علائم خستگی بیش از حد کودک و چگونگی خواباندن آنها

علائم خستگی بیش از حد کودک و چگونگی خواباندن آنها

اگرچه این مساله از کودکی به کودک دیگر متفاوت است، اما به طور متوسط، کودکان بالای ۶ ماه نیاز به ۱۴ تا ۱۵ ساعت خواب در روز دارند. همانطور که کودک بزرگ تر می شود، الگوی خواب او نوسان داشته و در میزان ساعاتی که کودک می تواند بخوابد، اختلال ایجاد می شود. هنگامی به کودک، بیش از حد خسته می گویند که خواب کافی نداشته و مدت بیشتری از زمانی که بدنشان می تواند تحمل کند، بیدار می ماند. خستگی بیش از حد یک حالت خستگی جسمی است که بین خستگی و اتمام انرژی قرار می گیرد، و یکی از فعالیت های سیستم واکنش ایمنی است. هر چه نوزادان بیشتر خسته شوند، بهانه گیرتر شده و خواباندن آنها دشوارتر می شود.

در این متن، در مورد دلایل احتمالی خستگی بیش از حد نوزادان و علائم شناسایی خستگی بیش از حد، و چند روش برای جلوگیری یا به حداقل رساندن آن توضیح داده می شود.

چرا کودکان بیش از حد خسته می شوند؟

کودکتان در طول روز در معرض یادگیری چندین چیز جدید قرار می گیرد. برای پردازش تمام آنها، به چرت زدن منظم نیاز دارد. این کار می تواند او را خسته کند، به همین دلیل است که نوزادان تنها مدت کوتاهی در طول روز بیدار هستند. با این وجود، در طول این مدت، با بزرگ شدن کودک، بازه زمانی بیدار ماندن افزایش پیدا می کند:

در سن ۳ تا ۶ ماهگی، کودک ممکن است بعد از ۱٫۵ تا ۳ ساعت بیدار ماندن خسته شود.

در سن ۶ تا ۱۲ ماهگی، کودک ممکن است بعد از ۲ تا ۳ ساعت بیدار ماندن خسته شود.

در سن ۱۲ تا ۱۸ ماهگی، اگر کودک در هنگام صبح و ظهر چرت نزند،  ممکن است بیش از حد خسته شود.

بنیاد ملی خواب (NSF) مدت زمان خواب روزانه ۱۴ تا ۱۷ ساعت در روز را از بدو تولد تا سه ماه و ۱۲ تا ۱۵ ساعت در روز از ۴ تا ۱۱ ماه توصیه می کند. اکثر نوزادان مطابق با نیازهای بدنشان می خوابند، مگر اینکه چرخه خواب و بیداری شان دچار اختلال شود. کمبود خواب باعث تولید هورمون های بیشتر کورتیزول و آدرنالین می شود، که خوابیدن را برای کودک کمی دشوارتر می کند.

علائم خستگی در کودکان

علائم خستگی در کودکان

خستگی بیش از حد معمولا در نتیجه استراحت نکردن کافی کودکان در زمانی است که خسته هستند. در این قسمت، چندین نکته شایع و اولیه خستگی در کودکان ارائه شده است.

۱٫ به نظر می رسد که آنها بد اخلاق، اخمو، و عصبانی هستند که نشان دهنده این مساله است که خسته بوده و خوشحال نیستند.

۲٫ مالش چشم، مو، و گوش ها از مهم ترین علائم خستگی در بین نوزادان است.

۳٫ گاهی اوقات، با علائم دندان در آوردن اشتباه گرفته می شود.

۴٫ خمیازه کشیدن یکی از علائم بارز خستگی در نوزادان است. بنابراین هنگامی که کودک به طور مکرر خمیازه می کشد، زمان آن فرا رسیده است که او را برای چرت زدن در رخت خواب قرار دهید یا اگر شب است، زمان خواب فرا رسیده است.

۵٫ یک کودک خسته تمایل دارد تا به یک فضا خیره شود و ممکن است مستقیما به شما و سایر اشیاء نگاه نکند. این حالت ممکن است به این دلیل باشد که او خسته تر از آن است که به چیزی توجه کرده یا بر روی هر چیزی تمرکز کند.

۶٫ کودک ممکن است بدن خود را سفت کرده و حرکات سفت و سختی مانند مشت محکم یا فشار با دست و پا داشته باشد.

۷٫ کودک به طور ناگهانی علاقه خود را به فعالیت هایی که در حالت عادی به آنها علاقمند بود، از دست می دهد و این نشان می دهد که ممکن است خسته باشد.

۸٫ اگر علائم اولیه نادیده گرفته شود، کودک خسته ممکن است با مکیدن انگشت شست، نوزاش کردن اسباب بازی های نرم مورد علاقه خود و موارد دیگر سعی کند تا خود را تسکین دهد. برخی از کودکان شروع به گریه می کنند.

پس از مدتی، کودک ممکن است سیگنال های خودمختاری را نشان دهد که بدون کنترل آگاهانه است. این موارد به شرح زیر است:

 • عطسه
 • سکسکه
 • تعریق کف دست ها
 • سریع نفس کشیدن
 • کبودی در اطراف دهان نوزادان

اگر متوجه هر کدام از این علائم نشده اید، این احتمال وجود دارد که کودک بیش از حد خسته شده و علائم ذکر شده در پایین را از خود بروز دهد.

۱٫ مشکل در مکیدن شیر مادر: کودکان بیش از حد خسته در شیر خوردن مشکل دارند و ممکن است وقتی سعی می کنید تا به آنها شیر دهید، گریه کنند. کودکان بزرگ تر ممکن است از غذا خوردن اجتناب کرده و به عنوان تلافی حتی غذاها را تف کنند.

۲٫ بهانه گیری: در این مرحله، نوزادان به سختی گریه می کنند، در حالی که کودکان بزرگ تر در حین گریه کردن اشیاء را پرت کرده تا توجه ها را به خود جلب کنند و ناراحتی خود را به دلیل کمبود خواب به شما اطلاع دهند.

اگر قادر به شناسایی علت خستگی نیستید و یا تصور می کنید که این مسائل به دلیل چیزی به غیر از خستگی بیش از حد است، پس با متخصص اطفال صحبت کنید. اما اگر تصور می کنید که کودک بیش از حد خسته شده و نیاز به استراحت دارد، باید در مورد روش های مختلف آرام کردن کودک اطلاعات کسب کنید.

چگونه می توان کودک بیش از حد خسته را آرام کرده و خواباند؟

چگونه می توان کودک بیش از حد خسته را آرام کرده و خواباند؟

اکثر کودکان به محض اینکه احساس خستگی کردند، برای خواب آماده هستند. برخی از آنها ممکن است در صورتیکه بدانند چگونه خود را تسکین دهند، خودشان به خواب بروند. اما برخی از آنها ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته، مگر اینکه بیش از حد خسته باشند. اگر کودک بیش از حد خسته است، اما در به خواب رفتن مشکل دارد، در اینجا چند نکته برای کمک به کودک ارائه شده است.

 • تکان نوسانی دادن کودک
 • قنداق پیچ کردن
 • بغل کردن
 • شیر دادن
 • پخش آهنگ های ملایم
 • کم کردن نور
 • پخش موسیقی و آهنگ های آرامش بخش

اینها ممکن است لزوما در تسکین نوزادان بزرگ تر یا کودکان نوپا موثر نباشد، که باید در صورت ایده آل به آنها آموزش داده شود تا خود را تسکین داده و به تنهایی به خواب بروند. از آنجا که کودک بیش از حد خسته است، ممکن است نتواند خود را آرام کرده یا به راحتی بخوابد. در چنین مواردی، توضیح داده شده است که چه کاری کنید:

 • کودک را به آرامی تکان نوسانی دهید، تا زمانی که احساس خواب آلودگی کند.
 • اگر زمان تغذیه است، لالایی بخوانید و یا به کودک غذا بدهید.
 • از تماس چشمی اجتناب کنید. کمی فضای ساکتی ایجاد کنید.
 • کودک را از محیط های پر سر و صدا دور کنید. تلویزیون، مکالمات با صدای بلند و یا نور در اطراف کودک نباشد.
 • برای کمک به آرام شدن کودک، برای او کتاب بخوانید. از یک لحن صدای آرام برای آرامش کودک استفاده کنید.

توجه داشته باشید که زمانی که نوزادان خسته هستند، با احتمال بیشتری زودتر از حد عادی از خواب بیدار می شوند. بنابراین، برای مجددا خواباندن کودک آماده باشید.

رفتار یک کودک خسته

اگر کودک به طور مکرر بیش از حد خسته می شود، ممکن است شاهد تغییرات رفتاری در او باشید. اما همه نوزادان تغییرات رفتاری یکسانی را تجربه نمی کنند، و ممکن است به هیچ وجه نشانه ها و علائم خاصی نداشته باشند. از این رو، لازم است که تغییرات رفتاری خاص در کودک تان مشخص شود و سریعا اقدامات لازم را انجام دهید. برخی از تغییرات متداول به شرح زیر است:

 • خوابیدن کمتر از حد متوسط برای سن مشخص کودک
 • کودک نمی خوابد و به جای آن بیش از حد فعال است
 • با کمترین میزان صدا از خواب بیدار می شود و چرت های روزانه کوتاه و کمتری دارد.
 • از غذا خوردن امتناع می کند.
 • برای ساعات طولانی به طور غیر عادی در طول شب به خواب می رود
 • نمی خواهد بر روی صندلی پایه بلند غذاخوری کودک، صندلی اتومبیل، و یا گهواره بنشیند. در عوض، به طور دائم تحرک داشته و حرکت می کند.
 • رفتار عجیب یا تحریک آمیز دارد

در صورت وجود هر یک از علائم فوق، فورا به آنها رسیدگی کرده و در صورت لزوم، با متخصص اطفال مشورت کنید. نادیده گرفتن این رفتارها می تواند مانع از رشد کلی کودک شود. همچنین با اطمینان از اینکه کودک به موقع به اندازه کافی استراحت می کند می توانید از این وضعیت جلوگیری کنید.

۵ نکته برای پیشگیری از خستگی بیش از حد کودک

هر گونه تغییر رفتاری در کودک را کنترل کنید و آنها را حل کنید تا مانع از خستگی بیش از حد کودک شوید. هر چه سریع تر متوجه این تغییرات شوید، شانس بیشتری برای جلوگیری از بروز خستگی بیش از حد دارید. زمان خواب و یا چرت ردن کودک را ثابت نگه داشته و یک روال خواب با حمام آب گرم را برنامه ریزی کنید.

۱٫ آماده باشید و برنامه ریزی کنید: به عنوان مثال، وقتی می دانید که کودکتان در ساعت ۷ غروب به خواب می رود، از قبل برای زمان خواب کودک آماده باشید.

۲٫ کودک را از هر طریق ممکن راحت نگه دارید: به عنوان مثال، لباس های کودک را با توجه به وضعیت هوا و زمان روز انتخاب کنید.

۳٫ دمای اتاق را مناسب حفظ کنید و نور را کم کنید.

۴٫ با مشاهده اولین نشانه های خستگی، کودک را بخوابانید.

۵٫ کودک را در زمان خواب دچار تحریک یا استرس نکنید.

رعایت نکات فوق به جلوگیری از خستگی و کاهش خطر خستگی بیش از حد در نوزادان کمک می کند. بر اساس عادات خواب کودک، همچنین می توانید یک برنامه ریزی کنید. و در هر صورت، برنامه ای داشته و بر آن تاکید کنید، و در صورت لزوم تغییرات کمی بر روی آن ایجاد کنید.

5 نکته برای پیشگیری از خستگی بیش از حد کودک

سوالات متداول
۱٫ چرا وقتی نوزادان خسته هستند، گریه می کنند؟

کودکان معمولا متوجه خستگی نمی شوند و نمی توانند ناراحتی خود را بیان کنند. آنها تنها می توانند استرس ناشی از خستگی را حس کنند و تنها راه برقراری ارتباط شان با شما از طریق گریه است.

۲٫ آیا هورمون ها کودک را خسته می کند؟

هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی در کل فرآیند نقش ایفا می کنند. ملاتونین و کورتیزول هورمونهای اصلی و مهم خواب هستند. سطح این هورمون ها در طول روز تغییر می کند و باعث می شود در ساعات خاصی از روز به خواب برویم. کورتیزول ما را بیدار و هوشیار نگه می دارد. ساعت ۸ صبح به اوج خود رسیده و با گذشت زمان در روز شروع به کاهش می کند.

ملاتونین ما را برای خواب آماده می کند: با تحریک مغز برای آزاد کردن ملاتونین بیشتر، می توانید به کودک خود کمک کنید که به راحتی بخوابد.

یک کودک آرام و خواب آلود، شنیدن آهنگ خواندن مادرش را دوست دارد. پس چرا کمی تلاش نمی کنید تا قبل از خستگی بیش از حد، کودک را بخوابانید؟ نکته اصلی در تشخیص علائم و حل کردن مشکل است. با تمرین، می توانید یاد بگیرید که کلمات ناگفته کودک خود را رمزگشایی کنید و به او کمک کنید هر روز به میزان نیاز استراحت کند.

چگونه متوجه می شوید کودک شما خسته است؟ آیا نکاتی در مورد کمک به خوابیدن کودک بیش از حد خسته دارید؟ نکات خود را در بخش نظرات در زیر به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *