباب بازی های جنسی خود را در اختیار فرد دیگری قرار دهد.

آیا استمنا در بارداری عوارض جانبی دارد؟

ممکن است در اواخر دوران بارداری خانوم باردار در نتیجه ارگاسم متوجه افزایش انقباضات براکستون هیکس (انقباضات پیش از زایمان) شود. اگرچه گاهی اوقات این انقباضات براکستون هیکس ناخوشایند هستند، اما چیزی برای نگران شدن وجود ندارد. همچنین بعضی از خانوم ها بعد از ارگاسم دچار گرفتگی شبیه به گرفتگی پریودی نیز می شوند. این گرفتگی ها طبیعی هستند و ممکن است مانند انقباضات براکستون هیکس احساس شوند.

خطرات خود ارضایی در زمان بارداری

خطرات خود ارضایی در زمان بارداری

برای خانومی که بارداری کم خطر بدون عوارض و مشکلات پزشکی دارد، هیچ خطری در رابطه با استمنا وجود ندارد. با این حال، زمانی که خطر زایمان زودرس وجود داشته باشد، دخول واژنی یا حتی داشتن ارگاسم می تواند باعث بروز مشکلاتی برای زایمان باشد. در این موارد ممکن است پزشک برای کاهش احتمال زایمان زودرس خودداری از برقراری رابطه جنسی یا ارگاسم را توصیه کند. استمنا می تواند باعث ایجاد خراش کوچک در دستگاه تناسلی داخلی یا خارجی شود؛ به ویژه اگر خانوم ناخن های بلندی داشته باشد. شکاف در پوست باعث ورود باکتری به داخل بدن و منجر به بروز عفونت میشود که می تواند در زمان بارداری باعث مشکلات جدی تری شود.

برای کاهش خطر، ناخن ها را کوتاه نگه دارید و از تمیز بودن دست ها و اسباب بازی های جنسی مطمئن شوید. قرار دادن پنبه روی ناخن ها یا پوشیدن دستکش هایی از جنس لاتکس یا نیتریل می تواند در زمان استمنا محافظت بیشتری برای شما ایجاد کند. پوشاندن اسباب بازی های جنسی با کاندوم خطر انتقال عفونت منتقله آمیزشی (بیماری‌های آمیزشی) [STIs] از طریق رابطه جنسی  را کاهش خواهد داد. مطمئن شوید که هر بار بعد از استفاده از اسباب بازی های جنسی کاندوم روی Hن را تعویض می کنید.

چه زمانی باید از استمنا در حین بارداری خودداری کرد؟

زمانی که خانوم باردار مشکلات خاصی را تحمل می کند، ممکن است پزشک خودداری از داشتن ارگاسم و فعالیت های جنسی از جمله استمنا را توصیه کند. ممکن است این محدودیت ها موقتی یا تا پایان بارداری اجرا شود. شرایط و مشکلاتی که می تواند فعالیت های جنسی را پر خطر کند، شامل:

 • جفت سر راهی، که جفت در قسمت تحتانی رحم قرار می گیرد و دهانه رحم را می پوشاند
 • ضعف دهانه رحم
 • پارگی زودرس غشا ها
 • سابقه زایمان زودرس
 • خونریزی واژن
 • عفونت های رحمی
 • محدودیت رشد داخلی رحمی

بهتر است از پزشکتان درباره خطرات مشخص انجام این کار بپرسید. برای مثال، ممکن است پزشک توصیه کند بطور کلی از داشتن ارگاسم یا فقط انجام دخول واژنی خودداری کنید. داشتن ارگاسم باعث انقباض عضلات رحم می شود. در برخی شرایط این انقباضات می توانند باعث زایمان زودرس یا پیش از موعد طبیعی یا مشکلات جدی دیگری شود. اگر پزشک به شما عدم دخول واژنی را توصیه کرده است، استمنا یا استمنا دو طرفه با شریک عاطفی تان می تواند گزینه جایگزین خوبی باشد. اگر پزشکتان ارگاسم را برای شما محدود کرده است، از انجام استمنا و هر نوع فعالیت جنسی خودداری کنید. زوجین می توانند برای برقراری رابطه، فعالیت های تمرکز حواس را در نظر بگیرند. هدف این فعالیت ها ایجاد صمیمیت و افزایش آگاهی بدنی از طریق لمس ذهنی و تقویت ارتباط آنها است. اگر کیسه آب پاره شده یا خونریزی واژنی وجود داشته باشد، از انجام استمنا و سایر فعالیت های جنسی خودداری کنید و با پزشک مشورت کنید.

آیا انجام تمامی انواع فعالیت های جنسی در زمان بارداری بی خطر است؟

آیا انجام تمامی انواع فعالیت های جنسی در زمان بارداری بی خطر است؟

تمامی انواع فعالیت های جنسی به طور یکسانی برای شما خطراتی ایجاد نمی کند؛ به ویژه زمانی که شما باردار هستید. اگر احساس ناخوشایند یا مشکلاتی مانند زایمان زودرس یا مشکلاتی با جفت ندارید، برقراری رابطه جنسی در بارداری مشکلی ندارد. مهم ترین مسئله در انجام این کار احساس راحتی شما است. به صدای بدنتان گوش بدهید، انواع مختلف فعالیت های جنسی را جستجو کنید و اگر تمایل به انجام رابطه جنسی با همسرتان دارید، درمورد اولویت هایتان با او صحبت کنید.

خلاصه

برای بسیاری از خانوم ها استمنا (خود ارضایی) یک روش سالم برای تخیله انرژی جنسی در زنان باردار است. زمانی که بارداری سالم و کم خطر است، استمنا کاملا بی خطر می باشد و می تواند مزایای سلامتی ایجاد کند. ممکن است پزشکان به خانوم هایی که مشکلات سلامتی خاصی دارند، توصیه کنند که از انجام برخی یا تمامی فعالیت های جنسی خود داری کنند. هر فردی که نگران خطرات انجام این کار است، باید با پزشک خود مشورت کند.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. باسلام
  عنوان این مطلب عوارض خودارضایی در بارداری می باشد، اما متن کاملا تفاوت دارد! در دین اسلام خودارضایی گناه کبیره هست و این عمل ناپسند عوارض روحی و جسمی به همراه دارد، لذا این مطلب اشتباه را حذف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *