علت سفیدی زبان در بزرگسالان چیست؟!

پوشش سفید و چسبنده زبان چیست؟

انباشت بقایای غذایی، باکتری ها و سلول های مرده که می توانند بین جوانه های چشایی زبان گرفتار شوند، شایع‌ترین دلیل سفید شدن زبان است.

افزون بر سطح زبان، جوانه های چشایی در مری، پوشش مخاطی گونه و اپیگلوت نیز قرار دارند. این بخش ها با توجه به میزان انباشت مواد، ممکن است تغییر رنگ خود به سفید را تجربه کنند زیرا ساختارهای اصلی مسئول بلع هستند.

علت سفيدي زبان چيست

بهبود بهداشت دهان و دندان باید به بازگشت رنگ طبیعی زبان کمک کند. در همین راستا، اقدامات زیر توصیه شده اند:

مسواک زدن نه تنها دندان ها، بلکه لثه ها، گونه ها و زبان با خمیردندان حاوی فلوراید.
لایه برداری آرام سطح زبان با برس مسواک یا یک مسواک مخصوص زبان.
انجام حرکات دایره ای کوچک، عقب و جلو و همچنین بالا و پایین هنگام مسواک زدن.
استفاده از نخ دندان به روش درست برای کمک به پاکسازی پلاک، باکتری ها و بقایای مواد غذایی که مسواک ممکن است به آنها دسترسی نداشته باشد.
پس از اتمام مراحل فوق، شستشوی دهان با آب.

چه چیزی موجب بروز لکه های سفید و گرد روی زبان می شود؟

لکه های سفید و گرد روی زبان اغلب به واسطه کم آبی بدن و یک رژیم غذایی سرشار از شکر شکل می گیرند. این لکه ها معمولا نادیده گرفته می شوند زیرا موجب ناراحتی خاصی نمی شوند.

زمانی که آب بدن به میزان کافی تامین نمی شود، بزاق نیز به میزان کافی تولید نخواهد شد. بزاق به تمیز نگه داشتن دهان از طریق هدایت بقایای مواد غذایی به سوی دستگاه گوارش کمک می کند. بدون بزاق کافی، بقایای مواد غذایی می توانند روی زبان به دام افتاده و این شرایط به شکل گیری لکه های سفید روی زبان منجر شود.

یک رژیم غذایی نامتعادل می تواند این تغییر رنگ را افزایش دهد. غذاهای سرشار از قندهای پالایش شده، مانند آبنبات، نوشابه و قهوه های شیرین شده، اسیدیته دهان را تغییر می دهند.

برای حصول اطمینان از تامین آب مورد نیاز بدن می توانید مصرف هشت لیوان آب در روز را هدف قرار دهید. همچنین، از مصرف غذاهای سرشار از شکر پرهیز کنید. اگر با هوس غذای شیرین مواجه هستید، به جای نوشابه یا یک تکه کیک، مصرف میوه های تازه یا خشک را مد نظر قرار دهید.

محصولات حاوی تنباکو نیز می توانند به بروز لکه های سفید روی زبان منجر شوند.

سیگار کشیدن، جویدن تنباکو و مصرف الکل می توانند آسیب بلند مدت بر بافت های دهان را موجب شوند. اگر با لکه های سفید مشکوک روی سطح زبان خود مواجه هستید که با تغییرات سبک زندگی از بین نمی روند، برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. این لکه های سفید ممکن است نشانه ای از سرطان دهان باشند.

زمانی که درد وجود دارد

بیشتر مواقع سفید شدن زبان شرایطی بی خطر است و به مساله خاصی اشاره ندارد. این شرایط می تواند بدون دلیلی مشخص رخ دهد و معمولا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

اما اگر با گذشت زمان سفیدی کل زبان یا لکه های سفید بهبود نمی یابند، این شرایط می تواند نشانه ای از در معرض خطر قرار گرفتن سیستم ایمنی باشد. سفید شدن زبان که با درد زبان همراهی می شود هرچه بیشتر به این شرایط اشاره دارد.

هر فردی در بدن خود دارای میکروب های ناسالم است. سیستم ایمنی بدن فردی با شرایط سلامت مطلوب می تواند با این میکروب ها مبارزه کند. اما زمانی که سیستم ایمنی عملکرد مطلوب خود را ارائه نمی کند، فرد توانایی لازم برای مبارزه با میکروب های مضر را ندارد.

سرطان، دیابت و اچ‌آی‌وی سه بازیگر اصلی هستند که می توانند سیستم ایمنی بدن انسان را سرکوب کنند. مجموعه ای از ضایعات سفید رنگ در دهان می تواند به واسطه این بیماری ها شکل بگیرند. این ضایعات دارای پایه ای ملتهب و قرمز رنگ هستند که منبع درد است.

دلایل دیگر سفید شدن زبان

داروهای استنشاقی، جویدن بیش از حد آدامس و دندان های مصنوعی با جایگذاری ضعیف از جمله دیگر مواردی هستند که می توانند به سفید شدن زبان منجر شوند.

افراد مبتلا به آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه معمولا به جای استنشاق استروئید، آن را می بلعند. در این مورد، فرد می تواند سفیدی موقتی را تجربه کند.

جویدن منظم آدامس می تواند سطح زبان را تحریک کند که می تواند به سفیدی زبان منجر شود. استفاده زیاد از قرص های مکیدنی گلو نیز می تواند شرایطی مشابه را ایجاد کند.

دندان های مصنوعی که به خوبی در جای خود قرار نمی گیرند نیز می توانند در تغییر رنگ زبان به سفید نقش داشته باشند. 

منبع خبر : برگرفته از pezeshk.us

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *