علت عرق كردن کودکان در خواب چیست؟!

دلیل تعریق زیاد کودکان در خواب

والدین از علت عرق كردن سر و بدن کودکان در خواب نگرانند و نمی دانند که آیا این مسئله طبیعی است یا نشانه بیماری خاصی است.

برخی کودکان به علت عرق کردن بیش از اندازه از خواب بیدار می شوند و یا زمانی که صبح، لباس ها و محل خواب کودک خیس است، والدین متوجه این قضیه می شوند.

علت عرق كردن کودکان در خواب

آیا عرق کردن در هنگام خواب برای کودکان امری طبیعی است؟

بله کودکان نوپا حجم بالایی از غدد تولیدکننده عرق را دارا می باشند که با افزایش تدریجی دمای محیط به سرعت فعال می شوند. نسبت حجم غده عرق به سطح پوست نیز بیشتر از بزرگسالان است. این بدان معنی است که تراکم عرق تولید شده در پوست کودک نوپا بیشتر از بزرگسالان است.

چرا کودک من در هنگام خواب شبانه عرق می کند؟

حجم بالای غده عرق در کودکان نوپا مسبب عوامل زیادی است. در اینجا نیز علت عرق شبانه در کودکان نوپا است:

گرمای بیش از حد:

اگر محیط خواب گرم و یا مرطوب باشد، می تواند موجب عرق بیش از حد در کودک نوپا شود. انداختن کامل پتو بر روی کودک، می تواند موجب بیدار شدن همراه با تعریق در صبح شود. عرق کردن به دلیل گرمای بیش از حد، در زمانی که تب و یا هیچ شرایط پزشکی وجود ندارد، طبیعی است.

تب:

تب از طریق بیرون راندن عرق از بدن انجام می شود؛ هنگامی که بدن، خود را از طریق تبخیر از عرق تهی می کند به دمای طبیعی بر می گردد.

کابوس و وحشت شبانه:

ترس و تخیل فعال کودک نوپا ممکن است موجب کابوس و ترس های شبانه شود که موجب عرق بیش از حد در صورت و سر می شود.

عرق کردن و آپنه خواب:

مسدود شدن راه هوایی باعث قطع شدن موقت تنفس می شود و در نتیجه باعث آپنه خواب می شود. یکی از علائم متعدد این بیماری در کودکان نوپا، عرق کردن بیش از حد در شب است. آپنه خواب یا تقطیع تنفس برای مدت زمان طولانی می تواند به دلیل طیف وسیعی از دلایل مانند آدنوئید (تاندون های پشت بینی) اتفاق افتد. چیزی که به شدت به طرز اشتباهی آن را به ریه ها و یا مغز نسبت می دهند. همچنین چاقی نیز باعث افزایش آپنه خواب می شود.

برخی از سرطان ها:

عرق شبانه معمولا در برخی از انواع سرطان ها مانند لوسمی، لنفوم هاجکین و لنفوم غیر هاجکین دیده می شود.

عرق کردن و مشکلات تیروئید:

مشکلات مادرزادی تیروئید می تواند هیپرتیروئیدیسم ایجاد کند که منجر به عرق سرد در شب می شود.

مشکلات ژنتیکی:

شرایط ناشی از ژن های معیوب مانند فیبروز کیستیک، مشکلات قلب مادرزادی و اختلالات طیف اوتیسم منجر به عرق شبانه و پوست پوست شدن بدن کودک می شود.
توجه داشته باشید که عرق کردن تنها نشانه ای از شرایط فوق نیست و نشانه های مهم دیگری امکان دارد که در ابتدا، توجه شما را جلب کند. پس نگران نباشید. بهترین راه این است که برای دانستن علت دقیق عرق شبانه، به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی لازم است که برای عرق کردن شبانه کودکان و نوزادان به پزشک مراجعه کنید؟

هنگامی که شرایط زیر با عرق شبانه همراه بود، به متخصص کودکان مراجعه کنید:
-تب با دمای بالای ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد)
-جوش های پوستی و رگ های خونی
-خارش پوست
-استفراغ و اسهال
-خروپف و گاز گرفتن هنگام خواب
-کاهش وزن و خوردن غذای ناکافی

عرق شبانه همراه با تب و کاهش وزن می تواند نشان دهنده مطلب مهمی باشد و باید به آن توجه کنید. پزشک پس از انجام چند آزمایش تشخیصی، علت دقیق آن را می یابد.

چگونه تعریق شبانه در کودکان نوپا تشخیص داده می شود؟

این وضعیت به وسیله علائمی تشخیص داده می شود. این بدان معنی است که پزشک به شرایطی مانند تب و یا وجود برخی از مشکلات ژنتیکی توجه خواهد کرد. آزمایشات خون و معاینه فیزیکی برای تعیین علت اصلی این بیماری انجام می شود.

آیا درمانی برای عرق کردن وجود دارد؟

اگر یک مشکل پزشکی مهم باعث عرق شبانه شود، ابتدا باید آن موضوع را درمان کنید. روش های زیر برای مقابله با عرق کردن مزمن شبانه استفاده می شود:

پماد موضعی:
این پمادها حاوی مواد ضد انعقادی هستند که مانع عرق می شوند و منجر به کمتر شدن آن می شوند. پماد یک بار در هر ۲۴ ساعت قبل از اینکه کودک به رختخواب برود مالیده می شود. کرم موضعی و پودر تالک ضد عرق معمولا برای کنترل عرق شبانه در کودکان نوپا کافی است. روش های درمان بعدی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

داروهای خوراکی:
این داروها، داروی آنتی کولینرژیک نامیده می شود و میزان تولید عرق را کم می کند. با این حال، آنها نمی توانند کاملا از تعریق شبانه جلوگیری کنند.

جراحی و دیگر روش های درمانی:
امواج عصبی متصل به چند غده عرق بیش فعال به طور دائم از طریق یک روش جراحی به نام سمپاتکتومی توراسیک مسدود می شوند. سایر روش های مقابله تزریق الکتریکی و تزریق بوتاکس هستند. درمان های الکتریکی بلوک های عرق را با استفاده از ضربه های الکتریکی تحریک می کنند؛ در حالی که تزریق بوتاکس به قسمت هایی از بدن که زیاد عرق می کند، برای مسدود کردن تولید عرق انجام می شود.
داروها و به خصوص جراحی ممکن است کودک نوپا را اذیت کنند. بنابراین، شما می توانید راه هایی را برای مدیریت و جلوگیری از تعریق در خانه امتحان کنید.

چگونه از تعریق کودکان و نوزادان جلوگیری کنیم؟

در اینجا راهکارهایی وجود دارد که شما می توانید برای مدیریت و جلوگیری از عرق شبانه در کودکان نوپا انجام دهید:
کودک نو پا را در لباس شبانه گشاد بپوشانید تا احتمال تعریق را کاهش دهد. همچنین پارچه های طبیعی مانند پنبه یا کتان را برای کودکان انتخاب کنید، زیرا گردش هوا را تسهیل می کند. پارچه های طبیعی، عرق را جذب می کنند و به سرعت آن را تبخیر می کنند.

ملافه های روشن انتخاب کنید و اگر او در معرض عرق شبانه است، از تعداد پتوی زیاد برای کودک استفاده نکنید. در عوض، یک پتو سبک وزن یا یک ملحفه نرم انتخاب کنید. از بالش هایی که بسیار نرم است اجتناب کنید، زیرا شکل سر کودک را به خود می گیرد و گردش هوای زیر سر کودک را محدود می کند.

از تهویه اتاق استفاده کنید و دمای اتاق را تنظیم کنید تا گرمای هوا خیلی زیاد نباشد و جریان هوا مناسب باشد. اگر مرطوب است، یک رطوبت گیر خریداری کنید. رطوبت بیش از حد می تواند عرق زیادی ایجاد کند.

مدیریت کابوس و وحشت شبانه به وسیله حفظ روحیه آرام در هنگام خواب شب از طریق عواملی مانند استحمام و خواندن یک داستان قبل از خواب انجام میشود. از نور کم در اتاق کودک نو پا استفاده کنید تا احتمال بیدار شدن به دلیل ترس و تعریق را کم کنید.

کودک را هیدراته نگه دارید زیرا عرق شبانه می تواند در تابستان شدید باشد. ممکن است مواردی نیز وجود داشته باشد که مداخلات زیادی نیاز نداشته باشد.

اگر کودکتان دارای مشکلات بهداشتی نیست اما هنوز دارای تعریق شبانه است، چه باید کرد؟

اگر کودک نو پا شما حتی بعد از چند شب تعریق زیاد، سالم و شاد است و رشد عادی دارد، پس هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. نسبت غده عرق به سطح پوست با افزایش سن بهبود می­یابد. بنابراین، کودکتان از این شرایط خارج می شود و در طول شب، تعریق عادی را تجربه خواهد کرد.
میزان تعریق شبانه، می تواند به دلیل لباس های کودک و ملافه های او در اواسط شب تغییر کند. با این حال، این وضعیت برای همیشه ادامه نخواهد یافت. اگر علت اصلی درمان شود، بهبود به صورت تدریجی رخ می دهد. وقتی چیز غلطی وجود ندارد، بهتر است صبر کنید. همانطور که کودکتان رشد می کند، مشکل از بین می رود و به همین ترتیب یک وضعیت جدید برای کودک ایجاد می شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *